Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.12.2015
CLASA: a VIII-a A
PROFESOR –EDUCATOR: Ţigănaşu Angelica
ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată
MODULUL: Stimulare cognitivă
SUBIECTUL: ,,Ne jucăm – adjectivul repetăm!”
TIPUL ACTIVITᾸŢII: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe.
SCOPUL ACTIVITᾸŢII:
 consolidarea cunoştinţelor ce vizează noţiunea de adjectiv, dezvoltarea
capacităţii de exprimare orală şi scrisă în concordanţă cu normele
gramaticale;

 aplicarea cunoştinţelor în diverse situaţii, în vederea dezvoltării flexibilităţii


gândirii şi folosirii conştiente în exprimarea orală şi scrisă;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 2.1 Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea proceselor
psihice ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi
capabili:
a)cognitive:
O1: - să definească, corect, substantivul şi adjectivul;
O2: - să recunoască adjectivul în diferite surse;
O3: - să folosească adjective potrivite în comunicarea orală sau scrisă;
O4:- să arate importanţa folosirii adjectivului în comunicare;
O5: - să transforme adjectivele în substantive şi substantivele în adjective;
O6 – să asocieze substantivele cu adjectivele potrivite;
b)afective:
OA1 – să manifeste interes pentru activităţile propuse;
OA2 – să reacţioneze pozitiv, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi ;
OA3 – să manifeste spirit de echipă.

CONDIŢII PREALABILE:
 10 elevi cu ritm de lucru/ învăţare mediu;
 elevii provin din medii diferite;
 elevii au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi de învăţare propuse de
tema activităţii

1
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
 De comunicare: conversaţia ,expunerea, explicația;
 Activ-participative: jocul didactic, Scaunul intervievatului,Gândiţi/ lucraţi în
echipă/ comunicaţi!;
 De acţiune: exerciţiul, , munca în echipă, metoda cadranelor, munca
independentă;
 De evaluare: aprecierea verbală, fişe de lucru, fişe de evaluare,autoevaluarea.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: coşuleţ, bileţele cu adjective, bileţele cu întrebări,


planşe cu adjectivul, planşă cu definiţia,, hazlie” a adjectivului,planşă cu ,, Poezia
adjectivului”, flipchart, marker, fişe de lucru pe echipe, fişe de evaluare individuale.
FORME DE ORGANIZARE: frontală , individuală şi pe echipe;
FORME DE EVALUARE: continuă şi formativă ;
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : elevii şi educatorul;
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
 - Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ;
Bucureşti: Editura Pro-Humanitate, 1997.
 - Stimulare cognitivă - Programă şcolară - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr.
5234/ 01.09.2008 - Bucureşti, 2008;
 - Peneş , Marcela - ,, Comunicare, culegere de exerciţii pentru clasele I – IV”,
Editura Aramis, 1998
 - Stratica Iordache – coordonator - ,, Provocări ludice”- Editura Spiru Haret –
Iaşi.

2
Scenariul didactic

Conţinutul activităţii Strategii didactice


Etapele Ob.
Metode şi Mijloace Forma de Evaluare
activităţii op. Activitatea educatorului Activitatea elevilor
procedee didactice organizare
Moment
Asigur condiţiile optime pentru Se pregătesc pentru
organizatoric
desfăşurarea activităţii . activitate.

-In coşuleţul de pe catedră


sunt bileţele cu câteva însuşiri..
Coşuleţ Frontal Formativă
Explic,elevilor ,că vom juca un orală
Captarea joc numit “Recunoaşte-ţi Conversaţia
atenţiei colegul !” Elevii sunt atenţi ,
ascultă explicaţiile , Explicaţia Bileţele
-Veţi alege un bileţel şi veţi
citesc cuvintele şi Observarea
citi ce scrie în interior.
răspund la întrebări Exerciţiul sistematică
Trebuie să fiţi foarte atenţi la cele
scrise şi să încercaţi să ghiciţi
despre cine este vorba de fiecare Jocul
dată! didactic

Ȋntreb elevii ce fel de cuvinte au


fost scrise pe bileţele . Ce rol au
acestea în vorbire/ comunicare.

Anunţarea -Sunt convinsă ca v-a plăcut


subiectului şi a acest moment de relaxare, dar
obiectivelor vom mai avea şi alte astfel de
activităţii momente pe parcursul acestei Elevii ascultă cu Conversaţia Frontal
activităţi. atenţie Explicatia
Anunţ tema şi obiectivele
activităţii într-un mod accesibil
elevilor.
Astăzi vom lucra împreună
3
diferite tipuri de exerciţii în care
va trebui să definiţi corect
substantivul şi adjectivul, - să
recunoaşteţi adjectivul în diferite
surse, să folosiţi adjectivele
potrivite în comunicarea orală sau
scrisă, să arătaţi importanţa
folosirii adjectivului în
comunicare, să transformaţi
adjectivele în substantive şi
substantivele în adjective , să
asociaţi substantivele cu
adjectivele potrivite;
,,Scaunul intervievatului”
Conversatia
In coşuleţ am bileţele cu întrebări Frontal /
pe care voi le veţi adresa Explicatia individual
colegului de pe scaunul
intervievatului. In colţul din Lectura Fâşii de Observarea
dreapta al tablei sunt enunţate explicativa hârtie sistematică
cateva reguli pe care voi le
cunoaşteţi deja.
Reactualizarea frontal
(Pe scaunul intervievatului
cunosţintelor individual
va veni elevul ales in urma
anterioare oral
extragerii a câte o fâşie albă – una
dintre ele are un capăt colorat).
Primul pe scaunul intervievatului
va veni elevul care a extras fâşia frontal
ce are un capăt colorat. Acestuia i Elevii ascultă atenţi
se vor pune întrebări legate de explicaţiile Jocul Plansa cu
,,Adjectiv”. Primul elev , după ce educatorului didactic reguli Observarea
răspunde la întrebare , sistematică
desemnează un alt elev care se va
aşeza pe scaunul intervievatului
şi-i va adresa o altă întrebare. ( se frontal

4
O1 continuă jocul până ce toţi elevii Conversaţia
au fost ,, intervievaţi” )
Explicaţia
–– Ce sunt cuvintele în vorbire/
comunicare?
OA1 -“Ce părti de vorbire aţi
învăţat?”, coşuleţul
- ,,Ce este un substantiv? » Daţi răspund la întrebări. Scaunul cu setul de
O2 exemple. intervievatul întrebări
-,,Ce este adjectivul?”, ui
- La ce se pot referi însuşirile?
O3 -Daţi exemple de adjective ?
-Unde se află de obicei Formativă
adjectivul într-o propoziţie ? Jocul orală prin
(lângă un substantiv) didactic Frontal / aprecierea
-,, Ce împrumută adjectivul de la individual verbală
substantiv?”, planşa cu
-,, Ce rol are adjectivul în definiţia
vorbire?”, adjectivul
-“,, Se dă propoziţia “Fulgi ui
argintii, strălucitori s-au aşezat
pe ondulatele dealuri.”,- Conversaţia
planşa cu
selectaţi adjectivele.” definiţia
Explicaţia individual
hazlie a
Prezint definiţia hazlie a adjectivul
adjectivului. Cer elevilor să Exerciţiul Observarea
ui
Dirijarea compare cele două definiţii. sistematică
activităţii de (Anexa 3) Găsesc asemănările şi problematiz
planşa cu
consolidare deosebirile dintre area
Prezint elevilor „Poezia „Poezia
definiţii. adjectivul individual
adjectivului”
ui”
Solicit elevilor să sublinieze doar Ascultă cu atenţie fişe de
textul, selectează lucru cu aprecierea
adjectivele pe care le identifică în
Conversaţia verbală a
„Poezia adjectivului” adjectivele şi le „Poezia
Explicaţia frontal răspunsuri-
subliniază pe fişa de adjectivul
Atrag atenţia asupra unor ui” lor
lucru.
5
substantive care pot deveni Îsi apreciază reciproc Exerciţiul fişă de Formativă
însuşiri. Propun un exerciţiu de răspunsurile. lucru orală şi
transformare a substantivelor în colectivă scrisă,
adjective:
frumuseţe –
tinereţe – Conversaţia frontal aprecierea
gingăşie – Elevii transformă fişe de verbală a
castan – ,oral, substantivele în Explicaţia lucru pe individual răspunsuri-
ramură - adjective Gândiţi/ echipe lor
Obţinerea lucraţi în
performanţei Solicit elevilor rezolvarea unei grupe/ pe grupe
fişe, în echipe prin metoda comunicaţi!
Gândiţi/ lucraţi în grupe/
comunicaţi! Conversaţia
Elevii vor fi împărţiţi în trei Explicaţia
echipe. Se solicită rezolvarea pe rezolvă, pe echipe exercitiul
grupe a unor sarcini diferite). ,sarcinile de pe fişele munca in
Explic ,elevilor cum vor rezolva de lucru primite echipă
aceste sarcini.
Asigurarea Fiecare grup prezintă prin liderul Liderul echipei Conversaţia fişele Observarea
conexiunii desemnat rezolvarea sarcinilor prezintă rezolvarea Explicaţia elevilor frontal sistematică
inverse propuse. sarcinilor propuse. expunerea
Se aduc corectări sau completări
dacă se impune acest lucru.
Elevii vor trebui să
Impart elevilor fişe de evaluare , rezolve individual Conversaţia Frontal Evaluare
Evaluare finală le explic ce sarcini au de rezolvat. exerciţiile de pe fişa Fişe de scrisă
Voi verifica modul de rezolvare a de evaluare Explicaţia evaluare Observarea
fişelor de evaluare. Elevii sunt atenţi la Exerciţiul individual sistematică
explicaţiile date şi
completează fişa.
Ȋncheierea Fac aprecieri pe echipe şi Elevii ascultă cu Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii individuale asupra modului de atenţie aprecierile verbale
participare a elevilor la activitate. făcute.

6
Reguli: ,,Scaunul intervievatului”
Ne ascultăm cu respect colegii, pentru a fi şi
noi înşine ascultaţi.
Dacă nu primim un răspuns corect la
întrebarea noastră, vom da chiar noi
răspunsul corect.
Ne expunem răspunsurile în propoziţii clare,
corecte, concise.
Vom menţine liniştea pe parcursul orei şi
vom rezolva cu seriozitate sarcinile propuse.

7
Adjectivul este o parte de
vorbire care linguşeşte şi însoţeşte
substantivul şi stă lângă el de teamă
să nu-l fure cineva.
Se schimbă la faţă după persoana
lângă care stă.
Viorica Ţirli, Comunicare si vocabular, Editura Nicolescu, 2001,
Bucureşti

8
Adjectivul
Partea de vorbire care arată însuşirea unui substantiv se
numeşte adjectiv.
Ȋnsuşirile se pot referi la: -culoare ( roşu, portocaliu)
-formă (pătrată, rotundă)
-mărime (mare, mic)
-gust ( dulce, acru )
- trăsături fizice (înalt, slăbuţ)
- trăsături sufleteşti (blând, milostiv)
Adjectivul se acordă în gen şi număr cu substantivul pe
care îl determină
Adjectivul poate sta inaintea substantivului pe care îl
însoţeşte sau după substantiv.

9
Poezia adjectivului
Sunt adjectivul, cuvânt ce are
Mărime şi formă, gust şi culoare.
................................................

Sunt norul alb şi trecător


Şi soarele strălucitor.
Rotundul măr, gustos, din pom,
Cules de înţeleptul om.
.......................................................

Chiar substantivul, frate-meu,


Mă cheamă să-l ajut mereu.
Şi nu lipsesc din adunare
Ca să împart la fiecare
O însuşire, două, trei...
Sunt bun şi harnic, dragii mei!
Isteţ, dorit, inventiv,
Eu sunt frumosul adjectiv!
(„Bucuria de a scrie compuneri”, Marcela Peneş, Editura Aramis 2005)

10
Fişă de lucru
Transformă substantivele în adjective :
frumuseţe –
tinereţe –
gingăşie –
castan –
ramură -
11
Echipa I

Citiţi cu atenţie textul următor şi


subliniaţi cu o linie substantivele iar cu
două linii adjectivele:

Într-o dimineaţă însorită de vară, George şi


Viorel au pornit spre pădurea de la marginea
satului.
Ei aveau o minge mare şi o coardă. Au ajuns într-o
poiană cu flori roşii, galbene şi albastre.
Deodată cerul s-a acoperit cu nori plumburii.
Ei au adus o ploaie deasă. Am fugit repede spre
casă.

12
Echipa a- II-a

Completează enunţurile
următoare, punând adjectivele
din paranteză la forma potrivită:

„Acoperiţi cu zăpadă (alb)........................, copacii


(mâhnit)......................... stăteau cu crengile
(aplecat).................................... spre pământ. Când
ninsoarea s-a oprit, s-a auzit un glas
(puternică)........................................:
-Toţi copacii să vină la Dumnezeu!”

13
Echipa a III- a
Îmbogăţeşte enunţurile cu cât mai
multe adjective. Observă apoi
diferenţa.

Fulgii coboară într-un dans pe pământ.


Zăpada a acoperit grădina.
Vântul şuieră printre copaci.

Fulgii.............................. coboară într-un dans pe


pământ.
Zăpada................. a acoperit grădina..........................
Vântul..................... şuieră printre copaci.

14
Fişă de evaluare

I. Completează cadranele conform cerinţei didactice:

1. Găsiţi adjective potrivite pentru substantivele 2.Subliniază adjectivul din următoarea propoziţie:
următoare:

Norii cenuşii acoperă cerul .


Model: soare – rotund, auriu, palid

minge ..............................................................

ghiocei – ..................................................................

soldaţi - ...................................................................

3. Scrie cuvinte cu sens opus pentru : 4. Alcătuieşte propoziţii cu următoarele adjective:


alb - ....................... veseli, atenţi, înalţi.

sănătos - ............................ ……………………………………………………………….

înalt - ....................... ………………………………………………………………

vesel - ............................... …………………………………………………………….

tăcut - .............................

ud - .................................

15
Fişă de evaluare

Completează cadranele conform cerinţei didactice:

1.Scrie însuşirile opuse: 2.Subliniază adjectivele din


bătrân- ........................ următorul text:
reci- ...................
“În vremea veche trăia un împărat
săraci- .........................
întunecat şi gânditor şi avea o
sănătos - ............................
împărăteasă tânără.”
înalt - .......................
vesel - ...............................
tăcut - .............................
uriaş - .................................

3. Completează spaţiile punctate cu 4.Formează adjective din următoarele


adjectivele potrivite: substantive:

a) Zăpada............................acoperă pământul. portocală-………………………….


b) Pe............................cer se vedeau stelele. bucurie-………………………….
c) Soarele.............................. încălzeşte natura. argint…………………………

16
1. – Ce sunt cuvintele în vorbire?

2. - Ce este substantivul ? Daţi exemple.

3. - Ce este adjectivul?

4. – La ce se pot referi însuşirile?

5. - Daţi exemple de adjective ?

6. - Ce rol are adjectivul în vorbire?

7. -Unde se află , de obicei, adjectivul într-o propoziţie ?

8. - Ce împrumută adjectivul de la substantiv?

9. - Se dă propoziţia “Fulgi argintii, strălucitori s-au aşezat pe ondulatele


dealuri.” - selectaţi adjectivele.

17
brunet , neatent, isteţ, neastâmpărat, certăreţ, sufletist, .

blândă, darnică, sufletistă, ruşinoasă, liniştită.

brunetă, înaltă, simpatică, îndrăzneaţă, respectuoasă, darnică.

şaten, neliniştit ,guraliv, .slăbuţ, distrat ,zbânţuit .

blondă, pistruiată, talentată, harnică, băieţoasă .

atentă, slăbuţă, frumuşică, harnică, silitoare, civilizată, darnică.

înalt, blond, tăcut, liniştit, drăguţ, vesel.

scund, frumuşel, slăbuţ, îndrăzneţ, silitor, neastâmpărat

liniştit, tăcut, înalt, bun, darnic,respectuos.

18
,, Ne jucăm – adjectivul repetăm!”

19
Poezia adjectivului
Sunt adjectivul, cuvânt ce are
Mărime şi formă, gust şi culoare.
Sunt ghiocelul argintat
Pe câmpul împrimăvărat.
Laleaua roşie mai sunt
Şi-ntinsul, verdele pământ;
Sunt norul alb şi trecător
Şi soarele strălucitor.
Rotundul măr, gustos, din pom,
Cules de înţeleptul om.
Am strai ales, de sărbători,
Pe unde trec, eu semăn flori.
Chiar substantivul, frate-meu,
Mă cheamă să-l ajut mereu.
Şi nu lipsesc din adunare
Ca să împart la fiecare
O însuşire, două, trei...
Sunt bun şi harnic, dragii mei!
Isteţ, dorit, inventativ,
Eu sunt frumosul adjectiv!

(„Bucuria de a scrie compuneri”, Marcela Peneş, Editura Aramis 2005)


20
Fulgi argintii, strălucitori s-au
aşezat pe ondulatele dealuri.

21

S-ar putea să vă placă și