Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.12.2021
PROPUNĂTOR: profesor înv. preșcolar Diaconu Anastasia Victoria
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN „Ţăndărică” Suceava
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: II/Mare “Florilor A”
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ” Bucuriile iernii”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Crăciunul, sărbătoarea bucuriei”

DOMENIILE INTEGRĂRII:
 DOS: “Nașterea Domnului”(poveste biblică)- povestirea educatoarei;
 ALA: “Pe urmele Magilor”- euritmie;

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Construirea unui sistem de valori spirituale, etice și estetice, bazat pe calități morale și creștine,
cu rol integrator în viața societății din care fac parte copiii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să asculte cu atenție povestea;
 Să identifice semnificații, simboluri și tradiții creștine;
 Să asocieze aspectul laic al Sărbătorii Crăciunului cu cel religios al Nașterii Domnului;
 Să rezolve corect sarcinile jocului;
 Să emită idei, raționamente simple, explicații;
 Să execute corect elementele de mișcare, orientându-se spațial;
 Să interpreteze muzical, într-un mod expresiv;
 Să exprime verbal și corporal trăirile afective declanșate de diferite secvențe sau de întreaga
activitate propusă;

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, învăţarea prin
descoperire, jocul, algoritmizarea, problematizarea, exerciţiul, expunerea;
b. Resurse materiale: machetă și personaje biblice, Biblia, Biblia copiilor, panou suport pentru
jocul de atenție ”Cine lipsește?”, clopoțel, stea luminoasă, vas cu apă, element simbol din hârtie-
Pruncul Sfânt înfășat, decor, felinare de hârtie cu scene biblice, computer, înregistrări muzicale, Icoana
Nașterii Domnului;
c. Forme de organizare: frontal, individual;

1
BIBLIOGRAFIE:
 ***M.Ed.C.T, „Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, 2009, Editura DPH, Bucureşti;

WEBOGRAFIE:
https://www.crestinortodox.ro/religie/educatia-religioasa-139643.html
https://doxologia.ro/viata-bisericii/documentar/icoana-nasterii-domnului

SCENARIU DE ACTIVITATE

Activitatea începe prin introducerea copiilor în spațiul amenajat al clasei, în zona Biblioteca.
Mergând unul după altul, ei poartă mici felinare luminoase cu scene biblice și interpretează o colindă.
O dată ajunși în spațiul pregătit, depun felinarele, care vor întregi cadrul magic creat.
Educatoarea propune copiilor să asculte o poveste nouă, care nu este ca și oricare poveste, ci
una adevărată, iar întâmplările ei au avut loc cu foarte mulți ani în urmă.
Copiii își exprimă acordul și li se precizează regula de ascultare: să dechidă bine ochișorii și
urechiușele, să urmărească cu atenție tot ce li se prezintă pentru că vor avea lucruri minunate de învățat,
transmise din neam în neam până în zilele noastre. Toate aceste întâmplări adevărate au fost scrise într-
o carte, pe care poate că o au și copiii în familiile lor, Biblia. Există și o Biblie pentru cei mici, unde
poveștile sunt scrise astfel încât să le înțeleagă ușor și copiii. Faptele acestea le află oamenii, de la
Părintele, mergând la biserică.
Copiii sunt întrebați ce înseamnă pentru ei Crăciunul? După exprimarea ideilor, educatoarea le
spune că, în această zi, povestea pe care o vor asculta, vorbește despre ce înseamnă pentru noi, creștinii,
Crăciunul – ”Povestea Nașterii Domnului”.
Li se dezvăluie celor mici, sub formă de surpriză, macheta suport și rând pe rând personajele
care iau parte la acțiune, pe măsură ce educatoarea povestește și le manevrează. Povestirea se face clar,
într-un limbaj accesibil și expresiv pentru a trezi emoții în rândul preșcolarilor. Expresivitatea expunerii
se realizează prin modularea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul prezentării conținutului.
(ANEXA 1)
La finalul narării, copiii sunt întrebați dacă le-a plăcut povestea și ce i-a impresionat mai mult
din ea.
Pentru fixarea conținutului, se face apel la un joc de atenție ”Cine lipsește?”, prin care sunt
evidențiate personaje și rolul lor în poveste. Pentru a le fi mai ușor copiilor să identifice mai rapid,
acestea sunt dispuse pe un suport simplu. La semnalul educatoarei, copiii închid ochii, iar ea extrage un
element de pe suport; la deschiderea ochilor, provocarea este de a descoperi ce personaj lipsește.
Identificarea personajului este însoțită și de o întrebare ce privește rolul avut de acesta în poveste, la
care preșcolarii trebuie să răspundă, pentru a înainta în joc. Algoritmul se repetă pentru mai multe
personaje, în funcție de dorința și curiozitatea celor mici.(ANEXA 2)
Pentru că au învățat povestea și au rezolvat cu multă istețime sarcinile jocului, li se propune
copiilor să pornească și ei pe un traseu la capătul căruia s-ar putea să descopere Steaua luminoasă, la
fel, cum odinioară, Magii au putut găsi drumul către staulul în care Iosif și Maria și-au găsit adăpost,
călăuziți de Stea.
Copiii se așază unul după altul, conduși de educatoare, care rostește versurile, reproducând
mișcările model și orientând preșcolarii pe direcția prestabilită. Toată această ”călătorie” este însoțită
de un fond muzical adecvat, menit să provoace trăiri afective care să sensibilizeze copiii. Finalul
euritmiei este dat de ”găsirea” Stelei luminoase (ANEXA 3) și descoperirea motivului sărbătoririi
Crăciunului, nașterea pruncului Iisus. (ANEXA 4).

2
Educatoarea îi întreabă pe copii dacă pot să spună acum ce sărbătorim noi de Crăciun și le
prezintă Icoana Nașterii Domnului, ca fiind considerată o ” Biblie în imagini”, ”Fereastră spre cer” și
”Purtătoare de Har” pentru că prin toate elementele ilustrate pe care icoana le conține: iesle, îngeri și
păstori, magi și stea, Biserica mărturisește pe cale vizuală adevărul de credință din această poveste.
Copiii sunt invitați să-și exprime emoțiile și sentimentele pe care le-au avut pe parcursul
activității sau le au acum, la finalul ei.
Bucuria și fericirea aflării veștii prin care s-a anunțat apropierea sărbătorii Nașterii lui Iisus este
tranpus în interpretarea de către preșcolari a unui colind care încheie întregul demers didactic.

3
Strategii didactice Evaluare/
Nr. Evenimente Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de tehnici şi indicatori
crt. didactice procedee învăţământ

1. Captarea şi Orientarea atenţiei copiilor se face -observarea -decor specific;


orientarea încă de la început prin prezentarea dirijată; -Biblia;
atenţiei elementelor pretext ce declanșează -Biblia pentru
activitatea. copii;

Prezentarea temei şi a obiectivelor


Anunţarea este făcută într-o manieră cât mai - conversația; - macheta poveștii; -atenție concentrată asupra temei
2. temei şi a accesibilă, care să incite curiozitatea şi - explicația; propuse;
obiectivelor să stimuleze interesul copiilor pentru
activitate;

Educatoarea expune povestea


concomitent cu manevrarea -expunerea;
personajelor pe machetă, folosind un -observarea - macheta poveștii; - audierea atentă a poveștii;
ton cald și expresiv, pentru a stimula dirijată; - personaje simbol; -atenție concentrată asupra
Prezentarea copiilor trăiri afective și a menține -învăţarea prin machetei și a elementelor
3. noului concentrată atenția acestora. descoperire; componente care sunt plasate;
conţinut şi La finalul narării, educatoarea
dirijarea expune pe un suport simplu personajele
învăţării simbol, invitându-i pe copii să participe -problematizarea; - suport expunere; -capacitate de analiză și sinteză;
activ la jocul ”Ce lipsește?”. Acest joc - explicaţia; -personaje poveste;
are rolul de a fixa conținutul povestirii, -demonstrația; - identificarea personajului lipsă
ideile și conceptele evidențiate pe -exercițiul; și a rolului său în poveste; ;
parcursul expunerii, dar și a stimula - algoritmizarea,
atenția și memoria celor mici, precum și -conversația de
comunicarea orală. verificare;
Parcurgerea acestor etape aduc cu
sine o recompensă prin mișcare, -marcaj din steluțe
euritmia ”Pe urmele magilor”. -exercițiul; autocolante pe -capacitate de orientare spațială;
Educatoarea, urmată de copii, se -jocul; covor;
deplasează pe un traseu, dinainte -computer; -menținerea ritmului;
stabilit, după o motivație asociată cu -muzică
cea din poveste. Jocul și mișcarea sunt înregistrată; -executarea corectă a mișcărilor
însoțite de versuri și muzică, adecvate. cu indici scăzuți de efort și în
Finalizarea se produce cu apariția -paravan; conformitate cu cele sugerate de
elementului surpriză – Steaua -observaţia -stea luminoasă; text;
luminoasă și descoperirea simbolică a dirijată; - vas cu apă;
Pruncului Sfânt, fapt care aduce multă -învățarea prin -element simbol
bucurie. descoperire; din hârtie: Pruncul -atenție concentrată pe
Sfânt înfășat; elementele simbol;

4. Obținerea Educatoarea extrage cu ajutorul -conversația;


performanței copiilor valoarea moral- religioasă a -observația -Icoana Nașterii -formularea de idei cu caracter
Sărbătorii Crăciunului și îi ajută să dirijată; Domnului; centralizator;
exprime sentimentele declanșate de -explicația; -capacitate de exprimare a
aceasta. emoțiilor și sentimentelor;

5. Evaluarea Li se cere copiilor să emită aprecieri


privind participarea la activitate. - conversaţia; -exprimarea de opinii, păreri,
Demersul se încheie, așa cum a și sentimente;
început, cu interpretarea unei colinde. -interpretare muzicală expresivă;

S-ar putea să vă placă și