Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ “C-TIN PĂ UNESCU” TECUCI

PROPUNĂ TOR: SCARLAT MAGDALENA- LIDIA


DATA: 21.03.2014
CLASA: a- III - a
MODUL: FORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE
SUBIECTUL: PRIETENII NATURII
TIPUL LECŢIEI: FIXARE SI SISTEMATIZARE
DURATA : 45 minute
SCOPUL LECTIEI: Consolidarea capacită ţii de identificare şi analizare a acţiunilor dă ună toare şi de protejare a mediului înconjură tor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) COGNITIVE:
O.1- să identifice acţiunile dă ună toare mediului înconjură tor;
Obiectivul va fi realizat fă ră ajutor de catre: Grupa nr.1
Obiectivul va fi realizat cu puţin ajutor din partea profesorului de catre: Grupa nr.2

O.2 – să identifice modalită ţi de protejare a mediului înconjură tor;


Obiectivul va fi realizat fă ră ajutor de că tre: Grupa nr.1

O.3- să-şi exprime impresii şi tră iri proprii despre natură şi protejarea acesteia;
Obiectivul va fi realizat fă ră ajutor de că tre: Grupa nr.1
Obiectivul va fi realizat cu puţin ajutor din partea profesorului de că tre: Grupa nr.2

b) PSIHOMOTORII:

O.4 – să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii


Obiectivul va fi realizat fă ră ajutor de că tre: Grupa nr.1
Obiectivul va fi realizat cu puţin ajutor din partea profesorului de că tre: Grupa nr.2
c) AFECTIVE:

O.5 - să participe cu interes la activitate .

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, observaţia, jocul didactic;

MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, imagini cu acţiuni dă ună toare mediului, jetoane cu numere, afiş cu mesaje ecologice

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe.


DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE SI MIJLOACE EVALUARE


LECŢIEI REF. PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE

1. MOMENT Profesorul asigură un Elevii se pregă tesc


ORGANIZATORIC climat psihopedagogic pentru începerea
1’ optim desfă şură rii orei.
activită ţii.
Pentru buna desfaşurare a
lecţiei,se stabileşte liniştea
şi disciplina în sala de
clasă .
Elevii ascultă cu
2. CAPTAREA atenţie cele Imagini cu Individual
Profesorul le propune Conversaţia acţiuni din
ATENŢIEI elevilor un joc : “AŞA DA, prezentate de
5’ O.1 mediu.
AŞA NU” profesor.
Observaţia Frontal
Elevii vor veni pe râ nd la
catedră să extragă o Elevii extrag cate o
Jocul didactic
imagine pe care trebuie să imagine si o aseaza la
o privească bine şi să o locul potrivit.
aşeze la criteriul la care se
potriveşte.
Se va face o scurtă
conversaţie în ceea ce
priveşte acţiunile din
imagini , acţiuni dă ună toare
sau de protejare a mediului
înconjură tor.
ANEXA 1. Conversaţia
3. ANUNŢAREA
TEMEI Profesorul prezintă tema Elevii ascultă cu
1’ lecţiei în termeni accesibili atenţie.
copiilor, explicîndu-le că
astă zi vor discuta despre
acţiuni dăună toare mediului
O.5 inconjură tor dar şi despre
acţiuni de protejare a
acestuia.
Se va scrie data şi titlul lecţiei
pe tabla:” PRIETENII
4.DIRIJAREA NATURII” Conversaţia
ÎNVĂ ŢĂ RII Elevii ascultă cu
25’ atenţie şi ră spund la Explicaţia
întrebă ri.
-Ce înţelegeţi prin mediu
înconjură tor? Individual
(ceea ce vedem în jurul Imagini cu
nostru, tot ce ne înconjoară , acţiuni din
natura ) mediul
-Care sunt elementele ce înconjură tor
alcă tuiesc mediul Elevii privesc .
înconjură tor? imaginile şi îşi
(obiecte, plante, animale etc) exprimă liber Conversaţia
pă rerea lor.
Profesorul le prezintă Explicaţia
elevilor un set de 3(trei)
imagini şi îi invită să observe Observaţia
imaginile. Spune-ţi pă rerea în
legă tură cu faptele Individual
prezentate. Ce crezi că
s-ar întâmpla dacă toţi Frontal
oamenii ar proceda aşa? .
* Sunt aruncate deşeuri în
apă .
O.2
* Sunt aruncate gunoaie pe
O.3 iarbă .
* Loveşte pă să rile din cuib.
Elevii ascultă cu Conversaţia Frontal
O.4 - Este bine ce fac oamenii din atenţie cele spuse de explicaţia
imagini? (da, nu) profesor dau Pe grupe
- De ce credeţi asta? ră spunsul şi îl
- Ce importanţă are mediul argumentează .
înconjură tor?
ANEXA 2

O.6 Profesorul împarte clasa în 2


Elevii lipesc acţiunea Exerciţiu Flip-chart
(doua)grupe şi le propune Conversaţia Fix gum Frontal
elevilor un scurt exerciţiu în dreptul fiecă rei Imagini cu
oral în care vor trebui să imagini. mesaje Individual
ră spundă cu “bine” sau “ră u” ecologiste
şi să argumenteze ră spunsul
dat.
ANEXA 3

5.FIXAREA Profesorul le prezintă


elevilor pe o foaie de flip- Elevii primesc fisele
CUNOŞTINŢELOR
chart imagini cu mesaje de lucru si
10’
ecologiste şi le cere să incercuiesc cu verde Conversatia
lipească acţiunea corectă actiunea care ei
potrivită fiecă rei imagini. considera ca este cea Explicatia Fise de lucru Individual
ANEXA 4 adecvata pentru a Frontal
O.5 avea un mediu Exercitiu Culoare
inconjurator curat. verde
Profesorul le împarte
elevilor fişe de lucru în
care ei vor trebui să
recunoască prietenii
naturii şi să marcheze cu Conversaţia
cerculeţ verde acţiunea cu
care ei sunt de acord.
Profesorul acordă sprijin
elevilor care nu se
descurcă singuri.
Se poartă discuţii despre
acţiunile prezentate pe
foaia de flip-chart.
6.ÎNCHEIEREA
ANEXA 5 Elevii ascultă cu
ACTIVITĂ ŢII
3’ atenţie şi sunt foarte
încâ ntaţi de
Profesorul face aprecieri
recompensa primită .
verbale asupra
desfă şură rii activită ţii, îi
felicită pe elevi că au dat
dovadă de cetă ţeni model
şi îi asigură că în alta oră
vor merge şi în aer liber
pentru a pune în practică
ceea ce astă zi doar au
învă ţat.

ANEXA 3
FIŞĂ DE LUCRU

1.Ce plă cuţă s-ar potrivi pentru spaţiul verde din faţa şcolii:

Nu faceţi Nu călcaţi Nu
focul! pe flori! hrăniţi
animalele

2.Cum este bine să procedezi câ nd eşti într-o excursie?

Marcati cu un x afirmaţiile corecte.

 Aduni crengi uscate şi faci focul cu ele în mijlocul pă durii.


 Aduni resturile de mâ ncare şi hâ rtiile într-o pungă de plastic pe care o arunci în
primul tomberon de gunoi întâ lnit.

 Arunci în apa râ ului sticle şi resturi de mâ ncare.


 Nu rupi crengile copacilor sau plantele din jurul tă u.

ANEXA 5
FIŞĂ DE LUCRU

 Recunoaşte prietenii naturii şi marchează cu cerculeţ verde acţiunea cu care eşti de acord.



















S-ar putea să vă placă și