Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
NIVELUL/GRUPA: 5-6 ani, II, Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Fluturi,flori și culori”
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

ADP:
Întâlnirea de dimineață, ”Bună dimineața, albinuțe hărnicuțe”, salutul, prezența, calendarul
naturii,noutatea zilei.
ALA
BIBLIOTECĂ: „Ajută albinuța să ajungă la stup”-labirint
JOC DE ROL: „Flori pentru albinuțe”-plantare flori
CONSTRUCȚII:”Grădină cu flori” -piese din lemn
ADE
DLC : ” Călătoria albinuței Maia” -joc didactic
DOS: ” Prietenii albinuței”-confecționare
ALA 2: „Albina și florile”-joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, valorificând cunoştinţe


acumulate, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale
concomitent cu formarea deprinderilor de a coopera și colabora în scopul obținerii unor rezultate
colective.
OBIECTIVE:
 să respecte regulile jocului, apelând la acţiuni corespunzătoare;
 să răspundă la întrebările adresate de către educatoare, rostind clar şi corect cuvintele şi
formulând propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;
 să recunoască insecte și să despartă corect în silabe;
 să răspundă corect la ghicitorile rostite de educatoare;
 să fie capabil de a lucra în echipă sau individual;
 să folosească tehnicile învățate, stăpânind deprinderi motrice elementare în realizarea unor
lucrări practice
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,exercițiul, jocul didactic,demonstraţia,


diamantul,mâna oarbă,turul galeriei.
Mijloace de învățământ: laptop,tablă magnetică.
Material didactic: creioane colorate,fișă labirint, ecusoane cu buburuze,albine şi
fluturi,jetoane,flori,plicuri,farfurii din carton,hârtie colorată,ochi mobili, lipici,bețe
colorate,albinuţă, bețe pt. frigărui, jetoane cu insecte, plicuri cu sarcini didactice, zarul, bulbi de
flori, ghivece, pungi cu pământ,stupul,siluete albină,bondar,polistiren,sârmă plușată.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, în perechi.
DURATA : 1 zi
BIBLIOGRAFIE:

 Jocuri didactice pentru grădinița de copii, Ed. Didactică și Pedagogică, 1976,


București, M. Taiban, M. Petre, V. Nistor
 Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,
M.E.C.T., 2008
 Ghid pentru învățământul preșcolar – o abordare din perspectiva noului
curriculum, Ed. Polirom, Iași, 2009, C. Munteanu, E. MunteanuTătaru L., Glava
A., Chis O.,2014- Piramida cunoașterii, Ed. Diamant, Pitești.
 Curriculum pentru educație timpurie 2019

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Ziua debutează cu întâlnirea de dimineață în cadrul căreia copiii sunt așezați în semicerc.
Educatoarea le transmite salutul, însoțit de o apreciere “Bună dimineața, albinuțe hărnicuțe”,
apoi copiii se vor saluta reciproc. După salut se va trece la prezență, copiii își vor pune poza pe
panoul de prezență. Se vor alege copiii care completează calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.
Noutatea zilei se prezintă sub formă de surpriză,un stup de albine în care se află multe alte
surprize pe care le vor descoperi pe parcursul zilei, captarea atenției se face prin prezentarea
materialelor folosite pentru activități.
Se poartă o mică discuţie cu copiii despre insectele care s-au trezit la viață odată cu sosirea
primăverii. Soarele încălzește pământul, pomii înmuguresc și înfloresc, iarba crește și prin ea
apar multe, multe floricele multicolore și frumos mirositoare, iar gâzele care și ele s-au trezit la
viață, zboară fericite din floare în floare.
Lângă stup se află albinuţa Maia care le spune copiilor pățania ei prin intermediul unei scrisori
și ii roagă să o ajute să-și găsescă familia. Vreți să o ajutăm?
Citim scrisoarea și aflăm că albina Maia și-a pierdut căsuța din Ținutul Primăverii datorită
vântului năzdrăvan care a suflat cu putere și îi roagă pe copii să o ajute în căutarea unei noi
căsuțe. În călătoria ei, albina l-a întâlnit pe Bondărel care locuieşte în stupul din Pomul
înflorit.Stupul a fost adus în grupa noastră de vântul năzdrăvan.Maia i-a cerut găzduire
Bondărelului, iar acesta i-a răspuns că trebuie să treacă mai multe probe pentru a demonstra că
este demnă de familia lui, deoarece zilnic vin mulţi fluturi şi albine care vor să-i ceară
găzduire.Maia cere ajutorul copiilor pentru a rezolva sarcinile ascunse de Bondărel . Copiii vor
trebui să rezolve sarcinile scrise pe fiecare răvaş și astfel o pot ajuta.
Se anunță tema și obiectivele pe întelesul copiilor.
Desfășurarea activității se va realiza prin trecerea la activitățile pe domenii experiențiale
(DLC și DOS).
Albina Maia le spune copiilor că pentru a-i fi de ajutor trebuie să dea dovadă de îndemânare,
curaj şi isteţime în probele puse la cale de Bondărel.
Pentru a îi veni în ajutor vom desfășura jocul didactic” Călătoria albinuței Maia”.
În jocul nostru de astăzi, trebuie să dezlegați ghicitori, să recunoasteti și să denumiți insecte, să
despărțiți cuvinte în silabe, să formulați propoziții, să recitaţi poezii în care sunt redate diverse
aspecte din viaţa insectelor. Voi trebuie să fiți foarte atenți ca să rezolvați corect sarcinile.
Înainte de a trece la desfățurarea jocului prin metoda ”Mâna Oarbă” fiecare copil își va alege
câte un ecuson cu o insectă(fluturi,albine,buburuze), timp în care vor cânta ,, Albinuța mea,, .
Înainte de a începe jocul propriu-zis, fixez tema cu ajutorul a 2-3 copii și intuim materialul
didactic pus la dispoziție pentru desfășurarea jocului.
Fixarea regulilor:
În cadrul acestui joc copiii trebuie să răspundă corect la întrebări pentru a contribui astfel la
găsirea unei familiei pentru albinuța Maia.
Pentru fiecare răspuns corect copilul va fi aplaudat.
Dacă un copil nu poate da răspunsul corect, poate fi ajutat de un alt coleg.
Copiii sunt așezați în semicerc, pe scăunele.
Explicarea şi demonstrarea jocului:
La comanda mea „Dă mai departe!” porneste plicul din mână in mână, oprindu-se atunci când
spun”Stop”. Rezolvă sarcina din plic copilului la care a ramas plicul atunci cand am spus
„stop”..Fiecare răspuns corect va însemna apropierea albinuței de familia bondărelului, astfel ca
la finalul zilei albinuța Maia să își găsească familia.
Răspunde numai copilul numit de educatoare, iar raspunsurile corecte sunt aplaudate.
Jocul de probă:
Un copil extrage un plic din cutia cu surprize și rezolvă sarcina.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului:
VARIANTA I ,,ASEAZĂ-MĂ LA LOCUL MEU ,, Copiii
vin pe rand, aleg o insectă, o descriu si o așează în locul potrivit,în funcție de mediul de viață.
VARIANTA II ,,CATEGORI DE INSECTE,,
Pe tabla magnetica impartita in două :insecte cu aripi și insecte fără aripi copiii vor avea de
selectat și completat jetoanele justificând alegerea făcută.
Se execută jocul de către copii iar eu voi urmări realizarea obiectivelor propuse și îi voi sprijini
pas cu pas în derularea jocului.
VARIANTA III
Se vor preciza sarcinile în ordinea propusă de educatoare:
1.Recunoaște-mă și desparte-mă corect în silabe!(jeton fluture)
2.Ce adun din floare-n floare?(jeton albina)
3.Căsuța mea se numește...?(jeton albina)
4. Spune cum mă numesc și ce culoare am ?(jeton fluture)
5. Că am haine cu buline,
Asta vede orişicine
Însă am un obicei,
Curăţ plantele de gândăcei. (Gărgăriţa)
6. Numără bulinele de pe aripile mele!(jeton buburuza)
7. Spune o poezie despre mine!( jeton albina)
8. Cine sunt și unde trăiesc eu?(jeton furnica)
9. Ce produc din polenul adunat din flori? (jeton albina)
10. Enumeră cel puțin trei insecte cu aripi!
11. Formează pe măsuță o grupă a fluturilor și spune câți fluturi sunt în grupă? (jetoane fluturi,
albine, buburuze,etc.)
12. Ghici, ce gâză mititică
Cară-ntruna şi ridică
Boabe de grâu, păpuşoi,
S-aibă iarna-n muşuroi? (Furnica)
13. Recunoaște-mă și desparte-mă în silabe!(jeton furnica)
14. Alcătuiește o propoziție despre mine!(jeton fluture)
15.Știi o poezie despre mine?”(jeton buburuză)
Complicarea jocului:
Voi arunca apoi cu zarul, dacă la zar iese 5, va răspunde al cincilea copil la întrebarea pe care o
va extrage din plicul cu numărul 5. Se va arunca cu zarul până ce se vor epuiza toate punctele(1-
6).
16. Cine are aripile în multe culori colorate?
17. Ce culoare au aripile buburuzei?(jeton buburuză)
18. Ce insecta face polenizarea florilor și se hrănește cu nectarul și polenul lor?
19. Stă la stup, că-i casa ei
Şi-ţi dă miere dacă vrei.
Însă, ştii că de-ai urlat
Una rea te-a înţepat
Şi ţipând cu gura plină
Te mai muşcă o... (Albină)
20. Spune ceva despre mine!(jeton greier)
21. Cine cântă toată vara
Prin fâneţe cu chitara? (Greierele)
Cei care nu au răspuns vor fi nominalizaţi, fiecare extrăgând un bileţel din cutiuţa cu surprize.
22.Spune câteva versuri despre mine!(jeton furnica)
23.Alege din jetoanele din plic doar pe cele cu albine!(jetoane albine, fluturi, buburuza)
24.Desparte-mă corect în silabe și alcătuiește o propoziție despre mine!(jeton albina)
25. Recunoaște-mă și spune câte silabe am?(jeton greier)
26. Enumeră cel puțin o insectă fără aripi?( furnică)
Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi a celui de implicare a fiecarui copil în activitate.
După finalizarea jocului didactic le propun copiilor să realizăm prieteni pentru albinuța Maia,ca
aceasta să nu mai fie supărată .Trecerea la următoarea etapă DOS se va realiza prin tranziția:1,2,
haideți toți cu noi, unde copiii vor confecționa” Prietenii albinuței” din farfurii de hârtie.
Copiii împărțiți în funcție de jetoanele alese se vor îndrepta spre măsuțe,la măsuța albinuțelor
aceștia o să lipească pe farfurii bucăți de hârtie colorată pentru a crea albinuțe și aripi
confecționate din material tulle,la măsuța buburuzelor copiii vor decora farfuria pictată in
culoarea roșie (într-o activitate anterioară) cu bulinuțe de culoare neagră pentru a confecționa
buburuze iar la ultima grupă copiii vor confecționa fluturași.
Se prezinta lucrarea model , explic şi demonstrez copiilor modul de lucru. Înainte de începerea
lucrului se efectuează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:inchidem și deschidem
pumnul,cântăm la pian, batem din palme,
,,Mișcăm degetelele,
Batem tare palmele
Cade ploaia binișor
Stoarcem rufele ușor.”
Urez copiilor spor la lucru , aceştia lucreză sub supravegherea mea și îi ajut dacă este nevoie. Se
va insista pe lucrul îngrijit.
Apreciez activitatea copiilor şi le ofer libertatea de a–şi aprecia critic și autocritic lucrările.
Valorificarea conținutului educativ se realizează prin metoda”Diamantul ”pentru evaluarea
cunoștințelor astfel propun completarea unui” diamant’’.
Prima treaptă:
-insectă al cărei nume începe cu sunetul ,,a”.
A doua treaptă:
-două insecte ale căror nume încep cu sunetul ,,f”.
A treia treaptă:
- trei insecte ale căror nume încep cu sunetul ,,l”.
A patra treaptă:
- două insecte ale căror nume încep cu sunetul ,,b”.
A cincea treaptă:
- o insectă al cărei nume începe cu sunetul ,,g’
albina

furnica fluture

libelula licurici lăcusta

buburuza bondar

greiere

Copiii lipesc imaginile insectelor, completând diamantul.


Prin tranziția „Înfloresc grădinile” se trece la următoarea etapă a lecției unde ne așteaptă
activitățile pe centre.
În funcție de ecusoanele din piept, copiii se vor îndreptata spre centrele de activitate.
Se intuiesc împreună materialele,unelte,instrumentele de lucru și se dau explicațiile necesare.
La centrul Bibliotecă copiii vor rezolva fișa de lucru „Ajută albinuța să ajungă la stup” și vor
scrie unind punctele trasate pe hârtie.
La centrul Construcții copiii vor construi prin alăturare din piese de lemn ”Grădină cu flori”.
Iar la centrul Joc de rol, vom planta flori de diferite culori pentru ca albinele să aibă de unde
culege nectarul iar fluturașii să se joace printre ele deoarece vântul a distrus tot Ținutul
Primăverii.
Cu tranziția 1-2, 1-2 mergem toți în pas vioi, urmează activitățile din cadrul ALA2 unde copiii
se vor relaxa jucându-se jocul de mişcare:,,Albina şi florile”.
Un copil va fi albinuţa ,iar ceilalţi florile.La semnal ,albina va zbura ,toţi bat din palme şi vor
canta versurile:,,Albinuţa a zburat/ Să culeagă miere/Pe-o floare s-a aşezat/Şi nectar îi cere./De
ghiceşti cum o chema/ Albinuţă dragă/Cu tine o vei lua /Albinuţă dragă.”
Albinuţa alege o floare ,o ia în cerc şi spune numele florii alese(copiii poartă în piept ecusoane
cu flori).Dacă răspunsul este corect se cantă:
,,Ai ghicit,ai ghicit/Floarea cea aleasă/Fericit,mulţumit/Ai s-o duci acasă.”-albina dansează cu
floarea.
Dacă răspunsul nu este corect,se cantă:,,N.ai ghicit,n-ai ghicit/ce bine ne pare/De acuma ai să
fii/Ca şi noi o floare.”Se alege o altă albină şi jocul continuă.Jocul se repetă antrenand cat mai
mulţi copii.
În încheierea activităţii, folosind metoda Turul galeriei, copiii au libertatea de a aprecia critic
şi autocritic propriile lucrări realizate atât la centre cât şi la activitatea practică care vor fi expuse
la centrul tematic.Ei vor putea analiza fiecare lucrare și își vor spune parerea despre modul în
care au fost realizate.

S-ar putea să vă placă și