Sunteți pe pagina 1din 14

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT “ALBINUȚELE”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ADP + ADE + ALA


„În pădure”
Nivel de vârstă/ grupa: 3-5 ani, nivelul I, Grupa mijlocie „Steluțele”;
Data: 25.02.2020;
Educatoare: Ionescu Laura-Ioana
Tema anuală de studiu: „Cum a fost, este și va fi aici, pe pământ?”;
Tema proiectului: „Prietenii noștri”
Tema săptămânii: „Animale sălbatice”
Tema activității: „În pădure”;
Forma de realizare: Activitate integrată: ADP + ALA + ADE (DȘ2 + DOS2)
Tipul de activitate: Consolidarea și verificarea cunoștințelor, abilităților și deprinderilor
Forme de organizare: individual și frontal

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
ADP (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
 SALUTUL
 PREZENȚA
 CALENDARUL NATURII
 TRANZIȚII
„Bat din palme”
„Ursulețul Martinel”
„În pădurea cu alune”

ADE (ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE)


DȘ2 (activitate matematică): „Cine știe, câștigă” - joc didactic;
DOS2 (activitate artistico-practică): „Ursul Martinică” – lipire.
ALA (ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES):
Joc de masă: „Animale sălbatice” - puzzle;
Știință: „Drumul ursului” – labirint;
Bibliotecă: „Țepii ariciului” – exerciții grafice.
Dimensiuni ale dezvoltării: Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului
apropiat;
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar.
Comportamente vizate: Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.
Scopul activității:
 Consolidarea și verificarea cunoștințelor referitoare la animale sălbatice, a deprinderilor de numărare în limitele 1-5, a
deprinderilor însușite în cadrul activităților practice (lipire);

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ALA:
Joc de masă: „Animale sălbatice” - puzzle;
să asculte cu atenţie indicaţiile primite;
să descrie imaginile redate de puzzle;
să realizeze corect puzzle-ul.
Știință: „Drumul ursului” – labirint;
să identifice drumul potrivit;
să adopte o ţinută corectă în timpul lucrului
Bibliotecă: „Țepii ariciului” – exerciții grafice.
să traseze corect țepii ariciului;
să finalizeze lucrarea.

ADE:
DŞ2 - Activitate matematică – „Cine știe, câștigă” - joc didactic.
să numere corect, în limitele 1-5, utilizând jetoane și cifre;
să recunoască cifra corespunzătoare numărului de elemente, pe baza materialului prezentat;
să raporteze corect numărul la cantitate şi cantitatea la numărul dat;
să utilizeze un limbaj matematic adecvat.
DOS2 (activitate artistico-practică): „Ursul Martinică” – lipire
să folosească materialele puse la dispoziţie, în mod corespunzător;
să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;
să finalizeze lucrarea ţinând cont de esteticul lucrării;
să manifeste interes pentru întreaga activitate.

SARCINA DIDACTICĂ:
o Formarea mulțimilor cu animale, în funcție de forma lor.
o Raportarea corectă a numărului la cantitate și a cantității la număr.

REGULI DE JOC:
Copiii sunt așezați pe scăunele, în semicerc. Vor fi nevoiți să îndeplinească mai multe sarcini care se găsesc în plicurile trimise de
pădurar. Copiii vor răspunde pe rând, primul copil ales va fi dintre cei mai cuminți și va fi ales de către educatoare, urmând ca pe
același criteriu, ei să aleagă dintre colegii care nu au răspuns. Răspunzând corect, copiii vor ajuta pădurarul să strângă animalele în
țarcuri pentru a le hrăni. Răspunsul corect reprezintă închiderea țarcului și hrănirea animalelor din interior și va fi aplaudat.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, pădurarul, animalele, recompensa.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: jocul, observaţia, conversaţia, explicaţia, exercițiul, demonstraţia, problematizarea, munca independentă,
turul galeriei;
2. Resurse materiale: individuale: puzzle, jetoane cu cifrele 1-5, roată cu elemente și clești cu imaginea cifrelor 1-5, creioane
colorate, carioci, puzzle, elementele pentru activitatea practică, lipici, foi de lucru, foi de sprijin, masca ursului, recompense;
demonstrative: calendarul naturii, imagini cu animale sălbatice, scrisoare, machetă „Animale din pădure”,
machetă „Pădurarul și animalele”, cutie cu mâncare pentru animale.
3. Forma de organizare a activității: frontal, individual și în perechi.
DURATĂ: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 „Activităţi matematice pentru preşcolari”, Erc Press Educativ, Bucureşti, 2005.
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație
timpurie 2019;
 „Piramida cunoasterii”, editura Diamant, Pitesti
 „Activităţile instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2005;
 „Curriculum pentru educație timpurie” 2019.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Copiii sunt aşezaţi pe pernuțe, în semicerc, împreună cu educatoarea.
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ debutează cu SALUTUL - se folosește „tehnica comunicării rotative” - pornind de la
educatoare către copilul din dreapta (Ex. „Bună dimineaţa, Radu,/Mă bucur că ești aici!”). Fiecare copil își va saluta colegii printr-o
strângere de mână.
Educatoarea anunță:
- Astăzi avem invitați. D-na director a venit însoțită de o altă doamnă, de data aceasta o doamnă inspector să vadă cât suntem noi de
cuminți și cât de multe lucruri știm, iar dacă vor fi multumițe de noi, ne vor aplauda și ne vor lăuda. Salutăm așa cum se cuvine pe cele
două doamne.
CALENDARUL NATURII unde copiii vor răspunde întrebărilor educatoarei despre an, anotimp, lună, zi, vremea de afară.
PREZENŢA - se va realiza cu ajutorul pozelor copiilor afișate la panoul cu copiii prezenți.
ÎMPĂRTĂŞIREA – în mijlocul cercului, pe covor sunt un urs de pluș. Voi ridica de jos ursul şi cer copiilor să îl dea din mână
în mână până la semnalul stop stabilit de mine. Acel copil la care se opreşte ursul trebuie să povestească dacă și cum a văzut el un urs
adevărat, iar copiii vor putea adresa întrebări.
NOUTATEA ZILEI - azi ne vom juca cu urși, dar și cu alte animale sălbatice, îl vom ajuta pe pădurar să le hrănească și
îngrijească așa cum se cuvine, iar apoi fiecare copil îşi va realiza propriul urs. Vom alege dintr-un coșuleț fiecare câte un animal – vor
fi trei animale sălbatice – vulpe, urs și arici. În funcție de animalul ales, vom trece la activitățile pe centre (ALA1), activități pe care
trebuie să le realizeze cât mai bine.
Prin tranziţia „Câte unul …” se trece pe la fiecare centru unde se observă materialele puse la dispoziţie. Voi explica sarcinile
la fiecare centru: la joc de masă vor avea de îmbinat împreună piesele unui puzzle, la ştiinţă vor avea de găsitcorespondentul fiecărei
cifre, iar la bibliotecă vor trasa linii, ajutând astfel ariciul să-și recapete țepii. Voi trece, pe rând, pe la fiecare centru pentru a interveni
acolo unde este cazul şi voi aprecia rezultatele muncii lor.
Prin tranziţia „Bat din palme” se trece la ADE - joc didactic „Cine știe, câștigă”, care se desfăşoară frontal cu întraga grupă de
copii. La începerea activităţii în grupă se primeşte o scrisoare care este adresată copiilor din grupa „Steluțelor”. Deschizând-o, am
găsit mesajul unui pădurar. Scrisoarea a venit însoțită de o machetă mare pe care era desenat un traseu prin pădure. Am citit copiilor
scrisoare de la pădurar care ne transmitea că dacă vor rezolva corect toate cerinţele de la activitatea matematică, vom reuși să ajutăm
pădurarul să hrănească și să îngrijească animalele pădurii și vom primi, de asemenea, materialele pentru următoarea activitate.
Se va trece la activitatea practică „Ursul Martinică” – lipire, prin tranziţia „Ursulețul Martinel”, unde copiii vor lipi
elementele spre descoperirea „Ursului Martinică”. Se va efectua evaluarea activităţii şi se vor expune lucrările într-un loc vizibil.
Încheierea activităţii se realizează prin ALA2: „Ursul doarme și visează”.
Mijloc de realizare: joc distractiv
Scopul activității: Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor;
Dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării.
Obiective operaţionale:
O1 – să execute jocul distractiv după indicațiile date de educatoare;
O2 – să participe alături de colegi la jocul propus.
Sarcina jocului: - Spre finalul cântecului, Ursul se trezește și încearcă să recunoască un jucător, pipăindu-l. Dacă ghicește, cei
doi își inversează rolurile. Adică, jucătorul devine Urs iar Ursul se transformă în jucător.
Regulile jocului:
Copiii pornesc și opresc jocul la semnalul educatoarei.
Se alege copilul care s-a descurcat cel mai bine la întreaga activitate. Va primi masca ursului și se va așeza ghemuit. Ceilalți
copii din grupă vor forma un cerc în jurul lui, ținându-se de mâini, se vor învârti și vor „Ursul doarme și visează/Că papucii lui
dansează,/Ce să-i dăm noi de mâncare?/Lapte dulce sau cafea?/S-aleagă pe cineva…”. La terminarea cântecelului, Ursul se va ridica,
ținând ochii închiși, va încearca să recunoască un jucător, pipăindu-l. Dacă ghicește, cei doi își inversează rolurile, noul Urs primind
masca. Adică, jucătorul devine Urs iar Ursul se transformă în jucător. Jocul va continua până vor fi jucat rolul Ursului majoritatea
copiilor.
Elemente de joc: mișcarea, aplauzele, cântec;
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul;
Durata: 6-7 min.
La sfârșitul activității copiii sunt felicitați de educatoare și primesc recompense.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGIA DIDACTICĂ
EVENIMENT
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și Forme de EVALUARE
DIDACTIC Mijloace
procedee organizare
1. Moment Se asigură condițiile optime pentru
organizatoric desfășurarea activității.

Apelul la curiozitatea intelectuală a


copiilor, orientarea şi concentrarea activităţii Scrisoare
psihice cognitive se realizează prin elementul
Observarea
surpriză – scrisoarea primită de la un Conversația capacității de
pădurar. Acesta ne transmite că ne-a trimis Machetă
atenție voluntară
două machete, una cu animalele ce cutreierau „Animalele
2. Captarea
pădurea și cealaltă cu țarcurile unde ele vin pădurii” Frontal
atenției
să se hrănească, iar dacă vom rezolva corect
toate cerinţele de la activitatea matematică,
Explicația Machetă Copiii vor denumi
vom reuși să-l ajutăm, să hrănească și să
„Pădurarul și materialele
îngrijească animalele pădurii și vom primi,
drept recompensă, materialele pentru animalele”

următoarea activitate.
3. Anunțarea Li se propune copiilor să accepte
Se observă
temei provocarea lansată de pădurar și să rezolve interesul
sarcinile propuse. Astăzi vom aduce Conversația Frontal manifestat de
copii
animalele în țarcuri pentru a ajuta pădurarul
Explicația
să le hrănească și să le îngrijească.
4. Dirijarea Pentru început, copiii vor alege jetoane pe
învățării care au imaginea unor animale sălbatice. În
funcție de imaginea aleasă, ei vor fi împărțiți Puzzle
la centre astfel: cei ce au ales jetonul cu
imaginea vulpii, vor merge la centrul Joc de
masa unde vor avea de îmbinat piesele unor Fișe de lucru Observarea
puzzle-uri, copiii ce vor fi ales jetonul cu comportamentului
ALA1 Conversația Frontal
imaginea ursului, vor merge la centrul
Știință unde vor avea de găsit/descoperit care Jetoane

este drumul cel bun, spre rezolvarea


labirintului, iar cei ce au ales jetonul cu Rezolvarea
Explicația Creioane Individual
imaginea ariciului, vor merge la centrul corectă a
Bibliotecă unde vor avea de trasat țepii sarcinilor de lucru
ariciului. După rezolvarea sarcinilor de la
centre, îi voi felicita pe copii și îi voi invita
să descopere următoarele activități pregătite Carioci

pentru ei. Prin tranziția „Bat din palme” se


trece la ADE.
Prezentarea materialului
Voi aduce machetele „Animalele
pădurii” și „Pădurarul și animalele”, iar
copiii vor denumi materialele pe care le văd.
Anunțarea jocului
Conversația
Copiii sunt anunțați că vom juca
Machetă Observarea
Frontal
împreună jocul „Cine știe, câștigă” și că, în
„Animalele comportamentului
cadrul acestui joc, vor fi nevoiți să numere și
pădurii”
să asocieze numărul la cantitate.
Explicarea și demonstrarea jocului
După cum observați, avem cele două
ADE – DȘ2 machete, una cu animalele din pădure,
cealaltă cu casa pădurarului și țarcurile, locul
unde animalele sunt strânse, hrănite și Explicația
Rezolvarea
îngrijite de către acesta. În fiecare țarc avem.
corectă a
după caz, cifra sau numărul de animale, iar
Machetă Individual sarcinilor de lucru
noi, vom fi nevoiți să aducem tot atâtea
„Pădurarul și
animale câte ne arată cifra sau să pundem
animalele”
cifra corespunzătoare numărului de animale
din țarc. Vom lua de pe macheta cu
„Animalele pădurii” atâtea animale, de un
singur fel, câte ne indică cifra și le vom așeza
în țarcuri, după care un copil îl va ajuta pe
Exercițiul
pădurar să le hrănească. După efectuarea
Rezolvarea
Introducerea în activitate se face printr-o
ghicitoare „Toată iarna în pădure/ Doarme
dus într-un bârlog,/ Nu vrea miere, nu vrea
mure,/ De ce n-o fi vrând mă rog?/ Fiindcă-i
frig şi doarme dus/ În bârlog bătrânul…
Conversația
urs.”. Se prezintă modelul făcut de Frontal
educatoare și se intuiesc materialele pe care
Modelul
le au în față. Explic copiilor că din aceste
edducatoarei
materiale vom realiza un urs și voi trece la
explicarea și demonstrarea modului de
realizare a lucrării:
 se ia fiecare element în parte, se așază
cu partea colorată pe foaia de sprijin,
se aplică lipici pe partea albă a Explicația
acestuia și se lipește la locul
ADE – DOS2 corespunzător.
Lipici
Înainte de efectuarea lucrărilor, se vor
realiza câteva exerciții pentru încălzirea Observarea

mușchilor mâinii: „Mișcăm degețelele/ Și comporta-

batem pălmuțele,/ Ale noastre degețele/ Se mentului

fac mândre păsărele./ Zboară-n sus, zboară-


n jos/ Și-am creat un cer frumos!” Demonstrația Elementele de
Sunt anunțați că lucrările vor fi expuse, se lipit
amintesc criteriile de evaluare a lucrării, iar
Se propune executarea unui joc „Ursul
doarme și visează” – ALA2 . Se explică Conversația
regulile jocului, se oferă masca ursului celui
6. Încheierea Frontal
mai cuminte copil și se va executa jocul. Recompense Aprecieri
activității
După ce toți copiii au fost în rolul
Ursului, le voi oferi recompensele și îi voi Explicația Individual
felicita pentru participarea la activități.

S-ar putea să vă placă și