Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrata

"Ce ne aduce Toamna in cos?"

Data: 10.11. 2011


Grupa mare I Piticii isteti ( nivel II)
G.P.N din Scoala Nr. 15 "Adrian Paunescu", Pitesti
prof. inv. presc. Stana Daniela - Georgiana
Tema anuala: Cand, cum si de ce se intampla?
Subtema: Ce ma inconjoara?
Tema zilei: "Ce ne aduce Toamna in cos?"
Durata: o zi
Tipul activitatii: verificare si sistematizare de cunostinte
Resurse metodologice:
a)Strategii didactice: algoritmice si mixte ( bazate pe joc, intuitive)
b) Metode si procedee: jocul didactic, explicaia, expunerea, exerciiul,

conversaia, demonstraia, observarea dirijat


c) Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
d ) MIJLOACE DIDACTICE :
a) demonstrative: panoul merelor, scrisoarea Toamnei, jetoane fructe si
legume, cifre, flip-chart, calendarul naturii, plane demonstrativ.
b) distributive: desene reprezentand fructe si legume, lipici, puzzle,
cartoane colorate, creioane colorate, fe de lucru, piese tip lego,
Scopul activitatii:
- dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive;
- dezvoltarea capacitatii de cunoastere a mediului inconjuratot, precum si stimularea curiozitatii
pentru investigarea acestuia;
1

- verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna


Resurse bibliografice:
a) tiiifice :
- coord. Culea L., Aplicarea noului curriculum pentru educaia timpurie-o
provocare?, Editura Diana, Piteti, 2008
- coord. Culea L., Activitatea integrat din grdinie: ghid metodic, Editura
Didactica Publishing House, Bucureti, 2008
- Revista nvmntului precolar, nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureti,
2009
b) Oficiale:
- M.E.C.I , Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani ,
Bucureti, 2008
Programul zilei:
ADP:
ntlnirea de diminea: Buna dimineata, Pitici frumosi si sanatosi!
Calendarul naturii
tirea zilei: coul cu fructe druit de Zna Toamnei
Tranziii: Bate vntul frunzele joc muzical
Rutine: formm rndul , ne purtm civilizat, mncm ordonat "Trenuletul
manutelor curate"
ALA :
- ARTA: Coloram fructe si legume vesele Hora fructelor si legumelor vesele
- Joc de masa: puzzle fructe si legume (incastrare)
- Stiinta: Sortam imagini cu anotimpul toamna : Cand se intampla? (joc)
- Constructii : Ladite pentru fructe si legume
SARCINI DE LUCRU:
Arta:
- sa deseneze fructe si legume
- sa aseze siluetele in cosul fructelor, respectiv in cosuletul legumelor
- sa lipeasca jetoanele in HORA LEGUMELOR SI A FRUCTELOR
2

Joc de masa:
- incatrastrare sferturi de legume si fructe
- sa sorteze jetoane cu fructe de toamna
Stiinta:
- sa recunoasca aspecte specifice anotimpului toamna;
- sa colaboreze in reconstituirea anotimpului toamna
Constructii :
-sa aleaga materialele necesare pentru a realize ladite pentru fructe si legume
Materiale didactice folosite: coli, creioane colorate, lipici, puzzle cu fructe, jetoane
cu fructe, jocul Cand se intampla?, Ed. REC PRESS,
Fructe si legume de plastic, cuburi de lemn si plastic
DOMENII EXPERIENTIALE:
DLC+DOS Ne jucam cu zana Toamna!
Obiective de referinta vizate:
DLC:
O1) Sa participle la activitatile de grup, inclusive la activitatile de joc, atat in calitate
de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
O2) Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple, sa reactioneze la acestea;
O3) Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a
inteles;
O4) sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect.
DOS (abilitati practice)
O1) sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru, pentru realizarea unei activitati
practice;
O20 Sa cunoasca diferite unelte simple de lucru, pentru realizarea unei activitati
practice;
O3) Sa cunoasca diferite materiale de lucru, din natura sau sintetice.
Scenariul zilei
1. ADP: activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata
3

Salutul: Buna dimineata, copii frumosi si sanatosi! este mesajul zanei Toamna.
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Pe covor s ne-aezm!

Prezenta se realizeaz n manier interactiv cu ajutorul panoului de


prezen, reprezentat de un pom din polistiren, pe care se afla
merele-copii.
Ce frumos ne-am salutat
O zi bun ne-am urat!
Cercul mare l formm
Pe covor ne aezm
S vedem cine-i prezent
S aflm cine-i absent!

Calendarul naturii:
A-nceput o nou zi
Cum e vremea azi, copii?

Se aleg imaginile corespunztoare timpului de afar i se


completeaz calendarul naturii. Se vor repeta lunile de toamn, cu
accent pe numele popular al lunilor de toamna (Rapciune, Brumarel
si Brumar)
Impartasirea cu ceilalti: Zana Toamna are mult de lucru. Suntem in ultima luna de
toamna si locul ei va luat de sora sa mai mare, Iarna. Zana este foarte obosita pentru
ca, atat in septembrie, cat si in octombrie, a trebuit sa aduca toamna in livezi, in
gradini si in vii. Nici padurea nu a fost ocolita. Pretutindeni putem vedea roadele sale:
cosuri pline cu fructe si legume, camari umplute de harnicele gospodine .
Noutatile zilei : Astazi Toamna l-a trimis pe fiul sau, BRUMAR, sa ne ajute sa
descoperim comorile sale. Bine ai venit, spiridusule Brumar!
Activitatea de grup: Haideti sa facem cunostinta cu Brumar, prin completarea
pomului grupei cu mere vesele, reprezentate de Pitici.
II. ALA:
Copiii pornesc in aventura alaturi de Brumar, cantand Bate vatul frunzele si isi
continua ziua cu activitatea la Centrele de interes: la sectorul Arta, copiii descopera
materialele necesare pentru a desena cele mai vesele fructe si legume, proaspete si
pline de vitamine; la sectorul joc de masa, Brumar le-a adus un joc nou si incitant: un
4

puzzle de incastrat cu fructe si legume, iar,

la sectorul Stiinta, jocul Cand se

intampla le aduce imagini reprezentative cu anotimpul tomna, pe care Piticii trebuie


sa le selecteze, trecand peste imaginile-capcana, cu imagini caracteristice pentru
celelalte fiice ale anului.
Dar c-ncepem lucrul
i s-avem mult spor!
Azi lucreaz fiecare,!
Cu ce are la sector

Copiii execut sarcinile de la sectoarele de activitate. Voi trece pe


la fecare sector i
voi ndruma copiii, ajutndu-i dac este cazul.
De asemenea voi urmri relaiile dintre copii n timpul jocului.
Evaluarea lucrrilor pe sectoare
Cu cinci minute nainte de terminarea activitii le voi spune copiilor
s se pregteasc s termine ceea ce lucreaz. Vom face un tur al
sectoarelor pentru a aprecia lucrrile copiilor. Brumar ii felicita pe
copii pentru ceea ce au lucart si ii invita la masa.
Copiii vor servi masa, nu inainte de minutul de Educatie religioasa si
vor spune rugaciunea Tatal nostru si Inger, ingerasul meu.
III. ADE: Mesajul zilei: Sa mancam fructe si legume pentru o sanatate de fier!
Indrumari metodice
Domeniul experiential: DLC+DOS
Activitate integrata: Ne jucam cu Zana Toamna
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activitatii: consolidare si verificare a cunostintelor
Modelul integrarii: POLARIZAREA Toate demersurile intreprinse pe parcursul zilei
polarizeaza catre final, respectiv consolidarea achizitiilor despre anotimpul toamna si
despre sunete.
Scop:
- verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna;
- completarea progresiva a temei, prin strapungerea barierelor dintre discipline;
5

- educarea deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc;


- educarea spiritului estetic si practice.
Obiective operationale:
O1) sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate;
O2) sa sesizeze cuvintele, silabele si sunetele ;
O3) sa asocieze numarul de silabe cu cifra potrivita;
O4) sa participle cu placere la gasirea de raspunsuri la ghicitori;
O5) sa audieze un text si sa demonstreze ca a inteles mesajul transmis de acesta;
O6) sa dea chip fiecarui fruct sau legume si sa motiveze;
Sa aprecieze cu ajutorul emoticoanelor :Imi place, nu-mi place!
Evenimente

Obiective

Continutul invatarii

Strategii didactice

Evaluare

didactice

operatio-

(instrument

nale

-te

si

indicatori)
1. Moment

Se creaza conditiile

organiza-

psiho-pedagogice

toric

necesare desfasurarii
activitatii

in

conditii:
salii

bune

aerisirea
de

grupa,

aranjarea materialului
(Se

va

Ruleta

constitui
toamnei);

introducerea copiilor
in sala de grupa;
auditie;

instructaj

verbal
2. Captarea
atentiei

Prezentarea continutului unui Cd.

Auditie

Orala;

Copiii vor asculta si vor viziona

Vizionare imagini

Frontala

imagini ppt. Supa de zarzavat (Tudor

ppt.

ITEMI:

Gheorghe). Pe acest fundal apare

Explicatie

Recunoasteti

Brumar, fiul toamnei si ne aduce

conversatie

legumele!

Caleasca toamnei din dovleac, trasa


6

Cine a sosit

3.Anuntare

de caii-vinete.
Brumar a auzit ca voi stiti multe lucruri

a temei si a

despre legume si fructe si va propune sa

obiectivelor

facem o scurta calatorie in in lume lor si

la noi?
Expunere

a sunetelor si silabelor. Apoi ne va


rasplati cu fructe si legume din Cosul
4.Explicare

Toamnei. ajutandu-ne sa le dam chip.


Secventa 1

a sarcinii si

Sunt explicate copiilor regulile jocului:

fixarea

- Copiii sunt impartiti in doua echipe:

regulilor

FRUCTELE VESELE si LEGUMELE

jocului

SANATOASE. Fiecare echipa va trebui

explicatia

sa descopere raspunsurile ghicitorilor


propuse de educatoare . Fiecare raspuns
corect este rasplatit cu fructe, respective
legume vesele. La fianal castiga echipa
care a totalizat cele mai multe puncte.
5.Dirijarea
invatarii

Secventa 1:

Metoda fonetica,

Orala

Ghici ghicitoarea mea!

analitico-

Frontala

Copiii gasesc raspunsurile


ghicitoarei propuse de educatoare

sintetica

ITEMI:
Alcatuiti

(ghicitori despre fructe si legume)

propozitii cu

. Se intuieste acel cuvant, prin

acest

gasirea lui pe Ruleta

cuvant

Toamnei, realizata cu ajutorul

Despartiti

imaginilor colorate de colegi la

propozitia in

sectorul Arta. Se separ

cuvinte,

propoziiile n vorbire,

cuvintele in

alegndu-se o anumit

silabe si

propoziie;

silabele in

se separ propoziia n cuvinte,


pronunndu-se fiecare cuvnt;

sunete.
Reprezentati

se alege un cuvnt;

grafic

se desparte cuvntul n silabe

silabele si

pronunndu-se fiecare silab;


se disting sunetele invatate, se
7

sunetele.

pronun clar de ctre


educatoare, apoi de ctre
prescolari.
Secventa 2

Pe grupuri

Brumar se declara multumit de munca

-joc

ITEMI:

Piticilor si le propune sa inveseleasca

-explicatia

Realizati

impreuna fructele si legumele, pe care i

carioaca

chipul

le-a pus in cos mama sa, Zana Toamna.

ochi de plastic

fructelor si

Reguli:

hartie autocolanta

legumelor ,

Copiii vor intui materialele primite si

bete de chibrituri

cu ajutorul

vor realiza fete fructelor si legumelor,

scobitori

materialelor

apoi vor explica ce reprezinta expresia

fire de lana colorata

primite!

data (tristete sau bucurie)


6.Obtinerea

Se reprezint grafic silabele si sunetele si

performant

sa scrie in dreptul lor numarul

ei

corespunzator numarului de silabe.


Copiii vor incerca apoi sa realizeze o
compunere orala despre bogatia
anotimpului toamna, folosinduse de
imaginile selectate de colegi la sectorul
Joc de masa.
Copiii vor avea de stabilit daca fructele
si legumele le creaza placere sau

7.Asigurare

neplacere si de argumentat.
Rezultatele activitatii vor fi analizate.

Turul galeriei

a retentiei si

Copiii vor incerca sa realizeze o

Problematizarea

compunere orala despre fructe.

Conversatia

transferului

Machete Fructe si

de
cunostinte
8.Evaluare

legume vesele
Copiii fac o hora si se invart in cerc,
cantand:
Hai la mere de vanzare1
Hai la mere de vanzare!
Rumene si rotunjoare,
Ca vin la vale gramada,
Toti copiii la-la-la
8

Se intorc acum asa!


(se intorc si se prind de maini cu
spatele la centrul cercului)

S-ar putea să vă placă și