Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Proiect tematic: „O poveste să-ți mai spun…”
Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate (DOS)
Categoria de activitate: Educație pentru societate
Subiectul: „Puiul îngâmfat”
Mijloc de realizare: povestea educatoarei
Tipul activității: predare-învățare
Competență generală:

Competență specifică:

Scopul activității: Dezvoltarea capacității de receptare a mesjaului transmis de un text literar;


Obiective operaționale:
O1: să precieze cel puțin o trăsătură caracteristică a personajului principal;
O2: să enumere cel puțin trei personaje din povestea prezentată;
O3: să repete titlul poveștii;
Strategia didactică:
Metode și procedee: povestea educatoarei, conversația, explicația, exercițiul;
Material didactic: invitat surpriză, planșe ilustrate;
Mod de organizare: frontal, individual.
Desfășurarea activității
Nr. Secvențele Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Crt. activității
Metode și Miloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Voi asigura condiţiile optime Individual
organizatoric pentru desfăţurarea activităţii.
În prima etapă voi aerisi sala de
grupă și voi așeza scăunelele în
formă de semicerc, apoi voi
pregăti materialul didactic
necesar desfășurării activităţii și
în final voi primi copiii în sala
de grupă
2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei Conversația Frontal Evaluez capacitatea copiilor
atenției pui de găină care îi vizitează pe de a intra în atmosfera
copii, face cunoștință cu aceștia poveștii
și le oferă un plic în care se află
o poveste. Acesta îi roagă pe
copii să fie atenți la poveste
pentru a învăța ceva folositor
pentru ei.

3. Anunțarea Precizez titlul poveștii și Explicația Frontal


temei și a sarcinile ce revin copiilor - de
obiectivelor a asculta cu atenție povestea –
„Puișorul îngâmfat”
4. Dirijarea Expun conținutul poveștii clar, Povestea Planșe Frontal Evaluez capacitatea copiilor
învățării corect și expresiv, iar expunerea educatoarei ilustrative de a asculta conținutul
este însoțită de planșe. Explicația poveștii.
Se va trece la redarea poveștii, Conversația
respectându-se succesiunea
momentelor principale.

Pe parcursul expunerii poveștii, Evaluez capacitatea copiilor


se vor explica cuvintele de a intuit sensul cuvintelor
necunoscute (îngâmfat, mal, necunoscute.
tovarăș)
5. Fixarea Se va realiza printr-un joc Explozia Steluță Frontal Evaluez capacitatea copiilor
cunoștințelor ,,Detectivii din poveste”, în care stelară Ilustrații de a răspunde la întrebări
copiii trebuie să așeze imaginile folosind propoziții simple.
din poveste în ordinea
cronologică. Aceștia vor fi
ghidați de întrebări care să
verifice cât de bine au înțele
textul povestirii, să-și clarifice și Evaluez capacitatea copiilor
să-și fixeze corect informațiile de a enumera personajele
referitoare la personaje și firul din poveste.
narativ. se va verifica
corectitudinea răspunsurilor.
- Cum s-a numit povestea? Evaluez capacitatea copiilor
- Ce personaje apare în de a preciza cel puțin o
poveste? trăsătură caracteristică a
Copiii redau din onținutul personajului principal.
poveștii cu ajutorul imaginilor.
De asemenea, ordonează
imaginile in succesiunea
desfășurării evenimentelor.
6. Încheierea Fac aprecieri globale și Conversația Invitat Frontal Evaluez capacitatea copiilor
activității individuale asupra modului în Exercițiul Stimulente Individual de a fixa tema activității.
care au participat cei mici la
activitate.
Adresez celor mici câteva
întrebări:
- Ce poveste am învățat
astăzi?
Evaluez capacitatea copiilor
- Despre ce este vorba în
de a ieși ordonat din sala de
poveste?
grupă.
Copiii primesc stimultente de la
puișor după care își iau la
revedere de la aceasta și ies
ordonat din sala de grupă.

S-ar putea să vă placă și