Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt
Disciplina Limba i literatura romn
Subiectul Cinele dup Silvia Kerim
Clasa a IV-a B
Propuntoare
Motivaia:
-

aceast lecie este important deoarece ajut elevul s neleag relaia dintre cine i
stpnul su

prin exerciiile propuse se dezvolt i gndirea critic i imaginaia, calitile gndirii i se


antreneaz atenia elevului.

lecia deschide posibiliti pentru formarea unei atitudini corespunztoare fa de animalele


de companie.

Obiective de referin:
1.5

s manifeste atenie i toleran fa de partenerul de dialog

3.3

s citeasc contient, corect, fluent i expresiv texte cunoscute

4.6

s manifeste interes i spirit critic fa de redactarea diverselor texte

Obiective operaionale:
cognitive:
OC.1 S recunoasc subiectul multiplu din propoziii;
OC.2 S citeasc corect, coerent, fluent, n ritm propriu textul literar Cinele dup Silvia Kerim,
respectnd semnele de punctuaie;
OC.3 S identifice locul, timpul i personajele aciunii ;
OC.4 S rspund la ntrebri de coninut;
OC.5 S recepteze mesajul textului literar;
OC.6 S alctuiasc noi enunuri cu cuvintele cheie;
OC.7 S construiasc un CVINTET respectnd regulile de alctuire;
afective:
O.A. 1 Dezvoltarea dragostei i respectului fa de natur i vieti;
O.A. 2. S identifice sentimentele i comportamentele oamenilor pentru natur i animale;
O.A. 3. S manifeste atenie i toleran fa de partenerul de dialog , curiozitate pentru
mesajul ascultat
psiho-motrice:
O.M.1. S scrie corect, lizibil i cite;
O.M.2. S stpneasc gama de micri adecvate scrierii literelor i cuvintelor;

Strategii didactice:

Metode :
brainstorming
conversaia
explicaia
exerciiul
cvintetul
Mijloace: jetoane, manual, caiete.
Forme de organizare: frontal, individual, grupal.
Resurse temporale: 45 minute
Forme i tehnici de evaluare: observarea sistematic, proba oral, tema de lucru n clas.

Bibliografie:
M.E.C. Programa colar pentru clasele a III-a i a IV-a;
Prof. Dr. Marian Barbu (coord.), .a. Metodica predrii limbii i literaturii romne nvmntul primar
Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003;
3. Cuco, Constantin Pedagogie, Ed. Polirom, Iai, 2006;
4. Iordchescu, Carmen S dezlegm tainele textelor literare, Ed. Carminis, Piteti, 2006
5. Piil, T., Mihilescu, C. Limba i literatura romn Manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucureti,
2006
1.
2.

DESFURAREA LECIEI
EVOCARE:
Puzzle: Subiectul simplu i multiplu
Elevii sunt mprii n 3 echipe. Fiecare echip va primi un plic n care se afl cartonae
scrise cu cuvintele unei propoziii. Elevii vor aeza n ordine cuvintele nct s formeze o
propoziie. Vor identifica subiectul multiplu, vor pune semnele de punctuaie potrivite, vor numi
parte de vorbire prin care este exprimat subiectulmultiplu i l vor transforma n subiect simplu.
Ex.

1. Mihai, Costel, Alina, Corina i Oana sunt prieteni.


Copiii sunt prieteni.
2. Ea i el vor merge mpreun la cursul de vioar.
Ei vor merge mpreun la cursul de vioar.
3. Mgarul, cinele, pisica i cocoul au plecat s se fac muzicani n Bremen.
Animalele au plecat s se fac muzicani n Bremen.

Brainstorming: Cinele
Pe tabl este scris cuvntul cine. Elevii vor spune i vor nota pe tabl toate cuvintele care
consider c au legtur cu acest cuvnt.
REALIZAREA SENSULUI :
Elevii sunt anunai despre tema i obiectivele leciei. Pentru nceput vor citi lecia n gnd.
Citire n lan i cu predarea tafetei
Elevii vor citi lecia n lan iar apoi o vor citi prednd tafeta astfel urmrindu-se atenia
acordat textului.
- Cum se numete lecia de astzi? Cine este autorul? Cine sunt principalele personaje ale
aciunii?
Se va scrie la tabl i n caiete titlul i autorul.
Citire selectiv
Elevii vor cuta n text i vor citi:
- propoziia care indic locul i timpul aciunii;
- propoziia n care aflm numele prietenelor cinelui;
- propoziiile care indic nedumerirea vrbiuei;
- propoziia care arat descoperirea vrbiuei;
Elevii vor cuta n text i vor citi propoziiile n care apar scrise cuvintele: tolnit, fidelitate
i fiare. Vor explica cuvintele i vor alctui propoziii cu ele. Pornind de la cuvntul fiare
vor alctui dou propoziii cu sensuri diferite ale acestui cuvnt. Propoziiile se vor scrie la
tabl i n caiete.
REFLECIE:
Elevii, n pereche cu colegul de banc, vor construi un cvintet pornind de la cuvntul cine
respectnd paii de alctuire.
Ex.
CINELE
CREDINCIOS, PRIETENOS
ASCULTND, LTRND, IUBIND
CEL MAI FIDEL PRIETEN
DEVOTAT
EXTINDERE:
Elevii vor avea ca tem s-i imagineze i s scrie cum cred ei c ar putea continua povestea.
NCHEIERE:
Se apreciaz activitatea desfurat de elevi : participarea la lecie,rspunsurile oferite,
modul n care au rezolvat sarcinile oferite ca activitate independent, precum i modul n care au
cooperat atunci cnd au lucrat n perechi sau n echip.
3

S-ar putea să vă placă și