Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA:

EDUCATOARE:

DATA: 9.05.2022

GRUPA: MARE

Temaanuala:,,Cu ceși cum exprimămceeacesimțim”

Temaproiectului: ,,Inlumeainsectelor”

Temazilei:,,Ozi in lumeainsectelor”

Tipulactivitatii:Consolidare de cunoștințe, priceperișideprinderi

Mijloc de realizare:Activitate integrate (ADP+ALA+ADE+ALA2)

Forma de organizare:individual, frontal, pe grupe

CATEGORI ACTIVITATI DE INVATARE:

1. ADP
Intalinirea de dimineata
-salutul
- prezenta
-calendarulnaturii
-noutateazilie
2. ALA1- Activitati liber alese

Joc de rol: ,,de-a gospodinele”- pregatimprajituripentrureginaalbinelor”

Biblioteca:vom realiza- ,,cartea insectelor de primavara”

Stiintă- labirint ,,drumul albinei către stup”

3. ADE:Activități pe domenii experențiale


Domeniul științe: activitatematematică-joc didactic ,,surprizelealbinutei”
Domeniul om și societate activitate practică- ,,poieniță cu flori și insecte pentru albinuță”

4. Activități recreative- joc de mișcare ,,albinuța și florile”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE DS

O1 să numere crescrător și descrescător în limitele 1-10

O2să redea vecinii numerelor naturale

O3sa formeze mulțimi de elemente după un criteriu dat

O4să raporteze corect cantitatea la număr și numărul la cantitate

O5să rezolve operații de adunare cu o unitate în limitele 1-10

OBIECTIVE OPERAȚIONALE DOS

-să enumere materialele de lucru puse la dispoziție de educatoare

-să execute mișcarile de încălzire a mușchiilor mici ai mâinii

-să păstreze acuratețea suprafeței de lucru

STRATEGII DIDACTICE:
Metodeșiprocedee: jocul, conversația, observația, explicația, demonstrația, metoda cubului
exercițiul, problematizarea.

Materialedidactice: coș cu surprize, jetoane cu cifre, ,plicuri cu sarcini,recompense, probleme


illustrate, cubul.,, lipci, foarceci, insecte din hartie, bete de frigarui.
Forme de organizare: frontal,individual, pe grupe
Locul de desfășurare- sala de grupă
ELEMENTE DE JOC: surpriza,închidereașideschidereaochilor, aplauze, întrecerea,
recompense.
REGULI DE JOC:
o copiii vor fi împărțiți în două echipe;
o copiii sunt supuși mai multor probe pentru a putea să o ajute pe albunuță;
o fiecare sarcină corect îndeplinită va fii rasplătită cu o bucată de puzzle;
o răspund, rând pe rând, doar copiii solicitați de educatoare din fiecare echipă , colegi de
grup oferă ajutor unde este nevoie;
o răspunsurile corecte sunt aplaudate;

Bibliografie:
 Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., 2019
 Jocuri didactice pentru grădinița de copii, Ed. Didactică și Pedagogică, 1976,
București, M. Taiban, M. Petre, V. Nistor
 Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,
M.E.C.T., 2008
 Ghid pentru învățământul preșcolar – o abordare din perspectiva noului
curriculum, Ed. Polirom, Iași, 2009, C. Munteanu, E. MunteanuTătaru L., Glava
A., Chis O.,2014- Piramida cunoașterii, Ed. Diamant, Pitești.
Scenariul zilei

ADP
Activitatea debutează cu întalnirea de dimineață , întâlnire de grup între copii și educatoare,
prin intermediul salutului de dimineață.
După salutul de dimineață, vor completa “Calendarul naturii” , specificând ziua, data,
luna, anotimpul, anul în care ne aflăm cu ajutorul etichetelor tipărite și cu simbolurile
corespunzătoare. Apoi vor completa tabelul cu prezența, astfel identificăm absenții și starea pe
care o are fiecare.Se reamintește tema zilei:”O zi in lumea insectelor”, iar copiii vor vorbi despre
insecte si anotimpul primavara.
Nouatea (tema) zilei:Le spun copiilor că am primit o scrisoare de la poștaș și un coș cu surprize
trimis ce contine toate materialele neceare desfasurarii activitatii. Îi întreb dacă și-ar dori să știe
despre ce este vorba.

Dragi fluturasi,
Sunt albinuța Maya si calatorind din floare in floare m-am piedut de surorile mele si nu stiu
unde esta casa mea (stupul), asa ca am poposit la voi la gradinita si v-am adus o multime de
surprize pe care le ve-ti descoperi pe parcursul activitatii. Va rog sa ma ajutati sa-mi gasesc
drumul catre casa la surorile mele care ma asteapta sa pregatim miererezolvand corect toate
sarcinile din cosul cu surprize trimis de catre mine. La final o sa fiu recunoscatoare cu voi
dragi copiii si va voi resplati cu o ceva dulce.

Semnează: Albinuta Maya

După citirea scrisorii, le spun copiilor că tot ceea ce vor lucra pe parcursul acestei zile va fii
pentru albunuta Maya pentru a-si gasi drumul catre casa.
Tranziție
Ca fluturii zburăm
Și spre centre ne-ndreptam
ALA I
Le prezint copiilor sectoarele de lucru și le explic ce au de făcut fiecare grup.
Copiii își aleg centrul de activitate unde o sălucreze în funcție de ce culoare are floarea
extrasă din coș: galben, rozșirosu.
La centru JOC DE ROL copiii vor pregăti prăjituri pentru regina albinelor.
La centrul BIBLIOTECĂ vor găsi fișe și carioci cu ajutorul cărora vor realiza cartea insectelor
de primavară.
La centru ȘTIINȚĂ,,drumul albinei catre stup”- labirint.

Tranziții
Bat dinpalme:clap,clap,clap
Ne-nvârtim,ne răsucim
Și spre baie noi pornim.
După întoarcerea copiilor de la baie, se descoperă conținutul coșului primit de la poștaș care
conține plicuri numerotate cu sarcini, recompense, bucati de pazzle,cubul care le vor fi de folos
la activități.
Se va desfășura astfel prima activitate pe domenii experențiale DȘ–Activitate matematică
joc didactic: ,,surprizele albinutei” , după care vom trece la domeniul DOS-Activitate
practicălucrare colectivă,,Poienița cu flori si insecte pentru albinuța,,.

Jocul se desfășoară astfel:copiii vor fi
împărțițiîndouăechipe:echipafluturasilorșiechipaalbinutelor. Le
prezintcopiilorcoșulcumaterialelelăsate de albinuță la noiîngupășiexplicceavem de
făcutîncontinuare. Fiecareplicreprezintă o probă pe care noitrebuiesă o rezolvăm.
Rezolvândtoatecerințele din plicuri, vomreușisă o ajutăm pe
albinuțăsăîșigăseascăsusorileei.Educatoarea va deschidecâte un plicpentrufiecareechipă, va citi
sarcina șieivorrezolva. Echipacare a rezolvatcorect sarcinaprimeștedrept recompensa cate o
bucata de puzzle. Joculcontinuăpâna sunt epuizatetoatesarcinile.La finaluljocului se va
asambapuzzle-ul si vordescoperi casa albinutei (stupul).
Tranziție-
Bat din palme clap,clap,clap
Din picioaretrap,trap,trap
Ne învârtim, nerasucim
La masuțene-așezăm
Șiîncepemsalucrăm
DOS
Copiiio sărealizeze o poienitacuinsecte, florișipomi.
Copiii se vorașeza la măsuțeîncareu. Vomintuimaterialele puse la dispozitie.
Le voidemonstramodul de lucru.Vomvorbi pe scurt despre ceea ce reprezintași le
voipropunesarealizamimpreunălucrarea. Vomincalzimuschiifiniaimâinii:
Ne jucam, nejucam
Coatelenoi le miscam
Mânaleada o fac,
Caredămereu din cap.
Lebedele-n jur privesc
Mâinileeu le rotesc.
Stergem tabla uite-asa
Săputemiar desena.
Degetele-mi sunt petale
Le desfac ca pe o floare.
Se va trece la realizareatemei. La terminarealucrului,copiiiimpreună cu educatoarea vor așeza
lucrările în poieniță realizand o expozitie.
ALA II
În ultima parte a zilei copiii se vor juca jocul- ,,albinuța și florile’’
Un copil va fi albinuța iar ceilalți vor fi flori. La semnalul meu albinuța va zbura și toți copii cântă
și bat din palme:
,,albinuța a zburat
Sa culeagă miere
Pe-o floare s-a asezat
Si nectar îi cere
De ghicesti cum o cheamă
Albinuță dragă
Cu tine o vei lua albinuță dragă
Albinuța trebuie să ghicească numele florii. Daca ghiceste, copiii canta:
Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleasă
Fericit multumit
Ai s-o duci acasă
Dacă raspunsul nu este corect ei cantă:
n-ai ghicit, n-ai ghicit
ce bine ne pare
de acum ai safii
ca sinoi o floare.
Jocul se derminadupacetoticopiii au fostalbinute.
Eveniment Conținutștiințific Medodeșipr Mijloaced Forme de Evaluare
didactic ocedee idactice organizare
Momentulorganizatoric:creareacondițilo Conversatia
r optime
pentruactivitateașezareameselorșiscăune
lelor pe centre deinteres,
pregătiramaterialelornecesaredesfășurări
iactivității. Scrisoarea
Captareaatenț Activitateaîncepe cu Întalnirea de Surpriza Coșul cu Frontal Observareacop
iei dimineata:salutul, conversația surprise iilor
prezențacalendarulnaturii
Noutateazilei Le spun copiilorcă am
primit o scrisoare de la poștașși un coș
cu surprise. Îiînrebdacăși-
ardorisăștiedespreceestevorba.
Anunțareate Dupăcitireascrisorii, le spun copiilor ca
meiși a tot ceeacevor lucre pe
obiectivelor parcursulacesteizileestepentrualbinuta
Maya pentru a-sigasi casa Coș cu
eisianumestupul. floricele
Copiiextrag din expunereamâ colorate
coșulețprinmetoda,,Mânaoarbă”câte un naoarbă din hărtie
o floare de culoarerosiegalbenesiroz,
culoareaindicandcentrul la care
Reactoalizarea vorlucra.
cunoștințelor Se vapurta o
scurtăconversatiepentrureactoalizareacu
noștințelorprivindanotimpulprimavara.
Se reaminteștetemezilei,,o zi in
lumeainsectelor”
iarcopiivorvorbidespreinsecte.
ALA1
Tranzișie
Ca fluturii zburăm
Și spre centre ne-ndreptam
Voiinvitacopiiisă se așeze la centrele pe
care și le-au ales
Dirijareaînvăț dupăculoareafloriiextrasa de fiecare din
ării coș, care vaaveaacelașisimbol cu centrul
la care vorlucra.
Voianunțatemafiecăruicentrudeschisșiv
oiîndrumacopiisădescoperematerialelep
use la dispoziție. Observarea
Voiexplicafiecăruigrupsarcinile de
lucru.
La centrulBibliotecă:vorgăsifișeși explicațiaexe Fișeșicario
carioca cu rcițiu ci,
ajutorulcăroravorrealizacarteainsectelor muncaindivid
de primavara. ual coca Denumireacore
La centrulJoc de pentru a Pe grupe cta a
rol:vorpregătiprăjituripentrureginaalbin modelapra materialelor de
elor. jituri, lucru
La centrulStiință:labirint- fise de
gasestedrumulalbineicatrestup. lucru
Copiiilucreazăfiecare la sectorul ales,
măvoiplimba printer ei, voi da
indicațiișiîivoiajutaacoloundeestenevoie
. Copii se pot muta de la un sector la
altuldupace au realizatsarcinile date.
Tranziție
Bat din palmeclap,clap, clap
Din picioaretrap,trap,trap
Ne-învârtim, ne răsucim
Șisprebaienoipornim.
DȘ-Activitatematematică
Anunțareajocului:
Pentru a o ajuta pe albinuta Maya
saajunga la casa eiazi ne
vomjucajocul,,surprizelealbinute “.
Le prezint copiilor coșul cu materiale
lăsate la noi în grupă. Rezolvând corect
toate sarcinile din plicuri albinuta ne va Plicul cu
rasplati cu cate o bucata de puzzle. sarcini
Explicarea regulilor jocului:
Copiiivor fi împărțițiîndouăechipe, câte
un copil din fiecareechipă ales de
educatoarevaextrage un plicîn care se
afla o sarcină pe care eitrebuiesă o
resolve. Dacăcopiiirezolvăcorectsarcina,
vorprimidrept recompense o bucata de
puzzle. La finaluljoculuiechipa care
reușeștesăobținatoatebucațile de puzzle
sisăasamblezepuzze-ul se Apreciericolect
declaracâștigătoare. ivesi de grup
Jocul de probă: pentruînțelegemai bine explicația
joculvomrezolvaîmpreunăurmătoareasar
cină: ,, numără crescător/descrescător de
la 1-10. Sunt solicitați câte un copil din Tabla
fiecare echipă. Magnetică
Desfășurarea propriu zisă a jocului: Jetoane
Sub conducereaeducatoarei, copiii din magnetice
celedouă echipe vor rezolva sarcinile. Exercițiul cu cifre
Proba1
Echipa fluturasilor: așează la tabla
magnetică numerele de la 1-10 în ordine
crescătoare.
Proba2 echipa albinutelor: așează la
tabla magnetică numerele de la 1-10 în Exercitiul
ordine descrescătoare. Cubul Pe echipe
Proba 3echipa fluturasilor: caută
vecinii numărului 4și 7 (3si5, 6si8) Recompen
Proba4echipaalbinutelor: caută vecinii se bucăți
numărului 3 și 6(2și4; 5 și 7) de puzzle Evaluareacapa
Complicarea jocului cități de
Hai să ne jucăm ordonare
Și să aruncăm
Cubul fermecat
Cu cifre decorat
Pentru ai arăta albinutei că suntem
foarte isteți vom avea de rezolvat
sarcinile de pe fetele cubului. Va ieși în
față câte un copil de la fiecare echipă.
Se va folosi metoda cubului.
Sarcina1formează multimea cu atâtea
elemente câte îți indică cifra(5). Metodacubul
Sarcina2comparamulțimea florilor cu ui
mulțimea fluturilor.(mai multe,mai
puține)
Sarcina3 formează mulțimea albinelor Probleme
si multimea buburuzelor. Spune câte ilustrate
sunt(8 și4). Conversația
Sarcina4spune al câtelea fluturas a
zburat? (copiii închid ochii și un
fluturas va dispărea ex.3)
Sarcina5Doi ratoi stau pe lac Apreciereașire
Si se joaca:mac,mac,mac compensareară
Iata ca mai vine unul spunsurilor
Cati sunt? Numarati-i voi. (operatie de Problematiza
adunare cu o unutate) rea
Sarcina6Pe o creanga infrunzita
Stau trei pasari si discuta.
Si mai vine una
Cate sunt acum?(operație de adunare cu
o unitate).
Încheierea jocului La final se va
rezolva puzze-ul de către copii și se va
declara echipa căștigătoare. Insecte,
Tranzitie: flori de
„Bat din palme clap,clap,clap hartie
Din picioaretrap,trap,trap lipici,
Ne învârtim, nerasucim foarfeca,
La masuțene-așezăm bete de
Șiîncepemsalucrăm” frigarui
Dos „poienita cu insecte si flori Obvervareamo
pentru albinuta si susorile ei”- dului de lucru,
activitatepractică. de
Pentru a face o participareșiîn
surprizaalbinuteicopiiivorrealiza o deplinire a
machete cu insect sifloriprincolorare, sarcinii
decupareapoilipirea pe bete de frigarui.
Obținereaperf . Intuireamaterialelor de
ormanțeișiasi catrecopii(insecte, flori din hartie,
gurarea copac, lipici,bete de
feedback-ului frigarui ).Educatoareavaexplicasidemon
stramodul de Conversația
lucrucopiiivordesenainsecteleflorilesipo
miidupa care îi vor decupa apoi vor lipi
pe bete de frigarui si le vor aseza in
poenita. Inainte de a începelucrul fac
câtevaexercițiipentruîncălzireamusculat Conversatiad
uriimâinii emondtratiajo
Ne jucam, nejucam cul
Coatelenoi le miscam
Mânaleada o fac,
Caredămereu din cap.
Lebedele-n jur privesc
Mâinileeu le rotesc. Recompensare
Stergem tabla uite-asa acopiilor
Săputemiar desena.
Degetele-mi sunt petale
Le desfac ca pe o floare.
Realizarealucrarii- se
vasupravegheaactivitateacopiilorși se
voroferiexplicațiisuplimentare, Diferite
Încheierea stimulându-le modele de
activității încredereaînforțeleproprii. flori
Tranzitie-Ca albinelezburam Aripi de
Cate unul pe carare albinuta
Iute, iutealergam
ALA2 – JOC DE Conservatia
MIȘCAREalbinutasiflorile
Înîncheierevomdesfășurajoculalbinutasi
florile
Prezentareajocului
Un copilva fi albinutaiarceilaltivor fi
flori. La semnalul meu
albinutavazburasitoticopiiivorcanta
Albinuta a zburat
Sa culeagamiere
Pe-o floare s-a asezat
Si nectar îi cere
De ghicesti cum o cheama
Albinita draga
Cu tine o vei lua
Albinuta draga
Albinuta trebuie sa ghiceasca numele
florii, daca ghiceste copiii canta
Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleasa
Fericit, multumit ai s-o duci acasa si
albina danseaza cu floarea.
Daca raspunsul nu este corect copiii
canta
n-ai ghicit , n-ai ghicit
ce bine ne pare
de acum ai sa fii
ca si noi o floare
dupa explicarea regulilor jocului copiii
se aseazav in cerc. Jocul continua pana
cand toti copiii au fost albinute.
Încheiereajocului- toțicopiivor fi
recompensațicu cate o bombonica.

S-ar putea să vă placă și