PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA DE NVMNT: COALA GIMNAZIAL
CLASA: I
PROF. NV. PRIMAR:
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: COMUNICARE N LIMBA ROMN
TEMA UNITII DE NVARE: N SATUL BUNICILOR / DIALOGUL. LINIA DE DIALOG
TEMA ZILEI: LA FERM /Sunetul i literele r, R, r, R
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-nvare
DISCIPLINE: COMUNICARE N LIMBA ROMN
ARTE VIZUALE I ABILITI PRACTICE
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea de priceperi i deprinderi pentru dezvoltarea mecanismelor cititului i scrisului n
nvarea sunetului [R] i literelor r, R, r, R.
COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale n contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale n diverse situaii de comunicare;
3. Receptarea unei varieti de mesaje scrise, n contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje n diverse situaii de comunicare.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1 Identificarea semnificaiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj scurt, rostit cu claritate;
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte n enunuri rostite propoziii rostite cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, n contexte de comunicare cunoscute;
2.1 Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare;
2.2 Transmiterea unor informaii prin intermediul mesajelor simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, n diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte i propoziii scurte scrise cu litere de tipar sau de mn;
3.2 Identificarea mesajului unui scurt text care prezint ntmplri, fenomene, evenimente familiare;
1
4.1 Scrierea literelor de mn.
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mn, folosind materiale diverse.
COMPETENE INTEGRATE:
AVAP:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj visual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
[Link] curioziti fa de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual.
2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei
2.6. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente de exprimare vizual, muzical,
verbal, kinestezic
Dezvoltare personal: 2.2. Transmiterea unor mesaje verbale i nonverbale simple despre propriile experien e de via .
Muzic i micare: 2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm.
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitive:
OC1: s citeasc corect, coerent cuvintele care conin sunetul [R] ;
Nivel minimal - rostirea corect a cuvintelor;
Nivel mediu - respectarea intonaiei cerute de desprirea n silabe;
Nivel maximal - respectarea accentului i a intonaiei, n funcie de poziionarea sunetului [R] n cuvinte.
OC2 - s numeasc cuvinte care conin nume obiecte ce conin sunetul [R];
Nivel minimal - identificarea cuvintelor noi din povestirea audiat;
Nivel mediu - explicarea cuvintelor noi din povestirea La ferm;
Nivel maximal - utilizarea cuvintelor noi, n contexte personale.
OC3 s pronune corect cuvinte care conin sunetul [ r];
Nivel minimal - identificarea sunetului [ r] n cuvinte;
Nivel mediu - explicarea sunetului [ r] n cuvinte;;
Nivel maximal - utilizarea sunetului [ r] n cuvinte;
OC4 s scrie litera r mic de mn
Nivel minimal - recunoaterea structurii i a caracteristicilor literei r mic de mn ;
Nivel mediu - asocierea imaginilor simbol cu elementele pe care le sugereaz litera r mic de mn;
Nivel maximal - desprinderea literei din mesajul transmis i utilizarea n altele noi.
b) Psihomotorii
OM1 s utilizeze n mod adecvat ustensilele de lucru n funcie de tema propus;
OM2 s pstreze poziia corect a corpului n timpul scrierii.
c) Afective
2
OA1 vor relaiona cu partenerii de joc;
OA2 vor manifesta interes i plcere pentru aciunile ntreprinse.
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
1. OFICIALE - Ministerul Educaiei i Cercetrii Naionale, Curriculum pentru nvmntul primar,
Bucureti, 2013;
- SUPORT DE CURS CP 2014 Abilitarea curricular a cadrelor didactice din nvmntul
primar pentru clasa pregtitoare program de formare continu pentru cadre didactice din
nvmntul primar, MEC, 2014.
- Cleopatra Mihilescu, Tudora Piil, Crinela Grigorescu, Camelia Coman Comunicare n
limba romn- Manual pentru clasa I, Partea I, Editura Art, Bucureti, 2015 (pp.36-37).
2. PEDAGOGICE - Constantin Cuco - coordonator, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i
grade didactice , Editura Polirom, Iai, 1998.
-Ion Negru-Dobridor, Teoria general a curriculumului educaional, Editura Polirom, Iai, 2008.
[Link]-DIDACTICE
- Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmntul primar, Editura ART Grup Editorial, Bucure ti,
2010.
-Ioan erdean, Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2007
-Ilica Anton, Metodica limbii romne n nvmntul primar, Bacu, Editura Grigore Tbcaru, 1998.
- Elena Popescu, Dumitru Logel, Elena Stroiescu-Logel, Sinteze de metodic a predrii limbii i literaturii romne n
nvmntul primar, Editura Carminis, Piteti, 2005.
- Dumitru Gherghina, Ioan Dnil (coord.), Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala primar, gimnaziu i liceu,
Editura Didactica Nova, Craiova, 2005.
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal , Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirim, Iai,
1999.
-M.E.C.T.S., Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn clasa pregtitoare, Bucureti, 29.03.2012;
-Cleopatra Mihilescu, Tudora Piil, Crinela Grigorescu, Camelia Coman Comunicare n limba romn- Caiet de lucru
pentru clasa I, Partea I, Editura Art, Bucureti, 2015 (pp.36-37).
-Cleopatra Mihilescu, Tudora Piil, Crinela Grigorescu, Camelia Coman Comunicare n limba romn- Fie de lucru
pentru clasa I, Partea I, Editura Art, Bucureti, 2016 (pp.16-17).
3
[Link]:
1. STRATEGIA DIDACTIC: activ- participativ, nvare bazat metoda fonetic, analitico-sintetic.
2. METODE I PROCEDEE DIDACTICE: observaia, explicaia, conversaia, exerciiul, metoda fonetico-analitico-sintetic, metoda
cadranelor, munca independent i n echip; metoda global sau privete i spune, metoda natural (Freinet)
3. MIJLOACE DE NVMNT: cri de poezii, creioane colorate, fie de lucru.
4. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
[Link] I TEHNICI DE EVALUARE: observaia sistematic, evaluare oral, evaluare scris
C. TEMPORALE 45 min. Locul leciei n modul: lecia 5
D. UMANE 14 elevi
E. SPAIALE sala de clas
Scenariu didactic
Ob. Moduri de
Etapele leciei op. Coninut instructiv educativ Metode Mijloace organizare Evaluare
4
1. ntlnirea de Salutul Bun dimineaa, copii!-
diminea elevii rspund la salut, se salut ntre
ei, stabilesc contact vizual cu cei din
jur, adopt un limbaj al trupului Metoda Observarea
OA1 respectuos i o mimic prietenoas; la natural Activitate sistematic
OA2 nviorare vor mima prin gesturi cum (Freinet) frontal
i ajut prinii la treab n
gospodrie. Conversaia Conversaia
examinatoare
Prezena numeric i nominal
2. Captarea ateniei Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am ntlnit, Carte cu poezii
Oare cine n-a venit? Activitate
Calendarul naturii: Conversaia frontal
OA1 A-nceput o nou zi.
OA2 Cum e vremea azi, copii?
OA1 Vremea s o studiem
La panou s aezm
De e ploaie sau e soare Explicaia
OA1 Sau e vremea de plimbare. Conversaia
- elevul de serviciu (meteorologul)
OC1 completeaz calendarul naturii;
- ceilali ncearc s rspund la
ntrebrile care se refer la starea
OC2 vremii, schimbrile din natur,
reperele temporale.
OC3 Noutile zilei:se anun evenimentul
special: musafirii prezeni care vor s Observarea
OC2 afle ce litere cunosc copiii. sistematic
Mesajul zilei: Bunicul Ene are o ferm Conversaia
OC3 de animale domestice. El trimis Activitate
copiilor un mesaj n care i roag s frontal
5
gseasc pisicua. Voi deschide biletul Explicaia
i voi da citire mesajului. (Anexa 1) Bilet
OA1
OA2 - VERIFICAREA TEMEI:
[Link] Elevii vor citi i explica cum au
cunotinelor realizat tema: delimitarea cuvintelor Aprecieri
ntr-o propoziie. Ordonarea cuvintelor Caiet de fie de verbale
n alta, scrierea unei ntrebri pentru lucru, (Sunetul Activitate
un rspuns dat, scrierea unui rspuns Conversaia i literele e, E, individual
pentru o ntrebare dat. Exerciiul p.15)
- Se anun titlul leciei noi: ,,La
ferm/ Sunetul i literele r, R, r, R este
4. Anunarea textul suport care ne va ajuta s
leciei noi i a OC1 descoperim cuvinte care conin Verificare
obiectivelor OC2 SUNETUL [R]. Prezentarea planei n oral
OC3 cadrul alfabetului limbii romne i Plan cu Activitate
OC4 poziionarea sa. literele r, R, r, R frontal
Videoproiector
OC1 Textul audio:
OC2 La ferm Verificare
OC3 Rina l-a invitat pe Riri la ferma oral
5. Dirijarea OC4 bunicilor ei. Conversaia
nvrii -Riri, haide s-i prezint prietenii mei
MM de la ferm! Activitate
2.2. -Sigur! frontal
-Aceasta este raa Gri-Gri, iar
domnul nfoiat este curcanul rotofei, n
OC1 cuibar st doamna cloc, iar acesta
OC2 este Romic, cel mai simpatic
OC3 porcuor. Aprecieri
OC4 Ai reinut cine sunt prietenii Rinei? verbale
individuale i
-Care sunt prietenii Rinei? Elevii vor colective
6
OA1 numi prietenii: raa, curcanul, cloca, Activitate
OA2 porcuorul. Exerciiul frontal
OC3 -Ce fel de animale sunt? Explicaia
OC4 -Pisica bunicului Ene ai vzut-o?
-Care din prieteni au n componen Caiet auxiliar individual
sunetul [R]. Cunoatei i alte cuvinte
ce conin acest sunet?
(roie, barc, ziar, frizer, cofetar, ofer,
Metoda
farmacist, ) fonetic,
6. Obinerea analitico- Activitate
performanei Elevii vor privi n sintetic. frontal
abecedar/comunicare n limba romn
(p.36) exerciiul 2: vor rosti cuvintele Aprecieri
corespunztoare imaginilor, vor Plan Activitate verbale
preciza sunetele ce compun fiecare Frontal/ individuale i
silab, vor identifica sunetul iniial al individual colective
fiecrui cuvnt. Manual p.36
Joc de pronumie:
Ric nu tia s zic nvare Activitate
Ru, ruc, rmuric, senzorio- frontal
Dar, de cnd biatu-nva motorie
7. Asigurarea feed- Poezia despre ra,
back-ului Ric tie acum s zic
Ru, ruc, rmuric.
Elevii vor nconjura literele r, R n
cuvintele versurilor.
cntec
Joc de micare:
Bate vntul frunzele Activitate
frontal
Dup nclzirea minilor vom realiza Metoda Aprecieri
litera r din srm sau creioane, vor natural verbale
observa c este alctuit dintr-o linie individuale i
7
oblic la capt cu un nodule, apoi din Caiete de lucru colective
8. Evaluarea extremitatea de sus se continu cu o Conversaia p.34.
zal. Litera va fi realizat din Creioane
plastilin, se va scrie litera pe caietul colorate,
de lucru. Srm, Activitate
Conversaia Plastilin Frontal/
Pe caietul de lucru vor scrie trei Proba practic individual
rnduri cu litera nvat. Proba practic
Elevii vor fi ajutai la nevoie s scrie
corect litera n caiete. Aprecieri
Conversaia verbale
9. Asigurarea -Fiecare grup va primi cte un cuvnt Proba practic Fie pentru individuale i
reteniei de scris cu literele din alfabetarul fiecare grup Activitate colective
propriu, sarcin pe care o vor realiza n Frontal/
maximum 2 minute. individual
a. intern retroactiv: elevii vor numi Laptop
cuvinte ce conin sunetul nvat i vor Conversaia Cu imaginea
spune ce animale domestice au ntlnit paginii cu lecia
10. Transferul n textul audiat. La ferm Aprecieri
b. anticipativ: elevii vor cuta cuvinte verbale
ce conin sunetele i literele nvate
(a, m, n, i, u, e).
ANEXA 1:
DRAGI COPII,
V ROG S MI GSII PISICUA MIORLAU.
8
AM FOST LA CULES DE MERE. EA A ALERGAT
DUP UN OARECE DE FOAME.
CND O GSII V ROG SCRIEI UN BILET.
V MULUMESC!
BUNICUL ENE
Anexa 2
La ferm
Rina l-a invitat pe Riri la ferma bunicilor ei.
-Riri, haide s-i prezint prietenii mei de la ferm!
9
-Sigur!
-Aceasta este raa Gri-Gri, iar domnul nfoiat este curcanul rotofei,
n cuibar st doamna cloc, iar acesta este Romic, cel mai simpatic
porcuor.
Ai reinut cine sunt prietenii Rinei?
Joc de pronunie: Ru, ruc, rmuric.
Ric nu tia s zic
Ru, ruc, rmuric,
Dar, de cnd biatu-nva
Poezia despre ra,
Ric tie acum s zic
10