Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Nivelul: I și II

Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema sîptămânală: „Toamna”

Tema zilei: „Coșul toamnei”

Tipul activității: activitate didactică de evaluare a cunoștințelor, deprinderilor și priceperilor.

Activități de învățare (A.D.E.): .joc didactic matematic, modelaj, decupare, asamblare și lipire
(D.Ș+D.E.C+D.O.S)

Scopul activității: consolidarea priceperilor și activarea operațiilor gândirii, exersarea


deprinderilor de lucru cu foarfeca, plastilina și lipiciul.

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;


 Finalizarea sarcinilor și acțiunilor
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiară
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
Obiective operaționale:
 Să ordoneze obiecte după criteriul mărime și să recunoască cele trei dimensiuni: mare,
mijlociu, mic;
 Să așeze corect roșiile în pozițiile spațiale: sus, jos și lângă;
 Să recunoască cifrele 1-3;
 Să utilizeze un limbaj matematic corect când oferă răspunsuri de joc;
 Să utilizeze corect tehnicile de decupaj, modelaj și lipire învățate;
 Să finalizeze lucrările;
 Să realizeze o coroană a toamnei folosind elemente de decor caracteristice anotimpului:
Metode, procedee și strategii didactice: conversația, explicația, demonstrația,
problematizarea, exercițiul, surpriza, aplauzele.
Mijloace didactice: plastilină, planșete, roșii de diferite mărimi, jetoane, hârtie glasată,
foarfece, cercuri din cartob, hârtie creponată, frunze uscate, recompense.
Bibliografie:
„Curriculum pentru Educația Timpurie” 2019
„Repere metodice utile pentru învățământul preșcolar”-vol.I, Ed. Delta Cart, Pitești, 2011
SCENARIUL ZILEI
Copiii sosesc la grădiniță rând pe rând. Educatoarea îi întâmpină și le transmite un salut,
însoțit de o apreciere:„Bună dimineața, copil isteț și frumos!” apoi îi îndemn să-și aleagă o
activitate preferată la unul dintre centrele de interes amenajate. Mă voi implica cu mult tact în
jocul copiilor, respectând regulile jocului și intervenind doar pentru a stimula asocierea
copiilor în joc și activități. Se va încuraja cooperarea și lucrul în pereche. Apoi copiii sunt
anunțați că trebuie să se pregătească pentru momentul de mișcare, iar apoi pentru servirea
micului dejun.
Momentul de mișcare+servirea mesei
„Dacă vreau să fiu voinic,
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Sar, apoi, într-un picior!
Mă opresc, respir ușor!
Toată lumea e a mea
Când m-așez jos la podea
Ăsta-i doar un început
Ia priviți cât am crescut””

Copiii execută mișcările cerute de text, cu pauză între acțiuni, iar eu voi recita versurile, de
asemenea cu pauză, lăsând timp pentru acțiune.
După această rutină, copiii se pregătesc pentru servirea mesei, igienizându-și mâinile.
A.L.A.
La revenirea din sala de mese, copiii vor relua jocurile și activitățile la centrele de interes
pregătite:
Bibliotecă: „Toamna cea bogată”-citire imagini
Artă:„Coșul toamnei”-desen
Joc de masă:„Alege doar imagini de toamnă”-sortare
Voi sta printre copii și voi observa atent care sunt problemele de socializare prezente în
grupa de copii. Mă voi orienta mai ales către centrul Științe și Bibliotecă, unde trebuie să
acord explicații și să port discuții cu copiii. Aproape de momentul de încheiere al activității,
voi ruga copiii să finalizeze activitățile și jocurile, voi face evaluarea activității și voi ruga
copiii să facă ordine la jucării, apoi să se așeze pe pernuțe.
Întâlnirea de dimineață:
Salutul: „Dimineața a sosit,
Noi la grădi am venit.
Pe pernuțe ne-așezăm
Și frumos să ne salutăm.
După salut, copiii vor realiza prezența, calendarul naturii și calendarul zilei, folosindu-se de
cartonașele de la panoul „Întâlnirea de dimineață”.
Noutatea zilei: Voi purta o discuție cu copiii despre anotimpul toamna, despre bogâția lui în
fructe și legume, iar apoi copiii vor fi anunțați că Zâna Toamnă le-a trimis un plic, cu o
scrisoare și rugămintea de a face pentru ea câteva lucruri pe care trebuie să le ducă tatălui ei,
bătrânul Moș Ajun.
-„Va trebui să grupați roșiile în funcție de criteriul mărime:mari, mici și mijlocii, să le așezați
în pozițiile spațiale: sus, jos, lângă și să le numărați, apoi să modelați un coș cu legume și în
cele din urmă să-mi confecționați o coroniță pe care trebuie să o port pe cap la întâlnirea cu
tatăl meu.”
A.D.E+A.D.P.
„Roșii mici, mijlocii, mari”-joc didactic matematic
După intuirea materialului aflat într-un coș mare din fața lor: roșii de diferite mărimi, copiii
vor afla cum se desfășoară jocul didactic.
Sarcina didactică: să grupeze roșiile în funție de criteriul mărime în: mari, mici și mijlocii, să
așeze roșiile în pozițiile spațiale: sus, jos, lângă și să recunoască cifrele de la 1 la 3.
Elemente de joc: joc cu roșiile, aplauze, întrecerea.
Regulile jocului: Copiii vor fi împărțiți în trei echipe și fiecare echipă trebuie să rezolve
sarcina primită.
Sarcinile sunt:
 Să aleagă din coș roșiile mari, mici sau mijlocii;
 Să așeze roșiile mari, în coș, pe masă;
 Să așeze roșiile mijlocii lângă roșiile mari;
 Să așeze roșiile mici deasupra roșiilor mijlocii;
 Să aleagă din grupa de roșii mari doar 3;
 Să aleagă din grupa de roșii mici doar 2;
 Să aleagă din grupa de roșii mijlocii doar1;
 Să așeze sub grupa cu trei roșii cifra 3;
 Să așeze sub grupa cu două roșii cifra 2 și sub grupa cu o roșie cifra 1.
Pentru fiecare sarcină îndeplinită corect, echipele vor primi la panou o bulină.
Variantă: Voi inversa cartonașele cu numere, iar copiii trebuie să descopere schimbarea și
să exprime verbal de ce nu e corect, cum sunt așezate cartonașele cu numere.
La sfârșitul activității se va stabili echipa câștigătoare, numărând bulinele de pe panou și se
vor aprecia copiii care s-au remarcat în joc.
Tranziție: Trecerea spre următoarea sarcină adresată copiilor de Zâna Toamnă, se va realiza
prin tranziția, care va fi și joc pentru pregătirea mâinilor pentru activitatea de modelaj:
„Mâinile le ridicăm
Pe cap noi le așezăm
Și apoi pe ochi, pe nas,
Pe urechi ne-a mai rămas.
Iute batem din picioare,
Palmele le lovim tare!”
D.E.C.„Coș cu legume”-modelaj
Copiii vor primi planșete și plastilină și li se va aminti rugămintea zânei.
Se fac câteva recomandări: se va modela doar pe planșetă, pot folosi doar plastilina de pe
planșeta lor, când doresc să întrebe ceva sau să primească o explicație sau ajutor trebuie să
ridice mâna, plastilina nu se amestecă, pentru că atunci își schimbă culoarea, ci elementele
de altă culoare se atașează.
Se reamintesc tehnicile de lucru ce pot fi utilizate pentru modelarea legumelor: mișcări
translatorii față de planșetă, mișcări translatorii cu palmele față în față, mișcări circulare,
mișcări de aplatizare.
Voi demonstra aceste tehnici, enumerând și legumele ce pot fi modelate prin utilizarea
acestora.
Apoi copiii se apucă de lucru, iar eu îi îndrum, supraveghez și încurajez și le acord sprijin.
Cu 5 min. Înainte, voi anunța copiii că timpul de lucru se apropie desfârșit și voi organiza o
expoziție cu coșulețele modelate de către copii. Se realizează evaluarea pe baza criteriilor
enunțate la începutul activității.
Tranziție: Copiii se deplasează la baie, își spală mâinile, folosesc toaleta, iar la revenire vor
executa câteva mișcări de încălzire a principalelor grupe de mușchi pe cântecul:
„Mâinile le ridicăm...............”
D.O.S.:„Coroana toamnei”-decupare, asamblare, lipire
Copiii se așază la măsuțele dispuse în formă de careu deschis. Pe masă îi așteaptă
materialele cu care ei vor confecționa „Coroana Toamnei”: foarfece, lipici, hârtie glasată,
hârtie creponată, frunze, fructe uscate, un cerc din carton.
Se realizează recunoașterea materialelor, apoi voi explica copiilor cum trebuie utilizate
aceste materiale, pentru a confecționa coronița: ce anume vor decupa, cum pot utiliza
lipiciul, hârtia etc. Se reamintesc câteva reguli de securitate în privința utilizării foarfecii și
câteva reguli de comportare pe durata activității.
Pe timpul cât copiii lucrează, voi acorda atenție și sprijin tuturor, venind cu sugestii și
recomandări. Cu puțin timp înasinte de încheierea activității, copiii vor fi anunțați să se
apropie de finalizarea lucrărilor.
La sfârșitul activității, coronițele vor fi expuse și împreună cu copiii vom face aprecieri,
pe baza cerințelor.
Apoi copiii vor desfășura jocuri recreative:„Spune ce ai gustat?” și „Să ne găsim frații și
surorile”.
A.L.A.2- Jocuri recreative
„Ghicește, ce ai gustat?”
Un copil este legat la ochi și i se dă să guste un fruct sau un aliment sau un condiment:
sare, zahăr, miere, pâine etc. El gustă și trebuie să recunoască și să denumească numele
alimentului. Dacă nu știe răspunsul stă pe loc și repetă jocul. Dacă ghicește, numește un alt
coleg care să-i ia locul.
„Să ne găsim frații și surorile!”
Grupa este împărțită în două: grupa legumelor, grupa fructelor.
Fiecare grupă își alege un reprezentant. Se pun în piept simboluri ale grupei din care face
parte fiecare copil.
Reprezentanții fiecărei grupe își va chema frații și surorile. Spre ex. „Să vină la mine
castravetele”. Copilul chemat vine și se așază în spatele reprezentantului său
A.D.P.
Se vor face aprecieri asupra modului de desfășurare a activităților zilei, asupra participării
copiilor la joc și convorbire și asupra modului în care au respectat cerințele la activitatea de
modelaj.
Se organizează și se completează expoziția cu lucrările realizate de către copii, pe holul
grădiniței.
Apoi, copiii se întorc la rutină:„Păstrăm ordine la jucării!”, așezând jucăriile și lucrurile
utilizate în joc, la locul lor, pentru că se apropie momentul rutinei cu servirea mesei de
prânz.

S-ar putea să vă placă și