Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Grdinia cu Program Prelungit nr.7


Structur Grdinia cu Program Nnormal ,,POPA LUPU,, loc. Sighetu Marmaiei
Nivelul:I
Grupa:mijlocie
EDUCATOARE: prof. Oorsz Elena
TEMA DE STUDIU: Cum este a fost i va fi aici pe pmnt?
TEMA SPTMNII: Oraul meu - toamna
TEMA ZILEI: ,,Darurile TOAMNEI
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
DURATA: 40 minute
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
MOD DE ORGANIZARE / GRUPARE : frontal, individual, pe grupe
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunotine i deprinderi
ARIA CURRICULAR:
CATEGORII DE ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:( ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE)
DOMENIUL OM I SOCIETATE: Activitate practic
DOMENIUL PSIHOMOTRIC: Educaie fizic
ACTIVITI DE NVARE:
DOMENIUL OM I SOCIETATE: activitate practic / elemente de activitate casnic
TEMA ACTIVITII: Darurile Toamnei
MIJLOC DE REALIZARE: lipire , ansamblare
ACTIVITI DE NVARE:
DOMENIUL PSIHOMOTRIC:
TEMA ACTIVITII : Mers cu deplasare spre un loc indicat ; joc: ,,Spre sala de spectacol
MIJLOC DE REALIZARE: joc de rol colectiv

SCOPUL:
Consolidarea i aplicarea cunotintelor i deprinderilor nsuite n legtur cu diferite aspecte ale anotimpului toamna.
Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.
Consolidarea deprinderi de a merge spre o direcie indicat.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s recunoasc ,s denumeasc i s clasifice dup criterii diferite (mrime ,culoare) darurile Toamnei
-s foloseasc corect materialele de lucru n realizarea temei propuse;
-s lipeasc ordonat elementele decupate , respectnd criteriul cerut;
-s colaboreze n cadrul grupului pentru finalizarea lucrrilor;
-s realizeze lucrri practice, pstrnd acurateea acestora;
-s cunoasc elemente ale lumii nconjuratoare;
- s execute corect micrile diferitelor segmente ale corpului.
- s rspund motric la o comand dat.
- s se deplaseze n spaiul dat;
- s triasc n relaiile cu cei din jur stri afective pozitive,s manifeste prietenie,toleran, armonie, concomitent cu nvarea autocontrolului;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, expunerea, munca n echip, jocul; ntrecerea ,brainstormingul ,
Elemente de joc:
Mnuirea materialului , ghicirea, aplauzele ,clopoelul , recompensele

Material didactic:
plane cu anotimpul toamna, jetoane, imagini cu elemente specifice anotimpului toamna, fructe i legume proapete, fie de lucru, lipici-aracet, hrtie
colorat, flori naturale n vaz, cartoane colorate de diferite culori ,abloane , medalioane , autocolant costume reprezentnd fructe i legume .rulet,
zaruri colrate.

SCENARIUL ZILEI

NTLNIREA DE DIMINEA : ,, Zna Toamna vine n vizit


Bate cineva la u. Apare o feti costumat n Zna Toamn. n mn are un coule cu fructe i legume. Ea recit poezia ,, Toamna
Salutul i prezena: Copiii sunt invitai s o salute pe Zna Toamna i vor primi n schimb de la aceasta un medalion cu elemente de toamn: fructe
sau legume.
Se numr ecusoanele rmase, stabilindu-se astfel numrul absenilor.
Calendarul naturii : Se va completa astfel: copiii sunt rugai s priveasc pe fereastr, s spun ce fel de vreme e afar, s aleag jetonul potrivit i sl aeze la
locul care indic starea vremii.
mprtirea cu ceilali: Se poart o discuie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Znei Toamn i la coninutul coului adus de
ea, anunndu-se astfel tema activitii: Astzi i vom arta mpreun Znei Toamna tot ce am nvat noi despre acest anotimp ,precum i cum este oraul
nostru .
Activitatea de grup: n cadrul acestui moment al zilei se realizeaz un joc distractiv, n care copiii sunt rugai s spun primul element specific
toamnei,care
le trece prin minte ( frunz, mr, roie, crizantem, ploaie, nor, etc.).
Noutatea zilei : Cineva bate la u: o feti costumat n Zna Toamna a venit n vizit. Zna va rmne la noi la grup s vad cte lucruri tim
noi despre
anotimpul toamna. Ea ne-a pregtit multe surprize dac suntem ascultori, cumini i rspundem corect la activiti.
Mesajul zilei este adus de Zna, care i roag s spun de ce : ,, LE PLACE ORAUL NATAL N ANOTIMPUL TOAMNA ?

Tranziia de la ntlnirea de diminea la activitile liber alese, se va face cu ajutorul Znei ,care formeaz 2 trenulee n funcie de medalioanele
date n dar.
Trecerea la centre se va face pe cntecul: ,,A cum e toamn da!,,

Evenimentul
didactic
Momentul
organizatoric

Captarea
ateniei

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Coninutul

tiinific

Strategii

Evaluare
didactice

Organizarea spaiului i a climatului educaional ntr-un mod


optim desfurrii activitii de nvare:
Aerisirea slii de grup;
Amenajarea spaiului de desfurare a activitilor;
Pregtirea materialului didactic necesar activitilor.
Organizarea frontal a grupului de copii care vor intra n sala
de grup interpretnd un cntec despre toamn.
(,,Acum e toamn ,da!,,)
Educatoarea arat copiilor un co plin cu fructe si legume de
toamn , n care se afl i o scrisoare pe care Zna Toamna a
adus-o. Citete copiilor scrisoarea , n care li se cere ntregii
grupe de voinicei s arate ct de multe lucruri au nvat
despre acest anotimp frumos..

conversaia
problematizarea

Deodat se aude un ciocnit n u i i face apariia chiar


Zna Toamn, care se prezint copiilor i c a venit n vizit
i dorete s se joace cu ei.

Conversaia

Copiii sunt informai c prin intermediul jocului Darurile


Toamnei vor clasifica fructe i legume dup un criteriu
dat(mrime ,culoare) , iar cu materialele de pe msue vor
realiza o surpriz pentru Zna Toamna.

Explicaia

Surpriza
Expunerea

Pentru nceput voiniceii sunt rugai s priveasc cu atenie


Explicaia
tabloul expus n faa lor i li se cere s spun ct mai multe idei
care le vin n minte despre toamn.
Problematizarea
Prezentarea
optima a
coninutului

Varianta I
Prin utilizarea tehnicii Mna oarba copiii i aleg din
coulet jetoane reprezentnd fructe ,legume ,flori i se mpart
n trei grupe.

Mna oarb

Cele dou grupe vor organiza un concurs, avnd ca tem:


Darurile Toamnei
Proba 1:Ruleta harniciei
Zna va roti ruleta,iar voiniceii descriu succint activitatea
observat pe jetonul n dreptul cruia s-a oprit.
Explicatia
Proba 2:Arunc zarul
Numesc animalul observat pe faa unde s-a oprit zarul,preciznd modul n care acesta se pregtete pentru anotimpul rece.
Fcnd comparaie cu furnicile i cu albinuele ,Zna
Toamna le va cere copiilor s lucreze astfel :
Grupa fructelor are ca sarcina s deseneze fructe cu ajutorul
abloanelor i s le lipeasc pe tav.
Grupa legumelor are ca sarcina s asambleze piesele pentru
a confeciona coul cu legumele de toamna.
Exerciiul
Echipa care rezolv corect sarcinile propuse pentru fiecare
dintre probe ,primete la sfritul probei o floare de la Zna
Toamna.
Ctig echipa care la sfritul concursului are numrul cel
mai mare de flori de toamn - crizanteme.

Jocul

Apreciere verbal

Varianta II
Copiii vor numra n lan de la 1 la 3. Copiii care au numere
pare vor primi cte un medalion cu un fruct sau o leguma de
toamn i vor trece n faa unui copil cu un medalion la fel
ca el ,formnd pereche cu acesta.
La sunetul clopoelului copilul cu medalion va adresa perechii
sale ntrebarea:Ce tii despre mine?.
Se vor urmri aspecte legate de: culoare ,miros ,gust ,unde
crete, etc..

Exerciiul
Problematizarea

Exerciiul
Jocul
conversaia

La urmtorul sunet de clopoel voi formula


comanda:
- Schimb perechea !
Aprecierea verbal
Doamna educatoare apreciaz activitatea copiilor i le
Explicaia
adreseaz acestora o ntrebare:
Copii ce s-ar ntmpla dac nu ar exista fructele i legumele? Lucrul n perechi
Sunet de clopoel
Brainstorming
Asigurarea
Momentul de tranziie are loc pe un fond muzical:Bate
conexiunii inverse vntul frunzele, copiii interpretnd cntecul i execut micrile sugerate de text, deplasndu-se ctre Zna Toamn
formnd un cerc .
Se vor executa exerciii de micare a braelor pe baza
povestiri prezentate de educatoare :

Aprecieri verbale individuale


la rspunsurile date.

Evaluarea
performanei

ncheierea
activitii

Pregtirea organismului pentru efort


,,Am pornit s-i prezint Znei Toamna oraul meu. Venii
i voi ,voiniceilor? ...
Mergem la plimbare pe stada grdiniei mers linitit
Ne grbim ca s ajungem la ... vitrina magazinului cu
jucrii - mers n pas vioi
Ura, mergem n parc !- pas sltat
Alergm printre frunze alergare uoar
Uf, suntem vzui de domnul poliist mers linitit
Se formeaz un cerc.
Prelucrarea selectiv a organismului
Exerciii pentru trunchi, brae i picioare
Morica- rotirea braelor
Deschide fereastra - nchide fereastra ntinderea braelor
Micri de respiraie
Barza se pregtete de plecare
Anunarea temei, explicaia i demonstraia
Mers n deplasare spre o direcie indicat.
Grupa de precolari se va deplasa spre direcia indicate spre colul de expoziie-preciznd c este ,, sala de
expoziie ,, din ora,
Lucrrile se adun la colul toamnei mpreun cu celelalte
materiale realizate pe parcursul sptmni . Se vor face
aprecieri prin intermediul observaiilor copiilor.
Spre locul unde se afl televizorul - preciznd c este
,, sala de cinematograf ,, din ora,
Spre locul unde se afl roata scaunelor- preciznd c
este ,, sala de spectacol,, din ora,
Aezai n cerc copiii vor cnta cntece de toamn i vor
recita poezii pentru a-i mulumi Znei de vizita fcut.
Se vor face aprecieri verbale asupra modului n care s-a
desfurat activitatea.
Zna Toamna le mparte copiilor din darurile sale.

Exerciiul
Explicaia

Aprecieri referitoare la
comportamentul copiilor pe
parcursul activitii( execuie,
disciplina de lucru) ;

Exerciiul

Turul galeriei

Interevaluarea
Aprecieri verbale prin
intermediul observaiilor
copiilor.

Exerciiul

Recitare de poezii i
interpretare de cntece.

Conversaia

Recompensa

Aprecieri verbale globale


asupra activitii desfurate

S-ar putea să vă placă și