Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA:

EDUCATOARE:

DATA:

GRUPA: MARE

Temaanuala:,,Cu ceși cum exprimămceeacesimțim”

Temaproiectului: ,,Inlumeainsectelor”

Temazilei:,,Ozi in lumeainsectelor”

Tipulactivitatii:Consolidare de cunoștințe, priceperișideprinderi

Mijloc de realizare:Activitate integrate (ADP+ALA+ADE+ALA2)

Forma de organizare:individual, frontal, pe grupe

CATEGORI ACTIVITATI DE INVATARE:

1. ADP
Intalinirea de dimineata
-salutul
- prezenta
-calendarulnaturii
-noutateazilie
2. ALA1- Activitati liber alese

Joc de rol: ,,de-a gospodinele”- pregatimprajituripentrureginaalbinelor”

Biblioteca:vom realiza- ,,cartea insectelor de primavara”

Stiintă- labirint ,,drumul albinei către stup”

3. ADE:Activități pe domenii experențiale


Domeniul științe: activitatematematică-joc didactic ,,surprizelealbinutei”
Domeniul om și societate activitate practică- ,,poieniță cu flori și insecte pentru albinuță”

4. Activități recreative- joc de mișcare ,,albinuța și florile”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE DS

O1 să numere crescrător și descrescător în limitele 1-10

O2să redea vecinii numerelor naturale

O3sa formeze mulțimi de elemente după un criteriu dat

O4să raporteze corect cantitatea la număr și numărul la cantitate

O5să rezolve operații de adunare cu o unitate în limitele 1-10

OBIECTIVE OPERAȚIONALE DOS

-să enumere materialele de lucru puse la dispoziție de educatoare

-să execute mișcarile de încălzire a mușchiilor mici ai mâinii

-să păstreze acuratețea suprafeței de lucru

STRATEGII DIDACTICE:
Metodeșiprocedee: jocul, conversația, observația, explicația, demonstrația, metoda cubului
exercițiul, problematizarea.

Materialedidactice: coș cu surprize, jetoane cu cifre, ,plicuri cu sarcini,recompense, probleme


illustrate, cubul.,, lipci, foarceci, insecte din hartie, bete de frigarui.
Forme de organizare: frontal,individual, pe grupe
Locul de desfășurare- sala de grupă
ELEMENTE DE JOC: surpriza,închidereașideschidereaochilor, aplauze, întrecerea,
recompense.
REGULI DE JOC:
o copiii vor fi împărțiți în două echipe;
o copiii sunt supuși mai multor probe pentru a putea să o ajute pe albunuță;
o fiecare sarcină corect îndeplinită va fii rasplătită cu o bucată de puzzle;
o răspund, rând pe rând, doar copiii solicitați de educatoare din fiecare echipă , colegi de
grup oferă ajutor unde este nevoie;
o răspunsurile corecte sunt aplaudate;

Bibliografie:
 Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.,
 Jocuri didactice pentru grădinița de copii, Ed. Didactică și Pedagogică, 2012,
București, M. Taiban, M. Petre, V. Nistor
 Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,
M.E.C.T., 2008
 Ghid pentru învățământul preșcolar – o abordare din perspectiva noului
curriculum, Ed. Polirom, Iași, 2009, C. Munteanu, E. MunteanuTătaru L., Glava
A., Chis O.,2014- Piramida cunoașterii, Ed. Diamant, Pitești.
Scenariul zilei

ADP
Activitatea debutează cu întalnirea de dimineață , întâlnire de grup între copii și educatoare,
prin intermediul salutului de dimineață.
După salutul de dimineață, vor completa “Calendarul naturii” , specificând ziua, data,
luna, anotimpul, anul în care ne aflăm cu ajutorul etichetelor tipărite și cu simbolurile
corespunzătoare. Apoi vor completa tabelul cu prezența, astfel identificăm absenții și starea pe
care o are fiecare.Se reamintește tema zilei:”O zi in lumea insectelor”, iar copiii vor vorbi despre
insecte si anotimpul primavara.
Nouatea (tema) zilei:Le spun copiilor că am primit o scrisoare de la poștaș și un coș cu surprize
trimis ce contine toate materialele neceare desfasurarii activitatii. Îi întreb dacă și-ar dori să știe
despre ce este vorba.

Dragi fluturasi,
Sunt albinuța Maya si calatorind din floare in floare m-am piedut de surorile mele si nu stiu
unde esta casa mea (stupul), asa ca am poposit la voi la gradinita si v-am adus o multime de
surprize pe care le ve-ti descoperi pe parcursul activitatii. Va rog sa ma ajutati sa-mi gasesc
drumul catre casa la surorile mele care ma asteapta sa pregatim miererezolvand corect toate
sarcinile din cosul cu surprize trimis de catre mine. La final o sa fiu recunoscatoare cu voi
dragi copiii si va voi resplati cu o ceva dulce.

Semnează: Albinuta Maya

După citirea scrisorii, le spun copiilor că tot ceea ce vor lucra pe parcursul acestei zile va fii
pentru albunuta Maya pentru a-si gasi drumul catre casa.
Tranziție
Ca fluturii zburăm
Și spre centre ne-ndreptam
ALA I
Le prezint copiilor sectoarele de lucru și le explic ce au de făcut fiecare grup.
Copiii își aleg centrul de activitate unde o sălucreze în funcție de ce culoare are floarea
extrasă din coș: galben, rozșirosu.
La centru JOC DE ROL copiii vor pregăti prăjituri pentru regina albinelor.
La centrul BIBLIOTECĂ vor găsi fișe și carioci cu ajutorul cărora vor realiza cartea insectelor
de primavară.
La centru ȘTIINȚĂ,,drumul albinei catre stup”- labirint.

Tranziții
Bat dinpalme:clap,clap,clap
Ne-nvârtim,ne răsucim
Și spre baie noi pornim.
După întoarcerea copiilor de la baie, se descoperă conținutul coșului primit de la poștaș care
conține plicuri numerotate cu sarcini, recompense, bucati de pazzle,cubul care le vor fi de folos
la activități.
Se va desfășura astfel prima activitate pe domenii experențiale DȘ–Activitate matematică
joc didactic: ,,surprizele albinutei” , după care vom trece la domeniul DOS-Activitate
practicălucrare colectivă,,Poienița cu flori si insecte pentru albinuța,,.

Jocul se desfășoară astfel:copiii vor fi
împărțițiîndouăechipe:echipafluturasilorșiechipaalbinutelor. Le
prezintcopiilorcoșulcumaterialelelăsate de albinuță la noiîngupășiexplicceavem de
făcutîncontinuare. Fiecareplicreprezintă o probă pe care noitrebuiesă o rezolvăm.
Rezolvândtoatecerințele din plicuri, vomreușisă o ajutăm pe
albinuțăsăîșigăseascăsusorileei.Educatoarea va deschidecâte un plicpentrufiecareechipă, va citi
sarcina șieivorrezolva. Echipacare a rezolvatcorect sarcinaprimeștedrept recompensa cate o
bucata de puzzle. Joculcontinuăpâna sunt epuizatetoatesarcinile.La finaluljocului se va
asambapuzzle-ul si vordescoperi casa albinutei (stupul).
Tranziție-
Bat din palme clap,clap,clap
Din picioaretrap,trap,trap
Ne învârtim, nerasucim
La masuțene-așezăm
Șiîncepemsalucrăm
DOS
Copiiio sărealizeze o poienitacuinsecte, florișipomi.
Copiii se vorașeza la măsuțeîncareu. Vomintuimaterialele puse la dispozitie.
Le voidemonstramodul de lucru.Vomvorbi pe scurt despre ceea ce reprezintași le
voipropunesarealizamimpreunălucrarea. Vomincalzimuschiifiniaimâinii:
Ne jucam, nejucam
Coatelenoi le miscam
Mânaleada o fac,
Caredămereu din cap.
Lebedele-n jur privesc
Mâinileeu le rotesc.
Stergem tabla uite-asa
Săputemiar desena.
Degetele-mi sunt petale
Le desfac ca pe o floare.
Se va trece la realizareatemei. La terminarealucrului,copiiiimpreună cu educatoarea vor așeza
lucrările în poieniță realizand o expozitie.
ALA II
În ultima parte a zilei copiii se vor juca jocul- ,,albinuța și florile’’
Un copil va fi albinuța iar ceilalți vor fi flori. La semnalul meu albinuța va zbura și toți copii cântă
și bat din palme:
,,albinuța a zburat
Sa culeagă miere
Pe-o floare s-a asezat
Si nectar îi cere
De ghicesti cum o cheamă
Albinuță dragă
Cu tine o vei lua albinuță dragă
Albinuța trebuie să ghicească numele florii. Daca ghiceste, copiii canta:
Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleasă
Fericit multumit
Ai s-o duci acasă
Dacă raspunsul nu este corect ei cantă:
n-ai ghicit, n-ai ghicit
ce bine ne pare
de acum ai safii
ca sinoi o floare.
Jocul se derminadupacetoticopiii au fostalbinute.
Eveniment Conținutștiințific Medodeșipr Mijloaced Forme de Evaluare
didactic ocedee idactice organizare
Momentulorganizatoric:creareacondițilo Conversatia
r optime
pentruactivitateașezareameselorșiscăune
lelor pe centre deinteres,
pregătiramaterialelornecesaredesfășurări
Scrisoarea
iactivității.
Captareaatenț Surpriza Coșul cu Frontal Observareacop
Activitateaîncepe cu Întalnirea de
iei conversația surprise iilor
dimineata:salutul,
prezențacalendarulnaturii
Noutateazilei Le spun copiilorcă am
primit o scrisoare de la poștașși un coș
cu surprise. Îiînrebdacăși-
Anunțareate ardorisăștiedespreceestevorba.
meiși a Dupăcitireascrisorii, le spun copiilor ca
obiectivelor tot ceeacevor lucre pe
parcursulacesteizileestepentrualbinuta Coș cu
Maya pentru a-sigasi casa floricele
eisianumestupul. expunereamâ colorate
Copiiextrag din naoarbă din hărtie
coșulețprinmetoda,,Mânaoarbă”câte un
o floare de culoarerosiegalbenesiroz,
Reactoalizarea
culoareaindicandcentrul la care
cunoștințelor
vorlucra.
Se vapurta o
scurtăconversatiepentrureactoalizareacu
noștințelorprivindanotimpulprimavara.
Se reaminteștetemezilei,,o zi in
lumeainsectelor”
iarcopiivorvorbidespreinsecte.
ALA1
Tranzișie
Ca fluturii zburăm
Dirijareaînvăț
Și spre centre ne-ndreptam
ării
Voiinvitacopiiisă se așeze la centrele pe
care și le-au ales
dupăculoareafloriiextrasa de fiecare din
coș, care vaaveaacelașisimbol cu centrul Observarea
la care vorlucra.
Voianunțatemafiecăruicentrudeschisșiv
oiîndrumacopiisădescoperematerialelep explicațiaexe Fișeșicario
use la dispoziție. rcițiu ci,
Voiexplicafiecăruigrupsarcinile de muncaindivid
lucru. ual coca Denumireacore
pentru a Pe grupe cta a
La centrulBibliotecă:vorgăsifișeși
carioca cu modelapra materialelor de

ajutorulcăroravorrealizacarteainsectelor jituri, lucru

de primavara. fise de
La centrulJoc de lucru
rol:vorpregătiprăjituripentrureginaalbin
elor.
La centrulStiință:labirint-
gasestedrumulalbineicatrestup.
Copiiilucreazăfiecare la sectorul ales,
măvoiplimba printer ei, voi da
indicațiișiîivoiajutaacoloundeestenevoie
. Copii se pot muta de la un sector la
altuldupace au realizatsarcinile date.
Tranziție
Bat din palmeclap,clap, clap
Din picioaretrap,trap,trap
Ne-învârtim, ne răsucim
Șisprebaienoipornim.
DȘ-Activitatematematică
Anunțareajocului:
Plicul cu
Pentru a o ajuta pe albinuta Maya
sarcini
saajunga la casa eiazi ne
vomjucajocul,,surprizelealbinute “.
Le prezint copiilor coșul cu materiale
lăsate la noi în grupă. Rezolvând corect
toate sarcinile din plicuri albinuta ne va
rasplati cu cate o bucata de puzzle.
Explicarea regulilor jocului:
Copiiivor fi împărțițiîndouăechipe, câte
un copil din fiecareechipă ales de
Apreciericolect
educatoarevaextrage un plicîn care se
ivesi de grup
afla o sarcină pe care eitrebuiesă o
explicația
resolve. Dacăcopiiirezolvăcorectsarcina,
vorprimidrept recompense o bucata de
puzzle. La finaluljoculuiechipa care
Tabla
reușeștesăobținatoatebucațile de puzzle
Magnetică
sisăasamblezepuzze-ul se
Jetoane
declaracâștigătoare.
magnetice
Jocul de probă: pentruînțelegemai bine Exercițiul
cu cifre
joculvomrezolvaîmpreunăurmătoareasar
cină: ,, numără crescător/descrescător de
la 1-10. Sunt solicitați câte un copil din
fiecare echipă.
Desfășurarea propriu zisă a jocului:
Exercitiul Pe echipe
Sub conducereaeducatoarei, copiii din
celedouă echipe vor rezolva sarcinile. Cubul
Proba1
Echipa fluturasilor: așează la tabla Recompen
magnetică numerele de la 1-10 în ordine se bucăți
crescătoare. de puzzle Evaluareacapa

Proba2 echipa albinutelor: așează la cități de

tabla magnetică numerele de la 1-10 în ordonare

ordine descrescătoare.
Proba 3echipa fluturasilor: caută
vecinii numărului 4și 7 (3si5, 6si8)
Proba4echipaalbinutelor: caută vecinii
numărului 3 și 6(2și4; 5 și 7)
Complicarea jocului
Hai să ne jucăm
Și să aruncăm
Cubul fermecat Metodacubul

Cu cifre decorat ui

Pentru ai arăta albinutei că suntem


foarte isteți vom avea de rezolvat
sarcinile de pe fetele cubului. Va ieși în Probleme

față câte un copil de la fiecare echipă. ilustrate


Conversația
Se va folosi metoda cubului.
Sarcina1formează multimea cu atâtea
elemente câte îți indică cifra(5).
Sarcina2comparamulțimea florilor cu Apreciereașire
mulțimea fluturilor.(mai multe,mai compensareară
puține) spunsurilor
Sarcina3 formează mulțimea albinelor Problematiza
si multimea buburuzelor. Spune câte rea
sunt(8 și4).
Sarcina4spune al câtelea fluturas a
zburat? (copiii închid ochii și un
fluturas va dispărea ex.3)
Sarcina5Doi ratoi stau pe lac
Si se joaca:mac,mac,mac
Iata ca mai vine unul
Insecte,
Cati sunt? Numarati-i voi. (operatie de
flori de
adunare cu o unutate)
hartie
Sarcina6Pe o creanga infrunzita
lipici,
Stau trei pasari si discuta.
foarfeca,
Si mai vine una
bete de
Cate sunt acum?(operație de adunare cu
frigarui
o unitate). Obvervareamo
Încheierea jocului La final se va dului de lucru,
rezolva puzze-ul de către copii și se va de
declara echipa căștigătoare. participareșiîn
Tranzitie: deplinire a
Obținereaperf
„Bat din palme clap,clap,clap sarcinii
ormanțeișiasi
Din picioaretrap,trap,trap
gurarea
Ne învârtim, nerasucim
feedback-ului
La masuțene-așezăm
Șiîncepemsalucrăm”
Dos „poienita cu insecte si flori Conversația
pentru albinuta si susorile ei”-
activitatepractică.
Pentru a face o
surprizaalbinuteicopiiivorrealiza o
machete cu insect sifloriprincolorare, Conversatiad

decupareapoilipirea pe bete de frigarui. emondtratiajo

. Intuireamaterialelor de cul
catrecopii(insecte, flori din hartie,
copac, lipici,bete de
frigarui ).Educatoareavaexplicasidemon
stramodul de
lucrucopiiivordesenainsecteleflorilesipo Recompensare
miidupa care îi vor decupa apoi vor lipi acopiilor
pe bete de frigarui si le vor aseza in
poenita. Inainte de a începelucrul fac
câtevaexercițiipentruîncălzireamusculat
uriimâinii
Încheierea
Ne jucam, nejucam
activității Diferite
Coatelenoi le miscam
modele de
Mânaleada o fac,
flori
Caredămereu din cap.
Aripi de
Lebedele-n jur privesc
albinuta
Mâinileeu le rotesc.
Stergem tabla uite-asa Conservatia

Săputemiar desena.
Degetele-mi sunt petale
Le desfac ca pe o floare.
Realizarealucrarii- se
vasupravegheaactivitateacopiilorși se
voroferiexplicațiisuplimentare,
stimulându-le
încredereaînforțeleproprii.
Tranzitie-Ca albinelezburam
Cate unul pe carare
Iute, iutealergam
ALA2 – JOC DE
MIȘCAREalbinutasiflorile
Înîncheierevomdesfășurajoculalbinutasi
florile
Prezentareajocului
Un copilva fi albinutaiarceilaltivor fi
flori. La semnalul meu
albinutavazburasitoticopiiivorcanta
Albinuta a zburat
Sa culeagamiere
Pe-o floare s-a asezat
Si nectar îi cere
De ghicesti cum o cheama
Albinita draga
Cu tine o vei lua
Albinuta draga
Albinuta trebuie sa ghiceasca numele
florii, daca ghiceste copiii canta
Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleasa
Fericit, multumit ai s-o duci acasa si
albina danseaza cu floarea.
Daca raspunsul nu este corect copiii
canta
n-ai ghicit , n-ai ghicit
ce bine ne pare
de acum ai sa fii
ca si noi o floare
dupa explicarea regulilor jocului copiii
se aseazav in cerc. Jocul continua pana
cand toti copiii au fost albinute.
Încheiereajocului- toțicopiivor fi
recompensațicu cate o bombonica.

S-ar putea să vă placă și