Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Data: 09.06.2015
Clasa: pregtitoare
Disciplina: Comunicare n limba romn
Aria curricular: Limb si comunicare
Unitatea de nvare: Vine vacana mare
Subiectul leciei: Copiii pdurii
Obiective operaionale
O1: S gseasc rspunsul la ghicitori din cele enunate.
O2: S despart corect n silabe cuvintele date.
O3: S asocieze imaginile cu corespondentul lor n cuvinte.
O4: S formuleze un alt titlu pentru povestea spus.
O5: S descrie pe baza povetii audiate personajul principal.
Strategia didactic
Metodologia didactic: Conversaia, Expunerea, Explicaia, Exerciiul, Metoda ciorchinelui
Mijloace de nvamnt: ghicitori, videoproiector, prezentare Power Point, fi de evaluare, tabl, smiley face
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Tipul leciei: Consolidare i sistematizare a cunotinelor i deprinderilor
Metode de evaluare: oral, scris

Demersul didactic

Nr.c

Momentele

Ob.

rt.

leciei

op.

1.

Metoda

Strategia didactic

Coninuturile esenializate ale leciei

de
evaluare

Asigur condiiile necesare desfurrii orei. Rog

Momentul

elevii s i scoat pe bnci caietele i manualele

organizatoric

pentru a ncepe activitatea.


Am neles c ai nvat alfabetul. S vedem cine
tie s mi spun ce este alfabetul? Dar cte litere
are?

2.

Reactualizarea

Care sunt vocalele limbii romne? Dar consoanele?

cunotinelor

Voi scrie pe tabl titlul leciei : Copiii pdurii. Cu

anterioare

le liter ncepe primul cuvnt? Dar cel de-al doilea?

Conversaia

Frontal

Oral

Expunerea

Ghicitori

Frontal

Oral

Dai exemple de alte cuvinte care ncep cu aceiai


liter.
3.

Captarea
ateniei

O1

Are raze, strlucete,


Chiar de sus ne dogorete?
(Soarele)
Are-un ac micu i fin,
Zboar lin din floare-n floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe picioare.
(albina)
Colorat e ca o floare,
Trupul fin i mic l are,

Zboar vara pe cmpie,


Spunei ce-ar putea s fie.
(fluturele)
n cojoc ntors pe dos
Mormind morocnos,
Umbl pustnic prin pdure
Dup miere, dup mure.
(ursul)
i anun pe elevi c titlul leciei de astzi este Copiii
4.

Anunarea

pdurii i c o vom ajuta pe Flor, personajul

temei i a

principal al povetii noastre s i realizeze tema.

obiectivelor

Dac la sfritul activitii vom reui s ne terminm

Conversaia

Frontal

Frontal

Oral

sarcinile propuse vor primii o surpriz.


Cu ajutorul videoproiectorului le citesc elevilor
povestea Copiii pdurii. Dup audiere, le adresez
copiilor cteva ntrebri pentru a m asigura c au
neles despre ce este vorba n poveste:
Cine este personajul principal al povetii?
Ce trebuie s studieze ea n pdure?
5.

Dirijarea

Are ea un ajutor?

nvaarii

Prin cte anotimpuri a trecut Flor n pdure?


Dar voi cte anotimpuri cunoatei?
Care sunt semnele sosirii fiecrui anotimp?
Cum o putem descrie n cteva cuvinte pe Flor,
personajul nostru principal?
O4

Credei c un alt titlu se potrivea mai bine povetii

O5

noastre? Care ar fi acela?

Videoproiect
Conversaia

or, Prezentare
Power Point

mpart elevilor o fi de evaluare cu 3 itemi de


6.

Obinerea

O2

rezolvare legat de subiectul leciei de azi. (Anexa 1)

Explicaia,

Fi de

Individu

performanei

O3

Vor avea la dispoziie 5 minute pentru a completa

Exerciiul,

evaluare

al

Tabl

Pe grupe

Scris

exerciiile.
Copiii vor fi mprii pe 2 grupe. Fiecare va iei la

7.

8.

Asigurarea

tabl pentru a scrie un cuvnt legat de tema lor

conexiunii

central. Prima grup va avea ca concept cheie

inverse i a

cuvntul primvar, iar cea de-a doua grup cuvntul

transferului

pdure. Echipa care gsete cele mai multe

Evaluarea i

corespondene n cel mai scurt timp ctig.


Echipa ctigtoare este felicitat i ca recompens

ncheierea

pentru activitatea desfurat toii elevii primesc un

activitii

abipild cu smiley face pe fia de lucru.

Metoda
ciorchinelui,

Scris

Explicaia

Conversaia

Smiley face

Individu
al

S-ar putea să vă placă și