Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Educatoare: Mocanu Ramona Paula


Data: 18.10.2021

Grădiniţa: PP„Lizuca” Botoșani

Nivel de vârstă/ Grupa: nivel I, Grupa mică „Ștrumfii”

Tema de studiu:,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii:,,Legume sănătoase și gustoase”

Tema activităţi:,,Legume de toamnă”


Tipul activităţii :activitate de invatare
Categoria de activitate: activitate integrată ADP+ ALA1+ADE( DŞ+DEC)+MM

Categoriile de activităţi de învăţare abordate:

Activități de dezvoltare personală (ADP)-


 Salutul,
Prezența,
Întâlnirea de dimineată :„Legumele, izvor de vitamine”
Calendarul naturii,
Gimnastica de înviorare,
Tranziții:,,Morcovul plimbareț”- joc de mișcare
,,Ghici ce legumă am”- joc senzorial
Rutine: Sosirea în grădiniță
Servirea mesei
Reguli de igienă personală
,,Îmi aştept rândulˮ(deprinderea de a-şi aştepta rândul)
,,Masa mea e cea mai curatăˮ(deprinderea de a păstra curăţenia)
Plecarea copiilor acasă.
Activități liber alese (ALA):
Joc liber
Construcții:,, Lădițe pentru morcovi”,
Bibliotecă:,, Să recunoaștem legumele”- lectură după imagini
Știință ,, Coșul cu legume”- joc exercițiu
J.M : ,,Legumele hazlii”

Activități pe domenii experențiale (ADE)-


DȘ : ,,Roșii, morcovi și ardei, bogăția toamnei”- joc exercițiu
DEC:Legume pentru pitici- modelaj

Activități liber alese (MM)-


,,Castronul cu legume”- joc distractiv

Loc de desfăşurare: sala de grupă


Durata: o zi
Scopul activităţii: Dezvoltarea senzorială, alături de cunoştinţe şi abilităţi referitoare legumele anotimpului toamna, culorile
anotimpului, precum şi dezvoltarea creativităţii.

Obiective operaţionale:
O1- să denumească anotimpul;
O2- să descrie două caracteristici specifice anotimpului;
O3- să denumească legumele din coș;
O4- să precizeze importanța acestora;
O5- să denumească culorile ficărei legume;
O6- să urmărească explicațiile educatoarei;
O7- să lucreze, ordonat, păstrând curățenia la locul de muncă;
O8- să analizeze obiectiv lucrarile pe baza criteriilor de evaluare enunțate de educatoare: respectarea spațiului de lucru,
acuratețea și gradul de finalizare al lucrării;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversația, explicaţia, demonstrația, exercițiul, lectura după imagini, munca independependentă, turul galeriei
Resurse materiale:coș cu legume de sezon, , planșe cu imagini de toamnă,fișe de lucru, serveţele, acuarele, jetoane cu legume.
Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
 CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani) -2019-
 Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., 2002, “Metode interactive de grup –ghid metodic”, Editura Arves;
 Îndurmător metodic 3-4 ani, 2021-2022 , Laurențiu Culea- Editura Diana

Scenariul activităţii
Este o zi frumoasă de toamnă! În această zi le propun copiilor să vorbim despre a doua noastră sursă de vitamine și
anume: ,,Legumele, izvor de vitamine”.
După ce ne salutăm, le propun copiilor să ne așezăm în semicerc lângă fereastră pentru a face prezența și a verifica
caledarul naturii. Pentru a ne înviora vom face un scurt joc de mișcare denumit ,, Morcovul plimbăreț”(mers ritmat distractiv).
Cu tranziția ,, Morcovul plimbăreț” copilașii sunt invitați la centre. La centrul Bibliotecă vor avea de recunoscut și denumit
legumele de toamnă, la centrul Știință vor umple coșuri cu diferite legume iar la centrul Construcții vor avea de construit lădițe
pentru morocovi.
Copiilor li se va atrage atenția asupra coșului de legume adus de Zâna toamnă, aceștia vor putea analiza toate legumele din coș,
urmând a ne așeza pe scăunele așteptând noi instrucțiuni.
Le spun copiilor că astăzi, în cadrul acestei activității integrate vom discuta la domeniul Știință despre bogățiile toamnei și anume,,
Roșii, morcovi și ardei” urmând ca la domeniul Estetic și cretiv să modelăm la alegere una sau mai multe din aceste minunate
legume. Expun imagini cu legumele toamnei și drept suport vom avea în special coșul de legume adus de Zâna Toamnă. Vor citi pe
rând imaginile, vor căuta în coș legumele potrivite, le vor denumi și vor preciza culoarea fiecăruia. Îi voi întreba despre leguma
preferată și voi cere argumente.
După discuția pe tema legumelor, și exercițiul de a identifica, denumi și preciza culoarea legumelor alese voi invita copilașii la măsuțe
pentru a modela legume având suport legumele din coș și din imagini. Pentru încălzirea mâinilor pentru modelaj vom imita sunetele
prin mișcări: „Ploaie”- cu vârful degetelor imitând căderea stropilor de ploaie; „Tunet”- bat cu pumnii în masă; „Fulger”; „Bate
vântul”- leagănă brațele; “A ieșit soarele! Copii vor realiza diferite legume din plastilină sub îndrumarea și cu ajutorul educatoarei,
urmând instrucțiunile date de aceasta.
La final mulajele vor fi expuse,iar evaluarea se va realiza cu ajutorul,,Turului Galeriei”. Activitatea se va încheia cu
aprecierea muncii şi eforturilor copiilor prin stickere motivante.
Pentru relaxarea copiilor voi iniția jocul ,, Castronul cu legume” ce reprezintă un joc distractiv care binedispune.

Nr Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare/Metode şi


Crt. activităţii indicatori
Metode si Mijloace de
procedee invăţământ
1. Momentul Asigurarea conditiilor pentru buna desfașurare a activității:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea scaunelor în formă de semicerc;
-pregătirea materialului didactic;

2. Captarea şi Se realizează prin prezentarea coșului cu legume adus de Observarea directă


orientarea Zâna toamnă dar și prin imagini atractive ce prezintă :Roșii -Conversaţia, - Coșul cu -interesul în
atenţiei morcovi și ardei -Explicaţia legume urmărirea
-Imagini cu explicațiilor,
legume observarea
materialelor
3. Anunţarea temei Se comunică tema şi obiectivele ce urmează a fi atinse pe - Conversaţia - Materialele
şi a obiectivelor parcursul activităţii sub forma unor formulări accesibile care pregătite
să le trezească interesul copiilor pentru activitate.

3. Dirijarea DOMENIUL ŞTINŢE ŞI DOMENIUL ESTETIC ȘI


4. invatarii CREATIV Conversaţia Observarea directă
Analizarea imaginilor . Explicaţia
Se va analiza prima imagine Activitatea Imagini cu
Copiii ce este reprezentat în această imagine?Cum se practică legume Răspunsurile corecte
numește?Ce culoare are roșia? ale copiilor
Se va analiza a doua imagine
Cum se numește această legumă?Ce culoare are morcovul?
Găsim în coșul nostru morcovi?
Priviţi a treia imagine şi răspundeţi la aceste întrebări:
Ce observăm în imagine?
Cum se numește ultima noastră legumă?
Ce culoare are?
Se observă ultima imagine
Ce fac copii?
Vouă ce legumă de toamnă vă place cel mai mult? Coș cu legume
naturale
Vom inspecta coșul și pe rând copii vor identifica după Conversaţia
instrucțiunile date de educatoare: roșii, morcovi și ardei. Explicaţia

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV

Invit copii la măsuțe unde ne pregătim pentru modelaj. Exercițiul

Intuirea materialelor folosite:


Fiecare copil va avea pe masă materialele necesare relizării
temei ,,Legume pentru pitici”.
Se solicit copiilor sa denumească materialele specifice
(plastelină, planșete, şerveţele).
Explicarea tehnicii de lucru
Se va explica tehnica de lucru.
Se enumera reguli ce trebuie respectate.
Exercitii pregatitoare pentru incalzirea muschilor mici ai
mainilor: Platilină,
Ploaia-atingerea mesei cu vârful degetelor imitând căderea planșete,
stropilor de ploaie; „Tunetul”; „Fulgerul”; „Bate vântul”; “A șervețele
ieșit soarele!”
Executarea lucrărilor de către copii
    În timp ce lucrează îi voi supraveghea şi îndruma
individual unde este cazul. Se reiau explicaţiile privind
modul de lucru dacă se observă că nu au fost înţelese. Se
corectează eventualele greşeli.
5. Asigurarea La final lucrările vor fi expuse, iar evaluarea se va realiza cu Conversaţia Evaluarea capacității
transferului şi a ajutorul,,Turului Galeriei”. Explicaţia de a duce la bun
conexiunii sfarșit sarcinile
inverse

6. Evaluarea Aprecierea modului în care au participat copiii la activitate, Conversaţia Autoevaluare


autoaprecieri din partea copiilor şi concluzii asupra evaluativă
aspectelor de conţinut abordate. Aprecierea lucrărilor se va
realiza de către copii prin lipirea unei buline pe lucrarea
preferată.

7. Încheierea Copii se așează pe scăunele. Educatoarea le va dărui pentru


activităţii meritele obținute diferite stickere după preferințele
fiecaruia.

S-ar putea să vă placă și