„LA FERMA”
1
PROIECT DIDACTIC
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI
I.ADP- salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de
grup, tranziţii, rutine
II.ALA 1
Stiinta: „Gaseşte-i puiul”
„ Puzzle cu animale domestice”
Joc de rol: „Ne jucăm la ferma”
Construcţii :”Ferma animalelor”
III. ADE –DŞ+DOS– Activitate integrată- „Petrecerea puisorilor”
Joc-concurs –matematică
Activitate practică
IV.ALA2 –„Hraneste puisorul”- joc distractiv
2
Obiective operaţionale:
Să găsească puiul animalelor domestice din imaginile jetoanelor;
Să intregească o imagine;
Metode :conversaţia, exerciţiul, problematizarea, invăţarea prin descoperire;
Mijloace : puzzle, jetoane;
SCENARIUL ZILEI
3
ACTIVITATEA DE GRUP: Gainusa Coco organizează jocul “Adevărat sau fals?” şi
formulează, pentru exemplificare, câteva propoziţii adevărate şi câteva false despre animalele
domestice. Copiii ridică un cartonaş cu faţa zâmbitoare pentru propoziţia adevărată şi un cartonaş
cu faţa tristă pentru propoziţia falsă.
TRANZIŢII:
Versurile Gainusei Coco
Hai copii veniţi cu noi!
La ferma distracţia e-n toi,
Ferma s-o descoperim
Şi cu toţi să ne veselim.
Tranziţie : Garduletul
RUTINE: Sosirea şi plecarea copiilor, spălarea pe mâini, mâncăm ordonat, ne purtăm civilizat,
formăm rândul.
ALA1: Copiii sunt indrumati de gainusa Coco sa viziteze centrele de interes, unde a pregatit
multe surprize pentru puisorii ei.
După ce toţi copiii vizitează centrele de interes işi aleg unde vor vrea să lucreze.
La centrul „Stiinta” copiii vor avea sarcina să gaseasca puiul fiecarui animal din
imagine, şi să întregească puzze-ul, la centrul „Joc de rol” copiii vor avea sarcina să se joace
de-a animălutele domestice la ferma, iar la centrul „Construcţii” vor construi „Ferma
animalelor”.
După ce au terminat lucrul, copiii se vor muta de la un centru la altul , până când toţi
copiii au trecut pe la cele trei centre de interes.
Folosind metoda „Turul Galeriei” , se vor aprecia lucrările realizate de copii.
Tranzitie „Garduletul”
Copiii se vor aseza pe scăunele aranjate in formă de semicerc. Vor fi grupaţi in doua echipe, in
functie de culoarea puisorilor din piept, urmând să descopere cum se joaca puisorii gainusii
Coco.
Educatoarea va citi copiilor scrisoarea gasită dimineaţa pe masuţă prin care ii anunta ca
astazi se vor juca un joc-concurs cu cifre, puisori de gaina si culori: „Petrecerea puisorilor”,
pentru a vedea cine stie să numere mai bine, cunoaşte cifrele si culorile şi rezolva corect toate
sarcinile. Apoi vom realiza un puisor din sticla de plastic.
Tranzitie :”Coco Rico”-cantec si dans
Tranzitie:A iesit din nou la soare cel din urma puisor,/Se ridica pe picioare si porneste binisor/
Sta gaina la-ndoiala ca din sapte puisori/ Ghemotoace de beteala sase galbeni galbiori /Numai
cel de la sfarsit a iesit mai ponosit/Si se-ntreaba speriata
nu cumva-i de ciocolata?
Rutina :”Locul meu de joacă e curat şi frumos”- deprinderea de a-şi face curat la locul de
munca.
La finalul zilei ei se vor juca un joc distractiv, „Hraneste puisorul”, pentru ca
vietuitoarelor să le treacă supărarea.
Pentru toata activitatea copiii vor primi drept cadou puisorii-ecuson din piept.
4
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
COGNITIVE
Să numere corect în concentrul 1-5;
Să raporteze cantitatea la număr si numărul la cantitate;
Să aşeze elementele primite in locul corespunzator culorii;
Sa efectueze operatii de adunare cu o unitate in limitele 1-5;
Să utilizeze operaţii simple de lucru –lipire;
Să lipescă corect folosind materialele puse la dispozitie;
PSIHOMOTORII
5
Să adopte o poziţie corectă la masa de lucru, conform indicaţiilor primite;
AFECTIVE
Sa-si formeze şi sa-si dezvolte capacităţi de cooperare şi toleranţă faţă de ceilalţi copii.
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode şi procedee: demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, instructajul verbal,
concursul, metoda Cubul, turul galeriei, diagrama Venn;
b) Forme de evaluare: evaluare orală, autoevaluare, aprecieri verbale, aprecierea
rezulatelor prin primirea de laude, incurajări;
BIBLIOGRAFIE
1. Curriculum pentru invatamantul prescolar, D.P.H., 2009
2. BREBEN SILVIA ;GONCEA ELENA;RUIU GEORGETA,FULGA MIHAELA,
Metode interactive de grup,-ghid metodic, EdituraArves, Pitesti, 2002;
3. NEAGU MIHAELA,BERARU GEORGETA, Activitati matematice in gradinita,
indrumator metodologic, Editura ASS, 1995.
6
SCENARIU DIDACTIC
Secvente Conţinutul activităţii Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
didactice procedee învatamant organizare
7
plic in care vor descoperi o
culoare. Fiecarei culori ii
corespunde cate o cifra. Tinand
cont de acest aspect, copiii vor
aseza pe pana de culoarea
respectiva tot atatia puisori de Frontal
acea culoare cati indica cifra.
Prima sarcina (jocul de proba)
„Puii mei sunt năzdrăvani Plicuri cu
Eu nu îi pot grupa jetoane
Mă poţi ajuta tu?” colorate
Se execută odata sau de două ori Gaina cu pene
pentru a se asigura că preşcolarii colorate
au înţeles regulile jocului. Cifre
In continuare voi numi copii Puisori
care vor rezolva sarcinile. colorati
Răspunsurile corecte ale Pe grupe
echipelor le vom puncta cu câte Evaluare
o bulina magnetica. orală
Sarcina 2
Gainusa ne anunta ca penele
puisorilor s-au decolorat si o Cosulet
roaga sa ii ajutam sa fie din nou Cu figuri
colorati. Pe puisori vor vedea geometrice
pete de culoare alba in forma de Planse cu Pe grupe
figuri geometrice. Copiii vor puisori
alege din cosulet figura
geometrica potrivita fiecarui
puisor si o vor aseza in locul
corespunzator.
Variantă (complicarea
jocului)
Fiecare echipa va primi cate un Expunerea
cub. Pe fetele cubului se gasesc Cuburi cu
grupe de puisori. Copiii din Explicaţia grupe de
ambele echipe vor arunca pe puisori
rand cubul si vor spune cati Cifre 1-5
puisori se afla in grupa
respectiva, aratand cifra Pe grupe
corespunzatoare.
Tranziţie- „Coco Rico”-cantec
cu dans
8
materialul de pe măsuţe. si colorate,
Demonstraţia cap de pui, Frontal
Explic copiilor ce au de făcut, Conversaţia cioc, ochisori,
cum trebuie să lipim materialele aripi, coada,
pe sticla. creasta, gusa
Verificarea instructajului şi a si picioare.
demonstraţiei
Se fixează etapele de lucru.
Prima dată stabilim poziţia Frontal
partilor componente ale
puisorului pe care trebuie să le Demonstraţia
lipim pe silueta din sticla, apoi
lipim.
Încalzirea musculaturii Instructaj verbal
Închidem şi deschidem
pumnii;
Cântăm la pian;
Ploaia ;
Executarea acţiunii
Se verifică copiilor pe scăunele
şi se urează spor la lucru. Se dau
indicaţii individuale , se Individual
corectează dacă este cazul.
Tranzitie:A iesit din nou la soare cel din urma puisor,/Se ridica pe picioare si porneste binisor/
Sta gaina la-ndoiala ca din sapte puisori/ Ghemotoace de beteala sase galbeni galbiori /Numai
cel de la sfarsit a iesit mai ponosit/Si se-ntreaba speriata
nu cumva-i de ciocolata?
ALA2
Tema jocului:”Hraneste puisorul”-joc distractiv
Scopul: Formarea capacităţii de a practica cu interes jocuri de mişcare accesibile vârstei.
Desfăşurarea jocului:
Se aleg 2 copii, care vor fi asezati in fata unui scaunel fiecare. Pe scaunel vor gasi un mosor de
sfoara intins, la capatul caruia se afla o rama. Copiii reprezinta puisorii. Prin intermediul
rapiditatii si iscusintei, cei doi copii vor rula sfoara pe mosor pana la ajunge rama la ei. Cel la
care rama va ajunge mai repede va fi castigator. Jocul se repeta pana la epuizarea jucatorilor.