Sunteți pe pagina 1din 13

Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 03. 10. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Sfârșit de toamnă- vocabular
Tipul lecției: dobândire de noi cunostinţe

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să citească fluent şi expresiv texul „Sfârșit de toamnă” de Vasile Alecsandri;


 să înţeleagă semnificaţia cuvintelor din text;
 să recunoască formele de limbă ce aparţin unui alt moment istoric;
 să sesizeze în poezie expresivitatea unor îmbinări de cuvinte.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația, problematizarea.
Materialele didactice : manualul, fișe de lucru;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea
individuală;
Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Cadrul didactic va iniţia o discuţie în care vor fi antrenaţi chiar şi
elevii mai puţin activi. Acesta le va spune că toamna a fost sursă de inspiraţie pentru
mulţi autori din literatura română. Voi urmări crearea şi menţinerea unei atmosfere
care să trezească interesul pentru lecţia ce urmează a fi predată.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Voi anunţa elevii că vor învăţa lucruri
noi pe parcursul lecţiei „Sfârșit de toamnă”. Voi scrie titlul lecţiei şi voi enumera
obiectivele.
5. Dirijarea învăţării: Voi face lectura model a lecţiei, apoi sunt antrenaţi şi elevii în
exerciţii de lectură expresivă pentru a imprima prin pauze (logice, psihologice),
accente (logice şi afective), ritm şi ton, sensurile textului. Pe parcurs se vor rezolva
problemele legate de lexic, ortografie şi punctuaţie.
6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Voi oferi fişele de lucru şi le voi cere
elevilor să rezolve cerinţele indicate (Anexa 1).
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi da ca temă pentru acasă exerciţiile 1 și 2
de la pagina 65, din manual. Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie. Sunt notaţi elevii care au
participat activ la lecţie.
Anexa 1:

a. Transcrie în caiete următoarele cuvinte din text.Grupează-le în perechi de


antonime: vesela, cad, se ridică, vestejit, verde, trista.
b. Arată ce înţeles au în text cuvintele subliniate: au fugit de zile rele;
lunca...pare ruginită; grozavii nori. Alcătuieşte propoziţii în care aceste
cuvinte să aibă sensul din limbajul lor curent.
c. Rescrieţi această strofă în proză, ordonând cuvintele în limbajul lor obişnuit.
d. Găsiţi un sinonim pentru cuvântul ,,cârdurile”
e. Desemnaţi pentru grupuri de animale (câini de ex.) alţi termeni care să se
asemne cu substantivul ,,cârd”
Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 03. 10. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română

Subiectul lecției: Sfârșit de toamnă- Analiza textului


Tipul lecției: consolidarea cunoștinţelor

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să indice spaţiul și timpul în opera „Sfârșit de toamnă” de Vasile Alecsandri;


 să exprime păreri proprii privind conţinutul textului;
 să identifice elementele de versificaţie: vers, strofă, rimă.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația, problematizarea,
lotus.
Materialele didactice : manualul, fișe de lucru;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea
individuală, activitatea pe grupe;
Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Vom începe o discuta despre o ilustraţie pe baza unor cerinţe date.
(Anexa 1).
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Voi anunţa elevii că vor învăţa lucruri
noi pe parcursul lecţiei „Sfârșit de toamnă - versificaţia”. Voi scrie titlul lecţiei şi voi
enumera obiectivele.
5. Dirijarea învăţării: Voi ruga elevii să citească în gând poezia.Voi întreba elevii care
este diferenţa, din punct de vedere al formei, dintre un text în proză și o poezie. După
o discuţie cu textul în faţă vom defini versul, strofa și rima și vom idica rima
versurilor în poezii. (Anexa 3)
6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Le voi explica elevilor faptul că, pentru a fi
stimulaţi în găsirea conexiunilor între idei, se va aplica activitatea pe grupe. Voi
anunţa modul de lucru, regulile şi timpul de lucru estimat de 10 min. Fiecare grupă
este formată din 4 elevi, care s-au organizat la începutul orei. Voi oferi fişele de lucru
şi le voi cere elevilor să rezolve cerinţele indicate (Anexa 2). Voi invita fiecare echipă
să prezinte rezultatele acestei învăţări, efectuând o evaluare orală, prin întrebări,
solicitându-i şi pe elevi să pună întrebări de clarificare.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi da ca temă pentru acasă exerciţiul 4 de la


pagina 47, din manual. Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie. Sunt notaţi elevii care au
participat activ la lecţie.
Anexa 1:

Cerinţe:

1. Ce este prezentat în ilustraţia de mai sus?


2. De ce poezii vă amintește imaginea de mai sus?

Anexa 2: Metoda lotus- Sfârșit de toamnă, de Vasile Alecsandri

Toamna
(tema principală)

Găsiţi componentele existente pentru domeniul indicat:

Grupa I- Viața animalelor


1.Viața animalelor:
a) a celor care apar în poezie
b) a tuturor animalelor(faci apel la științele naturii)

Grupa II- Activitatea păsărilor


2.Activitatea păsărilor:
a) a păsărilor care apar în poezie
b) a păsărilor în general

Grupa III- Activitatea oamenilor


3. Activitatea oamenilor
a) în poezie
b) în general

Grupa IV- Aspectul plantelor


4.Aspectul plantelor

Grupa V- Schimbări ale timpului


5. Ce schimbări ale timpului sunt prezente în poezie? Completați cu alte cunoștințe
schimbările timpului toamna!

Grupa VI- Culorile toamnei


6.În ce culori este „pictată” natura toamna?Scrie cuvintele care reprezintă culori în
poezie!
Grupa VII- Imagini artistice
7.Alege și scrie din poezie :
a)o imagine auditivă
b) o imagine vizuală
c) o imagine de mișcare

Grupa VIII- Sentimente


8.Ce sentimente transmite omului acest sfârșit de toamnă?Scrie versul(rile) care
sugerează acest lucru!
Aceasta este așezarea pe tablă.

Fișa grupei 1

Fișa grupei 8 Fișa grupei 2

Fișa grupei 7
Fișa grupei 3

Fișa grupei 4
Fișa grupei 6

Fișa grupei 5
Anexa 3:

I. Precizati tipurile de rima din urmatoarele strofe si cum se numeste strofa


formata din patru versuri

Exemple :

Pe o stanca neagra , intr-un vechi castel ,


Unde curge-n vale un rau mititel,
Plange si suspina tanara domnita ,
Dulce si suava ca o garofita.
(Dimitrie Bolintineanu- Muma lui Stefan cel Mare)

Nu mai sunt pe lunca flori ,


Vaile-s desarte ,
Tipa carduri de cocori
Pribegind departe!
( St. O. Iosif – Cantec )

Pe –unde-a fost cumplire –odata


Doarme –acum intreaga fire ,
Peste-un iad de zvarcolire
Cade-o pace-ntunecata.
( G. Cosbuc- Pe dealul Plevnei)

Iar Manole sta ,


Nici ca mai lucra ,
Ci mi se culca
Si un vis visa....
( Monastirea Argesului)
Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 Satu Nou


Data: 03. 10. 2016
Clasa: a V-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română

Subiectul lecției: Sfârșit de toamnă


Tipul lecției: mixtă

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să sesizeze raportul dintre realitate şi ficţiune în opera literară


 să identifice în texte comparaţii și repetiţii;
 să definească comparaţia și repetiţia;
 să identifice ideile, sentimentele şi atitudinile comunicate în textul literar.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația, problematizarea.
Materialele didactice : manualul, fișe de lucru;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea
individuală;
Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei:Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Voi împărţi elevilor bileţele colorate pe care aceştia notează un
cuvânt care să descrie starea lor de spirit. Biletele pe care apar stări de spirit
inadecvate bunei desfăşurări a activităţii se mototolesc şi se aruncă într-un coş, iar cele
pe care apar stări de spirit potrivite situaţiei se păstrează. Se notează la tablă şi pe
caiete câteva principii după care participanţii la lecţie se vor ghida în activitatea lor:
încredere, cooperare, lucru în echipă, comunicare.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Voi anunţa elevii că vor învăţa lucruri
noi pe parcursul lecţiei „Sfârșit de toamnă - comparaţia și repetiţia”. Voi scrie titlul
lecţiei şi voi enumera obiectivele.
5. Dirijarea învăţării: Voi cere elevilor să prezinte într-o singură frază situaţia surprinsă
în poezia „Sfârșit de toamnă”. Se va evidenţia faptul că poetul porneşte de la un fapt
obişnuit. Voi cere elevilor să identifice, în versurile poeziei, termeni comparaţi, să
observe ce elemente comune sunt folosite pentru compararea a doi termeni.Vom nota
comparaţiile folosite și vom defini comparaţia. În continuare, voi ruga elevii să
privească cu atenţie versurile și să explice de ce autorul a folosit repetarea unor
cuvinte în opera sa. După o dezbatere, le voi scrie definiţia repetiţiei pe tablă, urmând
ca elevii să o consemneze în caetele lor.
6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Voi împărţi fișe de lucru şi le voi cere
elevilor să rezolve cerinţele indicate (Anexa 1).
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Voi da elevilor ca temă pentru acasă să-și
imagineze, într-o compunere liberă, o poveste în care o furnică să fie personaj
principal.” Voi face aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului şi
asupra participării elevilor la lecţie. Sunt notaţi elevii care au participat activ la lecţie.

Anexa 1:

Cerinţe:

1. Identifică în text câte două imagini vizuale, auditive și de mișcare.


2. Extrageţi, pe o coloană,verbele din text, precizând la ce timp se află acestea, iar pe o altă
coloană, pronumele, indicând persoana la care sunt folosite în text. Explicaţi folosirea
predominantă a unui timp verbal!
3. Ce prezintă V. Alecsandri în poezia ,,Sfârșit de toamnă”? ( Prezintă aspecte ale
naturii în stransă legătură cu viaţa omului )
4. În poezia Sfârșit de toamnă , autorul realizează , prin împletirea armonioasă a
imaginilor vizuale cu cele auditive , un tablou al naturii surprinse în pragul iernii ,
comunicându-ne sentimentele și senzaţiile trăite faţă de anumite priveliști sau
aspecte ale unui peisaj din natură.
Care sunt elementele specifice planului terestru și cosmic?
5. Completând rebusul de mai jos, veţi obţine pe prima coloană de pe vertical specia
literară căreia îi aparţine opera studiată:
1. Opera literară structurată în versuri și strofe.
2. Cuvântul cu forma diferită și sens opus
3. Cuvântul cu forma diferită și sens asemanator
4. Anotimpul cand se culeg strugurii
5. Sinonimul lui școlar
6. Vocabular sau...............

S-ar putea să vă placă și