Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Activitate integrată
Prof. ȋnvǎț. Preșcolar:Telcean Ana-Maria
Grădiniţa cu P.P. Nr.3 -Bistriţa
Data: 12.11.2019
PROIECT DE ACTIVITATE
A. I. Fructe parfumate
Categorii de activităţi:
ADE: DOMENIUL ȘTIINŢE: Strugurele- observare
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE:Strugurele-colaj
ALA(I):
Construcții:Coșuri pt fructe -(floricele)
Nisip și apă: Fructe- amprentare cu forme
Artă: Strugurele-modelaj
ALA(II):
Joc distractiv: Coșulețul rupt
Momentul poveștilor
ADP:
*Înt.de dimineaţă: Ce ne-aduce Toamna-n coș?
* Ne pregătim pt activităţi”-depr. de ordine şi disciplină
’’Mâini curate’’ –deprinderi de igienă
Tranziţii: Spargem nuci; Toamna a sosit acuma-cȃntec
Obiective generale:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
M1 -conversaţia,
M2- observaţia ,
M3- ȋnvățarea prin descoperire,
M4-explicaţia,
M5-demonstraţia,
M6- exerciţiul,
M7-problematizarea,
M8- instructajul;
M9-turul galeriei;
M10-jocul;
FORME DE ORGANIZARE:
F1 – Frontal
F2 - pe grupe
F3 - individual
FORME DE EVALUARE:
E1 - evaluare continuă
METODE DE EVALUARE
- evaluare orală
- observarea curentă
- aprecieri verbale
Resurse temporale: o zi
Bibliografie:
1.Clapou, C.,(2015), ‘’Împreună putem schimba lumea’’, Editura Grinta,
2.Glava, A. ,Chiș O., Tǎtaru, L. (2014), “Piramida Cunoașterii-repere metodice ȋn
aplicarea curriculumului preșcolar “, Editura Diamant
3.Taiban, M.(1979), ‘’Cunoștințe despre natură și om ȋn grădinița de copii’’, Ed.
Didactică și pedagogică
4.MEN,( 2019), Curriculum pentru educaţie timpurie
Scenariul zilei