Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Data: 13.01.2014
Clasa: I-a
Obiectul de invatamant: Arte vizuale si abilitati practice
Aria curriculara: Arte si Tehnologii
Subiectul lectiei: Viata pasarilor, iarna
Obiective operationale:
O1: Sa realizaze colajul utilizand tehnica decuparii dupa contur si asamblarea elementelor in mod original.
O2: Sa coloreze respectand linia de incadrare.
O3: Sa decupeze corect imaginea din plansa.
O4: Sa raspunda corect la intrebarile despre viata pasarilor.
Strategia didactica:
Metodologia didactica: conversatia, expunere, explicatia, demonstratia,exercitiul
Mijloace de invatamant: panou, fisa de ghicitori, caiet special, carioci, creioane, foarceca, lipici,
Forme de organizare: frontal, individual
Tipul lectiei: mixta
Metode de evaluare: orala, scrisa, practica

Nr.crt. Momentele lectiei

Obiectivele
operationale

Continuturile esentializate ale lectiei

Strategia didactica

1.

Momentul
organizatoric

Se creeaza conditiile necesare desfasurarii optime a lectiei.


Ii rog pe elevi sa isi scoata pe banci caietele tip de Arte vizuale
si abilitati plastice, dar si instrumentele necesare .

2.

Reactualizarea
cunostintelor
anterioare

Mai tineti minte ce ati lucrat ora trecuta?


Imi puteti povesti ?

Conversatia,
frontal

3.

Anuntarea temei
si a obiectivelor

Ii anunt pe copii ca astazi vom colora, desena, desupa si lipi


pasarilele iernii.

4.

Captarea atentiei

Le spun copiilor o ghicitoare in care sa fac referire la subiectul


lectiei de azi:

Expunere,
fisa de ghicitori,
frontal

Metoda
de
evaluare

orala

practica

Toata ziua ciocaneste,


Nimeni insa n-o primeste,
Si o vezi
Dimineta prin livezi!
(Ciocanitoarea)
Rezemata stand pe scoarta,
Salta capul ca o rata,
Si cu ciocul tarnacop,
Da poc-poc din loc in loc.
(Ciocanitoarea)
5.

Dirijarea invatarii

O2

O3

Le spun copiilor sa deschida caietele speciale de Arte vizuale si


abilitati plastice la pagina 31 si cu ajutorul unor carioci sa
coloreze casutele si pasarelele.
Art cum s loloseasc corect foarfeca.
Dupa ce au terminat acestia vor decupa atat casutele cat si
pasarelele si le vor lipi pe crengile copacilor de la pagina 33.
n timp ce lucreaz i supraveghez i i voi ajuta pe cei care
ntmpin dificulti in realizarea lucrrii

Explicatia,
Demonstratia
Caiet
special,carioci,
foarfeca,lipici,
Frontal

Practica

6.

7.

8.

Obtinerea
performantei si
transferul
cunostintelor
Asigurarea
conexiunii inverse
si a transferului

O1

Evaluarea
rezultatelor
invatarii

O1

O4

In timp ce copiii lucreaza eu le voi povesti despre ajutorul pe


care il putem oferi pasarilor in timpul iernii: Anul acesta iarna a
venit foarte tarziu, temperaturile au fost ridicate pana in
decembrie, ceea ce a dat putin peste cap pasarile si ritmul lor de
viata firesc. Ele incepusera deja sa se imperecheze, incepusera
sa-si adune vreascuri pentru cuiburi insa temperaturile
neobisnuit de ridicate au dat impresia zburatoarelor ca este
primavara, si atunci ele au inceput activitatile specifice acestui
anotimp. Odata cu venirea frigului, totul s-a blocat si au incetat
"pregatirile de primavara". Le putem ajuta si noi oferindu-le
adapost si hrana. Daca locuiti la curte, gradinile pot fi un loc
unde pasarile sa se simta acasa. Le puteti construi casute la fel
ca cele pe care le-ati desenat, le puteti hrani cu pasat, faina de
porumb macinata mare (sau mamaliga), orez si ovaz (de
preferinta fierte), cartofi si morcovi fierti, alte zarzavaturi
fierte (le vor manca mai ales mierlele), bucati de mar
(inclusiv mere batute sau partial stricate) alte fructe, miez de
nuca, arahide, fructe de padure. Le putem pune si apa intr-un
vas greu pentru a nu-l rasturna. Hrana trebuie pusa la inaltime
pentru a nu ajunge pisicutele la ea.
Dupa ce vor termina sarcinile date, copiii vor desena, fiecare in
spatiul alb de la pagina 33 ce pasari doresc.
Le voi adresa copiilor cateva intrebari legate de subiectul lectiei
de azi:
- De ce ritmul de viata al pasarilor a fost dat peste cap?
- Ce incepusera pasarile sa faca cand a venit frigul?
- Cum putem ajuta pasarile iarna?
- Cu ce le putem hrani ?
- Unde trebuie pusa mancarea?
- In ce le putem apa?
La sfarsitul orei, voi alege de pe fiecare rand cea mai frumoasa
lucrare si le voi afisa la panou.

Exercitiul,
Caiet special,
Individual
Conversatia,
-,
Frontal

Conversatia,
Panou,
Frontal

scrisa
Orala

S-ar putea să vă placă și