Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

TEMA: CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?


SUBTEMA: ,, DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVANTA

TEMA ZILEI: ,, CASUTA DIN OALA


G.P.P. Nr. 8 BUZU

Data:
Grupa: Mica
Educatoare:
Unitatea de invatamant: Grdinia cu Program Prelungit nr. 8 Buzu
Tema anuala de studiu: Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?
Subtema: ,,Din lumea celor care nu cuvanta
Tema activitatii integrate: ,, Casuta din oala
Tipul activitatii: Predare si consolidare
Forma de organizare:Frontala, pe grupuri mici si individual
Durata: 1 zi

COMPONENTA ACTIVITII:

1. Activiti de dezvoltare personal:


ntlnirea de diminea: salutul, prezena, calendarul naturii, noutatea zilei, mprtirea cu ceilalti, activitatea de grup, mesajul
zilei.
2. Jocuri i activiti didactice alese:
Joc de masa: ,,Imagini cu animale salbatice-puzzle
Construcii: ,, Casuta pentru animalutele din padure
3. Activiti pe domenii experientiale:
Domeniul limba i comunicare- educarea limbajului Povestirea educatoarei Casuta din oala basm popular
Domeniul om i societate - activitate practic ,, Animalutele din casuta din oala- lipire
4. Jocuri si activitati recreative:
,,Ursul morocanos, Cine ne-a iesit in drum?- jocuri de micare

SCOPUL ACTIVITTII:
Dezvoltarea capacitatii de a audia cu atentie un text, in vederea intelegerii semnificatiei acestuia si consolidarea deprinderilor de
asamblare prin lipire diferite decupaje potrivit cerintelor, intr-un spatiu limitat .
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul zilei copiii vor fi capabili sa:
O1 - sa asambleze piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu animale;
O2 - sa construiasca prin alaturare si suprapunere casuta pentru animalutele din padure;
O3 - sa urmareasca linia povestii prezentate de educatoare, concomitent cu imaginea- suport data (PPT);
O4 - sa povesteasca pe baza imaginilor, continutul povestii;
O5 - sa efectueze operatii de lipire, respectand ordinea momentelor principale ale povestii;
O6 - s utilizeze corect materialele de lucru primite n diferite momente ale programului zilei;
O7 - s execute diferite micri n funcie de regulile jocului;
STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversatia, demonstratia, exercitiul, explicatia, exerciiul, problematizarea, turul galeriei, jocul recreativ;

Material didactic:Ursuletul de plus Martinica, ecusoane cu animalute, ppt, puzzele, cuburi din lemn, imagini din poveste, jetoane cu
siluetele animalutelor, aracet, betisoare de urechi, stimulente-stikere cu animale.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Bibliografie:
-MECTS Curriculum pentru invatamant prescolar, editura DPH, 2009;
-Activitati integrate.Intrebari si raspunsuri,editura Casa Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009;
-Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii Preda V.,Dumitrana M.,Bucuresti,2000;
-Revista Invatamantului Prescolar nr.1-2 20010, editura Arlequin, Bucuresti, 2010;

SCENARIUL ZILEI

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:


Copiii intra in sala de grupa pe o melodie ritmata si se aseaza in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti
membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin
toate formele de comunicare verbala si nonverbala.
NTLNIREA DE DIMINEA:

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea n care copiii aezai n semicerc recit versurile:
,, Dimineaa a sosit,
Toi copiii au venit.
n semicerc ne- aezm
Cu toii ne salutm:
-Buna dimineata, ursuleti!
-Buna dimineata, doamna educatoare!

Salutul :
Copiii se vor saluta, folosind formula: ,, Buna dimineaa ursulet ... Andrei! prin tehnica comunicarii rotative. Salutul porneste de
la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta, dandu-si mana.
Prezentarea invitatilor;
Inainte de a se apuca de treaba, copiii trebuie sa faca putina gimnastica de inviorare: cantecelul Buna dimineata!(Anexa 1)

Prezenta : ,, Dupa ce ne-am adunat


i frumos ne-am salutat
Cu totii ne-am ntlnit.
Cine oare n-a venit?
Efectuarea prezenei copiilor se va realiza prin aezarea fotografiei fiecrui copil n copacelul din padure..
Calendarul naturii: Educatoarea, iniiaz un dialog cu copiii pentru a stabili mpreun n ce dat, zi, lun i an ne aflm, apoi
anotimpul, aspecte ale vremii, mbrcmintea adecvat recomandat pentru aceast zi..
Activitatea de grup:
Educatoarea, va purta un scurt dialog cu copiii, ei vor fi ntrebai ce observ nou n sala de grup. Li se va prezenta copiilor o plansa
cu animale din padure. Educatoarea le spune copiilor ca si animalutele din padure se inteleg foarte bine si ca sunt prietene.
Mesajul zilei: Suntem prieteni!
Noutatea zilei :
In sala de grupa isi face aparitia un invitat special, un urs mare de plus:
-Buna ziua dragi copii, ma numesc ursuletul Martinica, am intrebat prin toata gradinita si am aflat ca, aici in grupa la voi, toti sunteti
prieteni si va comportati frumos. Vreti sa fiu si eu prietenul vostru? Acolo, in padure, unde locuiesc am avut si eu prieteni, dar nu stiu
ce s-a intamplat, nu-mi mai amintesc si acum nimeni nu mai vrea sa se joace cu mine si sa fie prieten cu mine. Ma ajutati voi ca sa-mi
amintesc ce s-a intamplat in padure? Va promit ca va voi ajuta si eu pe tot parcursul zilei si pentru ca sunteti atat de buni vreau sa va
ofer un dar (ecusoane cu animalute - ursuleti si iepurasi).
Trecerea catre centre se va face prin intermediul cantecelului Cate unul pe carare(Aneaxa 2)
JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:
Copiilor le sunt prezentate centrele i sarcinile de lucru pe care le au de rezolvat.

Centrul Joc de masa:


Copiii vor asambla piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu animale.

Centrul Construcii:
Copiii vor construi prin alaturare si suprapunere o ,,Casuta pentru animalutele din padure din cuburi de lemn.
Ei se vor aeza la centre n funcie de ecusonul primit de la Martinica: cei care au primit ecuson cu iepuras se vor aseza la centrul Joc
de masa, iar cei care au primit ecuson cu ursulet se vor aeza la centrul ,,Construcii.
Evaluare: Dup finalizarea sarcinlor de la sectoare se va face evaluarea lor, iar copiii se vor deplasa la baie pe tranzitia:Bat din
palme clap,clap,clap/Din picioare trap, trap, trap/Ne-nvartim, ne rasucim/Centrele le parasim/Si la baie noi pornim.

Copiii prsesc sala de grup pentru desfurarea rutinelor.La intoarcere ei vor fi condui spre spaiul special destinat activitilor pe
domenii experientiale, intonnd cantecul: n pdurea cu alune(Anexa 3)

3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)


Domeniul limba i comunicare - educarea limbajului Povestirea educatoarei Casuta din oala basm popular
Domeniul om i societate - activitate practic ,, Animalutele din casuta din oala- lipire

Ajuni n sala de grup, copiii se vor aseza pe scaunele in forma de semicerc. Martinica le va spune copiilor ca este tare
multumit ca a ajuns astazi la ei si ca a invatat foarte multe, dar ii roaga sa fie atenti si la ceea ce va urma pentru ca poate isi va aminti
si el de intamplarea lui. Copiii sunt anuntati ca vor asculta povesteaCasuta din oala si vor lipi animalutele din poveste. Povestirea se
va desfura conform metodicii specifice, respectnd toate etapele acestui tip de activitate. Se vor intui materialele primite pe
masute, se va explica si demonstra modul de lucru, se vor efectua cu precolarii cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai
minii: cantam la pian, ploua, morisca, scuturam paturica. Educatoarea va spune povesteaCasuta din oala, (avand imagini suport -
PPT), pe parcursul citirii va explica cuvintele noi, pana in momentul cand intalnim primul personaj din poveste, se va opri si le va
spune copiilor sa aleaga jetonul cu personajul respectiv si sa-l lipeasca in casuta din oala. Tot asa (Concomitent cu povestirea
educatoarei, copiii vor alege jetonul cu personajul respectiv si il vor lipi la locul potrivit) va continua pana se va sfarsi povestea,
urmarind executarea corecta a temei si ii va ajuta pe cei care intampina dificultati. Pentru fixarea povestii, vor fi descoperite pe rand
imagini, ce reprezinta continutul povestii ei avand ca sarcina sa spuna ce s-a intamplat in fiecare imagine, cu ajutorul intrebarilor
adresate de educatoare.
Martinica isi va reaminti ce s-a intamplat in padure, va fi putin cam suparat.
Copiii sunt ajutai s-i expun lucrrile pe panouri, dup care prin metoda Turul galeriei se face evaluarea lucrrilor dup
urmatoarele criterii:
-corectitudinea lipirii elementelor, respectand ordinea desfasurarii povestii;
-finalitatea lucrrii;
-acurateea.
Copiii sunt rugati sa precizeze care este titlul si care sunt personajele si ce au lipit.
Educatoarea face aprecieri asupra modului de participare al copiilor la activitate, a modului n care si-au insusit povestea i au lipit
animalutele.
Il vor lua si pe Martinica sa se joace, ca sa-l inveseleasca.

JOCURI SI ACTIVITI RECREATIVE


Copiii sunt anunai c se vor juca ,,Ursul morocanos si Cine ne-a iesit in drum?.

In incheiere Ursuletul Martinica le va multumi ca l-au ajutat si l-au inteles, oferindu-le cate un stiker cu animalut pe bluzita.

Rutinasi tranzitie:Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz, ei parasesc sala de grupa pe tranzitia:
Randul iute sa-l formam
Catre baie sa plecam
ETAPELE OB. CONINUTUL ACTIVITII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITII OP. DIDACTICE
1. Moment organizatoric Se creeaz condiiile optime pentru desfurarea
activitilor:
- aerisirea slii de grup; Evaluare orala
- se aranjeaz materialul didactic n ordinea
folosirii lui;
se organizeaz colectivul de copii pentru
<ntlnirea de diminea>
2. Introducerea n Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup dintre
activitate educatoare i copii prin intermediul salutului de
diminea:
,, Dimineaa a sosit, Conversaia
Toi copii au venit
n semicerc s ne-aezm
Cu toii s ne salutam:
-,,Bun dimineaa, ursuleti! Observarea comportamentului
-Buna dimineata, doamna educatoare! Explicatia copiilor
Copiii se vor saluta folosind formula: ,, Buna
dimineaa ursulet...Andrei!, prin tehnica
comunicarii rotative. Salutul porneste de la
educatoare si este continuat de toti copiii grupei,
fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta,
dandu-si mana.
3. Captarea ateniei Se realizeaz prin intermediul noutii zilei, de la Observaia
ntlnirea de dimineat, in care copiii il cunosc pe Observarea comportamentului
ursuletul Martinica si afla de rugamintea lui de Conversaia copiilor
a-l ajuta sa afle ce s-a intamplat in padure de nu
mai are nici-un prieten. Surpriza
4. Anunarea temei i a Copiii vor fi anunai c vor asculta povestea
obiectivelor Casuta din oala, vor rezolva puzzle-uri, vor Observarea comportamnetului
construi o casuta pentru animalutele din paduresi Copiilor
vor lipi animalutele din poveste. Conversaia
Copiii vor merge la centrul la care vor lucra n
funcie de ecusonul ales: Conversaia
O1 Joc de masa: Copiii vor asambla piesele de
puzzle pentru a realiza imaginile cu animale. Evaluare practica
5.Reactualizarea O2 Construcii: Copiii vor construi prin alaturare si Explicaia
cunotintelor suprapunere o ,,Casuta pentru animalutele din
padure din cuburi de lemn.
Observarea comportamentului
Dupa terminarea activitilor pe centre, se va face
copiilor
evaluarea lor, apoi copiii vor prsi sala de grup
Exerciiul
pe tranziia: Bat din palme clap,clap,clap/Din
picioare trap, trap, trap/Ne-nvartim, ne
rasucim/Centrele le parasim/Si la baie noi
pornim.

ntori n sala de grup, copiii se vor aseaza pe


scaunele in semicerc.
Copiii sunt anuntati ca vor asculta
povesteaCasuta din oala si vor lipi animalutele
6. Dirijarea
din poveste. Se vor intui materialele primite pe
nvrii Conversatia
masute, se va explica si demonstra modul de
lucru, se vor efectua cu precolarii cateva
Explicatia
exercitii de incalzire a muschilor mici ai minii:
cantam la pian, ploua, morisca, scuturam paturica.
Demonstratia Observarea comportamentului
Educatoarea va spune povesteaCasuta din oala
copiilor
(avand imagini suport - PPT), pe parcursul citirii
va explica cuvintele noi: oala-vas de lut in care se
O3
pune mancarea; butoi-vas din lemn in care se pune
Exercitiul
vinul, tuica, muraturi; fugar-cel care fuge; culcus-
locul in care dorm animalele, pasarile; adapost-un
loc in care sta cineva;, pana in momentul cand
intalnim primul personaj din poveste, se va opri si
le va spune copiilor sa aleaga jetonul cu
personajul respectiv si sa-l lipeasca in casuta din
oala. Tot asa (Concomitent cu povestirea
educatoarei, copiii vor alege jetonul cu personajul Explicatia
O5 respectiv si il vor lipi la locul potrivit) va continua
pana se va sfarsi povestea, urmarind executarea Evaluare orala/practica
O6 corecta a temei si ii va ajuta pe cei care intampina
dificultati si ii va aprecia pe cei care lucreaz
corect. Conversatia

Aprecierea verbal

7.Obinerea performanei Pentru fixarea povestii, vor fi descoperite pe rand


O4 imagini, ce reprezinta continutul povestii ei avand Explicatia Evaluare orala
ca sarcina sa spuna ce s-a intamplat in fiecare Conversatia Observarea comportamentului
imagine, cu ajutorul intrebarilor adresate de copiilor
educatoare si vor arata animalutele pe care le-au
lipit.
8.Evaluarea Copiii sunt ajutai s-i expun lucrrile pe
performantelor panouri, dup care prin metoda Turul galeriei
se face evaluarea lucrrilor dup urmatoarele Analiza produselor activitii
criterii:
-corectitudinea lipirii elementelor, respectand
ordinea desfasurarii povestii;
-finalitatea lucrrii; Conversatia
-acurateea. Observarea comportamentului
Copiii sunt rugati sa precizeze care este titlul si copiilor
care sunt personajele si ce au lipit.

Educatoarea face aprecieri asupra modului de


participare al copiilor la activitate, a modului n
care si-au insusit povestea i au lipit animalutele.
Copiii sunt anunai c se vor juca :
1.,,Ursul morocanos;
9.Asigurarea retentiei si 2. Cine ne-a iesit in drum?.
transferului O7
1.Desfasurare: Un copil este ales s fie ursul, va
Jocuri si activitati purta o caciulita de urs pe cap i va sta n mijlocul
recreative cercului pe sezut cu ochii nchii
(doarme). Copiii stau n cerc, pe sezut, imitand
culesul ciupercilor si murelor cantand Jocul
urmatoarele versuri: Observarea comportamentului
Culegem ciuperci si mure copiilor
De la ursul din padure
Ursul doarme nemiscat,
Ne-a vazut s-a-nfuriat
Mormaie, spre noi se-ndreapta
Fugim toti, nimeni n-asteapta
Toti copiii alearga, ursul dupa ei, pe cel pe care il
prinde ii ia locul.
Reguli: -nu avem voie s ne mpingem;
2.Desfurarea jocului:
Copiii se plimb (mers obinuit). Traseul
este stabilit de educatoare. De-a lungul acestuia
sunt aezate, la interval de 1-2 m, jucrii, de
preferin de dimendiuni mai mari, pentru a putea
fi mai uor reperate de copii. La semnalul Stop,
cine ne-a ieit n drum?, copiii se opresc. Se
recomand asocierea comenzii cu ridicarea
jucriei ntlnite pe traseu, de ctre educatoare.
Reguli: - nu avem voie s ne mpingem;
-nu avem voie sa alergam.

10.Incheierea activitatii In incheiere Ursuletul Martinica le multumeste


ca l-au ajutat si l-au inteles, oferindu-le cate un Explicatia Observarea comportamentului
stiker cu animalut pe bluzita. copiilor

ANEXA 1

Buna dimineata

Ursuleii s-au trezit, i copiii s-au trezit. A urmat, apoi, splatul


- Bun dimineaa. - Bun dimineaa. Pe obraji, pe ochiori,
Iepuraii s-au trezit, Pe nsuc, pe diniori.
- Bun dimineaa. Ritmul de nviorare Bine e s fii curat,
oriceii s-au trezit. L-a cuprins pe fiecare, ngrijit i pieptnat!
- Bun dimineaa. Dup ce i-au fcut patul
Ca s faci tot ce pofteti i devreme la sculare. i-o s fii de toi iubit,
i ca s nu te grbeti S n-alergi dup tramvai, Sntos i fericit!
Vii devreme la culcare Ca s nu te-mpiedici, vai!

ANEXA 2

Cate unul pe carare

Cate unul pe carare Umbla ursii prin padure


Mergem in padurea mare Dupa fragi si dupa mure
In padure pasarele Ascultati si glasul lor
Canta sus pe ramurele. Mor,mor,mor si mor,mor,mor

Refren:Uite sus si uite jos Refren:


Totu-i vesel si frumos
Fiecare-n fel si chip Intr-o zi se intalnira
Cip cirip si cip cip cip. Ei pe loc se sfatuira
Ca sa cante toti in cor
ANEXA 3

In padurea cu alune

In padurea cu alune oricelul strig-ndat


Aveau casa doi pitici Iat i eu am venit
Vine pupza i spune Casa voastr e curat
Vreau s stau i eu aici Noroc, bine v-am gsit
Pu-pu-pu, pu-pu-pu Chi-chi-chi, chi-chi-chi
Vreau s stau i eu aici, bis Noroc, bine v-am gsit, bis

Iat vine i-o broscu i-n csua cea drgu


up, up, up srind mereu Stau vreo cinci prieteni mici
Dac e loc n csu oricelul i-o broscu,
Tare-a vrea s stau i eu Pupza i doi pitici
up, up, up, up, up, up Tra-la-la, tra-la-la
Tare-a vrea s stau i eu, bis Stau vreo cinci prieteni mici, bis
ANEXA 4

CSUA DIN OAL


basm popular

In mijlocul cmpului edea o oala rsturnata; si era oala aceea mare mare cat un butoi. Iaca trece pe acolo un oarece si
vede oala aceea goala.
- Buna casa e asta; isi zise el. A cui o fi ?
- Casa csua, cine sta aici?
Dar nimeni nu rspunde. Se uita oarecele in toate prile, insa nu vede pe nimeni. Numai doua
mute, care veniser si ele dup mncare acolo, se ridicar in doua piciorue; dar oarecele nici nu le-a luat in seama.
- Ia sa m mut eu aici si sa stau singur! Si s-a aezat oarecele in oala.
Trece pe acolo o broscua.
- Casa csua, cine locuiete aici?
- Eu, oarecele! Dar tu cine eti? Rspunde oarecele din fundul oalei.
- Eu sunt broasca!Daca vrei vino nuntru si-om trai mpreuna.
- Bun de tot! Iaca vin si eu.
Si a srit broasca in oala si a stat cu oarecele la un loc.
Trece pe cmp un iepure. Si vznd namila aceea de oala rsturnata, s-a oprit si a ntrebat:
- Csua csua, cine locuiete aici?

- Suntem noi: broasca-broscua, si oareceleoricelul. Dar tu cine eti?


- Eu sunt fugarul de peste cmpuri si vai, iepurele. Nu m lsai si pe mine sa stau cu voi nuntru? Iaca aici nu ploua si nici
soarele, nici vntul nu intra.
- Bucuros,frate! Vino nuntru si-om traimpreuna ca e loc.

Si s-a mutat si iepurele cu culcuul in oala Trece intr-o zi pe lng oala-csua jupneasa vulpe si ntreab si ea:
- Casa csua, cine sta aici?
- Noi trim: iepurele-iepuraul cu broasca-broscua, si oarecele-oricelul. Dar tu cine eti?
- Eu sunt surioara voastr mai mare, vulpea. Pentru mine n-o fi loc? ca vai de capul meu, am rmas fr casa!
- Da, este: intra si-i vedea, ca pentru oameni buni e loc.
- Mulumim! Asta am ateptat si eu. Si s-a aezat vulpea in oala si au trit mpreuna multe zile. Vine lupul nu tiu de unde. Vede
oala mare: si-a nchipuit c-o fi cineva nuntru.
- Csua csua, cine locuiete aici?
- Eu, sora vulpe, cu iepurele-iepuraul cu broasca-broscua, si oarecele-oricelul. Dar tu

cine eti?
- Eu sunt un biet lup fr adpost . Oare n-o fi chip sa stau si eu cu voi? Ca buna casa mai

avei!
- Se poate, cum sa nu!ne-om mai nghesui cu toii si ti-om face loc si dumitale. Si-a intrat lupul in csua, si-au tritmpreuna.
Nu tiu de unde a venit si ursul. Si era mnios Mo Martin si ostenit, ca umblase toata ziua dup mncare. Si cum a vzut oala
aceea, nu si-a nchipuit ca e o csua cu oaspei nuntru; si s-a aezat pe ea, ca sa se odihneasc puin. Dar cum s-a aezat,
oala: parr! Trosc! S-a sfrmat in buci si ursul... ce-a fcut ursul? S-a ales cu o sperietura buna, iar ceilali au fugit care
ncotro au vzut cu ochii.
MESAJUL ZILEI:
Suntem prieteni!

S-ar putea să vă placă și