Sunteți pe pagina 1din 15

Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.

3 Bistriţa

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“PATRULA DE RECICLARE”

1
Data:
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 3, Bistriţa
Profesor ÎnvăţământPreşcolar: Muscari- Salvan Carmen
Grupa: Mare B, grupa Albinuţelor
Nivelul: II
Tema anuală de studiu: Cum este/ a fost şi va fi aici pe pământ?
Tema proiectului tematic:,,S.O.S - Pământul”
Tema săptămânii: ,,Pământul - casa noastră”
Tema activităţii: ,,Patrula de reciclare”
Tipul activității: Mixtă

Forma de realizare: activitate integrată (o zi)

Mijloc de realizare: joc interdisciplinar

Tipul de activitate: mixtă

Categorii de activităţi abordate:


Activităţi pe domenii experienţiale ADE (DŞ+DPM+DOS+DEC)
Domeniul Ştiinţe (DŞ) -,,Explorăm, învăţăm /planeta o salvăm” – exerciţiu cu material colectiv
Domeniul Psihomotric (DPM) -,, Ecologiştii în acţiune”- traseu aplicativ
Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA 1)
Bibliotecă: ,,Mesaje ecologice” –semnegrafice/ masa luminoasă
Artă: ,,Uniforma ecologiştilor” – decupare, desen

2
Nisip şi apa : ,,Simbolul ecologiştilor”- experiment
ALA 2
,,Bowling cu peturi” – joc de mişcare
,,Paharul plimbăreţ ”- joc liniştitor

Activităţi de dezvoltarepersonală (ADP)


Întâlnirea de dimineață:Bună dimineaţa ecologiştilor”
- prezenţa, calendarul naturii, activitatea de grup;
- iniţierea în cadrul activităţilor de azi prin găsirea unor soluţii legate de salvarea planetei;
Rutine: primirea copiilor, salutul, micul dejun, rugăciunea la masă, igiena individuală
,,Reciclăm, cu peturi ne jucăm şi natura o salvăm”-formarea unor deprinderi ecologice
Tranziții:,,Imnul ecologiştilor”, ,,Sloganul micilor ecologişti”

Obiective generale:
S1 - consolidarea cunoştinţelor despre cifre, forme geometrice şi fenomenul poluării;
S2 - formarea şi exersarea unor deprinderi de îngrijire şi ocrotire a naturii, în vederea educării unei atitudini positive faţă de aceasta;
S3 - cultivarea interesului, față de ceea ce este curat, frumos și sănătos pentru natură şi oameni;
Obiective operaţionale:
Până la finalul activităţii, copiii vor fi capabili:

O1- să precizeze principalele forme ale poluării şi efectele ei asupra mediului înconjurător;
O2- să enumere 4-5 reguli ecologice pe care trebuie să le respectăm pentru a proteja natura;
O3- să execute corect săritura de pe loc cu desprindere de pe ambele picioare;
O4- să-şi coordoneze corect mâinile în sortarea capacelor din apă şi a formelor geometrice;

3
O5- să sorteze corect cifrele în intervalul 1-5, aşezându-le în recipientul corespunzător;
O6- să scrie mesaje ecologice folosindu-se de cutia luminoasă pe baza modelelor date;
O7-sǎ mânuiască corect foarfeca în realizarea uniformelor pentru ecologişti;
O8- să utilizeze materialele puse la dispoziţie în mod corect şi organizat pentru a realiza afişul cu simbolul ecologiştilor;

Strategii didactice
1.Metode şi procedee

M1- brainstorming, M2- conversaţia, M3- explicația, M4- observaţia,


M6- demonstraţia, M7- instructajul, M8- exerciţiul, M9 - jocul;

4
2.Resursemateriale:
 peturi,
 resurse IT,
 figuring eometrice,
 capace din plastic,
 vas cu apă,
 saci menajeri,
 markere,
 foarfeci,
 cutia luminoasă,
 carioci,
 coli de hârtie,
 amidon alimentar,
 colorant alimentar,
 apă,
 masa nisip şi apă,
 paie din plastic,
 minge;

3.Forme de organizare:

 frontală,
 individuală,
 pe grupe;

Sistemul de evaluare

1.Forme de evaluare: evaluare continuă


2.Metode şi tehnici de evaluare: verificare orală, analiza produselor activităţii

5
Bibliografie:
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008
 „Activitatea integrată în grădiniţă”- ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Didactica Publishing House,
2008
 „Introducere în pedagogia preşcolară “, A. Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
 „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”- ghid pentru proiecte tematice, V. Preda, Editura Humanitas
Educational, 2005

6
Scenariul zilei

Sala de grupă va fi compartimentată astfel: o parte în care scăunelele vor fi aşezate în formă de semicerc ( unde se va desfăşura
Întâlnirea de dimineaţă) şi cealaltă parte este amenajat traseul pe care urmează să îl parcurgă preşcolarii şi unde vor avea de rezolvat
diferite sarcini.
Întâlnirea de dimineaţă va debuta prin recitarea unei poezii de către educatoare şi preşcolari :
Dimineaţa a sosit
Toţi ecologiştii au venit
În semicerc să ne-adunăm
Şi frumos ne salutăm!
A început o nouă zi, dar haideţi să vedem cum va fi această zi…..vom stabili la calendar, anotimpul, luna, ziua şi vremea de
afară. Pe urmă vom saluta natura şi vom spune toţi împreună:
În fiecare dimineaţă
Să avem zâmbetul pe faţă
Către soare să privim
Natura să o îngrijim
Iubire să dăruim!
Pe urmă elevul de serviciu va face prezenţa copiilor prin intermediul panoului de prezenţă:
După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?
Activitatea de grup se va realiza prin rotirea unei sticle şi spre cel care se va opri sticla, acel copil va răspunde: voi lansa
următoarea întrebare: Când spun Salvaţi Pământul! mă gândesc la......., iar fiecare copil trebuie să spună ce îi vine în minte. Ştirea
zilei va reieşi, recitând împreună sloganul micilor ecologişti:
Micii ecologişti noi ne numim
Oameni de nădejde noi vrem să devenim
De apă, aer, soare să ne bucurăm
Natura să o protejăm!
Astăzi ne-am propus să facem parte din patrula de reciclare (un grup de oameni care parcurg un traseu pentru a îndeplini o
anumită misiune, adică misiunea de a colecta deşeuri şi de a le refolosi). Pentru a putea face parte din trupa de reciclare, vom avea de

7
urmat un traseu, unde vom avea de rezolvat diferite sarcini. Înainte de toate eu vă propun să ne încălzim mâinile şi picioarele pentru a
parcurge cu uşurinţă traseul.
Mâinile le ridicăm, pe cap noi le aşezăm
Pe ochi, pe nas, pe urechi ne-a mai rămas
Iute batem din picioare
Palmele le lovim tare, tare!
Pentru început ne vom împărţi în două echipe: echipa verde şi echipa albastră.
Pe parcursul acestui traseu veţi întâlni diferite materiale, vom discuta despre modul în care ne vom juca cu ele şi ceea ce avem
de realizat.
Traseul începe cu săritura de pe loc cu desprindere de pe ambele picioare, după care vom ajunge la locul unde trebuie să
călcăm alternativ pe urmele de picioare, ajungem într-un loc, unde este pregătit recipientul cu apă şi materialele necesare rezolvării
primei sarcini. Le voi explica și demonstra cum trebuie să procedăm. Copiii se vor folosi de paleta de lângă vasul cu apă pentru a
scoate din apă figurile geometrice, ulterior le vor selecta pentru a le pune în recipientul corespunzător etichetei, de exemplu (triunghiul
în recipientul pe care este desenat un triunghi) ş.a. Pe urmă îşi vor exersa săritura de pe loc, respectând ordinea şi numărătoarea
frunzelor pe care au de sărit. Vor ajunge în locul unde sunt pregătite materialele pentru a doua sarcină, mai exact un alt recipient cu
apă, dar de data aceasta în apă sunt capace de plastic, iar pe capace sunt scrise cifre de la 1 la 5. Preşcolarii, tot cu ajutorul unei palete
vor avea de scos din apă capacele şi să le sorteze corespunzător etichetei de pe recipient. De exemplu, dacă a scos un capac cu cifra 1
va trebui să îl pună în recipientul pe care este eticheta cu cifra 1 ş.a.
La întoarcere,vor parcurge traseul, urmând săgeţile care indică direcţia pe care trebuie să o urmeze şi respectând numerotarea
descrescătoare a frunzelor, atunci când îşi exersează săritura de pe loc.
Voi parcurge traseul pentru a demonstra preşcolarilor ceea ce au de făcut, iar ca şi coleg de echipă în parcurgerea traseului o
voi avea pe fetiţa cu cerinţe educative speciale, acordându-i sprijin în realizarea sarcinilor.
Traseul va fi parcurs a câte doi preşcolari în acelaşi timp, iar ceilalţi vor urmări clepsidra pentru a urmări dacă cei care parcurg
traseul se încadrează în timp. Preşcolarii care vor parcurge traseul, atunci când vor auzi semnalul sonor ( fluierul), vor şti că timpul a
expirat şi vor întrerupe traseul şi se vor întoarce la loc.

La finalul activităţii vom declara pe toţi preşcolarii admişi în Patrula de reciclare şi vom intona bucuroşi Imnul ecologiştilor:

Natura mea,
Nu poate să stea neîngrijită,
Nicio clipă,
Ref. Hai şi tu dacă simţi aşa
Vino în gaşca mea

8
Nu o mai neglija !!!
Natura mea,
Trebuie să stea,
Mereu curată, nepoluată,
Ref. Hai şi tu dacă simţi aşa
Vino în gaşca mea
Nu mai polua !!!

După intonarea imnului ecologiştilor (tranziţia) vom reveni în sala de grupă pentru a desfăşura activitatea pe centre. Vreau să
vă transmit nişte informaţii foarte importante despre ceea ce realizează cei care fac parte din patrula de reciclare. Membrii patrulei de
reciclare realizează şi alte lucruri interesante, îşi creează propriile uniforme, scriu mesaje ecologice pentru a informa oamenii, despre
cum trebuie să protejeze natura şi mai realizează tot felul de afişe pe care le lipesc în locuri publice, pentru a le aminti oamenilor să
păstreze mediul înconjurător curat. Prin urmare şi voi veţi avea de realizat aceste activităţi. La centrul Bibliotecă veţi avea de scris
diferite mesaje ecologice, cu ajutorul cutiei luminoase, la centrul Artă va trebui să realizaţi uniformele ecologiştilor, pe care va trebui
să le îmbracaţi, ca să fiţi cu adevărat ecologişti şi veţi avea de tăiat după linia punctată sacii menajeri şi pe urmă să ii desenaţi cum
doriţi voi, iar la centrul Nisip şi apă veţi avea de realizat un afiş cu simbolul ecologiştilor, va trebui să preparaţi un amestec din
amidon alimentar şi apă, iar acel amestec să îl turnaţi în formele de pe afiş.
La finalul activităţilor derulate pe centre vor îmbrăca toţi preşcolarii uniforma de ecologist şi îi voi felicita şi aprecia pentru
ceea ce au realizat.
Urmează să ne destindem puţin şi vă propun să ne jucăm „Bowling cu peturi”- (joc de mişcare, cine dă cele mai multe sticle
jos este câştigător).
În continuare aş dori să ne liniştim, jucându-ne „ Paharul plimbăreţ”-( joc liniştitor care presupune plimbarea unui pahar de la
un copil la altul fără să-l atingă, utilizănd paie din plastic. Jocul se va desfășura pănă când paharul din plastic ajunge în locul din care a
pornit).
La finalul zilei vom discuta despre modul în care ne-am jucat, copiii vor spune ce le-a plăcut mai mult pe parcursul zilei, iar în
încheierea activității, preșcolarii vor recita sloganul ecologiştilor.

9
Desfăşurarea activităţii

Strategiididactice
Evenimentele Timp Ob
didactice Conținutul științific Metode Resurse Forme de Evaluare
șiprocedee materiale organizare

1. Moment 15 frontală Verificare


organizatoric min Sala de gupă va fi compartimentată în orală
două compartimente: oparte în care
scăunelele vor fi aşezate în formă de
semicerc ( unde se va desfăşura Întâlnirea
de dimineaţă) şi cealaltă parte în care va
fi amenajat traseul pe care urmează să îl
parcurgă preşcolarii şi unde vor avea de
rezolvat diferite sarcini.

2. Crearea 2 min O1 frontală Verificare


motivaţiei Se va realiza prin rotirea unei sticle şi orală
specifice spre cel care se va opri sticla, acel copil va brainstorming
răspunde. Voi adresa următoarea întrebare: ul
Când spun, Salvaţi Pământul! mă gândesc
O2 la......., iar fiecare copil trebuie să spună ce sticla
îi vine în minte.

3. Anunțarea 3 min Tema zilei va reieşi, recitând împreună frontală


temei noi și a sloganul micilor ecologişti:
obiectivelor Micii ecologişti noi ne numim

10
Oameni de nădejde noi vrem să conversaţia
devenim
De apă, aer, soare să ne bucurăm
Natura să o protejăm!
Astăzi ne-am propus să facem parte din
patrula de reciclare (un grup de oameni
care parcurg un traseu pentru a îndeplini
o anumită misiune, adică misiunea de a
colecta deşeuri şi de a le refolosi).
Pentru a putea face parte din patrula frontală
de reciclare, vom avea de urmat un traseu,
unde vom avea de rezolvat diferite sarcini.
Înainte de toate eu vă propun să ne
încălzim mâinile şi picioarele pentru a
parcurge cu uşurinţă traseul.
Mâinile le ridicăm, pe cap noi le
aşezăm
Pe ochi, pe nas, pe urechi ne-a mai
rămas
Iute batem din picioare
Palmele le lovim tare, tare!

4. Dirijarea 30-35 Pentru început ne vom împărţi în două Conversaţia


învățării prin min echipe: echipa verde şi echipa albastră. peturi
abordarea Pe parcursul acestui traseu veţi întâlni
integrată a diferite materiale, vom discuta despre figurigeom
conţinuturilor modul în care ne vom juca cu ele şi ceea ce etrice
avem de realizat.
O3 Traseul începe cu săritura de pe loc cu capace de
desprindere de pe ambele picioare, după plastic Individuală
care vom ajunge la locul unde trebuie să
călcăm alternativ pe urmele de picioare, vas cu apă
ajungem într-un loc, unde este pregătit

11
recipientul cu apă şi materialele necesare
rezolvării primei sarcini. Le voi explica și Explicaţia
demonstra cum trebuie să procedăm.
Copiii se vor folosi de paleta de lângă
vasul cu apă pentru a scoate din apă
figurile geometrice, ulterior le vor selecta
pentru a le pune în recipientul
corespunzător etichetei, de exemplu peturi
(triunghiul în recipientul pe care este
desenat un triunghi) ş.a. Pe urmă îşi vor figurigeom
exersa săritura de pe loc, respectând etrice Individuală
ordinea şi numărătoarea frunzelor pe care
O4 au de sărit. Vor ajunge în locul unde sunt capace de
pregătite materialele pentru a doua sarcină, Exerciţiul plastic
O3 mai exact un alt recipient cu apă, dar de
data aceasta în apă sunt capace de plastic, vas cu apă
iar pe capace sunt scrise cifre de la 1 la 5.
Preşcolarii, tot cu ajutorul unei palete vor
avea de scos din apă capacele şi să le
sorteze corespunzător etichetei de pe
recipient. De exemplu, dacă a scos un Instructajul
O5 capac cu cifra 1 va trebui să îl pună în Individuală
recipientul pe care este eticheta cu cifra 1
ş.a.
Voi parcurge traseul pentru a
demonstra preşcolarilor ceea ce au de
făcut, iar ca şi coleg de echipă în Demonstraţia
parcurgerea traseului o voi avea pe fetiţa
cu cerinţe educative speciale, acordându-i
sprijin în realizarea sarcinilor.
Traseul va fi parcurs a câte doi
preşcolari în acelaşi timp, iar ceilalţi vor
urmări clepsidra pentru a urmări dacă cei

12
care parcurg traseul se încadrează în timp.
Preşcolarii care vor parcurge traseul, atunci Observaţia
când vor auzi semnalul sonor ( fluierul),
vor şti că timpul a expirat şi vor întrerupe
traseul şi se vor întoarce la loc.

5. Obținerea 15 La întoarcere, vor parcurge traseul, Individuală


performanței min. O5 urmând săgeţile care indică direcţia pe
care trebuie să o urmeze şi respectând Conversaţia
numerotarea descrescătoare a frunzelor,
atunci când îşi exersează săritura de pe loc.

La finalul activităţii vom declara pe


toţi preşcolarii admişi în Patrula de
reciclare şi vom intona bucuroşi Imnul
ecologiştilor:

Natura mea,
Nu poate să stea neîngrijită,
Nici o clipă, Frontală
Ref. Hai şi tu dacă simţi aşa
Vino în gaşca mea
Nu o mai neglija !!!
Natura mea,
Trebuie să stea,
Mereu curată, nepoluată,
Ref. Hai şi tu dacă simţi aşa
Vino în gaşca mea
Nu mai polua !!!

6. Asigurarea 15-20 După intonarea imnului ecologiştilor Conversaţia Frontală Analiza

13
retenței și a min (tranziţia) vom reveni în sala de grupă produselor
transferului pentru a desfăşura activitatea pe centre. Cutia activităţii
Vreau să vă transmit nişte informaţii foarte luminoasă
importante despre ceea ce realizează cei
O2 care fac parte din patrula de reciclare. Carioci
Membrii patrulei de reciclare realizează şi
alte lucruri interesante, îşi creează propriile Coli de
uniforme, scriu mesaje ecologice pentru a hârtie
informa oamenii despre cum trebuie să
protejeze natura şi mai realizează tot felul
de afişe pe care le lipesc în locuri publice, Saci
pentru a le aminti oamenilor să păstreze Explicaţia menajeri
mediul înconjurător curat. Prin urmare şi
O6 voi veţi avea de realizat aceste activităţi. Markere
La centrul Bibliotecă veţi avea de scris
diferite mesaje ecologice, cu ajutorul cutiei Foarfeci Pegrupe
luminoase, la centrul Artă va trebui să
O7 realizaţi uniformele ecologiştilor, pe care
va trebui să le îmbracaţi, ca să fiţi cu
adevărat ecologişti şi veţi avea de tăiat Amidon
după linia punctată sacii menajeri şi pe alimentar
urmă să ii desenaţi cum doriţi voi, iar la
O8 centrul Nisip şi apă veţi avea de realizat Colorant
un afiş cu simbolul ecologiştilor. Veţi avea Instructajul alimentar
de preparat un amestec din amidon
alimentar şi apă, iar acel amestec să îl Apă
turnaţi în formele de pe afiş. Masa nisip
şi apă

14
7. Evaluarea 5 min La finalul activităţilor derulate pe
performanțelor centre vor îmbrăca toţi preşcolarii
uniforma de ecologist şi îi voi felicita şi Conversaţia Paie de Verificare
aprecia pentru ceea ce au realizat. plastic orală
Urmează să ne destindem puţin şi vă Frontală
propun să ne jucăm „Bowling cu peturi”- Explicaţia Minge
(joc de mişcare, cine dă cele mai multe
sticle jos este câştigător). Peturi
În continuare aş dori să ne liniştim,
jucându-ne „Paharul plimbăreţ”- ( joc
liniştitor care presupune plimbarea unui
pahar de la un copil la altul fără să-l
atingă, utilizând paie din plastic. Jocul se
va desfășura pănă când paharul din plastic
ajunge în locul din care a pornit).

8. Încheierea 5 min Vom discuta despre modul în care ne- Conversaţia


activității am jucat, copiii vor spune ce le-a plăcut Frontală
mai mult pe parcursul zilei, iar în
încheierea activității, preșcolarii vor recita
sloganul ecologiştilor.

15

S-ar putea să vă placă și