Sunteți pe pagina 1din 28

Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 26. 09. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Părți de propoziție
Tipul lecției: recapitulare și sistematizare

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să recunoască toate părţile de propoziţie ;


 să facă diferenţa dintre părţile de vorbire şi părţile de propoziţie;
 să alcătuiască propoziții după schemele date într-un timp de 5 minute;
 să analizeze corect părţile de propoziţie;
 să ştie prin ce sunt exprimate părţile de propoziţie;

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversația euristică , explicația , exercițiul , observația ,
copacul ideilor, şotronul gramatical, analiza gramaticală ;
2. Materialele didactice : fișe, planșe didactice:
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală;
4. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Se realizează cu ajutorul unui text lacunar din care lipsesc
predicatele. Cum este acest text? De ce nu are înţeles?
Se rescrie împreună cu elevii. (Anexa 1)
Deci, fără predicat comunicarea nu are înţeles.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Le voi spune elevilor că vor recapitula şi
sistematiza tot ce au învăţat despre părţile de propoziţie. Voi scrie titlul lecţiei pe tablă
și voi enumera obiectivele.
5. Reactualizarea cunoştinţelor se va face cu ajutorul metodei copacului ideilor. Voi
prezenta elevilor o planşă asemănătoare cu fişa lor (Anexa 2). Elevii vor completa
fișele, dupǎ care vor rǎspunde la întrebările adresate şi eu voi completa pe planșǎ
răspunsurile corecte. În timpul completării noțiunilor corecte pe planșǎ elevii vor
corecta sau completa fișele primite.
6. Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare: Elevii sunt antrenaţi într-o
activitate frontală, individuală cu sarcina de a rezolva exerciţiile din fişa de lucru
(Anexa 3) pe care o vor primi. Exerciţiile vor fi rezolvate oral sau la tablă, în funcţie
de gradul lor de dificultate.
7. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Voi împărţi elevilor fişe de evaluare.
(Anexa 4 ). Elevii se vor concentra şi vor rezolva exerciţiile.
8. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi precizează tema elevilor pentru acasă.
Elevii notează tema în caiete. Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie. Sunt notaţi elevii care au
participat activ la lecţie.
Anexa 1: Text lacunar

,,Într-o duminică dimineaţa, Clemer Dan ............ spre noi cu sufletul la gură, bâlbâindu-
se speriat că în pivniţa lui .............. urmele unei crime. Niciunul dintre noi nu............. .(...)

Astfel echipaţi, şi destul de înfricoşaţi, ..............................pe scările înguste care ...................


spre pivniţa casei lui Dan, care .................. o construcţie veche, din secolul trecut.”

(Horia-Roman Patapievici- Zbor în bătaia săgeţii)

 Cum este acest text?

 De ce nu are înţeles?

 Propuneţi cuvinte potrivite contextului.


Anexa 2: Copacul de idei

Completați copacul cu ramuri, în așa fel încât sǎ specificați toate pǎrțile de propoziție
învǎțate.
Anexa 3

1.Alcătuiţi propoziţii în care subiectele să fie exprimate prin : pronume personal de


politeţe, numeral ordinal şi un substantiv propriu.

2.Indicaţi ce tipuri de atribute sunt atributele subliniate , completând spaţiile punctate:

a). Cadoul de la ea m-a binedispus. ….....................................................

b). Aerul de munte este curat. …......................................................

c). Elevii silitori sunt întotdeauna premiaţi. …......................................................

d). Rochia Dianei era frumoasă. …......................................................

3.Scrie ,în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera corespunzătoare părţii de
propoziţie subliniată:

1)…... Băieţii joacă baschet. A. Atribut pronominal genitival;

2)…... Andrei scrie frumos. B. Complement circumstanţial de timp;

3)…... Ieri am fost în excursie. C. Subiect;

4)…... Nouă ne place să cântăm. D. Predicat verbal

5)…... Ioana citeşte o carte. E. Complement circumstanţial de mod;

6)…... Astăzi recapitulăm părţile de propoziţie. F. Complement indirect;

7)…... Tricoul ei era ud. G. Complement direct.

4.Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele vară şi primăvară să aibă funcţii sintactice


diferite: subiect şi complement circumstanţial de timp.

5. Alege varianta potrivită pentru a completa spaţiile goale:

1). Margaretele şi ghioceii sunt.................

a). albi b). albe c). albi şi albe d). albe şi albi;

2). …......... am ajuns cu bine.


a). el şi familia lui b). noi şi familia lui c). el şi voi d). voi şi ei;

3) Copiii şi copilele vecinilor sunt..............

a). bucuroşi şi bucuroase b). bucuroase şi bucuroşi c). bucuroşi d)


bucuroase;

4). Nici eu, nici tu nu ….........

a). sunt vinovat b). suntem vinovaţi c). sunteţi vinovaţi d). sunteţi vinovat

6. Alcătuiți propoziții după schemele următoare :

a). S + PV

pron. vb.

pers. timp viitor

b). S + A + PV + C

subst. adj vb. adv.

de loc

c). C + PV + C + A

adv. vb. subst. subst.

de loc comun propriu


Anexa 4

A) Se dau cuvintele :

1. SCRIE 4. DATĂ 7. TEMA

2.DE PROFESORI 5. FRUMOS 8. DIN SAT

3. NICUŞOR 6. DE LA ŞCOALA

Se cere:

a). Grupează cuvintele date într-un enunţ;

b). Specifică ce funcţie îndeplineşte fiecare cuvânt în parte.


Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 26. 09. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română

Subiectul lecției: Felul propoziţiilor

Tipul lecției: dobânire de noi cunoştinţe

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să definească propoziţia;
 să transforme propoziţii simple în propoziţii dezvoltate și invers;
 să dea exemple de propoziţii enunţiative, interogative, exclamative folosind intonaţia
cerută de semnele de punctuaţie de la sfârșitul propoziţiei;
 să transforme propoziţiile afirmative în propoziţii negative;

Strategia didactică:
5. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația,
problematizarea;
6. Materialele didactice : manualul, , fișe de lucru, planșe;
7. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală;
8. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Voi prezenta planșe cu părţile de propoziţie şi le voi cere elevilor
să precizeze aspectele centrale ale acestora. În acest mod, se face trecerea la tema
lecţiei.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Voi anunţa elevii că vor învăţa lucruri
noi pe parcursul lecţiei „Felul propoziţiilor”. Voi scrie titlul lecţiei şi voi enumera
obiectivele.
5. Dirijarea învăţării: Cer copiilor sa-si aminteasca ce este propozitia: Propozitia este o
comunicare cu un singur predicat. Plecând de la mai multe exemple, le voi preciza
elevilor că există mai multe criterii de clasificare a propozitiilor:

A . Dupa alcatuire:

a) Eu merg. (propoziţie simplă)

b) Îmi pregătesc cu grijă temele pentru școală. (propoziţie dezvoltată).

B. Dupa scopul comunicarii:

a) Azi m-am plimbat în parc. (propoziţie enunţiativă)

b) De ce nu vrei să scrii? (propoziţie interogativă)

c) Stai jos! (propoziţie exclamativă).

C. Dupa aspectul predicatului:

a) A inceput vacanţa de iarnă. (propoziţie afirmativă)

b) Incă nu a sosit trenul. (propoziţie negativă).

6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Elevii sunt antrenaţi într-o activitate


frontală, individuală cu sarcina de a rezolva exerciţiile din fişa de lucru (Anexa 2) pe
care o vor primi. Exerciţiile vor fi rezolvate oral sau la tablă, în funcţie de gradul lor
de dificultate.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi da ca temă pentru acasă exerciţiile 2 și 3


de la pagina 22, din manual. Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie. Sunt notaţi elevii care au
participat activ la lecţie.

Anexa 1

Părţile de propoziţie
Anexa 2

1) Alcătuişte câte două propoziţii:


a)
enunţiative ............................................................................................................
................................................................................................................................
....................
b)
exclamative ............................................................................................................
....................

................................................................................................................................

c)
interogative ...........................................................................................................
....................

................................................................................................................................

2) Precizează felul propoziţiilor după modul de alcătuire:

* Privighetoarea cântă . ......................................

*În poiană se aud glasuri de copii. .....................

* Ionică şi Geta plantează flori. ..........................

*Ei şi ele citesc . ..................................................

3) Notaţi subiectul şi predicatul din textul următor şi selectaţi cu o culoare


distinctă propoziţiile simple.
Au apărut norii fumurii . Se aud tunete răzleţe. Vântul bate. Vietăţile se
ascund. Pomii se apleacă la pământ. Paiele, gunoaiele şi praful se ridică.Ploaia
cade .

4) Copletaţi spaţiile cu predicatele potrivite alese din paranteză:

Vârfurile acestea stâncoase .............................. la cer ca nişte turnuri de cetăţi.

Munţii ne-................................ de multe primejdii. Aici ...................... aproape


o mie de ani strămoşii noştri, când prin şesurile Dunării .............

....... puhoaiele de barbari. Aici ......................... tărie şi unitatea neamului


românesc. Ei ne-.........

..... în zilele grele.

( s-au ascuns; curgeau , au scăpat ; au ocrotit ; s-au închegat ; se înalţă )

5) Construiţi propoziţii după schemele următoare :

a) S
P ; ........................................................................................................................
........ s v

b) P S
; ............................................................................................................................
....

v p

c) S P
Ap. ; ........................................................................................................................
.......

s v s

d) Ap. S P Ap.
..........................................................................................................................

adj. s v s
Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 27. 09. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română

Subiectul lecției: Semnele de punctuaţie

Tipul lecției: Recapitulare și sistematizare

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să recunoască în cadrul comunicării curente, orale sau scrise, propoziţiile: enunţiative,


interogative şi exclamative, după intonaţie şi după semnele de punctuaţie;
 să utilizeze corect semnele de punctuaţie învăţate;
 să alcătuiască propoziţii prin ordonarea logică a unor şiruri de cuvinte date;
 să înţeleagă importanţa folosirii semnelor de punctuaţie în comunicarea orală şi scrisă;
 să-şi dezvolte atenţia, spiritul de observaţie, gândirea şi gustul pentru exprimarea
frumoasă şi corectă atât oral cât şi în scris.

Strategia didactică:
9. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația,
problematizarea;
10. Materialele didactice : manualul, , fișe de lucru, planșe;
11. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală;
12. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;

Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Se realizează cu ajutorul unui text lacunar din care lipsesc
Semnele de punctuaţie. Cum este acest text? De ce nu are înţeles?
Se rescrie împreună cu elevii. (Anexa 2)
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Le voi spune elevilor că vor recapitula şi
sistematiza tot ce au învăţat despre semnele de punctuaţie. Voi scrie titlul lecţiei pe
tablă și voi enumera obiectivele.
5. Reactualizarea cunoştinţelor se va face cu ajutorul unor întrebări:
 Ce este textul? (un şir de propoziţii)Ce trebuie să aibă un text? (titlu)
 Prin ce indicăm schimbarea ideii povestitorului? (alineat)
 Ce semn de punctuaţie folosim pentru a marca începutul vorbirii unei persoane?
(două puncte)
 Prin cine sunt anunţate cuvintele celui care vorbeşte sau dă o explicaţie? (linia de
dialog)
 Cum pot fi scrise texte? (în proză sau în versuri)
 Când folosim punctul, semnul întrebării şi semnul exclamării?
6. Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare: Voi împărţi planșe
informaţionale pe care le vom studia, în vederea recapitulării semnelor de punctuaţie
(Anexa 1). Elevii sunt antrenaţi într-o activitate frontală, individuală cu sarcina de a
rezolva exerciţiile din fişa de lucru (Anexa 3) pe care o vor primi. Exerciţiile vor fi
rezolvate oral sau la tablă, în funcţie de gradul lor de dificultate.
7. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Le voi explica elevilor faptul că, pentru a fi
stimulaţi în găsirea conexiunilor între idei, se va aplica activitatea pe grupe. Voi
anunţa modul de lucru, regulile şi timpul de lucru estimat de 8 min. Fiecare grupă este
formată din 4 elevi, care s-au organizat la începutul orei. Voi oferi fişele de lucru şi le
voi cere elevilor să rezolve cerinţele indicate. Voi invita fiecare echipă să prezinte
rezultatele acestei învăţări, efectuând o evaluare orală, prin întrebări, solicitându-i şi
pe elevi să pună întrebări de clarificare.
8. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi precizează tema elevilor pentru acasă (2
de la pagina 31, din culegere). Elevii notează tema în caiete. Voi face aprecieri
generale şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la
lecţie. Sunt notaţi elevii care au participat activ la lecţie.

Anexa 1

SEMNELE DE PUNCTUAŢIE ŞI DE ORTOGRAFIE


( schiţă recapitulativă )

SEMNUL UTILIZARE EXEMPLIFICARE

Punctul  Marchează sfârşitul unei Citeşte mult.


propoziţii sau fraze enun- Citeşte / şi rezolvă
. ţiative. probleme.
 Se pune după o prescurtare. M.S. ( Maiestatea sa )

Semnul Marchează sfârşitul unei Cine vorbeşte?


întrebării propoziţii sau fraze intero- Îmi spuneţi / cine vorbeşte?
gative. Unde?
?  Se pune după un cuvânt
interogativ.
Semnul  Marchează sfârşitul unei Ce frumos e afară!
exclamării propoziţii / fraze excla- Priveşte / cât e de înalt muntele!
mative. Fii atent! / Fii atent / şi nu te mai
!  Marchează sfârşitul unei juca!
propoziţii / fraze impera-tive. Ionel!astâmpără-te!
 Desparte un vocativ sau o
Of! mă deranjezi!
interjecţie de restul enun-
ţului.
Punctele de  Marchează o întrerupere în Te rog să...
suspensie... / cursul vorbirii (al gândirii). „În vremea veche, [...] pe
[...]  Indică lipsa unui fragment din când Dumnezeu...
text.
Două puncte Se folosesc înaintea unei enumerări. I-a spus:
 Arată începutul vorbirii
directe ( vorbirea unui per-
(:) sonaj ). - Adu-mi, te rog, o cană cu
 Se pun înaintea unei ex- apă!
plicaţii sau a unei precizări. Timp estimat: 12 minute.

Linia de pauză  Delimitează o explicaţie, o „ şi gura vetrei - cu flăcări


_ completare de restul enun- şi cu jar - îngână basmul...”
ţului.
Virgula ÎN FRAZĂ
Citesc lecţia, / desenez, / rezolv
(,)  Desparte propoziţii de acelaşi probleme. /
fel, coordonate prin
juxtapunere .
 Desparte o atributivă expli- Ziua aceea, / în care am aflat
cativă de regenta ei. rezultatul, / mi-a rămas vie în
amintire. /
Deşi plouă, / ies la plimbare./
 Desparte anumite subor-
donate de regenta lor.(vezi
tabelul subordonatelor! ) Merg afară, / zise ea, / după ce
 Desparte o incidentă de termin lecţiile. /
restul frazei.

ÎN PROPOZIŢIE
A cumpărat: mere, pere, struguri.
 Desparte elementele unei Este isteţ, harnic, ascul-tător.
enumeraţii.
 Desparte două părţi de
propoziţie de acelaşi fel Nepoata mea, Iulia, este drăgălaşă.
( 2S, 2 np, 2A..., 2C... ). Alergând, s-a împiedicat.
Ascultat, a fost notat cu zece.
 Desparte apoziţia simplă sau
dezvoltată (A.s.ap. - N) de Mureşul, în câmpie, are cursul lin.
restul propoziţiei. Da, ai dreptate.
 Desparte gerunziile şi Nu, n-ai dreptate.
participiile aflate la începutul
comunicării de restul
propoziţiei.
 Desparte complementele
circumstanţiale aşezate între Ionel, astâmpără-te!
subiect şi predicat.
 Desparte adverbele de afir-
maţie sau de negaţie ( e-gale Of, cât mă superi!
cu o propoziţie ) de restul
enunţului.
 Desparte substantivul în
cazul vocativ de restul
propoziţiei. Eu am aflat din ziar, el, de la radio.
 Desparte o interjecţie ex-
clamativă de restul propo-
ziţiei.
 Marchează lipsa predica-
tului.
Punctul şi  Desparte o propoziţie sau un Găsiţi apostroful şi cratima
virgula ; grup de propoziţii de restul folosite în text; explicaţi
frazei. folosirea lor.
Ghilimelele  Închid între ele un citat sau „Peste vârfuri trece
un titlu. lună,” / „Lacul”
„...”  Marchează cuvintele unui „Înţelepciunea e rară”, zise
personaj ( în locul liniei de bunicul.
dialog ). A venit şi „deşteptul” de Gigel!
 Indică folosirea unui cu-vânt „Vorba ceea: «Lasă-l, măi! L-aş lăsa
«»
cu sens figurat. eu, dar...»”
 Indică existenţa unui citat în
citat.
Linia de dia-log  Indică începutul vorbirii -- Vino aici, a spus el.
__ directe ( a fiecărui perso-
naj ).

gura-leului,
galben-auriu,...
Cratima  Indică scrierea corectă a
unui cuvânt compus. te-am ( văzut )
- într-o ( poveste )
 Indică rostirea împreună a ducându-se
două sau mai multe cu-vinte, E nevoie de doi-trei oameni.
cu / fără dispariţia unei silabe
( uneori şi dispariţia unui
sunet / dispariţia hiatului ).  C.F.R.-ul
 Se pune între două numerale  show-uri
pentru a exprima show-ul
aproximaţia.
 Leagă desinenţa sau arti-colul
hotărât de abrevieri sau de
unele neologisme.
Apostroful  Indică lipsa accidentală a unui pân’ diseară
sunet sau a unui grup de al’ dată
’ sunete dintr-un cuvânt.
 Indică lipsa unor cifre ( în ’89
scrierea anilor ).
Anexa 2

Se dă textul:

tată a venit vremea sămi dai ceea ce miai făgăguit la naștere auzind aceasta împăratul sa întristat
foarte și ia zis dar bine fiule de unde pot eu săţi dau un astfel de lucru nemaiauzit

(Petre Ispirescu – Tinereţe fără bătrâneţe și viaţă fără de moarte)

1. Ce greșeli apar în text?


2. Rescrie textul de mai sus, punând semnele ortografice și de punctuaţie necesare.
Anexa 3

1. Citește textul cu intonaţia impusă de semnele de punctuaţie şi explică folosirea


acestora.

,,Miţu şi Baruţu au crescut.Ei sunt nemulţumiţi din pricina regulilor impuse.Baruţu întreabă:

-De ce sunt toate dulapurile încuiate?

Odată au găsit deschisă uşa unui dulap.

-Hai să căutăm, Miţu!

Au căutat prin sertare, prin cutii, prin rufărie.

Miţu întreabă nerăbdătoare:

-Unde sunt cerceii mamei?˝

2. Precizaţi care sunt propoziţii enunţiative, exclamative şi interogative din textul de mai sus.

3. Indică care sunt semnele de punctuaţie folosite în text.


Anexa nr. 1

Grupa nr. 1

Formaţi propoziţii cu cuvintele din plic, apoi puneţi semnele de


punctuaţie corespunzătoare.

Elevii pregătesc se spectacol de

pregătit Doru costumul ai

pregătit Am masca pelerina bagheta şi

frumos spectacolul Ce va fi

. - , ! ? :
Grupa nr. 2
Căutaţi titlul textului, apoi ordonaţi propoziţiile ajutându-vă de
imaginea care urmează.

Spectacolul
Ce frumos va fi spectacolul!

Elevii se pregătesc de spectacol.

- Am pregătit: masca, pelerina şi bagheta.


- Doru, ai pregătit costumul?

Grupa nr. 3

Citiţi textul cu atenţie, apoi căutaţi semnul potrivit pentru


fiecare propoziţie. Aşezaţi în spaţiile goale semnele care lipsesc.

Spectacolul

Elevii se pregătesc de spectacol

Doru ai pregătit costumul

Am pregătit masca pelerina şi bagheta

Ce frumos va fi spectacolul
Grupa nr. 4

Citiţi textul cu atenţie, apoi căutaţi semnul potrivit pentru


fiecare propoziţie. Aşezaţi în spaţiile goale semnele care lipsesc.

„Sunt bine la spate mamițo”


(I.L. Caragiale – La Peleș)

„Nici măcar după acel telefon nu am putut să cred nu am putut să-mi


imaginez”
(Mircea Cărtărescu –Gemenii)

„Dar voi ce faceți Aici erați Și ce-ai Costache [ –] continuă ea[ –] poate de
căldură, c-a fost un zăduf groaznic ”1
(Ionel teodoreanu – La Medeleni)

1
Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 27. 09. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Fraza

Tipul lecției: consolidarea cunoștinţelor

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să definească propoziţia ca o comunicare cu un singur predicat;


 să definească fraza ca o comunicare alcătuită din două sau mai multe
propoziţii;
 să recunoască propoziţiile principale, precum şi pe cele secundare din frazele
date;
Strategia didactică:
13. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația,
problematizarea;
14. Materialele didactice : manualul, fișe de lucru, planșe;
15. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală;
16. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;

Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei


elevilor și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Voi prezenta un plic în care voi avea câteva litere
amestecate. Voi cere elevilor să aranjeze literele astfel încât să obţină un
cuvânt. Cuvântul obţinut este frază.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Vom discuta despre frază,
propoziţia principală şi despre propoziţia secundară. Scriu titlul lecţiei pe
tablă. Precizez în mod clar obiectivele urmărite pe parcursul activităţii.
5. Dirijarea învăţării: Voi verifica noţiunile teoretice referitoare la definirea și
clasificarea propoziţiei, propoziţia principală/propoziţia secundară, definirea și
etapele de analiză a frazei. Voi sistematiza câteva noţiuni importante pe tablă.
Voi propune o fişă de lucru în care elevii vor avea de rezolvat cerinţele
indicate. (Anexa 1).
6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Elevii sunt antrenaţi într-o activitate
individuală cu sarcina de a rezolva exerciţiile din fişa de lucru (Anexa 2) pe
care o vor primi. Exerciţiile vor fi rezolvate oral .
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi da ca temă pentru acasă exerciţiile
1 și 2 de la pagina 32, din culegere. Voi face aprecieri generale şi individuale
asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie. Sunt notaţi
elevii care au participat activ la lecţie.

Anexa 1

Se dă textul:

,,N-am fost ascultat la nimic, i-am tratat pe băieţi cu bomboane şi Dumitrescu M.Ştefan m-a tras
de urechi… Mă gândesc, dacă nu te superi, că am avut o idee proastă începându-te. Mai bine te
prefac într-un clasor pentru timbre. Rup pagina scrisă…’’

(O.Pancu-Iaşi-Jurnalul)

1.Subliniază predicatele.
2. Marchează elementele de relaţie.
3.Desparte fraza în propoziţii şi indică felul acestora, notându-le cu PP/PS.

4.Continuă fraza cu o propoziţie principală potrivită:

Mai bine te prefac într-un clasor pentru timbre.....................................................................


5.Continuă fraza cu o propoziţie secundară potrivită:
Rup pagina scrisă......................................................................................................................

6. Rescrie două propoziţii aflate în raport de coordonare.

7.Transcrie două propoziţii aflate în raport de subordonare.

Anexa 2

Scrie 5,6 rânduri în care prezinţi activitatea din ora de astăzi. Foloseşte cel puţin o propoziţie
principală şi una secundară. Subliniază şi notează felul lor.

...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și