Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIȚA CU P.P. NR.

30, GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Propunător:
Prof.înv.preșcolar: Neculai Paula
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATĂ: 15 .05.2022

PROPUNATOR: Neculai Paula

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂnt: Grădiniță cu P.P.Nr.30 Galați

NIVEL I : Grupa Mică “ C” – “ Grupa Strumfilor”

TEMA ANUALA: “Când,cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: “Anotimpul bucuriei-primăvară!”

TEMA SĂPTĂMÂNII:”Păsări de curte”

TEMA ZILEI: “ Curtea cu păsări a bunicilor”

FORMĂ DE REALIZARE: Activitate integrată

ACTIVITĂȚi DE ÎNVĂȚARe: ALA I + ADE ( DS 2 + DEC) + ALA II

MIJLOC DE REALIZARE :Joc didactic + pictură și lipire (realizarea unei


expoziții cu păsări de curte )

TIPUL ACTIVITĂȚIi :Verificareașiconsolidareacunoștințelor


șideprinderiloranterioare

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

DURATA: O zi

COMPETENȚE SPECIFICE:
*Identificarea de multiple răspunsuri/ soluții la întrebări, situații, probleme și
provocări;

* Confirmareacunoașteriinumerelorșia numerației.

ACTIVITĂȚi DE ÎNVĂȚARE

1) ALA I :Jocurișiactivitățialese:

Încadrulacestoractivități, copiiivoraveapregătiteurmătoarelemateriale, spre a-


șialegesinguri pe cele cu care vordorisă se joace:_

Știință: ”Gândesc și găsesc! – asociază puiul cu mama (fișa de lucru);

Joc de masă: “Păsări de curte ”-puzzle

Construcții: “Gardul fermei de păsări” (plasticomb, lego)

2) ADP: Activități de dezvoltare personală:

* Întâlnirea de dimineață: “Dacă aș fi o pasăre de curte,aș dori să fiu….”

* Tranziții: “ Rățuștelemele” - joc cu text și cant;

“ Dansulratustelor”- joc de mișcare

Rutine: sosireacopiilor, întâlnirea de dimineață, gimnastică de înviorare,


servireamesei, măpregătescpentruactivități, fac curat la locul de muncă.

3) ADE: Activități pe domeniiexperiențiale:

DS 2 – Activitatematematică: ”Câteouă ai numărat, puisorulemoțat?” joc


didactic “ (consolidareanumăratuluiînlimitele 1-3).

DEC: Domeniulesteticșicreativ : “Păsări de curte”- picturășiaplicație,


realizareexpozițiepăsări.

4) ALA II: Jocurișiactivitățialese (distractive):

“ Cocorico!”-dans tematic;

“ Rostogoleșteoulîncuib!”-jocliniștitor
ADE: ACTIVITĂȚi PE DOMENII EXPERIENȚIALE

1. Domeniul ȘTIINȚE (DS2):

“Câteouă ai numărat, puisorulemoțat ?” - joc didactic

COMPETENȚE SPECIFICE:

* Identificarea de multiple răspunsuri/ soluțîi la întrebări, situații,


problemeșiprovocări;

* Confirmareacunoașteriinumerelorși a numerației.

Obiective operaționale:

- Să formeze mulțimi cu obiecte (păsări de curte) de același fel;

- Sănumereelementele din fiecaremulțime (păsările de curteșiouă) din


fiecaremulțimeformată;

- Săasociezecorectnumărul la cantitate,indicândcifracorespunzătoaremulțimilor de
obiecte;

- Să găsească atâtea ouă câte îi indică cifra de pe bilețelul descoperit în oul Kinder;

- Sărealizezeechivalentănumăr-cantitate-cifra;

Sarcini didactice:

* Formare de grupe de obiecte cu elemente de același fel;

* Număratulcorectînlimitele 1-3;

* Asociereacorectă a cifrei cu numărul de obiecte;

REGULILE JOCULUI:
- Copiii sunt atenți să răspundă corect pentru a primi ousoare roșii pe care să le
lipească pe oul mare;

- Sarcinilejocului sunt înplicuri pe care sunt scrise numerele 1, 2 și 3;

- Va fi solicitatcâte un copilsărăspundăcerințelor date;

- Răspunsulcorectesterecompensat cu un ouroșu din carton, iarrăspunsulgreșit cu


un ougalben;

- Concursul se încheie după terminarea sarcinilor și umplerea oului mare cu ouă


roșii.

ELEMENTE DE JOC: Surpriză, aplauzele,mânuirea materialelor, folosirea


versurilor de aprobare / dezaprobare (“Bine spui, bine gândești / bulinuta o
primești” sau “Nu răspunzi, nu te gândești / Bulinuta nu
primești!”),închiderea/deschiderea ochisorilor,stimulente.

EVALUAREA: orală, aprecieriprivindcorectitudinearăspunsurilorcopiilor,


stimulentepentrupanou.

Variante de joc:

Varianta I : Copiii vor trage plicul cu numărul 1, apoi vor scoate din plic toate
materialele necesare. Vor formă grupe de ouă, pui și găini. Pe rând, alți copii vor
fi desemnați să numere elementele din fiecare mulțime formată și să aleagă cifra
corespunzătoare. În continuare,câte un copil va fi desemnat să ordoneze mulțimile
crescător,în funcție de numărul de elemente din fiecare mulțime, dar și să găsească
atâtea ouă câte indică cifra de pe bilețel. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și
recompensate cu câte un ou pe care îl vor lipi pe oul mare așezat în față clasei.

Varianta a II – a ajocului: copiiivortrage al doileaplic din care


vorscoatematerialeleexistente.
Fiecarecopilvaprimicâtetreipenecolorateșinumerotate cu 1, 2 și 3. Vortrebuisă fie
atenți la cerință, căapoisălipeascăpânăcorespunzătoare pe
găînăsaucocoșulpictateînfațăgrupei .Exemplu: cine are pânăgalbenă cu nr. 1 o
valipi pe găînăsaugăseștepânănumerotată cu cifra care seamănă cu o lebădă.etc.

Varianata a III-a a jocului: Pe rând,copiiivor fi


solicitațisăgăseascăouăleascunseprinsala de grupa. Vorlua un
oukinder ,privescnumărulascunsacolo, apoicautăatâteaouăcâte le indicăcifra.
Așeazăouălegăsiteîndreptulpuiloraflați pe măsuță.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1) Metodeșiprocedee: jocul didactic, conversația, explicația,


exercițiul,problematizarea, apreciereaverbală, turulgaleriei.

2)Resursemateriale: mulaje ale diverselorpăsări de curte, puișori vii, ouă din


polistiren, ouă Kinder, biletele cu sarcini, cifre de la 1 la 3, ouăcolorate din carton.

3) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.

1. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC):

ACTIVITATE PLASTICĂ: “ Găinușemoțate”- picturașilipire- expoziție

COMPETENȚE SPECIFICE:

* Utilizareamâinilorși a degetelorpentrurealizarea de activități


variate.

Obiectiveoperaționale:

- Sămânuiascăcorectbețișorul, folosindculoripotriviteînrealizareagăinii ;

- Să lipească pe șabloane ochișori mobili,cioc, aripa, pene și picioare ;

- Sănumerecâtepăsări de curte de acelașifel sunt în total.

- Săinterpretezeliber,creativlucrările,exprimândsentimenteestetice.

Resurse:

- Procedurale: conversația, explicația, observația, exercițiul, apreciereaverbală.

- Materiale: șabloane ale păsărilor, ochișorimobili, penecolorate, aripi,


picioarelipici, șervețele.
- Organizatorice: individual, pe grupe.

ACTIVITĂȚi PE CENTRE DE INTERES

1. Centrul : Științe: “Rezolva repede și bine!”- fișa de lucru

Obiective operaționale:

O1- Să formeze, prin încercuire, mulțimi de elemente (păsări de curte) de același


fel;

O2- Să unească fiecare mulțime formată cu cifra corespunzătoare numărului de


elemente din mulțimea respectivă;

O3- Să coloreze grupa cu trei elemente;

O4- Să încercuiasca prima și a treia găinușă;

O5- Să lipească în fiecare cuib tot atâtea ouă câte indică cifra;

2. Centrul: Artă: “Păsări de curte” – picturășilipire (realizareexpoziție)

Obiectiveoperaționale:

O1- Sămânuiascăcorectbețișorul, folosindculoripotrivite, înrealizareagainusei;

O2- Sălipească pe șablonulpictatochișorimobili, penecolorate etc. pentru a


realizatemapropusă;

O3- Sănumerecâtepăsări aurealizat la masă;

O4- Săinterpreteze liber șicreativlucrările, exprimândsentimenteestetice.

3. Centrul : Joc de masă: “ Caută jumătățile și întregește-le!”

Obiective operaționale:

O1- Să caute între boabele de porumb jumătăți de ouă cu numere pe ele;

O2 – Săpotriveascăjumătățile, unindcorectculorileouălorșinumerele ;
O3 – Sălipeascăjumătățile, pe fișaprimită.

Resurse:

- Procedurale: jocul, conversația, explicația, exercițiul, descoperirea,


demonstrația, instructajul verbal, apreciereaverbală.

- Materiale: fișe de lucru individual, creioanecolorate, lipici, ouă, ochișorimobili,


penecolorate, cutie cu porumb, jumătățiouăcolorateșinumerotate;

- Organizatorice: pe centre, individual.

- Metode de învățare prin cooperare: tehnică “Deplasați-va! Opriți-va!, Priviți!,


Comunicați!”

- Formeșimetode de evaluare: evaluarecurentă, verificareorală, aprecieri

ALA II : JOCURI ȘI ACTIVITĂȚi ALESE ÎI

“ COCORICO” – dans tematic

Obiectiveoperaționale:

O1- Să execute mișcări simple, sugerate de textulcântecului;

O2 – Săparticipeactiv, socializand cu ceilalțicolegi.

Resurse: - procedurale: explicația, demonstrația, exercițiul;

- materiale: calculator, cântec;

- organizatorice: frontal, individual.


SCENARIUL ZILEI

Activitateavadebuta cu “Întâlnirea de dimineață”, încadrul ADP.

Educatoareasalutăcopiiizicând “Dimineață a venit / Toțicopiii au sosit, /


Însemicercsă ne-adunăm, / Cu toțisă ne salutăm! / Bunădimineață, micuțipuișori!”.
(salutul).

Se vorstabiliapoiabsenții zilei. (prezența).

Prinintermediulurmătoarelorversuri , se va face împărtășirea cu ceilalți:


“Roatăvremii se-nvarteste , / Fiecare se gândește, / Apoispune cu glas tare / Ce
pasăre de curtearvreasăfie,oare?.” Copiiivorspunecepasăre de curteardorisă fie,
completândpropoziția:”Dacăaș fi o pasăre de curte, așdorisăfiu …”

Activitatea de grup se realizează cu ajutotulversurilor :


“Înfiecaredimineață / S-avemgândul bun pe față, / Cătresoaresăprivim, /
Iubiresădăruim, / De gândrăusă ne ferim, / S-adunămdoarbucurie, / Și-n lumesă o
raspindim, / Și-atunciorișicecopil / Înfiecaredimineață, / Are gândul bun pe față.”

Noutatea zilei: Dupăîncheiereaactivitățîi de grup, ii anunț pe copii:


“Dragicopii, fițipregătiți / Pe musafirsă-l primiți!”. Însala de grupaîși face apariția
“Găinușăveselă” ( o fațăîmbrăcatăîncostum de găînă). Ea vine cu o
surprizăpentrucopii: un cuibar cu treipuișorivii , cu care copiii se vorjuca
încadrulactivității.
ÎimulțumimGainuseiveselepentruvizităsășipentrusurprizeleaduseși o
poftimsărămânăsă se joaceîmpreună cu noi. Le propunapoicopiilorsădesfășurăm
un joculețîn care ne vomjuca cu păsărileșiousoareleaduse de găinușăveselă.

Înainte de a neapucă de treaba, trebuiesăfacempuțină înviorare:


“Gașcășibobocii/ Fac înviorare./ La semnalul: ga-ga!,/Dau din aripioare,/
Învârtcapulroată/ Cu toțideodată./ Se asaz-apoi/ Rânduricâtedoi/ Șipornindspre lac,
Baiebună fac!”

Înainte de a trece la lucrul pe sectoare, voidesfășura frontal cu copiiijocul“


Câteouă ai numărat, puisorulemoțat??” (anunțarea jocului).
Voiexplicăși voidemonstraregulilejocului, apoivoiexecutăîmpreună cu
copiiijocul de proba, după care vomtrece la executareapropriu-zisă a jocului.

Princantecelul (tranziție) “ Rățuștelemele” voiîndrumăcopiiispresectoarele


de lucru. Prima metodă “Deplasați-va !Opriți-va! Priviți! Comunicați!”, se
descoperă materialele și sarcinile de lucru de la fiecare centru de activitate.
SECVENȚE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICE

1.Momentul - Conversația
organizatori Pregătireamaterialelornecesarepentrufiec
c arecentru de activitate.
-
Asigurareaunuiclimateducaționalfavorabi
l, înconcordanță cu temasăptămânii.
-Întâlnirea de dimineață cu tema :”Dacă
aș fi o pasăre de curte,aș fi…..” copiii se
vor așeza în semicerc și vor avea ocazia Frontal
de a-și manifestă stare de spirit, de bună
dispoziție : se vor salută , își vor
împărtăși ideile, vor completă calendarul
naturii, vor desfășura activitatea de grup.

2.Captarea -
atenției Trezireainteresuluicopiilorprinintroducer
eaelementuluisurpriză, ”Găinușăveselă ” Conversația
( o fațăcostumată)
șiprinprezentareamaterialelor. Observațiadi
Găinușă nu vine cu mâna goală,el rectă
dăruiește copiilor un cuibar plin cu Observația
puișori vii,cu care se vor juca în cadrul
activităților,pe parcursul zilei.

3.Anunțarea Este anunțatătemazileiși sunt explicate pe


temeiși a înțelesulcopiilor, obiectiveleurmărite. Explicația
obiectivelor Vom desfășura jocul “Câte ouă ai
numărat, puisorule moțat?”, pe parcursul
căruia vom formă mulțimi de păsări de
curte, de ouă și de puișori, le vom
numără, vom preciza cifra
corespunzătoare nr. de elemente,vom
așeza jetoanele în ordinea dezvoltării
unui pui pornind de la numărul 1 până la Instructajul
3 și vom caută ouăle ascunse în sala de verbal
grupa.

4.Dirijarea Se manifestă pe tot


consolidării parcursuldesfășurăriiactivității ,prinaplica Observareac
reacunoștințelordobânditeînsituațiinoi, omportamen
oferindu-le copiilorposibilitatea de a- tuluicopiilor
șiexersapriceperileșideprinderile, de a Explicația
verbalizaacțiunileurmărindastfelrealizare
aobiectivelor.
Explicarea și demonstrarea jocului se
realizează concomitent de către
educatoare, care insistă asupra
respectării regulilor jocului (răspunde
doar copilul solicitat;se aplaudă Expunerea
răspunsurile corecte,iar cele greșite sunt
corectate de către un alt coleg din grupa,
materialul didactic e manevrat la
indicăția educatoarei). Conversația
Varianta I: Copiii formează mulțimi de
găini, ouă și puișori, numără păsările din
mulțimea formată, apoi așază jetonul cu
cifra corespunzătoare numărului de
elemente (păsări/ouă/ puișori) din Frontal
mulțimea formată.
Varianta ÎI:
Fiecarecopilvaprimicâtetreipenecolorateș
inumerotate. Trebuiesă fie atenți la Demonstrația
cerințe, pentru a lipipenele pe
găînăsaucocoșuldesenateînfațăgrupei.
Exemplu: copiii care au numărul 1 scris
pe o pânăgalbenă, vorvenisă o lipească pe
găînă. Cine are pânăverde cu nr. 1 o
vorlipi pe cocoș. s.a.m.d.

Varianta
III: Educatoareavaascundeouăprinsala de
grupa, iarcopiiivorscoatecâte un bilețel conversația
din ouă kinder șiînfuncție de nr,
scrisacolo, vorcautăatâteaouă.
explicația

Se desfășoară
apoi jocul de proba pentru familiariza -
rea copiilor cu jocul și pentru a-i pregăti Jocul
pentru desfășurarea corectă a acestuia, Evaluarea
apoi se realizează executarea propriu-
zisă a jocului. Explicația

Dupărealizareajocului didactic, se
prezintăcopiilormaterialeleșisarcinile de Conversația
5.Obținerea lucru de la centrele de activitate. Observareac
performanțel La sectorul “Știință”, copiii vor rezolva omportamen
or sarcinile fișei de lucru individual: Exercițiul tuluicopiilor
formează mulțimi de elemente (păsări de
curte) de același fel ,unesc cu o linie
fiecare mulțime formată cu cifra
corespunzătoare numărului de elemente
din acea mulțime;colorează grupa cu trei
elemente,lipesc în cuiburi tot atâtea ouă Evaluareapr
câte indică cifra. actică
La sectorul
“Artă”,copiiivorrealizatemapropusă,
respectândindicațiileprimite. exercițiul
La sectorul “Joc de masă” , copiii vor
denumi materialele puse la dispoziție, vor
caută jumătățile de ouă colorate și
numerotate, apoi le vor lipi corect, pe explicația
fișele primite.

6.Asigurare După terminarea activităților pe centre, Conversația


a feedback- se va evalua modul de lucru,se vor face
ului aprecieri asupra întregii activități, asupra Explicația
modului de participare al copiilor la
activitate și asupra comportamentului Frontal Apreciareav
acestora. erbală
Tranzițiacătreactivitatearecreativa se Frontal
varealiza cu ajutorulcântecului individual
“Găinușăceamoțată”
7.Încheierea Se vadansa dansultematic” Cocorico”, Conversația
activității apoi se voroferi recompense Apreciereve
dulcicopiilor. rbală

S-ar putea să vă placă și