Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATATMANT:

DATA:

CLASA: Pregătitoare

ÎNVĂȚĂTOARE:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICA: Ocrotesc natura

SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul” j”. Litera J mare de tipar

TIPUL LECȚIEI: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

SCOPUL LECȚIEI: Formarea și însușirea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul

” j”/litera J. Familiarizarea copiilor cu sunetul și litera j/J.

COMPETENTE SPECIFICE:

1.3 Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvant, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar.

3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar.
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate

COMPETENTA SPECIFICA DISCIPLINEI INTEGRATE- MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI

1.1Recunoasterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1.3.1 Să dea exemplu de cuvinte care încep cu sunetul “j” (minim două cuvinte care încep cu sunetul “j”).

1.3.2 Să marcheze sunetul “j”, colorând bulina corespunzătoare, în cuvinte date.( minim în una din situațiile date).

3.1.1 Să recunoască litera J mare de tipar pe diferite suporturi ( minim în două din situațiile date).

4.1.1 Să traseze conturul literei J mare de tipar folosind tehnici diferite.( minim două tehnici utilizate).

OBIECTIV OPERATIONAL- COMPETENTA INTEGRATA

1.1.1 Să scrie cifra corespunzatoare numarului de litre J mare de tipar identificate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: lecția se desfășoară pe alicația Zoom, care a fost instalată anterior și cu care elevii sunt
familiarizați, observarea dirijată, conversația, explicația, demonstrația, metoda fonetică analitico-sintetică, exercițiul ,
jocul
Mijloace materiale: auxiliar, fișe de lucru – au fost date anterior, coli flipchart, calculator, sarmuliță, jetoane
Forme de organizare: individual, frontal,
Forme de evaluare: chestionare orală, observare sistematică, aprecieri verbale, autoevaluare.
Bibliografie:
1. Ministerul Educației Naționale, Programe școlare pentru clasa pregătitoare, 19. 03. 2013
3. Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, „Comunicare în limba română,
caietul elevului pentru clasa pregătitoare”, Ed. Intuitext, 2016
Nr.crt Momentele Ob. Activitatea Activitatea elevilor Mij.de inv. Metode si Forme de Evaluare
lectiei op invatatoarei procedee org.
1. Momentul Asigur conditiile Elevii se pregătesc Conversați
organizatoric necesare unei bune pentru începerea a
desfasurari a orei.
lectiei, respectiv
conectarea tuturor frontal
elevilor pe Zoom.
Precizez elevilor că
vor avea
microfoanele
închise și că le
deschid când le
adresez intrebări,
apoi le voi închide
din nou.
2. Captarea În fața laptopului,
atenției din jobenul Joben
fermecat scot o Conversați
ghicitoare și o Elevii sunt atenți. ghicitori a
poezie despre frontal Chestionare
jucarii. orală

„Masinuțe,
păpusele Găsesc soluția
Trenulețe, mingi ghicitorii: jucării Explicația
zglobii
Toate sunt, într-un
cuvânt
Niște.........
( jucării) Cuvântul începe cu
Cu ce sunet începe sunetul j.
cuvântul “jucării”?
Sfatul jucariilor Sunt atenți la
Deși ora e tarzie, poezie. Conversați
Uite, nici o jucarie a
Nu poate dormi
Azi sunt tare
supărate
Și rămân la sfat cu
toate
Până-n zori de zi.
De ce credeți că
rămân jucăriile Elevii și își spun
supărate? părerea
Fac trecerea spre
anunțarea temei în
funcție de
răspunsurile
elevilor.

3. Anuntarea Astăzi vom vorbi Eleii sunt atenți Conversați Frontal


temei si a despre sunetul j si a
obiectivelor litera J mare de
tipar.
Vom spune cuvinte
care încep cu acest
sunet, vom decora
litera J.

4. Prezentarea Solicit elevilor să Elevii sunt atenți. cd.poveste Observarea Frontal


conținutului și vizioneze povestea a literei dirijată
dirijarea literei J pe care le o laptop
învățării postez pe Zoom Individual Chestionare
După povestea Conversați orală
1.3.1 literei, solicit a
elevilor să dea Dau exemplu de Exercițiul
exemplu de cuvinte cuvinte care incep
care încep cu cu sunetul „j”.
sunetul „j”. Metoda
-Spun o propoziție Elevii sunt atenți. fonotică,
și solicit elevilor să analitico-
numere cuvintele, sintetică
să identifice poziția
anumitui cuvânt,
să-l despartă în Autoevaluare
silabe și să spună
poziția sunetului j. Explicația Individual
-Le arat elevilor ce Fișe de Exercițiul
fișă de lucru vom lucru
folosi și solicit
1.3.2 elevilor să
marcheze sunetul j
colorând bulina Planșa
corespunzatoare. Elevii rezolva Autoevaluare
sarcina dată și arată Explicația
Fișa diferențiată- fișele la cameră.
Să recunoască Jocul Frontal Observarea
imaginile a căror Individual sistematică
denumire începe cu (identificarea
sunetul j. Metoda pozitiei
analitică și sunetului)
Cer elevilor să Jetoane fonetică Lista de
pună în fața control
1.3.2 camerei fișele de
lucru astfel să le
pot verifica.

Solicit elevilor să Sunt atenți la


jucăm un joc numit explicații. Frontal
„Ghicește sunetul”. Ridică cartonașul
Eu spun cuvinte corespunzator
care au sunetul poziție sunetului. Explicația
inițial/median/final Demon-
„j”, iar ei ridică strația
cartonașul
corespunzător. Individual
Roșu-inițial
Galben-median
Albastru-final

Intuirea,
identificarea și
scrierea/decorarea Elevii sunt atenți la
4.1.1 literei J mare de explicațiile date. Explicația Individual
tipar. Exercițiul
Sarmulițe
Vom studia litera și Aprecieri
vom observa individuale
elementele grafice
din care este
compusa.( J este un
bastonaș cu Elevii scriu litera în
întorsatura în aer, apoi modelează
4.1.1 partea stângă). sârmuliță pentru a
Vom scrie litera cu realiza litera J.
degetul în aer și o
voi realiza din Fișe de
sarmuliță, apoi le lucru
cer elevilor să
modeleze și ei.

Le arat elevilor ce Elevii scot fișa de


fișă de lucru vom lucru solicitată ți
folosi și solicit decorează/coloreaz
elevilor să decoreze ă litera J mare de
(folosind linii, tipar.
puncte, flori etc.)
sau să coloreze
litera J mare de
tipar.

5. Obtinerea 3.1.1 Le arat elevilor ce Elevii rezolvă Fișe de Explicația Observarea


performanței fișă de lucru vom sarcina de lucru sistematică
folosi și solicit lucru.Scriu cifra Exercițiul (identificarea
elevilor să corespunzătoare literei dint-
recunoască litera J numarului de litere un șir de
mare de tipar și să identificate. litere)
o coloreze. Lista de
Să scrie în spațiul verificare
1.1.1 liber cifra Spun, pe rând, câte
MEM corespunzatoare litere au gasit.
numărului de litere
identificate.

6. Asigurarea Adresez câteva Elevii răspund. Conversați Frontal Chestionare


retenției și a 1.3.1 întrebări. Dau exemplu de a orală
transferului Despre ce sunet și cuvinte. Aprecieri
litera am invatat individuale
azi?
Dați exemplu de
cuvinte care încep
cu sunetul” j”.
7. Aprecieri și Fac aprecieri Sunt atenți și Conversați frontal Aprecieri
recomandări. asupra receptivi. a individuale
comportamentului
și a modului de
implicare în
desfășurarea lecției
și îi felicit.

S-ar putea să vă placă și