Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Tema anuală: ,,Când/cum şi de ce se întâmplă?”


Tema proiectului: „Primavara, anotimpul bucuriei”
Subtema: „Să ne îngrijim planeta!”
Tema activităţii: „Ziua Pământului e în fiecare zi!”
Forma de realizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Tipul activităţii: consolidare şi verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Componenţa activităţii: Activitate integrată - ADP+ALA1+ADE(DOS+DEC)+ALA2
1. ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ - ADP:
Întâlnirea de dimineaţă: „Ziua Pământului e în fiecare zi ”
Salutul; calendarul naturii; prezenţa; activitatea de grup; noutatea și mesajul zilei;.

Rutine: „Fiecare lucru are locul lui” – exersarea deprinderii de a ordona


materialele utilizate pe parcursul zilei;
„Voinicel și curățel” – exersarea unor deprinderi de igienă (folosirea
corectă a toaletei , spălatul corect al mâinilor);
Tranziţii: „Luaţi seama bine! ...”; versuri : „Înspre baie ne-ndreptăm...”;
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE - ALA :
ȘTIINȚĂ: Tema activităţii: „Natura ajutăm / Și gunoiul îl sortăm”
ARTĂ: Tema activităţii: „Să îngrijim Pământul! ”- poster
CONSTRUCȚII: Tema activităţii: „Fabrica de reciclare”
3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE - ADE: (DOS-Ed. pt societate, DEC-desen)
A. Domeniul Om și Societate – Educație pentru societate: „ Ne jucăm și Pământul ajutăm!” - joc didactic
B. Domeniul Estetic-Creativ – Activitate artisco-plastică (Desen) : „Pelerina supereroului” – linia , element constructiv în obținerea unei imagini
4. ACTIVITĂŢI RECREATIVE - AR:
Tema activităţii: „Mesaje eco pe baloane” și „Ițe încurcate”

Scopul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor despre mediul înconjurător şi a modalităţilor de ocrotire a acestuia, dar şi dezvoltarea spiritului de
observare, investigare şi cercetare al preşcolarilor în ceea ce priveşte formarea unui set de valori positive faţă de mediu.

1
Obiective operaţionale:

O1: Să asocieze corect culoarea tomberonului cu simbolurile colectării selective, lipindu-le la locul indicat ;
O2: Să sorteze toate deșeurile găsite în colțul de natură, respectând indicațiile sugerate de simbolurile specifice: plastic, metal, hârtie;
O3: Să se implice efectiv în realizarea lucrării, colaborând cu coechipierii;
O4: Să identifice, în situații date, factorii poluanți ai apei /aerului /solului;
O5: Să manifeste atitudini de toleranţă, prietenie, cooperare şi ajutor reciproc în timpul jocului;
O6: Să enumere comportamente favorabile mediului, argumentând răspunsurile date;
O7: Să participe la joc, respectând regulile acestuia, răspunzând motric la comenzile primite.

SARCINA DIDACTICĂ: Identificarea problemelor de mediu, a efectelor acestora și soluțiilor de rezolvare, prin analizare şi implicare în activitate.
ELEMENTE DE JOC: Mânuirea materialului, surpriza, aplauzele, sunetul de clopoțel, intervențiile căpitanului Eco, atingerea cu crenguța magică.
REGULI DE JOC: La semnalul dat de Căpitanul Eco – sunet de clopoțel – este citită sarcina; cu crenguța magică este atins copilul care răspunde.
La fiecare răspuns corect se primește o fețișoară veselă pe tabela cu scorul.
La răspunsul incorect este permis ajutorul unui copil; dacă răspunsul este tot incorect se poate pierde o fețișoară deja câștigată.
Primește punct-bonus echipa la care au răspuns toți copiii
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul, trierea aserțiunilor.
Resurse materiale: Căpitanul Eco (păpușă de mână), ecusoane, „Cutia cu întrebări”, Pământul trist (glob personalizat), plicuri cu sarcini, imagini care
surprind probleme de mediu și imagini în afara temei, clopoțel, crenguța fermecată, recompense-„Zâmbăreți”, 3 table magnetice, panoul-piramidă,
recompense-șepci, pelerine croite din bumbac alb, carioci, pelerina-model, șervețele umede, copaci de polistiren, material textil albastru (lac), stufăriș,
crengi naturale (copaci), pietre, „tomberoane” (cutii de carton învelite în hârtie creponată de culoarea corespunzătoare), simboluri specifice deșeurilor de
sortat (albastru- hârtie+carton, galben- plastic+metal, verde- sticlă, maro-resturi alimentare și menajere), diferite deșeuri (pet-uri mici, cutii și folii de
medicamente, pungi de chipsuri/popcorn, cutii de creme de față, sticle, conserve, resturi de hârtie, baterii, încărcătoare, papuci, resturi alimentare: coji de
ouă, coji de cartofi, coji de portocale, resturi de pâine, coji de banane), coală de carton, foarfece, lipici, imagini cu mesaje de protejare a naturii , cutii
de carton de diferite mărimi și forme, role de hârtie, dopuri și capace de plastic, suport de polistiren, un ghem cu sfoară.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Curtea grădiniței și sala de grupă.

2
BIBLIOGRAFIE:
 Bane, C. (2004). Bună dimineața! Mă bucur că ești aici. București: Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineață
 Breben, S.; Goncea, E.; Ruiu, G.; Fulga, M. - Metode interactive de grup, - ghid metodic, Ed. Arves, Piteşti, 2002.;
 Culea, L.; Sesovici, A.; Grama, F.; Pletea, M.; Ionescu, D. - Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, D.P.H., 2009;

DURATA: o zi

SCENARIUL DIDACTIC

Dimineaţă, la sosirea la grădiniţă, fiecare copil îşi așază la Semaforul emoțiilor cleștele cu numele său. Cleștii copiilor absenţi rămân în coşuleţ.
Semaforul dorește să surprindă starea de spirit a copiilor la începutul zilei.
După rutinele de dimineaţă (primirea copiilor, mersul la toaletă), urmează semnalul de pregătire pentru etapa zilei, numită întâlnirea de
dimineață. La auzul versurilor spuse de educatoare, copiii se grupează în cerc. „Dimineaţă ne-am trezit /Şi la grădi am venit. / Hai, în cerc să ne-
adunăm / Și să ne îmbrățișăm! / A-nceput o nouă zi. / Bine ați venit, copii!”.
Salutul:Copiii răspund la salut, salută oaspeţii, apoi salutăm Universul: „Bună dimineaţa, cer frumos, /Bună dimineaţa, soare luminos,/Bună dimineaţa,
micule vânt care-alergi pe pământ. /Bună dimineaţa, copaci înfloriţi, /Bună dimineaţa, păsări mari şi păsări mici, /Bună dimineaţa, animale mici şi
animale mari, /Bună dimineaţa, Buburuze mari și mici /Bună dimineața copii cu sclipici !!!”. Educatoarea înmânează ecusoanele copiilor care vor fi
Buburuzele -asistent pentru ziua în curs. Sarcina acestora este de a superviza bunul mers al lucrurilor în momentele de rutină.
Calendarul naturii: Educatoarea invită copiii să urmărească împreună „Emisiunea de la ora 9”. Este momentul în care buburuzele-asistent prezintă
vremea și stabilesc detalii legate de zilele săptămânii.
Activitatea de grup: Următorul moment al emisiunii este „5 minute de mișcare / Mă ajută să cresc mare”. Copiii se așază în semicerc și participă la
mișcarea pe muzică.
Noutatea zilei : invitatul-surpriză al emisiunii, Căpitanul Eco. Acesta a pornit într-o misiune de salvarea Pământului și își caută ajutoare.
Copiii acceptă, drept pentru care cu toții rostesc motto-ul misiunii: „Ziua Pământului e în fiecare zi!” - acesta fiind mesajul zilei.
Pentru a porni în misiunea de salvare, copiii trebuie să treacă prin niște probe pregătite de Căpitan . Astfel vor demonstra că merită să intre în
clubul celor care ajută Pământul. Eco le spune copiilor că azi vor sorta deșeurile găsite într-un colț de natură, vor construi o fabrică de procesare a
deșeurilor, decupând și lipind vor face un afiș mare despre Pământ. Apoi vor participa la un concurs cu întrebări despre planeta noastră și , dacă totul
merge bine, vor începe să își decoreze costumul de erou Eco. Prin tranziţie se face trecerea către sectoare „ Copilul la drum porneşte /Şi unde vrea... se
opreşte /Isteţ și atent va fi, /Probele va-ndeplini! ”

3
Activităţile liber alese - ALA : Educatoarea și Eco vor prezenta frontal materialele şi sarcinile ce trebuie rezolvate la centrele de interes.
La centrul știință, copiii vor curăța colțul de natură creat de X și vor sorta deșeurile ținând cont de tot ce au învățat până în prezent.
La centrul artă sunt alte surprize, copiii având de realizat, prin decupare și lipire, un afiș mare (poster) care să ajute oamenii să protejeze Terra.
La centrul construcții, copiii vor realiza macheta unei fabrici de procesat deșeuri folosind cutii de carton de diferite forme și mărimi.
Copiii vor fi îndrumaţi pe tot parcursul activităţii, insistând pe finalizarea lucrărilor. Pe măsură ce rezolvă sarcinile preșcolarii pot trece la un alt
centru de interes. După rezolvarea tuturor sarcinilor se realizează turul galeriei.
Rutine: Deprinderi de ordine - copiii participă la ordonarea spațiului în care au lucrat, ducând materialele la loc și curățând mesele.
Tranziţie: „Înspre baie ne-ndreptăm /Mâinile să le spălăm,/Picioarele să mișcăm, /Spatele să-l îndreptăm /Apoi să ne hidratăm, /Creierul să-l ajutăm.
”.Copiii servesc masa după care ne îndreptăm către ADE- DOS (Educație pentru societate).
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
Secvenţa DOS – educație pentru societate
La intrarea în clasă copiii se vor împărți în două echipe (Copacii puternici și Norii pufoși), pentru a participa la concursul de cunoștințe organizat
de Căpitanul Eco
Se anunţă titlul jocului didactic „Ne jucăm, Pământul ajutăm!”.
Sarcina didactică: identificarea problemelor de mediu, a efectelor și soluțiilor de rezolvare, prin sortarea imaginilor în diverse categorii.
Regula jocului: la semnalul dat din clopoțel, Eco citește prima sarcină. Copilul atins cu crenguța magică (folosind formula „Crenguța la drum pornește/
Şi la tine se oprește!”) răspunde/rezolvă sarcina; la răspunsul corect se primește un zâmbăreț; la prima greșeală copilul are voie să fie ajutat și primește
zâmbărețul; la a doua greșeală se pierde un zâmbăreț din cei câștigați. Pentru a încuraja toți copiii din clasă să participe activ, se anunță existența
punctului bonus de la finalul jocului. Educatoarea execută jocul de probă, apoi se trece la desfăşurarea jocului propriu-zis.
Jocul propriu-zis: „Privește, gândește, problema găsește!” – identificarea acțiunilor dăunătoare mediului prin intermediul imaginilor.
Dintr-un plic, Eco scoate două seturi de imagini (pt fiecare echipă câte un set): reprezentanții fiecărei echipe vor sorta contratimp imaginile,
evidențiind „situațiile problemă” pe panoul echipei. Câștigă echipa ai cărei reprezentanți termină de sortat și aranjat toate imaginile.
Varianta 1: „Atent de vei fi / O piramidă vei construi!” – identificarea efectelor poluării celor trei medii de viață: apă, aer, sol.
Cu ajutorul unei piramide în care se va folosi codul de culori (sol-verde, apă-albastru, aer-galben) și prin intermediul unor întrebări-ghicitori
copiii vor identifica efectele fiecărei acțiuni nocive asupra mediului înconjurăror.
Varianta 2 (Complicarea jocului): „Urechile ciulește / Răspunsul îl găsește!” : propoziții lacunare și itemi cu alegere duală care vizează
comportamente de protejare a mediului.
Finalul jocului va fi marcat prin stabilirea echipei câștigătoare. Căpitanul Eco va aprecia dorința copiilor de a ajuta Terra, va lăuda implicarea și
strădania tuturor, drept urmare va anunța: pentru el ambele echipe sunt câștigătoare. Doar eroii au puterea de a face în continuare ceea ce este bine, chiar
dacă uneori ei mai greșesc. Drept urmare copiii sunt răsplătiți cu șepci de eroi – primul element din costumația de supererou.
Tranziţie către secvența DEC – „Pământul am ajutat /Dar lucrul n-am terminat /Căpitanul cel vestit /Surprize ne-a pregătit!”
Secvenţa DEC- Activitate artistico-plastică-desen: Cum orice erou are și un costum adecvat și sugestiv, misiunea nu s-a terminat odată cu concursul!
Prin desen, copiii își vor decora (cu carioca de textil) pelerinele de supereroi. Se intuiesc materialele de lucru, se analizează pelerina-model, se realizează
încălzirea mușchilor mici ai mâinii.
În partea de jos a pelerinei va fi delimitată o bordură. Acolo copiii vor găsi trasate simboluri specifice apei (valuri)/ aerului (nori)/ solului (pom)
4
Fiecare copil hotărăște dacă este supererou pt apă / sol / aer alegând să coloreze pe bordură doar simbolurile specifice mediului de viață ales. (apă, aer,
sol). Apoi va trece să decoreze întreaga suprafață a pelerinei folosind DOAR simboluri specifice mediului ales de el, nu doar cele din bordură ci și altele
la care el se gândește, cu condiția să respecte codurile de culoare care arată o natură sănătoasă: acolo unde este cazul, pomul are coroana verde, cu
trunchiul maro; apa, norii, fulgii vor fi colorați cu albastru. Pentru pești și flori copiii vor alege culorile dorite etc. Pe pacursul activității fiecare copil va
primi o fâșie de material cu numele propriu scris pe care educatoarea o va prinde de pelerină.
Când activitatea se apropie de final, copiii vor fi invitați să vizioneze lucrările colegilor, realizând „Turul galeriei”.
La final , ca recompense, copiii vor fi atinși cu „praf cosmic” care dă puterea eroilor.
Urmeaza Activităţile liber alese - ALA 2: Copiii ies în curtea grădiniței și lansează baloane . De sfoara lor vor prinde „Gânduri frumoase pentru
aniversarea Pământului”. Apoi educatoarea va propune jocul „Ițe încurcate”: într-un spațiu delimitat copiii găsesc mai multe bețe înfipte în pământ. Pe
acestea este așezată într-un mod haotic o sfoară. Noii eroi vor trebui să treacă dintr-o parte în alta a traseului , strecurându-se printre ițe, fără a le atinge.

5
DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC – SECVENȚA ADP+ALA1+DOS
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
EVENIMENTE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
Metode şi Mijloace de Forma de Instrumente
DIDACTICE procedee învăţământ organizare şi
indicatori
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea
optimă a activităţii:
I. Moment - Aerisirea sălii de grupă;
organizatoric - Pregătirea spaţiului pentru desfăşurarea întâlnirii de
dimineață și activităților liber alese;
- Dimineaţa fiecare copil îşi așază la „Semafor” numele. Semaforul Individual Observarea
Numele copiilor absenţi rămân în coşuleţ. emoțiilor comportament
După rutinele de dimineaţă (primirea copiilor, mersul la Clești cu ului
toaletă, micul dejun), urmează semnalul de pregătire pentru nume copiilor;
întâlnirea de dimineață. La auzul versurilor spuse de pentru
educatoare, copiii se grupează în cerc. prezență
„Dimineaţă ne-am trezit / Şi la grădi am venit. / Hai, în cerc
să ne-adunăm / Și să ne îmbrățișăm! / A-nceput o nouă zi: / Frontal
Bine ați venit, copii!”. Conversația Ecusoane
Educatoarea înmânează ecusoanele copiilor care vor fi „Buburuza-
Buburuzele -asistent pentru ziua în curs. asistent”
SALUTUL: Frontal Observarea
Copiii răspund la salut, salută oaspeţii, apoi Universul: Conversaţia comportam-
„Bună dimineaţa, cer frumos, / Bună dimineaţa, soare entului
luminos, /Bună dimineaţa, micule vânt care-alergi pe iniţial al
pământ. / Bună dimineaţa, copaci înmuguriţi, / Bună copiilor;
dimineaţa, păsări mari şi păsări mici, / Bună dimineaţa, Stimularea
animale mici şi animale mari, / Bună dimineaţa, Buburuze interesului
mari și mici / Bună dimineața copii cu sclipici !!!”. pentru
6
CALENDARUL NATURII: activitate;
Educatoarea invită copiii să urmărească împreună Exercițiul Televizorul Frontal Răspunsurile
„Emisiunea de la ora 9”. Buburuzele-asistent prezintă Calendarul copiilor;
vremea și stabilesc împreună cu colegii detalii legate de naturii cu
zilele săptămânii. jetoane;
ACTIVITATEA DE GRUP: CD- player
Următorul moment al emisiunii este „5 minute de mișcare /
Mă ajută să cresc mare”. Copiii se pregătesc pentru
mișcarea pe muzică.
NOUTATEA ZILEI: Observarea
Pentru astăzi educatoarea a reușit să invite o persoană Conversația Căpitanul reacțiilor
deosebită, bună și care iubește mult Pământul: Căpitanul Surpriza Sclipici copiilor;
II. Captarea
Eco. (Educatoarea mânuiește păpușa de mână la Tv). Acesta
atenţiei
a acceptat să apară în emisiune pentru că speră ca așa să
găsească ajutor la copii. Urmează ziua Pământului și în loc
să fie fericit, este tot mai trist și abătut din cauza
problemelor cu care se confruntă. Cu ajutorul sistemului lui
de supraveghere Căpitanul a aflat că Buburuzele au vorbit în
ultimul timp despre Univers și mai ales despre Pământ, așa
că el consideră că cei mici îl pot ajuta în misiunea de salvare
a Terrei.
Copiii doresc să dea o mână de ajutor. Împreună cu Eco, ei
rostesc motto-ul misiunii: .....(acesta este mesajul zilei)
MESAJUL ZILEI: „Ziua Pământului e în fiecare zi!”
III. Anunţarea De-a lungul activității copiii trebuie să demonstreze că Observarea
temei şi precizarea iubesc Pământul, rezolvând toate sarcinile date de Căpitan: Conversaţia Frontal comportamen-
obiectivelor vor curăța un colt de natură de gunoaie și le vor sorta, vor Explicaţia tului
construi o fabrică de procesare a deșeurilor, decupând și copiilor;
lipind vor face un afiș mare despre Pământ. Apoi vor
participa la un concurs cu întrebări despre planeta noastră și ,

7
dacă totul merge bine, vor începe să își decoreze costumul
de supererou al Terrei.
Prin tranziţie se face trecerea către ALA
„ Copilul la drum porneşte şi unde vrea... se opreşte
IV. Desfăşurarea Isteţ și atent va fi, / Probele va-ndeplini!”
activităţii Căpitanul descoperă materialele și se prezintă sarcinile de la Conversaţia Deșeuri Frontal Observarea
fiecare centru de lucru. Explicaţia diverse comportamen-
La centrul știință, copiii vor curăța colțul de natură creat de Exerciţiul Tomberoane Pe grupe tului copiilor;
Căpitan și vor sorta deșeurile ținând cont de tot ce au învățat Simboluri pt
până în prezent. sortarea Aprecierea
La centrul artă, copiii vor realiza, prin decupare și lipire, un diferențiată a rezolvării
afiș mare (poster) care să învețe copiii și adulții cum să deșeurilor corecte a
protejeze Terra. Coală de sarcinilor date;
La centrul construcții, copiii vor realiza macheta unei carton
fabrici de procesat deșeuri folosind cutii de carton și alte Imagini de
materiale reciclabile. decupat Analiza
Copiii se îndreaptă spre centrele de interes deschise, în Foarfece Pe grupuri produselor
funcţie de opţiunile lor și vor fi îndrumaţi pe tot parcursul Lipici activităţii;
activităţii, insistând pe finalizarea lucrărilor. Pe măsură ce Turul galeriei Cutii de
rezolvă sarcinile preșcolarii pot trece la un alt centru de carton
interes. După rezolvarea tuturor sarcinilor se realizează turul Role de carton
galeriei. Dopuri/capace
Rutină: „Înspre baie ne-ndreptăm / Mâinile să le Cd-player, Frontal
spălăm, / Picioarele să mișcăm. / Apoi să ne hidratăm, / muzică
Creierul ambientală
să-l ajutăm. ”
Tranziţie: momentul de mişcare: „Luaţi seama bine!”

8
După servirea mesei, folosind metoda „Mâna oarbă” Conversația Ecusoane Frontal Observarea
copiii se vor împărți în două echipe (Copacii puternici și Căpitanul Eco comporta-
Norii pufoși), pentru a participa la concursul de cunoștințe mentului
copiilor;
organizat de noul lor prieten, Căpitanul Eco. Așadar copiii
se așază pe scaunele aranjate pe două linii paralele, pentru a
participa la jocul didactic. Pe o măsuță Căpitanul pune Cutia-surpriză
„Cutia cu întrebări” care conține plicurile cu probele Pământul trist
concursului, și aduce cu el și Pământul Trist. Până la finalul
jocului, pe măsură ce trecem de probe, vom reuși să
îndepărtăm una câte una lacrimile acestuia și îi vom aduce
zâmbetul pe buze.

Se anunţă titlul jocului didactic - „Ne jucăm, Pământul


ajutăm!”. Pentru a intra în clubul eroilor Pământului, trebuie
să demonstrăm ce știm răspunzând întrebărilor Căpitanului.

Reguli ale jocului: Conversația Clopoțel Frontal


-întrebările sunt citite la semnalul dat din clopoțel. Explicația Crenguța
-copilul ales în urma folosirii formulei „Crenguța pornește/ Exercițiul Recompense
Şi la tine se oprește!” răspunde/rezolvă sarcina; Jocul
-răspunsul corect primește un zâmbăreț; la prima greșeală
copilul are voie să fie ajutat și primește zâmbărețul; la a
doua greșeală se pierde un zâmbăreț din cei câștigați.
- punct bonus la finalul jocului: pt echipa la care au răspuns
toți copiii. Plicuri cu
Executarea jocului de probă - în scopul verificării sarcini
înţelegerii regulilor de joc, de către toţi copiii şi a respectării Imagini care
sarcinilor didactice. surprind Aprecierea
Jocul propriu-zis – „Privește, gândește, problema probleme de verbală,
găsește!” - identificarea acțiunilor dăunătoare mediului mediu aplauze;

9
(poluante ale apei, aerului, solului) cu ajutorul imaginilor. 2 table
Dintr-un plic, Eco scoate două seturi diferite de imagini (pt magnetice Aprecierea
fiecare echipă câte un set): unele care arată natură poluată, Gumă rezolvării
corecte a
unele care arată natura nepoluată și altele care nu au legătură lipitoare
sarcinilor date;
directă cu tema. Numărătoarea „Zâmbăreți”
Cu ajutorul numărătorii rostite de Căpitan și copii, se aleg Panou-scor Aprecierea
din fiecare echipă doi copii care să răspundă. Exercițiul verbală,
Câștigă echipa ai cărei reprezentanți termină de sortat corect aplauze;
V. și aranjat rapid toate imaginile.
Obţinerea Varianta 1: „Atent de vei fi / O piramidă vei construi!” - Panoul- Frontal
performanţei identificarea efectelor poluării celor trei medii de viață: piramidă
apă, aer, sol.
Cu ajutorul unei piramide în care se va folosi codul de culori Conversația Sarcini-
(sol-verde, apă-albastru, aer-galben) și prin intermediul unor Explicația ghicitori
întrebări-ghicitori copiii vor identifica efectele fiecărei Exercițiul
acțiuni nocive asupra mediului înconjurăror. „Zâmbăreți”
Cele șase întrebări se vor adresa alternativ celor două echipe.
Copilul care va da răspunsul va aduce punctul pentru echipa
lui.
Alt coleg va găsi pe măsuță jetonul de lipit pe piramidă,
ținând cont de culoare.
Varianta 2 (Complicarea jocului): „Urechile ciulește /
Răspunsul îl găsește” propoziții lacunare și itemi cu alegere Jetoane cu Frontal
duală care vizează comportamente de protejare a mediului. propoziții
Apă: „Zâmbăreți”
Peștii înoată mai fericiți în apa __________ (curată)
Dacă faci duș consumi apă mai multă decât dacă faci baie. Trierea
(A/F) aserțiunilor
Sol
În tomberoanele albastre aruncăm doar ___ . (hârtia și cartoanele)
Dacă îngrop o sticlă de plastic în pământ, ea se va „topi” destul de
10
repede. ( A / F )
Aer
Natura curăță aerul cu ajutorul _______ (pădurii, plantelor).
Vântul ne poate ajuta să avem curent electric.
VI. Întrebări - rezervă :
Asigurarea
-Numește 3 elemente din natură care ne pot juta să avem curent
retenției și a
electric. (apă, vânt, soare)
transferului
-Pentru a avea pământ și plante sănătoase, agricultorii ar trebui să
folosească __________(îngrășăminte naturale)
-Copiii nu pot proteja natura pentru că sunt prea mici ( A / F )
-Poluarea nu este gravă pentru corpul nostru ( A / F )
Finalul jocului va fi marcat prin stabilirea echipei Frontal
câștigătoare.
Căpitanul Eco va aprecia dorința copiilor de a ajuta Terra ,
va lăuda implicarea și strădania tuturor, drept urmare va Conversația
anunța: pentru el ambele echipe sunt câștigătoare. Doar eroii
au puterea de a face în continuare ceea ce este bine, chiar
dacă uneori ei mai greșesc. Recompense -
Copiii sunt recompensați cu șepcuțe, prima parte a Șepci
costumului de ecologist.
Prin intermediul tranziției și a rutinelor se trece la
următorul moment al zilei.
VII. Fixarea Căpitanul Eco se bucură că a găsit copii dornici de a ajuta
cunoştinţelor planeta. Acesta le propune să intre în clubul prietenilor
Pământului deci misiunea nu s-a terminat odată cu
concursul!
În urma concursului copiii au primit câte o șapcă de la
Căpitan. Dar se pare că acesta a mai pregătit o surpriză
pentru copii: le- a adus cea mai importantă piesă din
costumația de supererou: pelerina ! Frontal
Prin desen, copiii își vor decora (cu carioca de textil)

11
pelerinele de supereroi, în așa fel încât fiecare costumație să
fie deosebită, diferită.
Ca să-și deseneze pelerina, copiii vor folosi linia, pentru a
obține formele simbolurilor pe care le vor desena.
(Se reaminteşte faptul că formele elaborate se obţin Pelerina-
trasând cu carioca contururile elementelor dorite, care apoi Conversația model
sunt umplute folosind culoarea.) Explicația
Este important să fim atenți în timpul lucrului ca să Exercițiul
păstrăm lucrările curate şi să le terminăm, pentru a putea fi
admirate de toți copiii.
Educatoarea prezintă copiilor o pelerină pe care ea și-a
pregătit-o.
Se iniţiază astfel o discuţie prin care sunt analizate
elementele prezente pe material: bordura din partea de jos a
materialului cu simbolurile celor trei medii de viață (valuri =
apă, nori = aer, pomi = sol), și suprafața pelerinei - Pelerine albe,
elementele cu care s-a decorat. de bumbac
Sunt evidenţiate aspecte ce ţin de localizarea elementelor
pe material, mărimea, culoarea dar mai ales forma. Carioci de
Educatoarea punctează faptul că fiecare copil hotărăște diverse culori
dacă este supererou pt apă / sol / aer alegând să coloreze pe
bordură doar simboluri specifice mediului de viață ales. (apă,
aer, sol). Apoi copilul va trece să decoreze întreaga suprafață
a pelerinei folosind DOAR simboluri specifice mediului ales
de el, nu doar cele din bordură ci și altele la care el se
gândește, cu condiția să respecte codurile de culoare care
arată o natură sănătoasă (acolo unde este cazul, pomul are
coroana verde, cu trunchiul maro; apa, norii, fulgii vor fi
colorați cu albastru. Pentru pești, păsări, flori, fluturi stele de
mare etc, copiii vor alege culorile dorite)

12
Așadar copiii sunt invitați să decoreze pelerine care să nu
semene între ele, să fie cât mai originali şi creativi.
Se reaminteşte şi demonstrează tehnica de lucru: se ia
carioca în mână, cu mâna opusă se ține materialul textil
întins, pentru a putea trasa cu vârful cariocii conturul formei
dorite: floare, soare, nor etc. urmând ca acest contur să fie
apoi umplut prin hașurare.
De exemplu: tulpina unei flori o pictăm de jos în sus – aşa
cum creşte iarba, din tulpină creşte o frunză, apoi conturăm
fiecare petală în parte , urmând să colorăm petalele în
interior şi la final mijlocul galben – polenul. Florile au nu
doar culori diferite ci şi forme diferite ale petalelor. Diferiți
sunt și norii, pomii, picăturile de ploaie, fulgii, peștii. Frontal
După ce intuiesc și denumesc materialele si instrumentele
de lucru, copiii sunt invitaţi să îşi încălzească muşchii mici
ai mâinii folosindu-se de poezia cunoscută.
„ Norii pe cer s-au adunat / S-au învârtit, s-au răsucit/ S-au
scuturat și-au picurat: / Pic, picătură, pic, pic, pic! / Pic,
picătură, câte-un pic!”
Înainte de a porni la lucru se reamintesc obiectivele și
etapele de lucru:
1. Colorăm în bordură DOAR elementele specifice CD cu
mediului ales: apă SAU pământ SAU aer;; melodii
2. Pe restul pelerinei desenăm contururile formelor apoi liniștitoare
le umplem, folosind culori corespunzătoare şi vesele;
3. Desenăm cu atenție, ca să nu murdărim pelerina;
4. Lucrăm în liniște, ca să terminăm de decorat
materialul.
Copiii lucrează pe fond muzical, având parte în
permanenţă de îndrumarea educatoarei atunci când aceștia o

13
solicită sau când ea consideră că este cazul.
Educatoarea le supraveghează în permanență poziția
corectă la masă în timpul lucrului. Casetofon Aprecierea
Pe pacursul activității fiecare copil va primi o fâșie de individuală a
material cu numele propriu scris pe care educatoarea o va rezolvării
prinde de pelerină.Educatoarea face aprecieri cu privire la corecte a
modul în care copiii și-au decorat pelerinele dar şi la modul Numele sarcinilor date
de desfăşurare a întregii activităţi. copiilor pe
La final, în semn de bucurie și încredere, Căpitanul Eco material textil
va atinge copiii cu „praf cosmic”. Acest praf le dă o putere
VIII.Incheierea
deosebită celor peste care cade și are efect doar asupra celor
activităţii
din Clubul Eroilor Pământului.
Rutina: deprinderi de ordine și de igienă; Sclipici – praf
Tranziţie: „Luaţi seama bine!”- moment de mişcare magic
Odată ce costumația de erou e completă (șapca și
pelerina), Căpitanul îi invită pe copii să iasă în curtea
grădiniței pentru a lansa câteva baloane cu mesaje ecologice
pentru copii din toată lumea. (Mesajele au fost pregătite
anterior de copii în cadrul altei activități din cadrul Frontal
proiectului) Explicația
Pentru a sărbători reușita, copiii vor juca un joc distractiv Baloane
numit „Ițe încurcate”: așezați într-un spațiu delimitat de
educatoare, copiii stau pe loc, cu ochii închiși, în timp ce Demonstrația Mesaje eco
aceasta se plimbă printre ei povestindu-le ceva. Astfel ea îi realizate de Aplauze,
„leagă” cu un fir lung de sfoară iar ei vor trebui să Jocul în aer copii aprecieri,
descâlcească firul în cel mai scurt timp: ultimul copil legat liber recompense
va trebui sa refacă în sens invers drumul educatoarei printre Ghem de
copii. sfoară

14

S-ar putea să vă placă și