Sunteți pe pagina 1din 7

Universitatea Vasile Alecsandri din Bacu

Facultatea de tiine
Specializarea: P.I.P.P
Proiect didactic pentru lecia de prob







Student practicant: Miroiu Lavinia Maria
Profesor mentor: Veliche Gabriela
Director coala Gimnazial Spiru Haret, Bacu:
Prof. Dr. Sibiteanu Livia Liliana
Coordonator practic pedagogic: Lect. Dr. Lupu Costic





Semntur profesor coordonator Semntur profesor mentor
Lupu Costic Veliche Gabriela
Student practicant: Miroiu Lavinia Maria
Profesor mentor: Veliche Gabriela
Director coala Gimnazial Spiru Haret,
Bacu: Prof.Dr. Sibiteanu Livia Liliana
Profesor coordonator practic: Lect.Univ.Dr.
Lupu Costic

PROIECT DIDACTIC

- Limba i literatura romn-









PROIECT DIDACTIC


Data: 07.05.2014
Clasa: a II -a B
Student: Miroiu Lavinia Maria
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Text suport: La mijloc de codru... de Mihai Eminescu
Coninut: Textul literar. Text liric: poezii cu tematic divers.
Tipul leciei: Predare-nvare

OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;
Dezvoltarea capacitii de receptare a mesejului scris ( citirea/ lectura ).

OBIECTIVE DE REFERIN:
S sesizeze cuvintele necunoscute ntr-un context dat;
S citeasc fluent, corect i *expresiv un text cunoscut de mic ntindere;
S desprind informaii eseniale dintr-un text citit;
S respecte ortografia cuvintelor i punctuaia n scrierea enunurilor/*textelor.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
OC1: s citeasc corect, coerent i fluent, respectnd intonaia, respiraia, pauza, timbrul, nuanarea vocii n reproducerea textul literar;
OC2: s explice cuvintele nou ntlnite n text;
OC3: s desprind informaii eseniale din textul literar;
OC4: s utilizeze corect ortogramele limbii romne;
OC5: s rezolve exerciiile propuse.
Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru descoperirea frumuseii naturii din poezie;
OA2: vor manifesta interes pentru lecturarea textelor literare;
Psiho-motrice:
OPM1: s mnuiasc cu grij materialele puse la dispoziie;
OPM2: s-i reprime tendina de a practica micri inutile pe parcursul leciei.





STRATEGII DIDACTICE:
Resurse metodologice:
Metode i procedee: observaia, conversaia,explicaia, exerciiul, brainstormingul, lectura explicativ, memorizarea;
Forme de organizare: frontal, individual .
Resurse materiale: manual, caiete, informaii despre autor i poeziile acestuia;

o Resurse temporale: 45 minute
o Resurse spaiale: sala de clas
o Resurse umane: colectivul clasei a-II-a B

BIBLIOGRAFIE:
Metodica predrii Limbii romne n nvmntul primar, Ed. Grigore Tbcaru, Bacu, 1998;
Programa colar Limba i literatura romn pentru clasa a-II-a.
Poezii, Mihai Eminescu,























SCENARIUL LECIEI



ETAPELE
LECIEI


OB.
OP.

CONINUTUL NVRII

STRATEGIA DIDACTIC





EVALUARE
ACTIVITATEA INVTORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

METODE I
PROCEDEE

MIJLOACE
DE
NVM
NT

FORME
DE
ORGANIZ
ARE
1 2 3 4 5 6 7 8



1. Captarea
ateniei
5




OA1

OA2


Prezint elevilor informaii despre viaa i
operele literare ale lui Mihai Eminescu.


Ascult cu atenie
cele prezentate i
adaug informaii
cunoscute de ei.

conversaia

brainstormin
gul




volumul
de poezii
ale lui
Eminescu


frontal


Se
evalueaz
capacitatea
de atenie a
elevilor i
de
cunotine.

2. Enunarea
scopului i a
obiectivelor
1



OPM2
OA1
Comunic elevilor c n cadrul leciei de azi
vor studia poezia La mijloc de codru... de
M. Eminescu, explicnd cuvintele
necunoascute i vor rezolva exerciiile din
manual.

Ascult cu atenie
cele spuse de
nvtoare.



conversaia
explicaia



.................


frontal

Se evaluaz
capacitatea
de atenie a
elevilor

3.Reactualizar
ea
cunotinelor
5



OA1
OA2
OA4
Propune elevilor rezolvarea exerciiului din
manual, de la rublica S ne amintim.
Acetia au sarcina de la utiliza corect
ortogramele dintr-o, dintr-un preciznd
c se scriu mereu cu liniua de unire ntre ele.

Citesc sarcina
exerciiului, apoi
alctuiesc cte un
enun cu
ortogramele.

conversaia
exerciiul
explicaia


.............

frontal

Se
evalueaz
cunotinele
elevilor

4.Prezentarea
optim a
coninutului
15





OPM2









Comunic elevilor c n cadrul leciei de
astzi vor studia poezia La mijloc de
codru... de M. Eminescu din manual.
Citete poezia model.
Deschid manualul la
poezia La mijloc
de codru... de M.
Eminescu, apoi
noteaz n caiete
titlul.
Ascult cu atenie
citirea model a
leciei de


conversaia
explicaia



manual
caiete
instrument
e de scris






frontal






Se
evalueaz
capacitatea
de atenie a
elevilor.

nvtoare.





5. Dirijarea
nvrii
15


OC1

OC2

OC3

























Propune elevilor citirea n lan (cte un vers,
cte dou versuri, cte patru versuri) a poeziei
respectnd intonaia, respiraia, pauza, ritmul,
timbrul i nuanarea vocii.
Propune identificarea i explicarea cuvintelor
nou ntlnite n poezie, apoi le noteaz pe
tabl.
Propune elevilor s rspund la ntrebrile din
manual pentru a fixa coninutul poeziei.





Citesc poezia
respectnd intonaia,
respiraia, pauza,
timbrul i nuanarea
vocii.
Identific i explic
cuvintele noi, apoi le
noteaz pe caiete.
Rspund la ntrebrile
din manual.


conversaia
explicaia
exerciiul








manualul











frontal









Se
evalueaz
capacitatea
elevilor de
atenie i de
citire
corect i de
a rspunde
correct.
1 2 3 4 5 6 7 8

6. Obinerea
performanei
5



OC5


Propune elevilor rezolvarea exerciilor din
manual, n care au urmtoarele sarcini:
Ex.3 S trnscrie primele patru versuri din
poezie;
Ex.4 S gseasc nsuiri pentru cuvintele:
psri, lumini, balt, trestie, lun, soare,
stele;
Ex.6 S gseasc cuvinte care se termin n
Rezolv exerciile
propuse din manual.
conversaia
explicaia
exerciiul

manual
caiete
frontal




Se evalueaz
capacitatea
elevilor de a
rezolva
exerciii.
grupurile de litere ....ele, ...or;




7.Feedbackul

3








OC3




Propune elevilor s rspund la o serie de
ntrebri, pentru a le fixa cunotinele nsuite
n cadrul leciei de astzi:
Cine este autorul poeziei?
Care este tema poeziei?
Ce alte teme mai ntlnim n poeziile lui
Eminescu?
Care este locul descris de autor?

Ascult ntrebrile i
rspund corect.


conversaia

exerciiul

explicaia




manual





frontal





Se evalueaz
modul de
nsuire a
noilor
cunotine.




8. Evaluarea
10




OA1

OA2





Propune elevilor s scrie dup dictare ultimele
patru versuri


Scriu dup dictare
respectnd semnele
de punctuaie.


conversaia

exerciiul











caiete









individua
l


Se evalueaz
capacitatea
de
recunoatere
i scriere
corect.

9.Retenia i
Transferul
1





Propune elevilor s citeasc acas poezia
Cu penetul ca sideful de M.Eminescu i s
memoreze poezia La mijloc de codru....


Ascult cu atenie
cele spuse de
nvtoare i
noteaz tema pe
caiete.


conversaia






caiete



frontal


Aprecieri
verbale.

S-ar putea să vă placă și