Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.05.2012
Clasa: I D
Şcoala: Liceul ’’Jean Monnet’’ Bucureşti
Propunător: învăţător NISTOR MARIAN – ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 3 ‘’NICOLAE TITULESCU’’ Bucureşti
Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii
Disciplina: Cunoaşterea mediului
Subiectul: Ursul brun
Tipul de lecţie: predare/învăţare
Obiectiv fundamental: însușirea cunoștințelor esențiale legate de urs
Obiective operaţionale:
O1 - să grupeze animalele domestice și animalele sălbatice dintr-un set dat de animale utilizand cunoștințele însușite
anterior;
O2 – să recunoască părțile componente ale ursului, cu ajutorul planşei;
O3 - să enumere caracteristici specifice ursului;
O4 – să comunice informaţii privind înfăţişarea ursului pe baza observării directe sau indirecte a acestuia;
O5 – să precizeze tipurile de urși existente în lume.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversația, explicația, observaţia dirijată, comparaţia, lectura, exerciţiul, jocul didactic, descoperirea
2. Resurse:
a) materiale: imagini, planşe, fişe de lucru, manual, bileţele, ghicitori, şabloane, auxiliar didactic, power point-uri, laptop,
soft educaţional
b) de timp: 50 min
c) bibliografice: manualul ( Editura Sigma ) , www.didactic.ro
3. Forme de organizare a activităţii: în grup, frontal, individual
Timp Ob. Strategii didactice
Evenimentul alocat Op.
Metode şi Mijl. de
didactic Conţinuturile învăţării Evaluare
procedee învăţăm.
Moment 1 min Asigurarea condiţiilor optime de Toate
desfăşurare a lecţiei. materialele
organizatoric
necesare
Reactualizarea 3 min - Ce am învăţat ora trecută la cunoaşterea Conversația Evaluare frontală
mediului? (animale salbatice din ţara
cunoştinţelor
noastră).
- De câte feluri sunt animalele? (domestice Explicația
/ sălbatice) Ce înseamnă animal sălbatic?
Dar domestic?
Voi împărţi fiecărui elev câte un bileţel pe
care sunt notate diverse animale, atât
O1 Bilețele cu
domestice, cât şi sălbatice. După ce se vor
citi, se vine la tablă şi se lipesc în dreptul animale
coloanei potrivite.
Exercițiul
• Stabiliţi dacă animalele enumerate sunt
animale domestice sau animale sălbatice: Evaluare
vulpea, iepurele de casă, iepurele de câmp,
individuală
ursul, lupul, căprioara, cocoşul, pisica,
găina, zebra, elefantul, calul, măgarul,
gâsca, curcanul, porcul, raţa, oaia, tigrul.

Captarea atenţiei 1 min Ghicitoare: Conversația Ghicitori


Un uriaş cam somnoros,
Peste iarnă stă ascuns.
Deşi sumanul său e gros Descoperirea
Niciodată n-a fost tuns.
Anunţarea 3 min Învăţătorul va interacţiona cu elevii pe Explicația Evaluare
bază de întrebări, explicaţii, exemplificări
subiectului frontală/individuală
pentru a exprima într-un mod accesibil
acestora obiectivele operaţionale propuse.
Dirijarea 15 Privim imaginea din manual de la pagina Conversația Imaginea din Evaluare frontală
48 şi identificăm animalele prezente în
învăţării min manual
aceasta. Printre altele şi familia de urşi.
Întreb copiii unde se află aceste animale,
după care insist asupra ursului.

Aspect, înălţime şi greutate


Stăpânul pădurilor, cel mai mare carnivor Explicația
O3 din România, are un trup lung de 2,50 m, e Conversația
înalt de 1,30 m şi atinge o greutate de 400
de kilograme.
Capul ursului e mare, botul ascuţit, ochii
mici şi urechile scurte. Picioarele lui sunt
groase, cu gheare lungi, ca nişte cârlige şi Planșă
talpa e lată. Se poate urca uşor în copac.
Culoarea blănii de pe labele puternice
variază de la aproape negru până la maro
ciocolatiu, cenuşiu, roşu sau maro deschis,
în funcţie de zona de răspândire.

Privind imaginea din manual ( pagina 48 ) Observația


copiii vor identifica părţile corpului
O2 ursului. dirijată Manual
Regimul alimentar
De obicei, ursul e vegetarian. Mănâncă
fragi, afine, mure, zmeură, alte plante, dar
şi rădăcini de copaci, ciuperci, ghindă de
O3 sub stejari. Mult îi place mierea de albine.
Atunci când îl apucă foamea, atacă
animalele domestice (oi, vaci, măgari ), pe
care le cară în braţe şi merge cu ele săltat,
pe picioarele dinapoi. Duce uşor în labe
două oi ucise.
Modul de viaţă

Urşii bruni sunt singuratici şi îşi străbat


teritoriul de primăvara până toamna. Nu au
duşmani naturali, cu excepţia omului,
evitând animalele cu care nu se pot hrăni.
În lunile reci, urşii bruni hibernează în
O4 peşteri sau în gropi săpate în pământ,
hrănindu-se în această perioadă de odihnă
cu rezervele de grăsime acumulate în
timpul verii. Lectura
În timpul somnului de iarnă, ursoaica fată
doi-trei pui drăgălaşi şi foarte mici. Par
nişte şobolani orbi, albi şi neputincioşi.
Alăptaţi bine în vizuină, se fac mari şi
învaţă obiceiurile părinţilor.

Prezint elevilor un material în format


electronic ( power-point ) cu tipuri de urşi:
O5 ursul polar, cel negru, ursul koala şi cel Comparația Slide-uri
panda.
Copiii vizionează şi se discută succint pe
marginea materialului observat.

Fixarea 5 Pe măsură ce discutăm, copiii primesc câte Conversația Fișă de Evaluare


o fişă în care trebuie să recunoască individuală
cunoştinţelor min O5 Munca completat
diferitele feluri de urşi, apoi să numească
O2 părţile corpului ursului brun, iar la final să independentă
deseneze un urs pe care îl vor colora după
bunul lor plac.
Realizarea Feedbackul se realizează pe tot parcursul Evaluare
lecţiei prin aprecieri, încurajări, laudă,
feedbackului individuală
stimulente verbale, etc.
Asigurarea 20 Transferul cunoştinţelor s-a monitorizat pe Fișă de lucru Evaluare
întreg parcursul activităţii, iar la final
retenţiei şi a min Exercițiul individuală
copiii vor primi un careu pe format A3 pe
transferului care îl vor completa în perechi.
Totodată, le voi prezenta la retroproiector Retroproiector
un soft educaţional intitulat „Priveşte şi
O4 ascultă animalele sălbatice”. Vor audia Demonstrația Soft educativ
sunetele produse de ursul brun, panda şi
O5
koala. Sunt propuse câteva ghicitori audio
de nivel mediu, uşor şi dificil. Fiecare va
răspunde la una dintre aceste ghicitori.
Dacă mai e timp, se rezolvă exerciţiile 2 şi
3 din manual, de la pagina 49. Manual
Încheierea lecţiei 2 min Elevii care au răspuns bine şi foarte bine Aprecieri Evaluare
sunt notaţi cu calificative şi încurajaţi să
verbale individuală
fie mereu activi.
MAMIFERE SĂLBATICE
- fișă de lucru în perechi-

Descoperiți în grila alăturată următoarele mamifere sălbatice din România:


Bizam
Bursuc
Cerb
Chițcan
Dihor
Lup
Mistreț
Muflon
Nevăstuica
Nurca
Nutrie
Pârs
Râs
Șoarece
Șobolan
Urs
Veveriță
Zimbru
Vulpe

S O B O L A N M A Z I B
O D I H O R A C R U N S
A B U R S U C L U P M Ă
R R L E I R T U N Â A L
E E U R B M I Z O R M B
C C A S Â R H P L Ș I A
E E P L U V C I F U F T
A Ț I R E V E V U R E I
M I S T R E Ț N M S R C
Ă C I U T S Ă V E N E E
Cuvintele se caută citindu-se pe orizontală, de la stânga la dreapta și de la dreapta la
stânga, sau pe verticală, de sus în jos și de jos în sus. Uneori, aceeași literă poate fi
întâlnită în două cuvinte.

SUCCES!!!

S-ar putea să vă placă și