Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educator: E. Cebotari
Data: 02. 12. 2022
Grupa: Pregatitoare ( 6 -7 ani)
Tema globală: Eu și corpul meu
Tema proiectului: Vreau să mă cunosc
Subtema proiectului: Organele interne
Tema zilei: ”O inimă perfectă”
Domenii de activitate: Limbaj și comunicare
Eu, familia și societatea

Competențe specifice:
Educația pentru limbaj și comunicare – Receptarea și reproducerea conținutului emotiv și ideatic al
unui text literar, apreciind valoarea educativă a acestuia.
Educația pentru societate - Aplicarea regulilor de comportament în familie/comunitate, demonstrând
responsabilitate față de sine și cei din jur.

Unități de competență:
ELC 3.1. Perceperea conținutului emoțional-expresiv al textului în baza
imaginilor/creațiilor ecranizate și reproducerea unor secvențe/textului.
3.3. Analizarea comportamentului personajelor și corelarea lui cu
întâmplările din viața personală.
EPS 2.2. Acceptarea și aplicarea regulilor de comportament respectuos față de
persoanele în etate și persoanele cu nevoi speciale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Cognitive:
O1 - Să dea dovadă de interes și apreciere față de povestea citită de către educator;
O2 – Să repovestească povestea ”O inimă perfectă” în baza imaginilor;
O3 – Să distingă comportamente pozitive / negative ale personajelor din text;
O4 – Să dea exemple de personaje cunoscute care au o inima bună/ inimă de piatră.
O5 – Să evidențieze mesajul educativ al poveștii;
Psihomotorii:
O6 - Să foloseasca materialele puse la dispoziție în realizarea sarcinilor;
O7 - Să îmbine piesele de puzzle pentru a obține întregul;
Socioafective:
O8 – Să manifeste interes pentru activitatea de cunoaștere a poveștii și sarcinilor propuse;
O9 – Să persevereze pentru realizarea unei lucrări originale.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, furtuna în creier, citirea ghidată, descoperirea,problematizarea, jocul
didactic, evaluarea.
Mijloace de realizare: inima mulaj, fișă cu povestea, imagini din poveste, planșe, puzzle inimă, cubul,
acuarela, pensule, fișă cu corpul uman, fișă cu organele interne, clei.
Forme de organizare: frontal, grup și individual.
Etapele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității Metode & Mijloace
procedee de
realizare
Momentul Asigur condiţiile optime necesare desfăşurării activităţii:
organizatoric aerisesc sala de grupă;
pregătesc materialul didactic;
Copiii vor fi introduși în sala de grupă, unde vor participa
la întâlnirea de dimineață, marcată prin:
- salut ;
- calendarului naturii.
Evocare Voi prezenta sub forma de surpiza (o inima mulaj) dar Momentul Inima
deodată îi provoc pe copii să dea întrebări pentru a afla ce surpriză Fișa cu
am în cutie. povestea
Copiii dau întrebări pentru a afla ce se află în cutie? Furtună în
Deci, astăzi dragii mei vom vorbi despre inimă,vom citi creier
împreună o poveste, vom aplica vom picta și sper eu ne
vom simți bine.
,,Aceasta este o inimă pe care mi-a oferit-o un bătrân,
mi-a oferit-o și vrea să stie dacă cineva dintre voi știe Poveste
Realizarea cum funcționează o inimă și la ce se folosește?”
sensulu *Deci întâi de toate să-mi spuneți în ce parte a corpului
se află inima? Citirea Marionete
*Cum funcționează inima noastră? ghidată pt teatru de
*La ce ne folosește nima? păpuși
Odată cu această inimă mia oferit și o poveste a unei
inimi care se numește ”O inimă perfectă”. Întrebări în
Voi repeta titlul povestii cu 2-3 copii pentru fixare. baza
Citirea poveștii ” O INIMĂ PERFECTĂ” poveștii DLC
Deci fiți atenți ca să mă ajutați în caz că mă opresc sau Discuții Ind. 468,
dacă voi avea o întrebare? 469
Convorbirea în baza poveștii
Prin metoda CUBUL: Joc didactic Cubul
1. Descrie inima tânărului?
2. Compară inima tânărului cu cea a bătrânului?
3. Argumentează care inimă îți place mai mult? De ce?
4. Analizează : În baza textulu audiat dă titlul tău pentru
această poveste?
5. Aplică: Folosind inimile tânărului și a bătrânului
Reflecția
6. Asociază: Ce trebuie să facem pentru a avea o inimă
mai buna?
Pauza dinamică: ”Batem tare palmele
Scuturăm picioarele
Suntem spiriduşi vioi
Și spre centre pornim noi”.
CENTRE:
Arta: Redă prin desenun fragment din povestea ”Inima
perfectă”
Joc de masă: Realizează din bucăți întregul “Puzzle cu
imagini cu inimă”. Vată , clei,
Biblioteca: Realizați un dialog în baza poveștii audiate. Explicația guaș, fișă,
Știință: Decupați organelle interne și realizați pensula,
corespunzătoare pe corpul uman. puzzle,
imagini cu DPES
Haideți să facem un cerc mare. haideți dragii mei să momentele Ind. 226
vedem ce am făcut astăzi. poveștii 267
Extensia
Ce ai făcut tu la măsuță…? Dar tu…?...
Ce v-a plăcut mai mult?
Voi face aprecieri asupra modului de desfăşurare a
întregii activităţi, încercând să se evidențieze în mod
deosebit, cum s-au simțit în diferitele etape ale activității.
Vom lucra asupra centrelor pe parcursul întregii zile.

S-ar putea să vă placă și