Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Înv. primar: Balan Doina Laura


Clasa: a III – a D
Data: 13.05.2016
Aria curriculară: Om şi societate
Obiectul: Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Raporturile noastre cu ceilalţi
Subiectul: Familia
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Durata: 50 minute

Obiective operaţionale:

 să asocieze cuvântul ,.familie”cu diferiţi termeni, realizând un ciorchine


(membri, sentimente, locuinţă, activităţi);
 să ilustreze prin desen structura propriei familii;
 să formuleze opinii referitor la relaţiile şi comportamentele membrilor unei
 familii în anumite situaţii;
 să precizeze rolul şi importanţa unei familii.
 să recunoască gradele de rudenie existente între membrii unei familii

Strategia didactică:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, ciorchinele, jocul didactic, brainstorming, exerciţiul,


problematizarea, observarea.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe–exerciţii, fişe de lucru, creioane colorate, markere diverse


culori, fişe de evaluare, videoproiector, laptop.

Modalităţi de evaluare: Observarea sistematică, aprecierea verbală, proba scrisă.


Bibliografia:

 Programa şcolară pentru clasa a III –A, Bucuresti MEC 2014


 Elena Spânu, Melania Ionescu, Noemia Cărăuş, Nicolae Ionescu, Mic îndreptar de bună
comportare , Ed. Vaslui 2002 ;
 Educaţia civică  - manual clasa a III-a », Dumitra Radu, Gherghina Andrei, Ed. Aramis,
Bucureşti, 2005.
 didactic.ro
Etapele lecţiei Demersul didactic Resurse Instru-
(dozarea) mente de
evaluare
Metode şi Forma de Mijloace
procedee organizare de înv.
Momentul - pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Frontal
organizatoric - stabilirea ordinii şi liniştii în clasă instructajul

Verificarea - se verifică cunoştinţele însuşite în lecţia anterioară Ce Conversaţia


cunoştinţelor sunt grupurile?

- exerciţiu scris pe tablă – completarea unor enunţuri cu Frontal Observarea


termeni daţi (anexa 1) Exerciţiul sistematică
Observarea
- testul DA sau NU? (anexa 1)

Exerciţiul Individual Fişe de Proba scrisă


lucru
Captarea  Vizionarea unui film PPT pe computerul instalat în faţa Frontală
atenţiei clasei. Conversaţia Observa-rea
 Conversaţia dirijată: dirijată Frontal videoproie siste-matică
- La ce vă gândiţi vizionând acest filmuleţ? ctor
- Ce reprezintă imaginile din film?
- Când se sărbătoreşte ziua familiei?
Anunţarea - se comunică elevilor tema şi obiectivele urmărite în Explicaţia Frontal
temei şi a cadrul lecţiei Se anunţă subiectul lecţiei şi obiectivele. Li
obiectivelor se comunică elevilor că îi aşteaptă multe surprize plăcute,
jocuri didactice, sarcini pe care le vor rezolva individual
sau în grup. Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.
Conversaţia Frontal Fişe de
Brainstor Individual lucru
Dirijarea -exerciţiu – se scrie pe tablă cuvântul FAMILIA şi se ming
învăţării adaugă ulterior ideile şi cuvintele rostite de elevi care le videoproie
vin in minte atunci când se gândesc la o familie. Ciorchinele ctor
- se completează apoi un ciorchine la tablă şi pe fişele Exerciţiul
copiilor ( model – anexa 2). Se defineşte familia, se scrie la Observarea
tablă şi în caiete. manual sistematică

- exerciţiu din manual – se citesc fragmentele intitulate


Amintirile lui George Enescu şi Camaradul meu Coretti Frontal
- se adresează întrebări: Conversaţia
 Ce atitudine are copilul faţă de mama bolnavă? Exerciţiul
 Voi cum aţi fi procedat? Aprecierea
 Despre ce membri ai familiei lui G. Enescu se verbală
vorbeşte în text? Explicaţia
 Ce fel de relaţii existau între copil şi părinţii săi?

- Activitate frontală
Se prezintă filmul „Hârtia mototolită”. Pe baza filmului se videoproie
evidenţiază comportamentul pe care trebuie să-l avem faţă Frontal ctor
de părinţi şi celelalte rude. Exerciţiul
Se subliniază faptul că într-o familie trebuie să existe
relaţii bazate pe afecţiune, respect reciproc, ajutor,
colaborare, înţele-gere, încredere, etc.

Frontal
videoproie
Fixarea - se realizează prin citirea informaţiilor de la rubrica ctor Observarea
cunoştinţelor Reţinem din manual sistematică
Se vor nota următoarele idei esenţiale pe caiete:
Familia este primul grup căruia îi aparţinem şi cel mai
important deoarece acesta ne influenţează şi ne modelează
persoana umană. Aceasta este format din membri între
care există relaţii armonioase bazate pe afecţiune, ajutor,
respect, colaborare, încredere etc.
Se va interpreta cântecul “Familia mea”
Obţinerea Se va realiza printr-o activitate pe grupe: Scrieţi cum v-aţi
performanţei comporta în următoarele situaţii care pot apărea în cadrul
unei familii: Problemati Pe grupe Fişe Observarea
a. Unul dintre părinţi este bolnav zarea sistematică
b. Unul dintre copii este neascultător Explicaţia
c. Părinţii vin în mod obişnuit foarte târziu şi obosiţi Exerciţiul
de la serviciu
- se realizează cu ajutorul fişei de evaluare care conţine un
Evaluarea rebús şi un exerciţiu care are ca scop ordonarea membrilor Exerciţiul Probă scrisă
cunoştinţelor familiei în funcţie de relaţiile existente în cadrul acesteia: Fişe de
Piramida familiei (anexa 3) evaluare
- elevii prezintă lucrările realizate şi justifică ordinea pe
care au ales-o în completarea piramidei. Individual

Încheierea - se fac aprecieri colective şi individuale cu privire la


lecţiei participarea la lecţie Conversaţia Frontal
- tema pentru acasă va fi cerinţa de la Portofoliu: Caută Individual
proverbe şi zicători despre respectul faţă de părinţi Aprecierea
verbală
ANEXA 1

Exerciţiu – planşă

Scrieţi în spaţiile punctate termenii aleşi din coloana alăturată: persoană


grup
• Orice ___________ aparţine cel puţin unui _______ . regulile
• Dacă __________ unui grup nu sunt corecte , putem să propun altele mai bune , cu membri
condiţia să fim ___________. vârsta
• Între membrii unui grup trebuie să existe asemănări în ceea ce priveşte _________ şi scopul
_________ .

Test – DA sau NU ?

Un număr de persoane formează un grup dacă :

DA NU
◘ au aceeaşi bunici
◘ au acelaşi loc de muncă
◘ au aceeaşi vârstă şi acelaşi sex
◘ au interese şi scopuri comune
◘ vorbesc aceeaşi limbă
◘ se află la un moment dat în acelaşi loc
◘ locuiesc în acelaşi imobil
◘ respectă aceleaşi reguli
◘ nu au altă ocupaţie
◘ au aceeaşi suferinţă
◘ aşteaptă în staţie sosirea autobuzului
◘ se ajută reciproc, în orice împrejurare
Citiţi fragmentul:

“ Cu acul ne-a crescut biata mama. Şi o datã n-am auzit-o plângându-se, ori blestemând, ori spunând
vreo vorbă rea. S-a trudit, sărăcuţa de ea, şi-a învăţat singură să citească şi să scrie, ca să ne poată
învăţa şi pe noi puţină carte.”
( NICOLAE GRIGORESCU)

- Completaţi însuşirile mamei aşa cum reies din text. Adăugaţi şi alte însuşiri care se potrivesc.
Anexa 2

FAMILIA - ciorchine

sentimente,
relaţii

locuinţ
ă
membri FAMILI
A
dorm
activităţ it
i
Fişa de evaluare

Anexa 3
Completează rebusul şi răspunde la întrebarea:

FAMILIA MEA

Aşază numele şi desenează membrii familiei tale


în piramida de mai jos, în ce ordine doreşti.

De ce crezi că e important
pentru orice copil să aibă o familie?

S-ar putea să vă placă și