Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrată

INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 37-60 luni


GRUPA: grupa mică ”Mămăruțele”
EDUCATOARE: Prof. Fulea Ana-Maria
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND/ CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECTULUI: ”Pe covor de frunze călătorim,/ Povești de toamnă noi descoperim!”
TEMA SĂPTĂMÂNII:”Fructe parfumate, dulci/ În cămară la bunici !”
TEMA ACTIVITĂȚII ”Fructele buclucașe!”
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).
Întâlnirea de dimineață: ”Bună dimineața, mămăruță..”
Joc liber:”Petrecerea fructelor”
Tranziții: ”A, a ,a .. acum e toamnă da” , ”Câte unul pe cărare”, ”Suflă vântul frunzele”
Moment de mișcare/tranziție :”1,2 mișcă-te acum ca noi”

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I):


Construcții: ” Coșulețe pentru fructe”- lego/ discuri din plastic
Artă : ” Mere”-modelaj
Știință : ”Coșul cu fructe”-puzzle

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DEC-Educație plastică:”Fructele buclucașe”- dactilo-pictură
DȘ-Activități matematice: ”Fructele buclucașe”-joc didactic

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA II):


”Mămăruțe mari și mici”-joc de mișcare

MIJLOCUL DE REALIZARE: activitate integrată ( ADP+ALA I+ADE+ALA II)

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII


INTEGRATE (preluate din planificarea săptămânală):
A.1.1. Participă cu entuziasm în diverse activități fizice: alergare, cățărare, aruncări, rostogoliri,
dans etc.
A.1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
B1.1.Urmează indicațiile adulților în ceea ce privește comportamentul adecvat în diverse
situații.
B.1.4. Anticipează ce urmeazã în programul zilnic, dacã există un program clar și respectat.
C.2.2. Gãsește și utilizează materiale pentru a pune în practică o idee (cuburi pentru o
construcție).
C.3.3. Se concentreazã pe sarcini care îl/o intereseazã.
C.3.3. Persistã în rezolvarea unei sarcini chiar dacã nu a reușit (să facã un puzzle, sã
construiascã un turn din cuburi)
D1.1. Demonstreazã înțelegerea vocabularului uzual/de bază prin adecvarea răspunsului.
E.1.1. Identifică unele caracteristici în funcție de care se pot face comparații (mărime, culoare,
formă etc.).

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Comportamente vizate Obiective operaționale

C3.1.Manifestă creativitate în activități O1. Să manifeste interes pentru mesajul


diverse. transmis de către educatoare.

C.2.2. Gãsește și utilizează materiale pentru a O2. Să construiască coșulețe pentru fructe din
pune în practică o idee (cuburi pentru o piesele lego/ discurile din plastic.
construcție).
C.3.3. Se concentreazã pe sarcini care îl/o
intereseazã
A.1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru O3.Să modeleze corect plastelina pentru a
realizarea de activități variate. obține mere.
C.3.3. Se concentreazã pe sarcini care îl/o
intereseazã.
C.3.3. Persistã în rezolvarea unei sarcini chiar O4.Să unească corect piesele de puzzle pentru
dacã nu a reușit (să facã un puzzle, sã a obține coșul cu fructe.
construiascã un turn din cuburi)
C.3.3. Se concentreazã pe sarcini care îl/o
intereseazã.
A.1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru O5.Să execute corect exercițiile de încălzire a
realizarea de activități variate. musculaturii fine a mâinilor;

A.1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru O6.Să utilizeze corect instrumentele de lucru;
realizarea de activități variate.
A.1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru O7.Să picteze siluetele de fructe, utilizând
realizarea de activități variate. corect tehnica dactilopicturii.

E.1.1. Identifică unele caracteristici în funcție O8. Să formeze corect mulțimi după criteriul
de care se pot face comparații (mărime, formă, mărime și culoare.
culoare, formă etc.).

D1.1. Demonstreazã înțelegerea O9.Să verbalizeze corect acțiunea realizată.


vocabularului uzual/de bază prin adecvarea
răspunsului. O10. Să răspundă corect la întrebări.

Construcții :-să construiască coșulețe pentru fructe din piesele lego/ discurile din plastic.

Artă:- să modeleze corect plastelina pentru a obține mere.


Știință:-să unească corect piesele de puzzle pentru a obține coșul cu fructe.

DEC- să execute corect exercițiile de încălzire a musculaturii fine a mâinilor;

-să utilizeze corect instrumentele de lucru;

-să picteze siluetele de fructe, utilizând corect tehnica dactilopicturii.

DȘ- să formeze corect mulțimi după criteriul formă, mărime și culoare.

-să verbalizeze corect acțiunea realizată.

Mijloace de învățământ: panou Întâlnirea de dimineață, buline cu pozele copiilor, jetoane


norișori înfățișând starea vremii, scrisoarea Zânei Toamna, piese Lego, discuri din plastic,
plastelina roșie, planșete, puzzle-uri reprezentând coșuri cu fructe de toamnă, siluete de mere ,
pere și struguri având două dimensiuni: mic și mare, acuarele , servețele, tablă magnetică,
piramidă cu trei rânduri de culori diferite (roșu, galben și verde), recompense.

Metode și procedee didactice: conversația, explicația,demonstrația, exercițiul, dactilo-pictura,


Mâna oarbă, Piramida .

Forme de organizare a activității: frontal, individual, în grupuri .

Durata: o zi (tura I).

Evaluare: Se vor adresa întrebări referitoare la conținutul parcurs, urmărindu-se ca preșcolarii


să ofere răspunsuri cât mai pertinente.

Se va urmări calitatea produselor activității atât din cadrul activităților liber alese, cât
și din cadrul activităților pe domenii experiențiale.

Scenariul zilei
Ziua începe cu intrarea copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor pe covor. Copiii recită poezia
”Gândul bun” („În fiecare dimineaţă/ S-avem gândul bun pe faţă./ Către soare să privim,/
Iubire să dăruim,/ De gând rău să ne ferim./ S-adunăm doar bucurie/ Şi-n lume s-o
răspândim.”) apoi se salută („De mânuţe ne luăm,/Cercul mare îl formăm,/Ochi în ochi noi ne
uităm/Şi frumos ne salutăm.”). Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii
grupei, fiecare salutând colegul din partea stângă.

După salut urmează prezenţa, copiii fiind solicitaţi să rostească numele copiilor care nu sunt
prezenţi la grădiniţă („Din mulţimea de pitici,/ Oare cine nu-i aici?”). Prin întrebările adresate de
educatoare se completează Calendarul naturii cu elementele specifice acestei perioade,
meteorologul de serviciu prezentând vremea.

Captarea atenției

O1. Să manifeste interes pentru mesajul transmis de către educatoare.

Noutatea zilei o reprezintă o scrisoare primită de la Zâna Toamna care le cere ajutorul
mămăruțelor. Zâna a descoperit că toate fructele din coșul ei si-au pierdut culoarea și îi
roagă pe copilași să se transforme din nou în fructele frumoase și colorate care erau odată.
După ce fructele vor fi pictate, copiii le vor aranja după anumite indicații descoperite în
ouă kinder, pentru a-i face o surpriză Zânei , ca ea să fie veselă din nou.”Împreună vom
desfășura activitatea ”Fructe , parfumate, dulci/ În cămară la bunici”.”

O2. Să construiască coșulețe pentru fructe din piesele lego/ discurile din plastic.

O3.Să modeleze corect plastelina pentru a obține mere.

O4.Să unească corect piesele de puzzle pentru a obține coșul cu fructe.

O5.Să execute corect exercițiile de încălzire a musculaturii fine a mâinilor;

O6. să utilizeze corect instrumentele de lucru;

O7.să picteze siluetele de fructe, utilizând corect tehnica dactilopicturii.

O8. Să formeze corect mulțimi după criteriul formă, mărime și culoare.

O9.Să verbalizeze corect acțiunea realizată.

Dirijarea învățării

Copiii aleg câte un medalion din coșuleț, utilzând procedeul Mâna Oarbă, pentru a se
forma trei echipe (Merele îndrăznețe, Perele glumețe și Strugurii veseli ). Înainte de a trece la
centrele de interes, educatoarea împreună cu preşcolarii execută exerciţiile de înviorare”1,2
mișcă-te acum ca noi”.

Cu ajutorul tranziției ”A, a, a...acum e toamnă, da!” preșcolarii se împart la cele trei
centre de interes deschise. Educatoarea le explică ce sarcini trebuie rezolvate la fiecare centru:
construcții- copiii vor construi coșulețe pentru fructe, artă-copiii vor modela mere folosind
plastelină roșie, știință- copiii vor face puzzle înfățișând un coș cu fructe. În timpul în care
copiii lucrează la centrele de interes, educatoarea supraveghează şi dirijează buna desfăşurare a
activităţilor, oferind sprijin copiilor. Produsele obţinute în cadrul ALA 1 sunt aşezate pe o
măsuţă la expoziție. Sunt observate și discutate produsele realizate la centre, iar copiii sunt
recompensați cu aplauze și aprecieri verbale.
Cu ajutorul tranziției ”Câte unul pe cărare” copiii se împart în cele trei echipe- Merele
îndrăznețe, Perele glumețe și Strugurii veseli în funcție de medalioanele avute și li se explică ce
au de făcut pentru a le reda culoarea fructelor. Educatoarea explică și demonstrează modul de
realizare a lucrării. Copiii pictează siluetele de fructe, folosind tehnica dactilopicturii. La final,
fructele pictate se așează la expoziție pentru a putea fi observate : dacă au fost realizate corect,
dacă s-s-a folosit corect tehnica dactilopicturii și dacă au fost realizate lucrări estetice. Copiii
sunt recompensați verbal și cu aplauze.
Odată pictate fructele, educatoarea le propune copiilor să îi facă o surpriză Zânei și să
aranjeze fructele frumos. Astfel, sigur vor reuși să o înveselească pe zână.
Sarcina didactică: sistematizarea și fixarea cunostințelor copiilor despre gruparea
obiectelor după unul sau mai multe criterii (forma, marime, culoare).
Regulile jocului: Copiii vor forma mulțimi de fructe după criteriul formă, apoi după
criteriul mărime, la final formând mulțimi de fructe după criteriul culoare.
Elemente de joc: concurs, aplauze.
Li se explică preșcolarilor care sunt regulile jocului și se trece la jocul de probă.
Un copil extrage dintr-un coș un ou kinder în care găsește imaginea unei nuci. Astfel va
trebui formată mulțimea nucilor.
Varianta I- Formarea de mulțimi după criteriul formei. Copiii solicitați vor extrage câte
un ou din coș și vor forma pe rând mulțimea merelor, a perelor și a strugurilor, fără a se ține cont
de mărimea acestora.
Varianta II- Formarea de mulțimi după criteriul mărime. Se observă faptul că merele nu
sunt toate la fel, unele sunt mari altele mici. Copiii solicitați extrag câte un ou și vor forma
mulțimea merelor roșii mari și mulțimea merelor roșii mici.
Complicarea jocului- Se descoperă o piramidă cu trei etaje colorate diferit. Copiii vor fi
solicitați pe rând să completeze piramida: la baza acesteia vor fi așezate trei fructe de culoare
roșie, pe al doilea rând două fructe galbene și în vârful piramidei un fruct verde.Odată finalizată
piramida, se analizează modul de lucru al copiilor.

Obținerea performanței și asigurarea transferului


O1. Să manifeste interes pentru mesajul transmis de către educatoare.

O10. Să răspundă corect la întrebări.

Aceștia sunt apreciați verbal și educatoarea îi anunță că Zâna Toamnă le-a pregătit o surpriză
pentru a-i recompensa pentru ajutorul primit. Educatoarea le adresează copiilor întrebări legate
de tema parcursă în această zi. (”Este adevărat că merele au culoarea albastră?”,Ridicând silueta
unei pere galbene, ed. Îi întreabă pe copii ce culoare are para etc. ). Copiii sunt apreciați verbal
pozitiv pentru munca depusă și primesc recompensele din partea Zânei Toamna.

Cu ajutorul tranziției ”Suflă vântul frunzele”, se trece la activitatea din cadrul ALA II,
care constă într-un joc distractiv de mișcare – ”Mămăruțe mari și mici/ În livadă la bunici”.
Copiii se aliniază și pe rând vor sări dintr-un cerc într-altul. În cercul mic se vor ghemui pentru a
culege mere de pe jos, iar în cercul mare se vor ridica pe vârfuri pentru a culege mere dinc
copac.

S-ar putea să vă placă și