Sunteți pe pagina 1din 12

Grădinița ......

,,Prietenii iernii”

Educatoare:
....................................
15 decembrie 2021
1
Proiect de activitate integrată

Data: 15.12.2021
Unitatea de învățământ:
Structura:
Prof.înv.preșc.:
Nivel de vârstă/ Grupa: nivel I, Grupa mică „Ștrumfii”
Tema anuală de studiu:,, Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânii:,, Iarna a sosit în zori”
Tema activităţi: ,, Prietenii iernii”
Tipul activităţii : formarea și consolidarea de priceperi și deprinderi
Durata : o zi
Categoria de activitate: activitate integrată ADP+ ALA I+ADE( DOS+ DȘ)+ ALA II
Elementele componente ale activității integrate :
I. Activități de dezvoltare personală (ADP)
• ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
Salutul - „Bună dimineață, dragi fulgișori!”
Prezența
Calendarul naturii
Împartășirea cu ceilalți: „Ce am mai făcut?”
Noutatea zilei- „Scrisoare de la Zâna Iarnă”
TRANZIȚIE
„Iute iute ne-adunăm
Trenulețul îl formăm
Și la baie noi plecăm!”
II. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA I )
• CONSTRUCȚII: ,,Castelul de gheață”
• ARTĂ: ,,Rochia Zânei Iarna”- ștampilare
• JOC DE ROL: Micii cofetari: ,, Prăjituri pentru Zâna Iarnă”

TRANZIȚIE: „Cerne iarna”- joc cu text și cânt

2
III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
 ,, Iarna în sat”
DOS ( Activitate practică),, Fulgi peste tot” -aplicație
TRANZIȚIE:,, Iute iute ne-ridicăm
Și ca fulgii noi zburăm!”
DȘ(activitate matematică),, Satul iarna” -joc didactic
IV. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA II):
 ,,Prinde bulgărele”- joc distractiv
 ,, Unde am ascuns bulgărele?”- joc de atenție
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului
de dezvoltare motrică precum și dezvoltarea capacităţii de observare a culorii, a mărimii şi
stabilirea de relaţii spaţiale.
OBIECTIVE:
O1- Să construiască Castelul de gheață cu ajutorul materialelor puse la dispoziție, prin alăturare
și suprapunere;
O2- Să decoreze cu fulgi prin tehnica ștampilării, rochia Zânei Iarna;
O3- Să-şi formeze deprinderi practice şi gospodăreşti, de a face prăjituri;
O4-Să lipească fulgi pe elementele avute la dispoziție;
O5- Să denumească elementele pe baza criteriilor de culoare și mărime;
O6- Să plaseze elementele într-un spaţiu dat;
O7- Să manifeste în timpul activităţii atitudini de competiţie și fair-play.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
problematizarea, turul galeriei.
RESURSE MATERIALE: planșe, tăvi, lipici, fulgi de hărtie și din material textil,
imagini(oameni de zăpadă, case, brazi, nori), panou suport din poliester, imaginea Rochia Zânei
Iarna, acuarele, bețe igienice, cuburi de lemn, pastă modelatoare, planșete, forme de prăjituri,
sucitoare, zăpadă artificială, bulgări artificiali, laptop, boxă.
FORME DE ORGANIZARE: frontal și individual

3
SCENARIUL DIDACTIC
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ( ADP)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: Copiii sunt invitați să se așeze în semicerc, pentru a putea
stabili un contact vizual cu toți membrii grupei, având posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-
și manifesta starea de spirit, de bună dispoziție.
Momentele întâlnirii de dimineață:
1. Salutul:
,, Dimineața a sosit,
Toți la grădi am venit
În semicerc ne adunăm
Cu toții ne salutăm!”
Le voi adresa următorul salut : ,,Bună dimineața dragi fulgișori!”, iar aceștia vor răspunde
salutului: ,, Bună dimineața, doamna Ramona”! Copiii se vor saluta unul pe altul, de la
stânga la dreapta, uitându-se unul la celălalt și folosind formula,, Bună dimineața” și numele
copilului pe care îl salută.
2. Pezența: Copiii sunt invitați să completeze suportul de prezență: fiecare copil prezent își
va lua fulgul cu propria imagine și îl va fixa pe suportul de prezență. Fulgii copiilor
absenți rămân pe masă.
3. Calendarul naturii: Copii sunt îndrumați și ajutați cu întrebări pentru a alege șabloanele
potrivite pentru a completa calendarul naturii.( zi, anotimp, vremea)
4. Împartășirea cu ceilalți: Va fi invitat orice copil dorește să împărtășească ceva cu grupa.
5. Noutatea zilei: Voi transmite copiilor faptul că au primit o scrisoare surpriză sosită
tocmai din Regatul de gheață, apoi voi citi copiilor conținutul scrisorii. Rugămintea Zânei
Iarna este de a pregăti satul pentru sosirea ei. Astfel vom construi Castelul de gheață, îi
vom decora rochia și vom face prăjituri pentru Zâna Iarnă. Vom căuta prin ,,zăpadă”
elemente și le vom înfrumuseța cu fulgi, în funcție de culoarea și mărimea lor vom crea
un tablou cu acestea.
TRANZIȚIE
„Iute iute ne-adunăm
Trenulețul îl formăm
Și la baie noi plecăm!”

4
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE( ALA)
După revenirea în sala de grupă, se vor prezenta centrele deschise și sarcinile de lucru, iar copii
vor alege centrul preferat.
La centrul CONSTRUCȚII copii vor avea de construit castelul de gheață, la centrul ARTĂ vor
decora prin ștampilare rochia Zânei Iarna iar la centrul JOC DE ROL, copiii vor fi invitați să
pregătească prăjituri surpriză pentru Zâna .
TRANZIȚIE- joc cu text și cântec
Cerne iarna cerne, cerne Saniutele s-adună
Fulgușorii argintii Colo sus pe derdeluș
Magia de nea se-așterne Rade omul de zapada
Peste case și copii . Sub căciula de căuș

Cad fulgii de nea, Cad fulgii de nea,


Și căciula mea, Și căciula mea,
Seamănă cu alba nea, Seamănă cu alba nea,
Cad fulgii de nea, Cad fulgii de nea,
Și căciula mea, Și căciula mea,
Seamănă cu alba nea, Seamănă cu alba nea,

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE):


DOS- Activitate practică,, Fulgi peste tot”- aplicație
În cadrul acestei activități copiii vor veni și vor căuta imaginile prin zăpada artificială, le vor
denumi, apoi vor lipi fulgi pe acestea. Le voi prezenta mai întâi modelul, materialele de lucru și
etapele.
Se execută pentru început exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinilor:
,,Plouă, tună, fulgeră, bate vântul, a ieșit soarele!”
TRANZIȚIE:,, Iute iute ne-ridicăm
Și ca fulgii noi zburăm!”

5
DȘ(activitate matematică),, Satul iarna” joc didactic
Sarcina didactică: rezolvarea diferitelor sarcini de lucru( identificare dupa culoare, marime,
formă; poziționarea pe tabloul suport)
Regulile jocului: Copiii vor fi așezati în formă de semicerc. Copilul numit va veni la panou, va
alege imaginea potrivită descrierii date ( formă, culoare, mărime) și o va poziționa pe panou
după indicații( sus, jos).
Dacă rezultatul este corect, va fi aplaudat de colegi iar dacă nu va fi, voi invita un copil să îl
ajute.
Voi face o scurtă demonstrație și voi începe să numesc copiii pentru a face un exercițiu de probă.
Dacă se constată că instrucțiunile nu au fost înțelese voi da explicații suplimentare.
Exemple de sarcini:
-Casuța mică galbenă va fi așezată jos.
- Norul mare alb va fi așezat sus.
- Casuța mare roșie va sta jos.
- Bradul va sta lângă căsuță.
Complicarea jocului: Copiii vor închide ochii și pe panou voi așeza fulgi, îi voi ruga să
deschidă ochii și îi voi întreba dacă văd ceva schimbat pe tablou.

ACTIVITĂȚI LA LIBERĂ ALEGERE II( ALA II)


Copii vor fi invitați să participe la jocul distractiv ,, Prinde bulgărele” și la jocul liniștitor ,, Unde
am ascuns fulgul?”
Joc liber

6
Desfășurarea activității

Nr. Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea


crt activității Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Captarea După întâlnirea de dimineață, calendarul Conversația Observarea
atenției naturii și prezența, captarea atenției se va comportamentul
face prin intermediul unei scrisori primite de
ui copiilor
la Zâna Iarnă.
Rugămintea Zânei este de a pregăti satul
pentru sosirea ei, respectând cerințele date.
Astfel, îi vom construi un castel de gheață, îi
vom decora rochia cu fulgi prin ștampilare și
pentru că ea aduce bucurie tuturor, noi îi
vom pregăti prăjituri. Vom decora și
maginile cu fulgi de hârtie și le vom așeza
astfel încât să realizăm un tablou al satului
iarna.
2. Anunțarea Se anunță tema și obiectivele în mod clar și Conversația Capacitatea
temei și a concis, pe întelesul copiilor. Tema de astăzi copiilor de a
se numește ,,Prietenii iernii”.
obiectivelor întelege tema și
Le reamintesc copiilor rugămintea Zânei
Iarna. Îi voi încuraja să fie veseli, activi, să obiectivele
asculte cu atenție și să răspundă frumos propuse
cerințelor.
3. Desfășurarea TRANZIȚIE Conversația Observarea
activității „Iute iute ne-adunăm comportamentului
Trenulețul îl formăm Cuburi de lemn copiilor
Și la baie noi plecăm!”
Pentru ALA se vor prezenta copiilor Acuarele
centrele de interes și sarcinile propuse,
concomitent cu intuirea materialelor de Bețe de ureche
lucru. Explicația
Pentru fiecare centru voi purta discuții Pastă

7
referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul modelatoare
materialelor puse la dispoziție și modul de
utilizare al acestora. Forme de Observarea
La centrul Construcții, copiii vor construi, prăjituri comportamentului
prin suprapunere și alăturare, ,,Castelul de copiilor
gheață”, la centrul Artă vor decora rochia Planșete
Zânei Iarnă prin tehnica ștampilării iar la Sucitoare
centrul Joc de rol, voi ruga copiii să
pregătească drept surpriză prăjituri pentru Exercițiul
Zâna Iarnă.
TRANZIȚIE:
1.,, Cerne iarna, cerne, cerne
Fulgușorii argintii, Observarea
Magie de nea s-așterne comportamentului
Peste case și copii. Conversația Laptop copiilor
Boxă
R: Cad fulgii de nea,
Și căciula mea,
Seamănă cu alba nea,
Cad fulgii de nea
Și căciula mea,
Seamănă cu alba nea.

2.Săniuțele s-adună,
Colo sus pe derdeluș
Răde omul de zăpadă
Sub căciula de cauș. Șabloane: Observarea
brazi și case comportamentului
R:.. “ Explicația, colorate copiilor

ADE- DOS ( Activitate practică),, Fulgi Demonstrația Fulgi de hărtie


peste tot” –aplicație
8
În cadrul acestei activități copiii vor veni și
vor căuta imagini prin zăpada artificială, vor Lipici
denumi imaginea aleasă și vor lipi fulgi pe Exercițiul
aceasta. Voi prezenta modelul ,materialele
de lucru și etapele. Tavițe Evaluarea
Se execută pentru început exerciții pentru rezultatelor
încălzirea mușchilor mâinilor: copiilor
,,Plouă, tună, fulgeră, bate vântul, a ieșit
soarele!” Conversația
În timpul activității, voi dirijez activitatea și Turul galeriei
voi oferi ajutorul acolo unde este nevoie. La
final, copiii vor trece pe la fiecare lucrare
spunându-și părerea.

4. Obținerea TRANZIȚIE: Observarea


perfomanței ,, Iute iute ne-ridicăm Conversația comportamentului
Și ca fulgii noi zburăm!” copiilor
DȘ(activitate matematică),, Satul iarna” Panou suport
joc didactic
Sarcina didactică: rezolvarea diferitelor Șabloane:
sarcini de lucru( identificare dupa culoare, Explicația Brazi, case
marime, formă; poziționarea pe tabloul colorate,
suport) oameni de
Regulile jocului: copiii vor fi așezati în zăpadă, nori
formă de semicerc. Copilul numit va veni la Demonstrația
panou, va alege imaginea potrivită
descrierii( formă, culoare, mărime) și îl va
poziționa pe panou după indicații( sus, jos).
Dacă rezultatul este corect, va fi aplaudat de Exercițiul
colegi iar dacă nu va fi, voi invita un copil Evaluarea
să îl ajute. rezultatelor
Voi face o scurtă demonstrație și voi începe copiilor
să numesc copii pentru a face un exercițiu de
9
probă. Dacă se constată că instrucțiunile nu
au fost întelese voi da explicații
suplimentare.
Exemple de sarcini: Conversația
-Casuța mică galbenă va fi așezată jos. Observarea
- Norul mare alb va fi așezat sus. comportamentului
- Casuța mare roșie va sta jos. copiilor
- Bradul va fi așezat lângă căsuță.
Complicarea jocului: Copiii vor închide Explicația
ochii și pe panou voi așeza fulgi, îi voi ruga
să deschidă ochii și îi voi întreba dacă văd
ceva schimbat pe tablou. Demonstrația Bulgări din
poliester
Voi mulțumi copiilor pentru implicare și
pentru cunoștințele și deprinderile
demonstrate. Exercițiul

ALA II
Joc distractiv- ,,Prinde bulgărele”
Copiii vor fi așezați pe covor , doi câte doi,
față în față. Între cei doi copii voi așeza câte Jocul
un bulgăre de zăpadă. După câteva indicații didactic
date:
-Mainile pe cap, mâinile la urechi, mâinile la
ochi....Prinde bulgărele!! Explicația
Va câștiga copilul care prinde primul
bulgărele. Se va repeta de câteva ori, în
funcție de dinamica grupei.
Demonstrația
Joc liniștitor- ,,Unde am ascuns fulgul?”
În aceeași poziție, stând pe covor, față în Fulgi din pluș
față, copiilor li se prezintă noul joc precum
și regulile acestuia: Exercițiul
10
Unul dintre cei doi copii deține un fulg în
palmă, acesta va intinde palmele pentru a fi
vizualizat fulgul.
La numărătoarea mea, copiii vor duce
palmele închise la spate și vor schimba locul
fulgului, amestecând pumnii.
Va câștiga cel care ghicește din prima
locația corectă a fulgului.
Rolurile se vor schimba astfel încât toți copii
sa participe activ.
5. Încheierea Se vor face aprecieri verbale generale și Conversația
activității individuale asupra implicării copiilor în Biscuți
activitate. aromați
Se vor acorda recompense reprezentânt
surpriza de la Zâna Iarnă

Anexa1

Dragi copii,
Zâna Iarnă mă numesc și sunt foarte supărată! Câțiva fulgi mai buclucași s-au dus la
joacă și apoi s-au ascuns. Rochia mea a rămas fără fulgi și castelul meu s-a topit. Vă rog să mă
ajutați , castelul să îl construiți, rochia să o decorați și un tablou de iarnă frumos să realizați.

11
Doamna educatoare mi-a spus că sunteți ajutoare de nădejde, că sunteți niște copii
pricepuți, harnici, atenți și cuminți, iar pentru asta eu v-am trimis toate materialelele de care aveți
nevoie pentru a mă ajuta!
Ce ziceți, vreți să mă ajutați??
Veți avea parte de o surpriză la finalul activităților, drept răsplată pentru ajutorul dat!

Vă doresc mult succes și spor la lucru!

Cu drag,
Zâna Iarnă

12

S-ar putea să vă placă și