Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Data:
Educatoare: Bota Mirela-Mirabela
Grupa: mare „B”
Gradinita: PJ „Casuta piticilor”, Arad
Tema:”Cand, cum si de ce se intampla?”
Subtema:”Bogăţiile toamnei”
Denumirea activitatii: “De vorbă cu Zâna Toamna”

Activitati liber alese:


BIBLIOTECA : « Comorile toamnei»-puzzle;
ARTA : « Zana Toamna»-colorare
STIINTA : » Familia mea si Toamna»-joc interactiv PC
Activitati pe domenii experientiale:
Educarea limbajului (DLC), - lotus “Toamna”
Cunoasterea mediului(DS),- lotus “Legume”
Activitate practica(DOS) – lipire “Toamna cea bogata”
Activitati liber alese:
Joc distractiv: “Cosul toamnei”
Activitati de dezvoltare personala:
Intalnirea de dimineata: „De vorba cu Zana Toamna”
Rutină : Singurel mă spăl pe mâini – deprinderi de a se spăla pe mâini;
Tranziţia: - „Bate vantul frunzele!”
- „Anotimpurile” Vivaldi - auditie
Tipul activitatii: verificare si consolidare de cunostinte
Scopul: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator, despre
mediul social si cultural; Dezvoltarea atentiei voluntare, a spiritului de observatie
si a gandirii critice; Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor si a deprinderilor
de cooperare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si civilizate in timpul
activitatii;
Obiective de referinta:
 Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv, sa utilizeze un limbaj oral
corect din punct de vedere gramatical;
 Sa-si fixeze unele reprezentari si cunostinte legate de anotimpul toamna;
 Sa-si dezvolte spiritul de observatie, al rapiditatii in gandire si actiune;
 Sa compuna in mod creativ spatiul plastic.

Obiective operationale:
a) cognitiv-informationale
– sa denumeasca cele patru anotimpuri si sa precizeze anotimpul in care ne
aflam ;
– sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna : fenomene ale naturii
specifice lunilor de toamna, schimbarile survenite in natura;
- sa sorteze “bogatiile toamnei” (fructe, legume, flori) si sa le denumeasca;
– sa raspunda repede si corect la ghicitori;
– sa asocieze numarul la cantitate;
- sa realizeze lucrari practice pastrand acuratetea lucrarii
- sa reintregeasca fructe, legume, flori;
- sa coloreze, uniform, fara a depasi spatiile ;
- sa clasifice dupa criteriile cerute ;
- sa rezolve corect sarcinile din jocul ales.
b) psiho-motorii
- sa verbalizeze actiunile pe care le face în realizarea sarcinii
- sa utilizeze corect instrumentele si materialele aflate la dispozitie ;
c) afective
- sa participe constient la activitate
- sa coopereze in rezolvarea sarcinilor.
Strategii didactice:
1)Metode si procedee: Expunerea, Conversatia, Exercitiul, Demonstratia
Explicatia, Brainstorming-ul, Tehnica Lotus, Jocul.
2)Material didactic:
- Scrisoarea Zanei Toamna si o cutie “surpriza”, Ecusoane, Biletele cu sarcini de
rezolvat; biletele cu ghicitori; Fructe, legume, flori; Jetoane, puzzle, Hartie,
lipici, material decupat, panou pentru expozitie
Forma de organizare : frontal, pe grupe, individual
Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa
Durata: 40-45 min pe categorie de activitate

Bibliografie:
 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC,
Bucuresti, 2000
 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
 www.didactic.ro

Scenariul zilei
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
TEMA:,,De vorba cu Zana Toamna ”
1. SALUTUL : Ne salutăm unii pe alţii rostindu-ne numele.
2. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI:
-Ce zi este azi?
-În ce lună ne aflăm? În ce anotimp?
-Ce schimări au avut loc în natură?
3. ACTIVITATEA DE GRUP:
“Dacă vreau să cresc voinic...”
4. NOUTĂŢILE ZILEI:
Le spun copiilor ca azi avem invitati din alte gradinite din judet si ca Zana
Toamna a aflat de intalnirea noastra si a dorit sa participe si ea. Voi pune un copil
sa o strige pe Zana Toamna folosind numele uneia din bogatiile aflate in cosul de
pe masa. Dupa cateva incercari Zana isi face aparitia in mijlocul copiilor purtand
in mana un cos cu surprize pentru acestia. Zana toamna le spune ca va participa si
ea la activitatile de azi si ii va prezenta pe copiii veniti in vizita.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:


Le-am adresat copiilor următoarele întrebări:
- In ce anotimp suntem?
- Care sunt bogatiile toamnei?
După ce au răspuns la întrebări, copiii şi-au ales activităţile pe centrele
deschise, care vor fi descrise în continuare:

ARTĂ: ”Zana Toamna”


Sarcina didactică: Copiii vor trebui să coloreze un tablou cu Zana Toamna .
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-să recunoască personajul din imagine;
-să spună cum arată un flutur;
-să spună ce culoare pot avea florile, fructele, legumele.
ŞTIINŢĂ: ”Familia mea si Toamna”
Sarcina didactică: Copiii vor avea sarcina să resolve situatiile problema din
cadrul jocului interactiv.
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-să utilizeze corect componentele calculatorului ;
-să rezolve diferitele sarcini din cadrul jocului;
-să recunoască legumele, fructele si florile din cadrul jocului;
-să recunoască diferite aspecte legate de toamna;
-să colaboreze in rezolvarea sarcinilor jocului.
BIBLIOTECA: ”Bogăţiile toamnei”
Sarcina didactică: Copiii vor avea sarcina să resolve puzzle-uri cu legume, fructe
si flori.
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-să recunoască legumele, fructele si florile din cadrul jocului;
-să recunoască partile componente ale fructelor, legumelor,......;
-să reconstituie fructele, legumele si florile din bucatile date;
-să colaboreze in rezolvarea sarcinilor jocului.
După desfăşurarea activităţilor de la centrele de interes, se analizează
produsele obţinute, copiii înţelegâd eficienţa muncii lor pe centre.
După aceste discuţii copiii interpretand tranzitia „Bate vantul frunzele” se
indreapta catre grupurile sanitare pentru a se spala pe maini (rutina) in vederea
pregatirii pentru masa de dimineata.
Dupa terminarea mesei copii intra in sala de grupa cantand „Bate vantul
frunzele”. Pe o masuta se afla un cosulet din care isi vor alege o bulina , apoi le
voi cere sa se aseze la cele 8 grupuri de masute asezate in cerc in functie de
culoarea jetonului. Urmeaza desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


Activitate integrată :(DLC, DŞ): ”Toamna”, „Legumele toamnei” –lotus
„Toamna cea bogata”-lipire.
Trecerea de la lucrul pe grupe din cadrul lotusului „Legumele Toamnei” spre
activitatea de lipire se va face prin tranzitia „Anotimpurile”-auditie Vivaldi.
In incheierea activitatii practice copiii interpreteaza cantecul „Acum e toamna,
da!”

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: ”Cosul toamnei”- joc distractiv


Sarcina didactică:Copiii vor trebui să găsească cat mai multe nume de fructe,
legume, flori de toamna.

După terminarea activităţilor se realizează finalitatea zilei prin organizarea


unei expoziţii pe diferite suporturi şi locuri din grupă.
MOMENTELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE

ACTIVITATII DIDACTICE
Moment Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii:

organizatoric - aerisirea salii de grupa;


- pregatirea materialului didactic;
- plasarea organizata a prescolarilor in spatiul
educational amenajat sugestiv

Captarea - « Cine a lasat plicul acesta pe catedra? Oare Conversatia Interesul


de la cine este?»
atentiei Explicatia pentru
- Citim scrisoarea
- « Zana Toamna ne-a pregatit multe surprize, continutul
dar ca sa le aflam va trebui sa ne jucam un joc
Expunerea activitatii
cu ea ».

Anuntarea -“Toamna va fi atenta la jocul nostru care se Expunerea

temei si a numeste ”Surprizele toamnei”, si astfel o sa afle si Explicatia

obiectivelor ea ce multe lucruri interesante despre anotimpul

toamna si despre bogatiile acesteia cunoaşteţi voi.


Dar, ca sa primiti cat mai multe felicitari de la Zana

Toamna, trebuie sa fiti atenti ,activi, sa raspundeti

corect si doar cand sunteti intrebati ».


Reactualizarea -“Sa vedem ce scrie pe plicul de pe cutie! » Voi citi Conversatia Relationare

cunostintelor continutul plicului si voi explica copiilor ca nu putem Explicatia prin actiune si

deschide cutia decat daca trecem o proba. Demonstratia comunicare

„Alege o petala de Lotus şi rezolvă cerinţa”. Copiii Jocul

vor lua de pe masa cate o pe care este scris un Lotus de grup

cuvant cheie despre toamna. Dacă vor răspunde Raspunsurile

corect, voi pune pe un panou petalele pentru a copiilor

reintregi floarea.Dăcă răspunsurile corecte sunt cel

putin cinci, atunci vom putea deschide cutia cu

surprize pe care a timis-o Zâna Toamna.

Cele 8 cuvinte cheie sunt: fructe, flori, legume,

aspecte generale, imbracaminte de sezon, vremea,


activitatea oamenilor, povesti-poezii....

Voi nota pe fiecare petala raspunsurile copiilor

Dirijarea Pentru ca am rezolvat corect sarcina putem sa Conversatia Relationare

invatarii deschidem cutia surpriza si sa vedem ce contine. prin actiune si

Zana toamna a vazut cat de multe stim noi despre Explicatia comunicare

legume, asa ca ne-a adus materialele necesare sa

realizam tehnica lotus urmand ca in saptamana Demonstratia

viitoare sa organizam lotus si pentru celelalte

cuvinte cheie. Jocul

Fiecare din cele 8 grupuri va primi ca tema o leguma

cunoscuta.

Voi anunta pe rand cele 8 sarcini: Lotus pe grupe Raspunsurile

1. Gaseste cuvantul care denumeste leguma! copiilor

2. Numara cate legume ai pe jeton si gaseste


cifra corespunzatoare!

3. Reintregeste leguma! Analiza

4. Gaseste forma geometrica asemanatoare! produselor

5. Gaseste cum putem utiliza legumele! grupului.

6. Bifeaza cu creionul locul unde creste si se

dezvolta leguma!

7. Raspunde la ghicitoare!

8. Coloreaza leguma!

Fiecare grup va rezolva sarcinile, comunicand si

celorlalti raspunsurile.

Jetoanele vor fi asezate pe cele 8 masute asezate

in cerc, in centrul acestuia aflandu-se o masa pe

care se afla un cos cu legumele utilizate in joc.


Asigurarea Fixarea cunostintelor se va realiza printr-un Conversatia Raspunsurile

retentiei si brainstorming pornind de la cuvantul “toamna”. Brainstorming copiilor

transferului Raspunsurile vor fi notate pe foi de flip-chart.


Evaluarea Voi face aprecieri individuale asupra modului de Analiza

activităţii lucru şi asupra participării copiilor la întreaga Aprecierea produselor

activitate. grupului.

Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare Aprecieri

a activităţii cu un ecuson specific toamnei. verbale


Încheierea Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: Observaţii
activităţii „lotus” şi „brainstorming”. asupra
În încheiere, activitatea va fi completată în conţinut comportamentu
de auditie- „Anotimpurile-Toamna ” de Ravel, lui copiilor.
MOMENTELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE

ACTIVITATII DIDACTICE
Moment Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii:

organizatoric - aerisirea salii de grupa;


- pregatirea materialului didactic;
- plasarea organizata a prescolarilor in spatiul
educational amenajat sugestiv

Captarea « Zana Toamna ne-a mai pregatit o surpriza, si asa Conversatia Interesul ptr.
cum observati pe masute ne-a mai adus cate ceva
atentiei Explicatia materialul did.
din bogatiile ei ».

Reactualizarea -Ce materiale aveti pe masute? Conversatia Raspunsurile

cunostintelor -Ce lucrari ati mai realizat? Explicatia copiilor

- Ce anotimpreprezinta imaginile pe care le-ati Demonstratia

primit?
Anuntarea -Toamna va fi atenta la activitatea noastra, si Expunerea

temei si a astfel o sa afle cat de bine stiti voi sa utilizati Explicatia

obiectivelor aceste materiale.

Pentru a realiza lucrari cat mai frumoase trebuie sa

lucrati cu atentie, sa nu patati plansa, sa folositi

putin lipici.
Dirijarea Fiecare din cele 8 grupuri va primi ca o plansa Conversatia Relationare

invatarii suport pe care vor trebui sa lipeasca imagini prin actiune si

decupate, astfel incat sa obtina o compozitie Explicatia comunicare

unitara despre toamna: livezi, podgorie, gradina de

legume si gradina de flori. Demonstratia Actiunile

Dupa intuirea materialului si explicarea modului de copiilor

lucru, executa miscarile de incalzire a muschilor Exerciţiul

mici ai mainii. Analiza

Pe fundalul sonor “Anotimpurile” cele 8 echipe produselor


realizaeaza lucrarile. echipelor.

Acord sprijin si lamuriri acolo unde este cazul.


Asigurarea Dupa terminarea lucrarilor vom organiza in sala de Conversatia Analiza

retentiei si grupa o expozitie, fiecare copil putand observa si produselor

transferului analiza lucrarile celorlalte echipe. grupului.

Evaluarea Voi face aprecieri individuale asupra modului de Aprecieri

activităţii lucru şi asupra participării copiilor la întreaga Aprecierea verbale

activitate.

Încheierea Reamintesc copiilor tema activitatii si apoi voi Observaţii


activităţii fotografia expozitia pentru a-i trimite poze si zanei asupra
Toamna. comportamentu
lui copiilor.
EVENIMENTUL CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE

DIDACTIC DIDACTICE
1. MOMENTUL Voi pregati sala de grupa pentru activitate, voi distribui Conversatia

ORGANIZATORIC materialele la sectoare, facilitand accesul copiilor.

2. ENUNTAREA Anunt scopul activitatilor de astazi, obiectivele pe care le au Explicatia Analiza

TEMEI, A de realizat in cadrul sectoarelor, temele activitatii din fiecare comportamentului

SCOPULUI SI sector.

OBIECTIVELOR

ACTIVITATII
3. PREZENTAREA Voi prezenta sectoarele de activitate, materialele, sarcinilepe Explicatia Raspunsul copiilor

OPTIMA A care fiecare copil le are de realizat in cadrul sectorului ales.

CONTINUTULUI Fiecare copil isi alege sectorul in cadrul caruia doreste sa

lucreze Demonstratia

Biblioteca : Analiza produselor

-copiii trebuie sa reintregeasca imaginea unor fructe, legume, Exercitiul

flori de toamna
STIINTA:

- copiii trebuie sa rezolve sarcinile jocului interactiv pe

calculator.

Arta:

- copiii terbuie sa coloreze o imagine cu Zana Toamna.

INCHEIEREA Dupa evaluarea lucrarilor de la fiecare sector, se face Conversatia

ACTIVITATII trecerea la activitatea pe domenii experientiale prin Tranzitia Aprecierea orala

« Bate vantul frunzele !« .


Cosul Toamnei

DESFĂŞURAREA JOCULUI:

o Pregătirea jocului:
Scaunele sunt aşezate în cerc.
Anunţ că vom juca împreună jocul :”Cosul Toamnei".
o Regulile jocului: - copilul care-şi aude strigat numele fructului, legumei
sau florii de pe medalion trebuie să se ridice si sa-l urmeze pe conducatorul de
joc.
o Desfăşurarea jocului:
Copiii stau pe scaune în cerc. Conducătorul jocului stă în mijloc. Toţi copiii
îşi întorc medalioanele de la jocul anterior. Cer copiilor să recunoască
fructul/leguma de pe medalion.
Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa scaunelor şi spune, de
exemplu: " Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în coş o para." Copilul care
poartă medalionul cu para se ridică şi porneşte după conducător, care-şi
urmează mersul în cerc. Conducătorul spune iar:" Mă duc la piaţă să cumpăr şi
să pun în coş un măr"." Copilul-măr" se ridică şi se aşază în spatele "copilului-
para".
Atunci când conducătoruf jocului exclamă: "Coşul s-a rupt", fiecare, inclusiv
acesta, ocupă scaunele. Dar pentru că în cerc există un scaun mai puţin deoarece
iniţial toate scaunele erau ocupate de fructe, legume si flori, nefiind nici un loc
liber pentru copilul din mijloc, un copil va rămâne în picioare. Acesta va deveni
noul conducător al jocului.

S-ar putea să vă placă și