Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.12.2021

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit „Piticot”, Craiova

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Noană Loredana-Florentina

GRUPA : Mare

TEMA ANUALĂ: “Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”

TEMA PROIECTULUI: “Obiceiuri și tradiții de iarnă”

SUBTEMA: “Vine Moș Crăciun !”

DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Om și Societate (DOS)

TEMA ACTIVITĂȚII: “Renul lui Moș Crăciun”

MIJLOC DE REALIZARE: Lipire

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare


motrică, a deprinderilor de a realiza o lucrare practică, utilizând diferite tehnici și instrumente de lucru;
Dezvoltarea simțului practic și estetic.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
 Activare și manifestare a potențialului creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să denumească materialele și instrumentele folosite în activitate;
- Să lipească materialele primite într-un spațiu dat;
- Să manifeste interes pentru activitate, printr-o participare activă şi conştientă;
- Să-și exprime impresiile estetice, apreciind propria lucrare și lucrările celorlalți;
- Să adopte o poziţie cât mai corectă pe scăunele în timp ce lucrează;
- Să manipuleze corect și cu ușurință materialele și instrumentele de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee didactice: conversația, povestirea, explicația, demonstrația, exercițiul,
Turul galeriei.
 Materiale didactice: coșulețe, carton colorat, ață de lână, ochi mobili, pom-pom , lipici.
 Forme de organizare: frontal, individual

EVALUARE:
 Continuă – prin observarea şi aprecierea comportamentului copiilor, analiza acţiunilor;
 Finală – prin aprecierea participării şi rezolvării sarcinilor pe tot parcursul activității.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Colceriu L. (2010), Metodica predarii activităţilor instructiv-educative în gradiniţa de copii,
București: Editura Didactică şi Pedagogică;
 M.E.N. (2019), Curriculum Pentru Educația Timpurie - 2019, Bucureşti;
 Popa M., Soriteu E., Diaconescu M., Filipescu E., Voiculescu V . (2007), Abilități practice în
grădiniță, Pitești: Editura Tiparg.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conținutul activității Strategiile didactice Evaluarea


didactic
Metode Mijloace Forme de
organizare
1. Momentul Se asigură condițiile optime pentru bună
organizatoric desfăşurare a activităţii: aerisirea sălii Frontal Comportame
de grupă; aranjarea mobilierului și a Conversația ntul copiilor
materialului didactic; intrarea ordonată
a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea Se realizează printr-o scurtă povestire
atenţiei despre Rudolf, renul cu nasul roșu. Povestirea Frontal Comportame
ntul copiilor

3.Reactualiza -Cum se numește renul care l-a salvat


rea pe Moș Crăciun? (Rudolf) Conversația Frontal
cunoștințelor - Ce îl făcea diferit de frații lui ? (nasul Analiza
Individual răspunsurilor
roșu)
primite
- Unde îl așeaza mereu Moș Crăciun?
(în fața saniei, a celorlalți reni pt a
lumina calea cu nasul roșu)
- Cum era Rudolf ? (harnic, de mare
ajutor lui Moș Crăciun)
4. Anunțarea Anunţ tema activităţii, prezentând în Conversația
temei termeni accesibili obiectivele urmărite: Frontal Comportame
activității și a “- Astăzi, la activitatea practică, vom Explicaţia ntul copiilor
obiectivelor
realiza lucrarea numită „Renul lui Moș
Crăciun”. Voi trebuie să fiți atenți, să
lucrați îngrijit pentru a realiza cele mai
frumoase lucrări pe care i le vom trimite
lui Moș Crăciun”.
5. Dirijarea  Intuirea materialulelor și a
învățării modelului

Le cer copiilor să identifice şi să Conversația


denumească materialele primite pe
măsuțe.
Se intuiește modelul prezentat. coșulețe,
Le prezint copiilor modelul meu și îl carton
analizăm împreună, insistând pe colorat,
acuratețea lucrării. ață de
 Explicarea și demonstrarea lână, ochi
tehnicilor de lucru  mobili,
pom-pom ,
Voi explica și demonstra modul de lipici
lucru. Frontal
Voi atenţiona copiii la felul în care
trebuie să lipească elementele – lipiciul Explicația
va fi întins pe siluetă dinspre mijloc
Demonstrația
spre margini, fiind suficient de atenţi să Observarea
nu punem prea puţin sau prea mult modului de
lipici. lucru al
Vom fi atenţi la felul în care amplasăm copiilor
elementele în contur (coarne, copite, Individual
nas, ochi, clopoțel, fire de păr).
Înainte de a începe să lucreze, voi
executa cu copiii câteva exerciţii de
încălzire a muşchiilor mici ai mâinii –
„Închidem şi deschidem pumnii”,
„Cântăm la pian”, „Plouă”.

 Executarea temei de către copii

Se reactualizează cerinţele privind


corectitudinea, acurateţea lucrărilor, Exercițiul Utilizarea
cooperarea între copii, utilizarea instrumentelo
materialelor. r de lucru
Se dă semnalul de începerea a lucrului.
Se lucrează pe fond muzical (cântecul
„Te aștept Moș Crăciun" ).
Se trece pe la fiecare copil, se
stimulează încrederea în forţele proprii,
se încurajează copiii.
Se reiau explicaţiile dacă se observă că
nu au fost înţelese. Aprecierea
Urmăresc modul de realizare a realizării
lucrărilor, ofer explicații și sprijin copiii corecte a
sarcinilor de
care solicită ajutor. lucru

6. Fixarea/ - Copii, cum se numește lucrarea pe Conversația


evaluarea care tocmai am realizat-o? (Renul lui Frontal
temei Moș Crăciun)
Pe rând, copiii vor veni la centrul
Individual
tematic și își vor așeza lucrările. Analiza
Prin metoda „Turul galeriei” vom face Turul galeriei produselor
analiza lucrărilor. activității

7. Încheierea În încheierea activităţii se fac aprecieri Conversația Frontal Aprecieri


activității generale şi individuale asupra verbale
comportamentului copiilor şi asupra
participării acestora la activitate.

S-ar putea să vă placă și