Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Educatoare :Moldoveanu Elena Natalia


DS - DOMENIUL ȘTIINȚĂ
ACTIVITATEA: Cunoaşterea mediului
TEMA ANUALA:Cand,cum si de ce se intampla?
TEMA ACTIVITĂŢII :’’MARUL’’
TIPUL ACTIVITĂŢII : Dobândire de cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: observare
FORME DE ORGANIZARE: individual,frontal,pe grupuri.
SCOPUL ACTIVITAŢII : Însuşirea cunoştinţelor despre măr:
formă, mărime, culoare, păstrare, preparare. Dezvoltarea atenţiei şi a spiritului de
observaţie. Îmbogaţirea şi activizarea vocabularului cu cuvinte noi: miez,
sâmburi, neted, lucios, rostogoleşte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitiv - informaţionale:
- să recunoască mărul dintre alte fructe;
- să denumească parţile componente ale mărului: coaja, miez, sâmburi şi
codiţă;
- să precizeze forma ,mărimea şi culoarea;
Afective:
-să se implice în activitate;
Psiho –motorii
-să resolve sarcinile fişei;

METODE ŞI PROCEDEE: observare, conversaţie, explicaţie.


MATERIAL DIDACTIC: coş cu fructe, farfurioare, cutit, serveţele, mere de diferite
culori şi mărimi, Zâna toamna(imagini).
DURATA: 15-20 minute.
EDUCATOARE:NICOLETA CANDOI

Evenimentu Continutul stiintific Strategii Evaluare


l didactic didactice
Moment Aranjarea sălii de grupă. Observare
organizatoric Asigurarea condiţiilor necesare pentru
desfăşurarea activităţii.
Pregătirea materialului
Didactic.
Captarea Se face prin sosirea ,,Zânei Toamna ‘’cu
atenţiei. un coş plin de fructe. Se prezintă printr-o Conversţie
scurta povestire după care va dărui Surpriza
fiecărui copil câte un mar.
Reactuali- Vreţi să vedem ce fructe mai are Zina Convers-
zarea Toamna în coş? ţie
cunoştinţelor Să le denumim.
Anunţarea Pentru că Zâna Toamna s-a gândit să ne
temei şi a aducă şi să ne servească cu mere, eu m-
obiectivelor am gândit să observăm astăzi un măr, Conversa- Observare
pentru a ne îmbogăţii cunoştinţele ţie
referitoare la fructe.
Repeta titlul doi copii.

Dirijarea Se trece direct la observarea mărului de


învăţării catre copii:
-Ce aţi primit voi?
-Ce culoare are mărul din mâna mea?

Sa ridice toţi copii mărul care are Observare


aceeaşi culoare?
-Ce altă coloare mai au merele voastre?
Voi prezenta o minge mică şi mărul.
-Priviţi cum este mingea ?Este mărul Conversa-
asemănător cu mingea? ţia
Voi rostogoli mingea . Frontal şi Analiza
-Ce fac eu cu mingea? Individual Raspunsuri-
-De ce se rostogoleşte? lor copiilor
………….este rotund.
-Să vedem dacă şi mărul se rostogoleşte
la fel.
Voi apăsa mărul şi voi cere copiilor să
execute aceeaşi acţiune.
-De ce nu intră degetul în măr?
…………..este tare.
Se fixează denumirea acestei însuşiri
prin căutarea de alte obiecte tari: masă şi
scaun.
Trec pe la fiecare copil cu o farfurioară
cu felii de mere şi îi voi servi
îndemnandu-i să guste.
-Vă plac merele?
-Ce gust au ele?
………….dulce – acrişor.
Sinteza parţială o voi face amintindu-le Explicaţie Observare
copiilor că marul este rotund iar dacă îl
împingem el se rostogoleşte ca o minge.
Este tare dacă-l apasăm cu degetul are un
gust bun dulce-acrisor.

Se trece în continuare la parţile


componente taind cu cuţitul mărul. Voi
curăţa coaja şi o voi arăta copiilor.
-Ce fac eu acum?
………curăţaţi mărul
-Cu ce este acoperit marul?
………coajă.
-Cum este coaja mărului dacă o pipăim?
…………tare, netedă, subţire.
-Ce a ramăs după ce am curăţat coaja?
………….miezul.
Cum este miezul?
……….tare, de culoare albă.
Mirosim mărul. Ce miros are? Observare
………….specific, plăcut. Conver-
-Ce se află în mijlocul mărului ? satie
……….sâmburii. Frontal si
-Luaţi în mână un sâmbure şi apăsaţi-l. individual
Cum este?
………tare, mic, maroniu.
Sinteza parţială
Părţile componente ale mărului sunt
coaja care acoperă marul, miezul, Observare
sâmburii mici si tari şi o codiţă la exterior.
Merele pot avea coaja de mai multe culori
(roşu, galben şi verde).

Pomul din care culegem merele se


numeşte măr.
-De ce cumpărăm merele de la piaţă? Explicatie
………….sunt bune şi au vitamine.
-Ce pregatesc mamele voastre din mere?
……….prăjituri, compot.
Cum consumăm noi merele?
……… crude sau conservate. Conversa-
Ce facem înainte de a mânca merele? ţie
……………le spălăm.
Ce se întâmplă dacă nu spălăm merele?
…………….ne îmbolnăvim.
Merele sunt păstrate în ladiţe frumos
aranjate în cămară sau beci. Trebuie
culese cu grijă, să nu fie lovite pentru a
putea fi cât mai bine păstrate pentru
timpul racoros.

Sinteza finală
Mărul este un fruct de culoare roşie,
galbenă sau verde. Are forma rotundă.
Are un gust dulce – acrişor şi miros
plăcut. Mărul este alcătuit din coajă Expunere
subţire şi tare, miez de culoare albă şi
tare şi seminţe mici tari şi maronii.
Pomul din care culegem merele se
numeşte măr şi el creşte în livadă. Este
sănătos să mâncăm mere deoarece conţin
vitamine dar ele trebuie bine spălate
înainte. Merele le putem mânca
proaspete. Din mere se mai pot prepara
compoturi, prăjituri şi dulceţuri. Merele
se adună cu grijă, se aşeajă în lădiţe şi se
păstrează în cămări sau beciuri.

Asigurarea Copii vor primi o fişă ,,Recunoaşte şi


retenţiei şi a colorează adecvat mărul. Exercitiul Rezolvă
transferului Se discută fişa, se dau indicaţii asupra sarcinile
de cunoştinţe modului de rezolvare. Explicaţia fişei
Se urmăreşte realizarea sarcinilor.
Incheierea Se discută fişele. Conversa- Aprecieri
activităţii Se fac aprecieri şi se dau indicaţii. ţia verbale
Se oferă copiilor stimulente.

S-ar putea să vă placă și