Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Școala: Școala Gimnazială Constantin Bălăceanu-Stolnici


Clasa : a VI-a
Profesor: Ana Ana-Maria
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Fascinanta lume vie
Titlul lecţiei: Textul descriptiv literar în versuri – Oaspeţii primăverii, de Vasile Alecsandri
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare prin receptarea și


producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE SPECIFICE

1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale,
participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse
2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite

COMPETENȚE DERIVATE

 să comunice oral cu scop declarat de informare, de luare de atitudine, de opinie;


 să realizeze lectura expresivă a textului propus;
 să prezinte impresii proprii sau propuneri;
 să extragă secvenţe cu privire la elementele propuse;
 să identifice elementele de analiză structurală , aplicând noțiunile teoretice cunoscute

STRATEGIE DIDACTICĂ

1. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire,


demonstrația, munca în echipă;
2. Mijloace de învățământ: tablă manualul , video-proiector, laptop,
3. Forme de organizare: frontal, individual și pe grupe;
4. Forme de evaluare: evaluare orală, observarea sistematică a elevilor;
5 Resurse temporale : 50 de minute.
6. Resurse spațiale : sala de clasă.
RESURSE
A. Bibliografice:
B. CHEROIU, Mariana, KUTTESCH, Nicoleta, 2019, Limba și literatura română. Caiet
de lucru pe unități de învățare, clasa a VI-a, București: Editura Booklet.
C. DOBRA, Sofia, 2023, Cartea mea de gramatică: clasa a VI-a , București : Editura
Art Educațional,
D. NOREL, Mariana, BUCURENCIU, Petre, DRAGU, Mihaela, 2018, Limba și
literatură română: manual pentru clasa a VI-a, București : Editura Didactică și
pedagogică.
E. PANĂ, Dindelegani, Gabriela (coordonator), 2019, Gramatica limbii române pentru
gimnaziu, București: Editura Univers Enciclopedic Gold.

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a
VIII-a, Bucureşti, 2017.

 Vasile Alecsandri, Pasteluri. Legende și alte poezii, Ed. Agora, București, 2013;
B.Temporale: 50 minute
C.Umane: colectivul clasei a VI-a
D.Psihologice: nivelul mediu de informare şi formare intelectual

SCENARIU DIDACTIC

EVOCARE

Profesorul organizează clasa și asigură climatul necesar desfășurării optime a activității.


Elevul de serviciu este rugat să enumere absenții dacă este cazul.
Se verifică tema pentru acasă.
Profesorul le spune elevilor că astăzi vor pune în practică cunoștințele dobândite la
lecția anterioară, respectiv noțiuni legate de analiza unui text liric.
Se anunță obiectivele pe înțelesul copiilor.
Se captează atenţia elevilor cu filmuleţul: https://www.youtube.com/watch?
v=xBvV6LVNuQ4
Se discută despre schimbările din natură în această perioadă a anului și despre faptul că
păsările migratoare ne vestesc și sosirea primăverii.

CONSTITUIREA SENSULUI
Elevii sunt anunțați că vor lucra pe baza unui text liric; pentru început vom folosi textul
Oaspeții primăverii, de Vasile Alecsandri. Se face o primă lectură a textului, din manual,
pagina 168
 Impresii după prima lectură
Ce imagine ai reţinut după prima ascultare a textului?
Profesorul va solicita mai multor elevi să-şi exprime părerile, fiind vorba de reacţii
afective care trebuie cultivate. Reacţia emoţională vine pe fondul unei experienţe individuale
ce trebuie să fie valorificată şi să faciliteze apropierea cititorului de textul literar.

 Sistematizare– Organizarea textului poetic


Profesorul verifică cunoștințele predate anterior despre organizarea textului poetic.
 Ce este prozodia?
 Ce este un vers?
 De câte feluri pot fi strofele?
 Cum se stabilește tipul de rimă?
 Câte tituri de rimă cunoașteți?

 Aplicație : Explorarea prozodiei textului


Câte strofe are poezia? Din câte versuri este alcătuită fiecare strofă?
Identifică tipul de rimă! Justifică-ți răspunsul!
Care este măsura versurilor?
Încearcă să intuiești ritmul versurilor!
 Aplicație : Analiza textului
Identifică trei cuvinte cheie ale textului!
Care este tema poeziei?
Explică semnificația titlului. Ce anume sugerează titlul?
Ce fel de text este această poezie: narativ, descriptiv, informativ, explicativ? Motivează-ţi
alegerea.
În câte fragmente ai putea împărţi textul? De ce?
După explorarea textului, elevii își notează în caiete toate informațiile discutate anterior.
În continuare , profesorul roagă un elev să recitească textul.

REFLECŢIE:
În timp ce un elev citește, profesorul împarte fișa de lucru. Elevii sunt rugați să rezolve
exercițiile din fișă ( vor avea de făcut un inventar al imaginilor artistice și al figurilor de stil,
precum și realizarea unui cvintet* pornind de la cuvântul primăvara.) Elevii lucrează în
echipă. După rezolvarea sarcinilor, profesorul verifică corectitudinea informațiilor, intervine
și corectează, dacă este cazul.

*Cvintetul este o poezie care impune sintetizarea unor informaţii, formată din 5 versuri:
--primul vers este alcătuit din cuvântul tematic: Primăvara
-al doilea vers: 2 adjective care să surprindă acest anotimp;
-al treilea vers: 3 verbe la gerunziu care să exprime stările pe care le determină/trezește acest
anotimp;
-al patrulea vers: o propoziţie alcătuită din 4-5 cuvinte prin care se afirmă ceva esenţial despre
cuvântul tematic;
- al cincilea vers: un cuvânt care să exprime un sentiment pe care îl asociezi cu primăvara.

ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI


Tema pentru acasă : Scrie un text de 150 de cuvinte despre emoțiile pe care ți le
provoacă venirea primăverii, raportîndu-te la poezia lui V. Alecsandri.
FIȘĂ DE LUCRU

1. Realizează un inventar al imaginilor artistice prezente în text , respectând indicațiile


din tabel:

Imagini care se adresează Imagini care se adresează Imagini care indică


auzului văzului mișcarea

2. Complează tabelul cu exemple din text:

Enumerații Epitete Comparații Personificări

3. Realizează o strofă din cinci versuri , cu următoarea structură:

-primul vers este alcătuit din cuvântul tematic: Primăvara


-al doilea vers: 2 adjective care să surprindă acest anotimp;
-al treilea vers: 3 verbe la gerunziu care să exprime stările pe care le determină/trezește acest
anotimp;
-al patrulea vers: o propoziţie alcătuită din 4-5 cuvinte prin care se afirmă ceva esenţial despre
cuvântul tematic;
- al cincilea vers: un cuvânt care să exprime un sentiment pe care îl asociezi cu primăvara.

Exemplu:
Primăvara
colorată veselă
înflorind , cântând , alergând
este un anotimp cald ce aduce
fericire

S-ar putea să vă placă și