Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,, Mărțișorul,,

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: MARIN ANCA-ANDREEA


PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVAȚAMANT: Grădinița PP Giroc

GRUPA: mijlocie F “ Fluturașii isteți”

EDUCATOARE: Marin Anca-Andreea

DATA: 23.02.2021

TEMA ANUALĂ: ” Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: “Pentru tine, dragă mama!”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Ghiocei și mărțișoare, primele raze de soare!

TEMA ZILEI: “Mărțișorul”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

TIPUL ACTIVITAȚII: formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor

SCOPUL ACTIVITAȚII: Îmbogățirea vocabularului si formarea deprinderii de a raspunde


corect și complet la intrebările adresate; Consolidarea deprinderilor practice învațate anterior.

DURATA: 1 zi

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

ID: “Vine, vine primăvara?”

Salutul: “Bună dimineața ghiocei frumoși!

Prezența, Calendarul naturii (anotimpul, vremea)

Noutatea zilei

Rutine: ”Singurel mă ingrijesc”- deprinderi de ordine si igienă

Tranziții: “ Vine, vine primavara!”, “Am o căsuță mică”

ALA I: JOCURI SI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE:


Centrul Artă: activitatea practică DOS

Joc de masă:-“ Flori de primavară”-puzzle

Centrul Joc de rol: “Prajituri pentru Zâna Ghiocel”-activitate practică - gospodărească

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Domeniul Limbă si comunicare: “Legenda mărțișorului”- lectura educatoarei

Domeniul Om si societate: “Confecționare mărțișoare!”- lipire

ALA II: “Dansează ghiocel, dansează și pe scaunel te-așează”- joc distractiv

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
 Conceptul de sine
 Interacțiuni cu adulții copiii de vârste apropiate
 Exprimarea orală a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare expresivă)
 Ascultarea activă a mesajului transmis pentru înțelegerea lui (comunicare receptivă)
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activitate).

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător desfășurării unor activități
specifice vârstei;
 Exersează cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale;
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Participă la activități de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor și vorbitor;
 Finalizează proiecte simple;
 Demonstrează familiarizarea cu informații despre ţara noastră.

SCOPUL: Consolidarea ṣi sistematizarea cunoștințelor copiilor cu privire la drapelul tricolor,


concomitent cu formarea deprinderilor de a lucra ȋn echipă, de a coopera și colabora ȋn scopul
obținerii unor rezultate colective. Consolidarea tehnicilor de lucru necesare realizării unor lucrări
practice simple.

OBIECTIVE: La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei,


- să asculte cu atenție lectura educatoarei pentru a răspunde corect la intrebările educatoarei,

- să așeze în ordine cronologică imaginile reprezentative legendei mărțișorului,

- să colaboreze cu colegii pentru asamblarea pieselor de puzzle,

- să colaboreze cu colegii la decorarea prăjiturilor,

- să aplice corect semințele și să respecte ordinea culorilor,

- să finalizeze lucrarea,

- să danseze după muzică în sensul indicat de educatoare,

- să respecte regulile jocului și să manifeste interes.

Strategii didactice:

Metode si procedee: - conversația, explicația, expunerea ,exercițiul, demonstrația, Turul


galeriei, surprize, stimulente.

Material didactic: cutiuțe cu surprize, scrisoarea Zânei Ghiocel, Legenda mărțișorului- text si
suport în imagini, ecusoane, fundițe mărțișor, plicuri puzzle cu flori de primăvară, piese decupate
(flori, fluturi, puișori, ghiocei), semințe de dovleac, tempera, paiete, aracet, pahare plastic,
șervetele umede, panouri, imagini suport flori de primăvară (ghiocei, lalele zambile, viorea),
felicitări coșulet de primăvară, piese separate ghiocel, față veselă/tristă, biscuiți, cremă de
ciocolată, bomboane decorative, farfurioare si tacâmuri unică folosință, pahare de unică
folosință, șorțulețe, bonete de bucătar, stick cu muzică de primăvară, scaunele, diplome,

Metode de evaluare: evaluarea orală, observarea sistematică, analiza produselor.

BIBLIOGRAFIE:
“Curriculum pentru educația timpurie, OMEN 2019;
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, OMEN 2019;
SCENARIUL ZILEI

Copiii intră în sală cântând „Vine, vine primăvara”; le propun ca în fiecare dimineaţă
să facem cercul prieteniei pentru a desfăşura “întâlnirea noastră obişnuită de dimineaţă”, si îi
salut spunând: ‚Bună dimineața, ghiocei frumoși!”
Continuăm cu completarea prezenţei prin aplicarea pe panou a ștrumfilor fetițe si
băieței. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul în care ne aflăm, ziua din
săptămână şi fenomenele naturii specifice zilei respective.

Noutatea zilei

Se aude un zgomot. Educatoarea deschide ușa pentru a vedea ce s-a întâmplat. La ușă
găsește un colet, îl ia și merge către copii pentru a afla despre ce este vorba.

Educatoarea deschide coletul iar în interior găsește o scrisoare și mai multe materiale,
apoi citește scrisoarea:

SCRISOARE DE LA ZÂNA GHIOCEILOR

BUNĂ DIMINEAȚA, DRAGI COPII!

MĂ NUMESC ZÂNA GHIOCEILOR ȘI SUNT SURIOARA ZÂNEI


PRIMĂVARA, IAR ASTAZI AȘ FI VRUT SA VĂ VIZITEZ, ÎNSĂ ȘTIȚI VOI CE MI S-A
ÎNTAMPLAT?

ÎN CĂLĂTORIA MEA, M-A INSOȚIT ȘI MICUȚUL MEU PRIETEN,


GHIOCELUL NĂZDRĂVAN, PE CARE TAREEE AȘ FI VRUT SA VI-L PREZINT, ÎNSĂ
DIN CAUZA VREMII SCHIMBĂTOARE DE AFARĂ, UN VÂNT NĂPRAZNIC A SUFLAT
PESTE ACESTA ȘI ARIPILE I LE-A FRÂNT… DE ATUNCI, MICUȚUL MEU PRIETEN,
A RĂMAS FOARTE TRIST SI BOLNAVIOR. SINGURA LUI ȘANSĂ DE SALVARE, ESTE
CA ASUPRA LUI SĂ RASARĂ CÂTEVA RAZE DE SOARE ȘI EL VA CĂȘTIGA ALTE
PETALE FRUMOASE.… ÎNSĂ CINEVA TREBUIE SA LE CÂȘTIGE PENTRU EL SI EU
M-AM GÂNDIT CA VOI SIGUR VEȚI DORI SA IL AJUTAȚI, NU-I AȘA?

V-AM TRIMIS CÂTEVA SARCINI DE ÎNDEPLINIT SI ATÂT VOI, CÂT SI


MICUȚUL MEU PRIETEN, GHIOCELUL, VEȚI CÂȘTIGA MULTE SURPRIZE
FRUMOASE, IAR CEA MAI FRUMOASĂ DINTRE ELE AR FI ZÂMBETUL LARG AL
GHIOCELULUI MEU.

VĂ MULȚUMESC ȘI AȘTEPT CU DRAG REZULTATELE MUNCII VOASTRE!

CU DRAG, ZÂNA GHIOCEL!


Copiii se hotărăsc să-i demonstreze Zânei Ghiocel că ei vor reuși să realizeze sarcinile
propuse și vor să trecem la treabă.

Tranziţie: Cântecelul ,,Am o casuța mică”.

Pentru activitate copiii vor fi conduși spre spațiul special destinat desfășurării activității
Limbă și comunicare - Au primit de la Zâna Ghiocel un colet în care se află multe materiale,
printre care și o poveste scrisă “Legenda mărțișorului”.
De-alungul acestei activități, copiii vor descoperi ce este mărțișorul și ce reprezintă el si
vor așeza singuri imaginile reprezentative pentru a forma cursul legendei. După această
activitate, formăm două trenulețe si părăsim sala de grupă repetând “Noi la masă nu vorbim...”
Odată intorși la activități ne așezăm, pentru a citi urmatoarele sarcini lăsate de Zâna
Ghiocel in coletul cu surprize. Doamna educatoare descoperă trei seturi de ecusoane, prin care
vom forma trei grupe de copii: echipa ghioceilor, echipa buburuzelor și echipa fluturașilor.
Sunt pregătite măsuţele pentru activitatea pe sectoare, iar copiilor li se vor prezenta
materialele cu care vor lucra şi li se va explica cum trebuie să realizeze sarcinile de lucru.
La Centrul Joc de masă: ,,Flori de primăvară” puzzle, unde copiii primesc plicuri cu
imagini tăiate ale unor flori de primăvară. Ei vor lipi piesele găsite pe coli A 4 , rezolvând
puzzle-ul si formând imaginea florii primite. În fața lor vor avea modelele tuturor florilor întregi.
La Centrul Joc de rol, vom face “Prajituri pentru Zâna Ghiocel”, umplând cu cremă
biscuiți și decorând cu bomboane.
Activitatea practică DOS “Confecționare mărțișor!”- lipire, se va desfășura în cadrul
Centrului ARTĂ. Copiii vor primi câte un cartonaș pe care vor lipi în jurul unei fețe zâmbitoare
semințe de doveac pictate în roșu și alb și vor repecta ordinea culorilor: o sămânță de doveac
colorată în alb, una colorată in roșu, până cand vor finalize floricica. La final vom lipi fir de
mărțișor sub formă de fundiță.
Pentru că au indeplinit sarcinile propuse la inceputul activității, copiii vor primi
recompense un soare, trei raze de soare si petalele ghiocelului, cu care vor completa tabloul de
primăvară cu mititelul ghiocel, prietenul Zânei Ghiocel.
ALA II: “Dansează ghiocel, dansează si pe scaunel te-așează”.
Bucuroși pentru că l-au înveselit pe ghiocel, copiii, pe rând câte unul din fiecare echipă, vor
dansa pe muzică de primăvară pe langă scăunele. La semnalul educatoarei…”si pe scăunel te-
așează”, copiii se vor așeza, iar cel rămas în picioare va pierde jocul.
Caștigă copiii care au cei mai mulți membrii caștigători de etape.
Vom încheia activitatea cu aplauze, diplome pentru copii si recompense.
Fișa model

S-ar putea să vă placă și