Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița Don Castor


GRUPA : Mare

DATA: 12.11.2020

NUMELE ȘI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: Petcu Roxana-Mădălina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?


TEMA PROIECTULUI: Ce ne-a adus Zâna Toamnă ?
SUBTEMA: Darurile Toamnei
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
DISCIPLINA: Actitivate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: Coșul cu legume de toamnă
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:. Identificarea și recunoașterea legumelor de toamnă .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să recunoască legumele specifice anotimpului de toamnă ;
O2 – Să decupeze corect legumele date;
O3 - Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție în scopul finalizării lucrării ;
O4 - Să lipesca în coș legumele de toamnă ;
O5- Sa lucreze curat și îngrijit ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, observaţia, explicaţia și exercițiul.

Mijloace didactice: lipici, foarfecă, coș și legume de toamnă

Forma de organizare: individual


DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum pentru educație timpurie 2019
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Strategiile didactice
Evenimentele instruirii Conținut științific EVALUARE
Mijloace de
Metode și procedee
învățământ

Asigurarea condiției optime pentru bună


desfășurare a activității .

Pregătirea materialului didactic .


Conversația ,
1. Organizarea activităţii
explicația

2. Captarea atenţiei Se realizează recitarea unor ghicitori de către


educatoare , la care copii trebuie să răspundă .

Copiii sunt anunțați că vor primi un coș și Conversația


ei trebuie să lipescă legumele de toamnă .
3. Anunţarea temei și a Activitatea se numește “ Coșul cu legume “
obiectivelor pe înțelesul copiilor
Intuirea materialului

4. Dirijarea învățării
Se intuiesc materialele care vor fi folosite în
cadrul activității . Exerciţiul

Educatoare arată copiilor modelul ei și explica


cum trebuie să lucreze și ei . Se prezintă
criiteriile de evaluare, utilizarea tuturor
materialelor puse la dispoziție, respectarea
sarcinilor cerute și acuratețea lucrării. Demonstraţia

Se execută câteva exerciții pentru încalzirea


măinilor.

Mișcăm degețelele ,

Și bătem pălmuțele Explicaţia


Pumnișorii îi rotim

Și la treabă noi pornim .

Educatoarea le urează spor la lucru și împreună


cu ei lucrează și supraveghează modul de
executare a lucrării. Exerciţiul

Fiecare copil va realiza decuparea legumelor și


apoi lipirea acestora într-un coș.

5. Obținerea performanței Conversația

Educatoarea solicită copiilor să arate lucrările


lor . Vor fi întrebați în parte ce legume a ales
sa decupeze și să lipescă în coș. Copii vor
răspunde la întrebările adresate de către
educatoare .

La sfârșitul activității se realizează o expunere


a tuturor coșulețelor cu legume de toamnă .

Fiecare copil trebuie să spună ce lucrare îi


place cel mai mult și să explice alegerea
făcută .

Se vor face aprecieri aspura modului de lucru


și a comportamentului copiilor în timpul Aprecieri verbale
6.Încheierea activității activitații .

S-ar putea să vă placă și