Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Domeniul Științe- Activitate cu conținut matematic
Tema anuală de studiu: ,,Când,cum și de ce se întâmplă?’’
Tema săptămânii: ,,Fructele toamnei’’
Tema activității: ,,Alege și grupează !’’
Tipul de activitate: verificare de cunoștințe
Forma de realizare: joc didactic matematic
Scopul activității: Verificarea cunoștințelor despre formă ,marime și culoare
Competențe cadru :
 Dezvoltarea operațiilorintelectualeprematematice;
 Dezvoltareacalitățilorgândirii ;
 Dezvoltareacapacității de a utilizacorect unitățile de masură (mărime), întrebuințând un vocabular adecvat;

Competențe de referință :
 Sărealizezeclasificări deobiecteșiființe dupămarime;
 Sărealizezescrieri de obiecte pebazaunorcriterii date origasite de el însuși;
 Săstabileascărelații întreobiecteșigrupuri de obiecte, realizândcomparații;

Obiective operaționale :

 Să separe fructele după criteriul dat (formă).


 Să grupeze merele după criteriul dat(culoare ) .
 Săformeze mulțimi după criteriul mărimii.
 Săparticipe cu interes la activitateadidactică desfășurată.

Sarcina didactică:
 diferențierea fructelor după mărime , formă și culoare .
Regulile jocului :
 Copilul indicat va veni și va așeza fructele după criteriul cerut.
 Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze.
 Copilul care întâmpină greutăți va fi ajutat de către un coleg sau de propunătoare .
Elemente de joc : mișcarea ,aplauze , întrecerea , mânuirea materialului .

Strategii didactice
Metode și procedee didactice: observația,exercițiul,conversația,explicația,jocul .
Materiale didactice:,,Bunica gospodină’’ , coș cu fructe de toamnă , mere din carton de culoare verde roșie și galbenă ,
coșuri pentru mere , mărul cu mere mari și mici .
Forme de organizare:frontală,individuală,pe grupe.
Timp de lucru: 25 de minute.

Materiale bibliografice:
 Curriculum Național,Programe școlare pentru învățământul preșcolar,București,2016.
 Ulrich Cătălina,Învățarea prin proiecte,editura Polirom,București,2016.
 Colceriu Laura,Metodica predării activității instructiv-educative în grădinițe,București,2014.
 Tătaru Lolica,Glava Adina,Chiș Olga,Piramida cunoașterii,editura Diamant,București,2015.
 Cucoș Constantin,Pedagogie,editura Polirom,București,2014.
 Magdalena Dumitrana,,Activitățilematematiceîn gradiniță” – Ghidpracticînsoțit de 105 sugestii de
activități, EdituraCompania.

Nr. Secvențele Conținut științific Metode și Material Forme de Evaluare


crt. instruirii procedee didactic organizare
Asigur condițiile optime pentru
desfășurarea activității: Observarea
 aerisesc sala de clasă; Conversația Frontală comporta-
1. Momentul  așez măsuțele și mentului
organizatoric scăunele; copiilor
 așez materialul didactic
pe măsuță.
Prezentarea păpușii marionetă păpușa
2. Captarea ,,Bunicuța gospodină’’ care a Conversația marionetă Frontală Evaluarea orală
atenției venit la grădiniță să afle ce știu ,,Bunicuța
copiii despre fructele toamnei gospodină’’
Voi adresa copiilor o serie de
Reactualizarea întrebări cu privire la fructele Aprecierea
3. cunoștințelor toamnei : Conversația Frontală corectitudinii
însușite  Ce fructe se coc toamna? execuției
anterior Toamna se coc mere , pere ,
prune .......
 Ce se face din struguri?
Din struguri se face must . Exercițiul

Voi anunța tema jocului Observarea


Anunțarea didactic : ,,Alege și grupează’’ comporta-
4. temei și a care se va realiza cu ajutorul Expunerea Frontală mentului
obiectivelor fructelor cunoscute de ei . nonverbal
Copiii le vor grupa după
formă, mărime și culoare.

Explicarea jocului :
Varianta 1:
Copiii vor veni pe rând , vor
alege un fruct din coș , îl vor
denumi și așeza pe măsuță Conversația Frontală
Prezentarea realizând grupe de fructe Observarea
5. conținutului și după formă . comporta-
dirijarea Vor forma astfel , o grupă de Demonstrația Coș cu fructe mentului
învățării mere , una de pere, una de de toamnă copiilor
prune și una de nuci .
Copilul va trebui să aleagă ,să Individual
denumească și să așeze fructul Exercițiul
la grupa potrivită pentru a fi
aplaudați și apreciați de
,,Bunica gospodină’’ .

Varianta 2 :

Voi trece pe rând cu coșulețul


Pe grupe
de mere verzi , roșii și galbene Conversația Aprecierea
pentru ca fiecare copil să -și Mere din carton corectitudinii
aleagă câte unul . de culoare execuției
Pe masuța mea se află trei verde, roșie și
coșuri pe care sunt lipite buline galbenă
de culoare verde , roșie și
galbenă.
Copiii care au mere galbene
Explicația
vor forma echipa galbenă și
vor aduce fructele în coșul
destinat culorii respective .
Voi proceda similar cu echipa
verde și echipa roșie .

Varianta 3:

Voi merge cu copiii în livadă Explicația Coșuri pentru


unde se află un măr cu mere mere Individual Aprecierea
roșii mari și mici . corectitudinii
Vom culege merele , iar bunica Exercițiul Mărul cu mere executiei
îi roagă să așeze merele mari mari si mici
într-un coș pentru a face din
ele placintă, iar pe cele mici ,
în alt coș, făcând din ele Coșuri pentru
compot . mere

6. Obținerea Voi adresa copiilor întrebări


performanței referitoare la conținutul Observarea
și asigurarea activității . comporta-
feedback-ului  Ce putem face din mere? Conversația Frontală mentului
Din mere putem face copiilor
compot,placintă ...
 Despre ce fructe am
vorbit astăzi ?
Astăzi am vorbit despre mere ,
pere , nuci ,struguri .

7. Evaluarea
activității Voi aprecia răspunsurile Observarea
Conversația
oferite, gradul de atenție și Frontală comporta-
participarea pe parcursul mentului
activității. copiilor

Vom forma un cerc în jurul


mărului și le voi cânta copiilor
cântecul ,,Mărul’’:
,
8. Încheierea , În livadă sub un măr
activității Plin cu mere coapte,
Stă un pui micuț de om
Și il roagă in șoaptă: Aprecierea și
Frontală recompensarea
Conversația corectitudinii
Referen: răspunsurilor
Măr frumos de roade plin
Lasă creanga jos,
Să mănanc și eu puțin
Dintr-un măr gustos .’’
Medalioane cu
Copiii vor primi medalioane cu fructele
fructele toamnei . toamnei

S-ar putea să vă placă și