Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate integrată- nivelul I

Tema integratoare: Când/cum şi de ce se întâmplă?


Proiectul: De vorbă cu…TOAMNA!
Tema activităţii: Zâna Toamna
Tipul de activitate: activitate cu conţinuturi integrate
Grupa mijlocie
Scopurile activităţii:
- stimularea curiozităţii pentru investigarea mediului înconjurător;
- cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi a deprinderilor de cooperare între membrii
grupului;
- dezvoltarea memoriei logice, îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte noi;
- formarea deprinderii de lipire, dezvoltarea muşchilor mici ai mâinii;
- stimularea expresivităţii şi a creativităţii.

JOC DE ROL ŞTIINŢĂ CONSTRUCŢII


„La piaţă” „Covoraş de „Căsuţa Zânei”
toamnă”- experiment Toamna- machetă
Toamna- machetă

DOMENII EXPERIENŢIALE
Limbă şi comunicare- ”Toamna”- memorizare
Om şi societate- „Pomişorul din grădina mea”- lipire

Salată de fructe
La plimbare

Obiective operaţionale
- să participe activ la activităţile de grup şi de joc atât în calitate de vorbitor cât şi de auditor;
- să descrie şi să realizeze aspecte de toamnă, respectiv macheta;
- să recunoască şi să denumească fructele de toamnă;
- să memoreze logic şi conştient poezia şi să o recite expresiv cu respectarea intonaţiei,
demonstrând că au înţeles semnificaţia cuvintelor noi;
- să folosească în mod corect materialele puse la dipoziţie pentru realizarea temei practice şi să
analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii (acurateţe, gradul de finalizare al
lucrării).
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, demonstraţia, experimentul,
metoda ciorchinelui, recitarea model, tehnica fotolimbajului, turul galeriei.
Materiale didactice: vestimentaţia zânei Toamna, polistiren, materiale din natură
(crenguţe şi frunze), plastilină, caiete pentru presat, coş cu fructe, şorţuleţe şi plase pentru jocul
de rol, casă de marcat, flip-chart, şablon de coşuleţ, jetoane cu fructe şi alte imagini, ecusoane cu
mere roşii şi galbene, hârtie xerox color, beţişoare de lipit.

Forme şi tehnici de evaluare:


- observarea comportametului verbal şi nonverbal al copiilor;
- evaluarea rezultatelor muncii în echipă şi individuale;
- aprecieri verbale;
- expoziţia lucrărilor realizate;
- recompense.
Durata: o zi

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea începe cu prezentarea musafirilor veniţi la noi în vizită pentru a observa cum
se desfăşoară o zi din programul nostru la grădiniţă, deoarece noi suntem acum deja mari, ştim şi
vrem să aflăm tot felul de lucruri noi şi să învăţăm cât mai multe. Pe parcursul zilei va veni şi alt
musafir- Zâna Toamnă- care ne va aduce mai multe surprize, dar ca să fim pregătiţi pentru
venirea ei va trebui să fim foarte ascultători şi să îi pregătim şi noi o surpriză.

Întâlnirea de dimineaţă
Ne aşezăm pe covor, în formă de cerc, pentru a stabili un contact vizual cu toţi membrii
grupei.
→ Salutul:
Educatoarea: „Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit,
Într-un cerc să ne adunăm,
Cu toţii să ne salutăm!”
- copiii se salută prin plasarea mingii din mână în mână, rostind numele colegului căruia i-a
plasat mingea. Mingea ajunge în final la educatoare, care salută toţi copiii: „Bună dimineaţa
fructelor!”
- copiii vor remarca noul mod de adresare al educatoarei şi îl vor corecta, identificând astfel
coşul cu fructe de la centrul tematic. Iar apoi vom spune toţi:

„Ochişorii când deschidem,


Bună dimineaţa zicem,
Peste zi când ne-ntâlnim,
Bună ziua noi rostim.
Când soarele s-a culcat,
Noapte bună v-am urat!”
→Prezenţa
- se va realiza cu ajutorul educatoarei, pe baza catalogului.
→Activitatea de grup
Vor fi adresate copiilor câteva întrebări despre anotimpul în care ne aflăm şi aspectele
caracteristice. Vom reactualiza calendarul naturii.
Dintre 2 jetoane prezentate copiilor, ei îl vor alege pe cel corespunzător. Se va purta cu
copiii o discuţie despre fructe şi se va face recunoaşterea acestora având ca suport coşul cu fructe
de la centrul tematic.

Tranziţie- Înviorarea de dimineaţă


Toţi copiii se ridică şi rostesc următoarele versuri, executând şi mişcările specifice:
„Dacă vreau să fiu voinic,
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc...respir uşor
Deschid braţele şi zbor...
Toată lumea e a mea,
Când m-aşez jos pe podea.
Ăsta-i doar un început...
Ia priviţi cât am crescut!”

Pe melodia cântecului „Bate vântul frunzele”, copiii se deplasează spre centre. Se trece la
observarea sălii de grupă şi a centrelor, iar apoi, îndrumaţi de către educatoare îşi aleg centrul la
care doresc să lucreze.

Activităţi liber alese

→ Construcţii
 „Căsuţa Zânei Toamna”- machetă
- Din crenguţe, copiii vor realiza pomişori cu frunze şi fructe-din plastilină maro frunzele şi din
plastilină roşie fructele. Pomişorii astfel realizaţi vor fi fixaţi pe placa de polistiren, având grijă
să fie respectată o anumită distanţă între ei. Apoi vor aşeza căsuţa şi animalele din plastic în
miniatură, găsindu-le locul potrivit.

→ Ştiinţă
 „Covoraş de frunze”- experiment
- Copiii vor selecta frunzele de pe masă în funcţie de crietriul mare-mic. Între paginile unui caiet
mic cu foi veline, vor aşeza frunzele mici, astfel: vor aşeza o frunză, apoi vor întoarce pagina
caietului şi vor apăsa cu mânuţa, uşor pentru presarea ei. La fel vor proceda cu toate frunzele
mici, dar şi cu cele mari, pe care le vor aşeza într-un caiet mare. Le va fi prezentat rezultatul
muncii lor în timp- frunze presate pe care le vor aşeza pe macheta de la centrul alăturat, realizând
astfel un covor de frunze.
→ Joc de rol
 „La piaţă”
- La centrul amenajat corespunzător, doi copii vor fi vânzătorii de la piaţă. Vor purta şorţuleţe şi
vor avea coşuri cu fructe pe care le vor recunoaşte şi numi în prezenţa cumpărătorilor. Ceilalţi
copii participanţi la joc vor fi cumpărătorii, care, aşteptându-şi rândul vor solicita fructele prefer-
ate pe care le vor pune în plase, apoi, întorşi de la cumpărături le vor pune într-un coş mai mare
pentru a fi dăruite Zânei Toamnă. Se va avea grijă să fie respectat atât rândul, cât şi anumite reg -
uli de politeţe şi formulele de adresare.

După desfăşurarea activităţilor de la centrele tematice, voi face aprecieri generale asupra
participării la activitate şi asupra disciplinei, respectiv a pregătirii pentru apariţia personajului
surpriză.

Tranziţie
Pe linia melodică a cântecului „Dacă vesel se trăieşte” copiii merg la baie:
„Rândul iute să-l formăm...repede,
Lângă uşă ne-aşezăm... repede.
Şi cuminţi să aşteptăm,
Către baie să plecăm
Către baie să plecăm... repede!”

Rutină
Consolidarea deprinderilor igienico-sanitare

În acest timp, aerisesc sala de grupă şi aranjez mobilierul pentru activităţile pe domenii
experienţiale.

Tranziţie
„Noi zburăm ca fluturaşii,
Sărim ca iepuraşii,
Desenăm un curcubeu,
Unul al meu şi altul al tău,
Şi apoi ne aşezăm,
Bine bine să-nvăţăm.”

Activităţi pe domenii experienţiale

După ce toţi copiii s-au aşezat, apare personajul surpriză- Zâna Toamnă. Ea le spune că
le-a adus mai multe surprize, dar mai întâi vrea să vadă ce au pregătit ei. Copiii cântă „A venit pe
dealuri toamna”, apoi îi prezintă macheta şi coşul mare cu fructe, realizându-se astfel evaluarea
pe centre. Zâna Toamnă oferă educatoarei săculeţul cu surprizele pe care l-a adus şi le cere
copiilor să respecte sarcinile transmise. Apoi se retrage luând şi coşul cu fructe pentru a le
pregăti o salată.
Un copil va deschide primul plic unde vom găsi un şablon sub formă de coşuleţ şi mai
multe jetoane. Cerinţa este să facem ordine între jetoane şi să aşezăm în jurul imaginii principale
doar pe acelea care reprezintă ce am putea cumpăra de la piaţă, pentru a pune în coş. Copiii
aşează în jurul coşuleţului, pe tabla de flip-chart toate jetoanele cu fructe, iar educatoarea
trasează săgeţi care fac legătura între idei şi temă (coş- fructe), dar şi între ideile de aceeaşi
categorie (fructe). Dintre copiii care au înţeles algoritmul, este ales un alt copil care are voie să
deschidă al doilea plic. Cerinţa Zânei Toamna este de a învăţa o poezie despre toamnă. Se va face
recitarea model a poeziei de către educatoare, care va folosi un coş cu fructe, în vederea activării
memoriei vizuale şi pentru a fi înţeles mai uşor conţinutul de idei al poeziei. După ce
educatoarea observă că majoritatea copiilor au memorat textul poeziei, sunt invitaţi mai mulţi
copii să o recite. Cel care a recitat cel mai frumos are voie să deschidă următorul plic. Aici se
găsesc ecusoane care reprezintă mere galbene şi roşii. Copiii recunosc culorile şi au voie să îşi
aleagă ecusonul preferat. Ajutaţi de întrebările educatoarei, vor motiva alegerea făcută. Îşi vor
exprima propriile experienţe şi impresii; educatoarea realizează stările, sentimentele exprimate
de copii, prezentându-se pe scurt sinteza temei.
Pentru dinamizarea activităţii, se trece la desfăşurarea jocului de mişcare „Ursul
adormit”.
Tranziţie
„Culegem mere şi prune,
De la ursul din pădure.
Ursul doarme nemişcat...
Ne- a văzut... s-a înfuriat....
Mârâie... spre noi se-ndreaptă...
Fugim toţi, nimeni nu aşteaptă.”

Activităţi pe domenii experienţiale

În continuare, în funcţie de ecusoanele primite, copiii vor ocupa locul la măsuţe,


respectând criteriul după culoare (roşu şi galben). Vor identifica materialele primite cu ajutorul
cărora li se va prezenta următoarea cerinţă şi anume de a realiza prin tehnica lipirii un tablou de
toamnă: „Pomişorul din grădina mea”. După prezentarea modelului educatoarei şi a
instrucţiunilor de lucru, toţi vor începe să lucreze pe fundal muzical. Când toţi copiii se apropie
de finalizarea lucrării, revine Zâna Toamnă (cu salata de fructe). Ea face evaluarea lucrărilor şi le
mulţumeşte copiilor pentru participarea la activitate, felicitându-i pe cei care s-au afirmat în mod
deosebit pe parcursul zilei.
Încheierea activităţii
După ce se şterg pe mânuţe cu şerveţele umede, copiii sunt serviţi cu salata de fructe,
apoi Zâna Toamnă îi invită la o plimbare în jurul grădiniţei pentru a se bucura de frumuseţile
anotimpului: să observe aspecte specifice (căderea şi coloritul frunzelor, aspectul ierbii,
temperatura, castanele şi nucile căzute pe alei)

Toamna- de Demostene Botez


Toți acei ce-ntreaga vară
Au lucrat din zori în seară,
Toamna au roade bogate
Au și fructe, și bucate,
Mere,
Pere,
În panere.
Prune
Bune
Și alune,
Și gutui
amărui,
Cu puf galben
Ca de pui.
Și tot felul de legume,
De nu le mai știi pe nume.

S-ar putea să vă placă și