Sunteți pe pagina 1din 23

ROMANIA

MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Proiect de activitate
integrată
-Gradul I-
-IC 1-
Data: 18. X. 2022
Grădinița “SPIRIDUȘII”
Nivelul I
Grupa Mijlocie “C”
Educatoare: Forăscu Andrada-Cristina

1
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

2
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Tema de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”


Tema proiectului tematic: “Călători prin anotimpuri”
Tema săptămânii: “În cămară-i o comoară”
Tema activității: “Mărul-rotunjorul”
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor și deprinderilor
Forma de realizare: Activitate integrată

Mijloace de realizare: Activități de Dezvoltare Personală (A.D.P)

Rutina
-“Bine ați venit!” (deprinderi specifice sosirii la grădiniță)
-“Facem gimnastică pentru a crește mari și sănătoși!” (gimnastica de înviorare)
 “Dansăm Bughi! Bughi!”
 “Sări minge, sări!”
 “Bate vântul, frunzele!”
-“Apa-prietena mea! Mă spăl fără să-mi stropesc colegii!” (deprinderi de igienă individuală și
colectivă)
-“Sunt mare, mănânc civilizat!” (deprinderi de autoservire, deprinderi de ordine și disciplină)

Tranziția
-Joc cu text și cânt: “Trenulețul muzical” (“Eu locomotivă sunt,/ Voi sunteți vagoane!/ Așezați-
vă în rând,/ Trenu-i cu bomboane!”)

Întâlnirea de dimineață
Tema: „Îmi salut colegul!”

Scop: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării


interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari.

Obiective operaționale:
-să utilizeze formula de salut adecvată momentului zilei;
-să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică, privire);
-să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,
marcându-le prin simbolul adecvat;

Comportamente urmărite:
 Să-și coordoneze mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,
melodii;
 Să-și însușească și să respecte regulile grupei;
 Să demonstreze abilități de autocontrol emoțional;

3
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Etapele activitatii:

Salutul: „Bună dimineaţa, copii!”


Prezenţa: Verificarea prezenţei copiilor
Calendarul naturii

 „Ce zi este astăzi?”


 „Ce zi a fost ieri?”
 „Ce zi va fi mâine?”
 „Repetă zilele săptămânii!”-„Eu spun, tu repeți!”
 „Cântă cântecul zilei de MARȚI-„Unu și cu unu’s frați,/ Cea de-a doua zi e marți!/
Marți, marți, iar e marți,/ Cea de-a doua zi e marți!”
 „În ce lună ne aflăm?”
 „În ce anotimp ne aflăm?”
 „Numește câteva semne de toamnă!”
 „Cum este astăzi vremea?”

Activitatea de grup/ Înviorarea: “Am ajuns la grădiniță! Am zâmbit la soare!/Și acum sunt gata
de înviorare./ Sunteți și voi gata? Să ne ridicăm?/ Hai cu mic cu mare,/ Să ne-nviorăm! ” (se
va cânta “Bună dimineața!”-cântec însoțit de gesturile sugerate de versuri).

Cantec_”Bună dimineața!”
Refren: “Veverita s-a trezit!
Buna dimineata!
Ursuletii s-au trezit!
Buna dimineata!
Iepurasii s-au trezit!
Buna dimineata!
Si copiii s-au trezit!
Buna dimineata!”

“Ritmul de inviorare
Ne-a cuprins pe fiecare!
Dupa ce ne-am facut patul,
A urmat apoi spalatul
Pe ochi si pe dintisori,
Pe nasuc, pe subtiori.”
Bine e sa fii curat!
Ingrijit si pieptanat!

Noutatea zilei: „În lumea fructelor de toamnă noi vom intra!/ Merele gustoase le vom observa/
Și lucruri importante noi vom învăța!”

4
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Strategii didactice:

a)Metode si procedee
 conversația
 explicația
 jocul
 problematizarea

b)Elemente de joc
 surpriza
 mișcare ușoară

c)Resurse materiale
 Catalogul grupei
 Calendarul naturii

d)Forme de organizare
 Frontal
 individual

5
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Tema de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”


Tema proiectului tematic: “Călători prin anotimpuri”
Tema săptămânii: “În cămară-i o comoară”
Tema activității: “Mărul-rotunjorul”
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor și deprinderilor
Forma de realizare: Activitate integrată

Categorii de activități abordate:Jocuri și Activități Liber Alese 1 (A.L.A. 1)

Centre de interes deschise si materialele puse


la dispozitia copiilor
Centre de interes Sarcini Materiale Obiective operaționale

Constructii Construiește Piese de asamblat tip -să construiască coșulețe pentru


“Coșulețe pentru rozete, mere din lemn, mere prin îmbinarea pieselor de
mere”! material natural; tip rozete puse la dispoziția lor;
-să-și folosească imaginația în
realizarea temei propuse;
-să manifeste răbdare, atenție și
interes pentru executarea
sarcinilor date;
Artă Colorează “Mărul Fișă de colorat (ANEXA -să mânuiască corespunzător
vesel” 1) instrumentele de lucru;
Creioane -să coloreze mărul respectând
culorile și conturul;
Joc de masă “Mărul și prietenii Puzzle-uri -să asambleze piesele de
lui” puzzle în vederea obținerii unor
imagini ce reprezintă fructe de
toamnă;
Știință „Din jumătate- Fișă de lucru (ANEXA 2) -să asocieze câte două jumătăți
întreg”-FRUCTE DE de fruct în vederea obținerii unui
TOAMNĂ întreg;
Metode și procedee:
 Conversația
 Exercițiul
 Explicația
 Demonstrația
Forme de organizare:
 Frontal
 În grupuri mici
 Individual

6
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Comportamente urmărite:
 Să construiască cu ajutorul pieselor puse la dispoziție coșulețe pentru mere;
 Să coloreze cu ajutorul creioanelor puse la dispoziție imaginea unui măr;
 Să asambleze piesele de puzzle în vederea obținerii unor fructe de toamnă;
 Să asocieze jumătăți în vederea obținerii unui fruct întreg;
 Să mânuiască în mod corespunzător materialele puse la dispoziție respectând pozi ția
corectă la masa de lucru în vederea realizării sarcinilor propuse;
 Să realizeaze sarcinile de lucru cu consecvență;
 Să manifeste creativitate în realizarea sarcinilor de lucru;
 Să înțeleagă mesaje simple;
 Să pronunțe corect sunetele specifice limbii române;

Mijloace didactice:
 Piese de construit de tip ROZETE
 Legume de plastic/legume-material natural
 Fișă de colorat “Mărul vesel” (Anexa 1)
 Puzzle-uri tematice “Mărul și prietenii lui”
 Fișă de lucru „Din jumătate-întreg”-FRUCTE DE TOAMNĂ (Anexa 2)
 Creioane colorate

Desfășurarea activității

Copiii intră în sala de grupă unde vor găsi prezentarea celor patru centre de interes
deschise (Construcții/ Artă/ Joc de masă/ Știință). Educatoarea descrie fiecare centru de
interes prin prezentarea tematicii acestuia, a materialelor de lucru și a sarcinilor care trebuie
îndeplinite. Fiecare copil își alege un centru de interes, își selectează materialele de lucru
prezentate de educatoare și se apucă de lucru. Pe parcusul jocurilor și activităților liber alese,
educatoarea supraveghează și îndrumă acolo unde este necesar. Educatoarea face aprecieri
generale/individuale asupra activității copiilor în cadrul jocurilor și activităților liber alese.

7
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Tema de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”


Tema proiectului tematic: “Călători prin anotimpuri”
Tema săptămânii: “În cămară-i o comoară”
Tema activității: “Mărul-rotunjorul”
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor și deprinderilor
Forma de realizare: Activitate integrată

Categorii de activități abordate: Jocuri și Activități Liber Alese 2 (A.L.A. 2)

Centre de interes deschise si materialele puse


la dispozitia copiilor
Centre de interes Sarcini Materiale Obiective operaționale

Joc distractiv “Țăranul e pe Coșuleț cu fructe -să aplice regulile jocului;


câmp” Șortuleț și pălărie de -să manifeste atitudini de
paie cooperare, de competiție și
Joc liniștitor “M-aș juca...” Minge de fair-play;
-să manifeste interes
pentru activitate;

Metode și procedee:
 Conversația
 Explicația
 Demonstrația
 Exercitiul

Forme de organizare:
 Frontal
 Individual

Mijloace didactice:
 Coșuleț cu fructe

Comportamente urmărite:
 Să participe la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;

8
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

 Să-și însușească și să respecte regulile jocului;


 Să demonstreze abilități de autocontrol emoțional;

Desfășurarea activității

Joc distractiv
„Țăranul e pe câmp”

Copiii sunt așezați turcește în formă de cerc pe podea. Jocul este bazat pe versurile
cântecului “Țăranul e pe câmp”. Pentru prima strofă, un copil ales să fie “ţăranul”-echipat cu
șorțuleț și pălărie de paie-va alege un partener din grupul copiilor având rolul “nevestei”.
Nevasta alege “un copil”, rolul din următoarea strofă cântată şi tot aşa, se aleg copiii până la
sfârşitul cântecelului. Se va forma un şir de copii care se ţin de mâini cântând şi dansând în
forma de şir şerpuit. Așteptând să fie aleși de „țăran”, copiii cântă și țin ritmul prin aplauze.
„Țăranul” ține un coșulet cu fructe pe care îl va plimba pe parcursul jocului. Odată terminat
cântecelul, fiecare copil își prezintă rolul, iar apoi se reintegrează in cercul copiilor, iar jocul se
poate relua de câteva ori astfel încât toți copiii să fi fost aleși.

Joc liniștitor
“M-aș juca...”

Copiii sunt asezați în cerc, turcește pe podea. Un copil primește o minge pe care o
rostogolește la un altul, după dorința proprie, spunând următoarele cuvinte: „M-aș juca cu...
(numele copilului)!”. Cel care a primit mingea dă următoarea replică: „De ce cu mine și nu
cu... (numele altui copil)?”, după care rostogolește mingea spre copilul numit. Jocul continuă
până când mingea a trecut pe la toți copiii și se poate relua după nevoie.

9
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Tema de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”


Tema proiectului tematic: “Călători prin anotimpuri”
Tema săptămânii: “În cămară-i o comoară”
Tema activității: “Mărul-rotunjorul”
Tipul activității: de consolidare a cunoștințelor și deprinderilor
Forma de realizare: Activitate integrată

Categorii de activități abordate: Activități pe domenii experiențiale (A.D.E.)

Domeniul Știință (DȘ)-și Domeniul Estetic și Creativ 1 (DEC 1)- “Mărul-Rotunjorul”


(observare/ pictură prin amprentare)

Scopul
 Stimularea curiozității și a interesului preșcolarilor pentru investigarea și cercetarea
mediului înconjurător

Dimensiuni ale dezvoltarii


A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de via ță familiare;
A.2. Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mi șcării;
A.3. Sănătate și practici privind securitatea personală;

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
B.4. Autocontrol și expresivitate emoțională;

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învă țare;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activită ți);
C.3. Activare si manifestare a potențialului creativ;

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA MEDIULUI


E.1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

10
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Comportamente vizate
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activită ți variate;
A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu
mediul apropiat;
A.3.1. Exersează respectarea unor principii de bază specifice unei alimenta ții
sănătoase;
B.4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte
literare, obiecte de artă, etc.
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învă țarea în situa ții noi;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecven ță;
C.2.2. Integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activită ți artistico-plastice;
E.1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
E.2.1. Evidențiază caracteristicile unor obiecte din mediul înconjurător;

Obiective operationale
 Să recunoască mărul folosind materialul intuitiv pus la dispoziție;
 Să descrie mărul folosind materialul intuitiv pus la dispoziție;
 Să precizeze pe baza observațiilor făcute modul în care se consumă mărul;
 Să obţină imaginea unui măr folosind efecte plastice specifice tehnicii amprentării;
 Să aplice pete de culoare pe suprafața de lucru folosind materialele puse la dispoziție;
 Să mânuiască cu atenţie materialele şi instrumentele puse la dispoziţie respectând
ordinea efectuării operațiilor;

Sarcina didactica
 Observare
 Pictură prin amprentare

Strategii didactice
Metode și procedee:
 surpriza
 conversația
 problematizarea

11
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

 observația
 explicația
 demonstrația
 exercițiul

Mijloace didactice:
 bagheta fermecată
 plic-surpiză cu mesaj de la Zâna Toamnă (Anexa 3)
 imagini corespunzătoare anotimpului toamna
 fond muzical
 coș cu fructe de toamnă
 farfurie cu mere
 tocător, cuțit, șorțuleț
 Imagini cu ciclul de viață al mărului (pom fructifer)
 materialele necesare realizării picturii (foaie-suport de lucru (Anexa 4), șervețele
umede, sevalet, guașe, bureței)
 imagini corespunzătoare etapelor de urmat în realizarea picturii prin amprentare
 exemple de lucrări cu tema „Mărul” realizate prin tehnica amprentării

Forme de organizare:
 frontal
 individual

12
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Scenariul activității
Secvențele Conținut Strategii didactice Evaluare
didactice (Instrumente si
indicatoare)
Metode și Mijloace didactice Forme de
procedee organizare
Moment Aerisirea sălii de grupă. Conversația Mobilierul modular și Frontal „Eu așez
organizatoric Crearea condițiilor de lucru necesare bunei scăunele masutele, tu-ți iei
desfășurări a activității. scăunelul!”
Asigurarea liniștii necesare începerii activitătii
integrate.
Captarea Se va realiza prin descoperirea și prezentarea Conversația Plic-surpriză cu mesaj Frontal „Privește cu
atenției materialelor trimise copiilor de Zâna Toamnă Surpriza de la Zâna Toamnă atenție!”
(coșuletul cu fructe și plicul-surpiză-Anexa 3) Observația Bagheta fermecată
Anunțarea Copiii vor fi anunțați că tema zilei se numește „Ascultă cu
temei “Mărul-Rotunjorul”. Conversația Frontal atenție!”
“Copii, astăzi vom observa și vom picta mărul!” Explicația
Reactualizarea „În ce anotimp ne aflăm?” (Ne aflăm în anotimpul Conversația Imagini Frontal
cunoștințelor și Toamna!) corespunzătoare
dirijarea “Care sunt semnele anotimpului Toamna?” anotimpului toamna
învățării (Toamna vremea se răcește, frunzele se Explicația „Ascultă cu
îngălbenesc și cad, pleacă păsările călătoare, se atenție!”
coc multe fructe și legume!)
“Ce fructe de toamnă cunoașteți?” Coș cu fructe de Frontal
Se prezintă coșul cu fructe de toamnă. Problematizarea toamnă

13
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Educatoarea invită copiii să descopere mărul și


să-l cerceteze.
“Ce culoare are coaja mărului?” (Mărul poate fi Farfurie cu mere
roșu/verde/galben/culori combinate!) spălate Evaluare orală
“Ce culoare are miezul mărului?” (Mărul are
miezul galben indiferent de culoarea lui Conversația Mere-material natural
exterioară!)
“Ce formă are mărul?” (Mărul este rotund!) Tocător, cuțit, șorțuleț
Educatoarea invită copiii să pipăie mărul.
“Cum este Mărul la atingere?”
(Mărul se simte neted și tare la atingere!) Explicația
Educatoarea invită copiii să guste din măr.
“Ce gust are mărul?” (“Mărul este dulce!”) Imagini cu ciclul de
Educatoarea prezintă copiilor faptul că mărul viață al mărului (pom Frontal
crește în livadă, în pomul fructifer cu același fructifer)
nume și că ceea ce se consumă este fructul.
Mărul este un fruct. Pomul fructifer numit măr are
rădăcină care se dezvoltă în pământ, la suprafață
crește o tulpină lemnoasă din care se dezvoltă
crengi pe care cresc frunze. Primăvara, mărul
înflorește; după ce florile au fost polenizate de
albine, din ele se dezvoltă fructele-adică merele.
Mărul crește în livadă alături de alți pomi fructiferi- Conversația Frontal
de exemplu-părul, gutuiul, nucul, etc. Omul udă
periodic pomii, îi curăță de crengile uscate și
înlătură insectele care ar putea dăuna.
Merele se mănâncă crude sau pregătite în
prăjituri sau gemuri după ce au fost bine spălate Explicația Evaluare orală

14
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

cu apă. Mărul se poate consuma cu coaja,


aceasta fiind sănătoasă și bogata in vitamine și
fibre.
Merele se consumă pentru că sunt delicioase, pe
de o parte, și bogate în vitamine, pe altă parte.

Se face sinteza parțială, după care copiii sunt
invitați la pictură. Materialele necesare
… realizării picturii (foaie-
Se prezintă materialele de lucru, modul și ordinea suport de lucru (Anexa Frontal Evaluare frontală
în care trebuiesc folosite acestea în realizarea Demonstrația 4), șervețele umede,
lucrării. sevalet, guașe,
Se observă că mărul este roșu, verde, galben sau Explicația bureței)
combinat, iar frunzele lui sunt verzi.
Se explică și se demonstrează tehnica de lucru. Exercitiul Fond muzical
Se va folosi tehnica amprentării; copiii se vor
exprima plastic cu ajutorul punctului și petei de Conversația Imagini
culoare realizate cu ajutorul unor bureței îmbibați corespunzătoare
în culoare care apoi vor amprenta suprafața de etapelor de urmat în Frontal
lucru. realizarea picturii prin
Educatoarea demonstrează tehnica. amprentare
Educatoarea prezinta o serie de exemple de Demonstrația
lucrari cu tema “Mărul”, lucrari realizate cu Exemple de lucrări cu
ajutorul tehnicii amprentării Explicația tema „Mărul” realizate Evaluare frontală
Se explică modul în care se încălzesc mânuțele prin tehnica Individual
și se trece la pictură. (Anexa 5) Conversația amprentării Evaluare orală

Asigurarea Se realizează sinteza generală (împreună cu

15
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

retenției și a copiii) care se referă la caracteristicile mărului


transferului (culoare, formă, gust, etc), locul unde crește Conversația Imagini
mărul și reguli de igienă referitoare la consumul corespunzătoare temei Frontal Evaluare orală
acestui fruct de toamnă. Explicația
Se fixează cunoștințele copiilor legate de tema
activității.
Evaluarea Lucrările se expun și sunt apreciate în funcție de Conversația Frontal Evaluare frontală
performanței acuratețe, grad de finalizare și originalitate. Explicația Panoul de expoziție Individual Evaluare
Observația individuală
Evaluare orală
Încheierea Copiii își vor exprima bucuria de a se fi intâlnit cu Recompense (Anexa Individual Evaluare frontală
activității “Mărul-rotunjorul” adus de Zâna Toamnă! Se fac Conversația 6)
aprecieri generale asupra comportamentului din Evaluare orală
timpul activității și se împart recompense (Anexa
6).

16
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

ANEXA 1
Fișă de colorat “Mărul vesel”

17
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

ANEXA 2
Fișă de lucru-„Din jumătate-întreg”-FRUCTE DE TOAMNĂ

18
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

ANEXA 3
Anunț pentru copii de la Zâna Toamnă

Dragi copii,

Vă anunț cu bucurie
Că astăzi vom face o călătorie
Fără mașini și avioane,
Fără autobuze și autocare!

Vom călători cu mare zor


În lumea minunată a fructelor!
Aici vom observa și vom picta
Dar sigur vom și învăța!

Dragi copii, ați observat


În coș multe fructe-am adunat
Dar astăzi vă prezint cu voioșie
Mărul-ce tare-mi place mie
Priviți atent și învățați
Cum și de ce să-l consumați!

19
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

ANEXA 4
Foaie suport pentru pictura „Mărul-Rotunjorul”

20
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

ANEXA 5
Cântec pentru încălzirea mușchilor mici

“Mișcăm degețelele”

“Mișcăm degețelele,
Batem, batem palmele,
Pumnișori-i strângem ghem,
Cât de repede putem!

Ne jucăm, ne jucăm,
Cu degețelele noi pictăm,
Când degețelele s-au încălzit,
Noi la lucru am pornit!”

21
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

ANEXA 6
Recompense pentru copii isteți

22
ROMANIA
MINISTERUL EDUCAŢIEI
GRADINITA “SPIRIDUSII”
STRADA VALEA CALUGAREASCA NR 6, SECTOR 6 BUCURESTI
Tel./Fax : 021/4132440 e-mail :gr87_spiridusii@yahoo.com

Bibliografie
 „Curriculum pentru educatia timpurie”-2019
 „Pedagogia invatamantului prescolar”, Editura DPH, Bucuresti, 2019
 „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii“, Editura V&Integral,
Bucureşti, 2006
 „Ghid pentru invatamantul prescolar”, Editura Polirom, Bucuresti, 2009
 „Pedagogie pentru invatamantul preprimar”, Editura Didactica si Pedagogica,
Bucuresti, 2003
 “Piramida Cunoaşterii - repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar”,
Editura Diamant, Pitești, 2014
 “Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță”-ediția a 2-a, Editura
Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2022
 „Cantece pentru prescolari”, Editat de S.C. „Tribuna invatamantului” S.A., Bucuresti,
1995
 „Jocuri muzicale pentru copii mari si mici”, Editura Sigma, Bucuresti, 1999
 „Activitati transdisciplinare pentru gradinita si ciclul primar”, Editura Paralele 45,
Bucuresti, 2004
 „LAROUSSE-Explica-mi...De ce nu are melcul labe?.. si tot felul de intrebari despre
gradina”, Editura RAO, Bucuresti, 2019
 „LAROUSSE-Enciclopedia celor mici-GRADINA”, Editura RAO, Bucuresti, 2019

23

S-ar putea să vă placă și