Sunteți pe pagina 1din 16

Grădinița cu program prelungit nr.

48 , “Luceafărul”, Brăila

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
“PRIETENII OMULUI DE TURTĂ
DULCE”

Profesor Învățământ Preșcolar


ȘIȘU L.DANIELA FLORENTINA
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. nr. 48, Brăila
GRUPA: Mijlocie „Floricelele”
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Șișu Daniela Florentina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cum este, a fost, și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Magia sărbătorilor de iarnă”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “În așteptarea Crăciunului”
TEMA ZILEI: “Prietenii Omului de turtă dulce”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă (predare şi consolidare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi)
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP + ADE ( DLC + DOS) +ALA

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


2. Activare și manifestare a potențialului creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă);
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor, etc. (comunicare expresivă);
2.1. Manifestă creativitate în activități diverse;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să urmărească momentele desfășurării acțiunilor din povestea ,,Omul de turtă
dulce și Spiridușul lui Moș Crăciun” pusă în scenă cu ajutorul covorului
povestitor;
 Să denumească în ordinea apariției personaje și întâmplări din povestea audiată
exprimându-se în propoziții simple și dezvoltate pe baza conținutului audiat;
 Să asambleze corect piesele de puzzle date, pentru a recrea o imagine
reprezentativă din poveste;
 Să decoreze liber figurinele de turtă dulce și siluetele cu materialele puse la
dispoziție;
 Să traseze liber semnele grafice pe pălărie.

ELEMENTELE COMPONENETE ALE ACTIVITĂŢII


INTEGRATE
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Întâlnirea de dimineaţă: „Prietenii Omului de Turtă Dulce!”
Rutine: “Îmi place să mă joc cu tine!”
Tranziţii: „Luați seama bine”, “Bat din palme”, „Dacă vesel se trăiește”, “Dansul
fulgilor de zăpadă”.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


DLC - “Povestea Omului de Turtă Dulce și a Spiridușului lui Moș Crăciun”-
poveste creată de educatoare;
DOS - “Prietenii Omului de Turtă Dulce” - aplicație (se va realiza în centrul ARTĂ)

JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE ÎN CADRUL ADE


SECTOR ,,ARTĂ” - “Prietenii Omului de Turtă Dulce”
Sarcini de lucru: Copiii vor decora siluetele oamenilor de turtă dulce cu ajutorul
materialelor puse la dispoziție, personalizându-le cu fotografiile lor.
Mijloc de realizare: aplicație
Materiale: siluetele oamenilor de turtă turtă dulce, papion, nasturi, fotografiile
copiilor, pensule, aracet, palete.

SECTOR ,,BIBLIOTECĂ” – “Pălăria Omului de Turtă Dulce”


Sarcini de lucru: Copiii vor trasa semne grafice pe o pălărie, urmând modelul de pe
cartonașele pe care le extrag din bol;
- vor lipi în partea de jos a acesteia siluetele personajelor, respectând ordinea aparției
lor în poveste, creându-și astfel o viziune clară asupra poveștii.
Mijloace de realizare: exercițiu grafic, lipire
Materiale: pălării, carioci, aracet, pensule, jetoane cu personaje din poveste, cartonașe
cu semne grafice.
SECTOR “JOC DE ROL” - “Surprize dulci pentru Omul de Turtă Dulce”
Sarcini de lucru: Copiii vor decora căsuțe de turtă dulce, brazi, steluțe, oameni de
turtă dulce, cu frișcă și bomboane, folosindu-se de materialele puse la dispoziție și vor
fi antrenați în discuții pe baza textului audiat.
Mijloace de realizare: joc de rol
Materiale: bonete, șorțulețe, față de masă, farfurii, frișcă, bomboane, acadele, figurine
de turtă dulce, servețele, lingurițe.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE (RECREATIVE)


“Cum ne putem împrieteni cu Omul de Turtă Dulce?”
Mijloc de realizare: Joc de creație
Sarcina didactică: Copiii își vor pune siluetele oamenilor de turtă dulce pe care le-au
realizat în centrul Artă și vor fi rugați să-i sugereze idei de jocuri pe care le-ar putea
desfășura împreună cu acesta pentru a-l înveseli și pentru a se împrieteni.
Materiale didactice: siluetele realizate în centrul Artă

“Să ne jucăm împreună cu Omul de Turtă Dulce”


Mijloc de realizare: Parcurs aplicativ
Sarcina didactică: Copiii vor avea de parcurs un traseu aplicativ, cu elemente de mers
șerpuit, vor sări apoi în funcție de orientarea tălpilor de pe covoraș, iar când vor
ajunge la finalul traseului vor avea de aruncat la țintă cu mingi în orificiile unui panou
ce reprezintă un Om de turtă dulce.
Materiale didactice: covoraș cu tălpi, panou cu Omul de Turtă Dulce, mingi, benzi
autocolante.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE PROCEDURALE:
Metode şi procedee: povestirea, covorul povestitor, conversația, explicația,
demonstrația, exercițiul, lucrul în echipă, jocul, problematizarea.
Forma de organizare: frontal, în grupuri mici, individual
Resurse temporale: O zi
Resurse umane: preșcolarii grupei mijlocii
Materiale didactice: catalog, cub, calendarul naturii, fotografiile copiilor, brăduleț,
decor pentru poveste, covorul povestitor cu siluetele personajelor din poveste, puzzle,
plicuri colorate, aracet, palete, spatule, siluete de carton, decorațiuni (năsturei,
papion), față de masă, farfurii, lingurițe, frișcă, figurine de turtă dulce, suport pentru
prăjituri, bomboane, laptop, costume personaje surpriză (Omul de turtă dulce și
Spiridușul), panou Omul de turtă Dulce, traversă cu tălpi, pălării din carton spumat,
carioci, cartonașe cu semne grafice, jetoane cu personaje din poveste, șorțulețe,
bonete, ecusoane,
Forma de evaluare: observarea acţiunilor şi comportamentului copiilor, aprecieri
stimulative.
Finalitatea zilei: Siluetele personajului de turtă dulce, candy-barul pregătit pt omul
de turta dulce.

BIBLIOGRAFIE:
“Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
„Curriculum pentru educație timpurie”, -2019;
Revista Învăţământului Preşcolar nr.1- 2/2015, Editura Arlequin, Bucureşti,
2015;
Revista Învăţământului Preşcolar nr.3- 4/2015, Editura Arlequin, Bucureşti,
2017;
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Salutul se realizează prin intermediul unor recitative de introducere:
“Dimineața, ne-am trezit,
La grădiniță am venit
Într-un cerc ne adunăm
Și cu toți ne salutăm!!”
Salutul se va realiza într-un mod mai distractiv, folosindu-ne de jocul
“Rotește, îngheață, formează perechi, salută!”. Pe fundalul unei melodii, copiii se
rotesc în cerc, la semnalul sonor dat de educatoare, aceștia se opresc și formează
pereche cu un alt copil, salutându-se. Se vor repeta comenzile de mai multe ori,
dându-se astfel posibilitatea formării cât mai multor perechi și a salutului între cât mai
mulți copii.
Prezenţa - fiecare copil își identifică fotografia sa și o va așeza într-un
brăduleț, se va solicita un copil care va veni să identifice fotografiile colegilor absenți.
Completarea calendarului naturii se va realiza prin intermediul unui cub cu
imagini reprezentative, acestea vor sugera vremea de afară, anotimpul, zilele
săptămânii și îmbrăcămintea pe care o purtăm în anotimpul de iarnă: “În ce anotimp
ne aflăm?”, “Care sunt zilele săptămânii?”, “Cum ne-am îmbrăcat astăzi?”.
În activitatea de grup copiii vor realiza mișcări de înviorare pe versurile
cântecelului “Luați seama bine”.
La Împărtăşirea cu ceilalţi educatoarea le va expune starea ei de spirit „Azi
mă simt atât de bine, încât pot să fac multe lucruri! Sunt și veselă că sunt alături de
voi !”, apoi le va adresa și lor întrebarea „Voi cum vă simțiți ?” și se va crea o
discuție.
Noutatea zilei se va realiza cu ajutorul unui personaj-surpriză introdus de
către educatoare: “Copii, azi dimineață când veneam la grădiniță, m-am întâlnit cu un
personaj tare îndrăgit de voi! Vreți să aflăm despre cine este vorba ?”.
Copiii descoperă că Spiridușul lui Moș Crăciun a venit să-i viziteze. Acesta
le solicită ajutorul pentru a-i alunga tristețea Omului de Turtă Dulce care nu avea
niciun prieten. Astfel, copiii vor afla de la educatoare că pot desfășura câteva jocuri
prin care îl vor atrage pe Omul de turtă dulce și astfel se vor putea împrieteni, iar
acesta se va înveseli.
Înainte de toate însă, vor asculta povestea “Omul de Turtă dulce și Spiridușul
lui Moș Crăciun”- pentru a afla care este dorința cea mai mare a acestuia.
Se realizează tranziția: “Bat din palme” pentru a face trecerea spre punerea în
scenă a povestii “Omul de Turtă dulce și Spiridușul lui Moș Crăciun” .
La activitatea frontală de educare a limbajului, copiii vor fi așezați în semicerc
și vor asculta povestea creată: ,,Omul de Turtă dulce și Spiridușul lui Moș Crăciun”.
Le voi spune povestea pe un ton cald, expresiv, în mod cursiv, coerent, folosind
metoda covorului povestitor.
Consolidarea poveștii se va realiza printr-un joc care va avea ca finalitate
întocmirea unui puzzle. Aceștia vor extrage plicuri de diferite culori care vor ascunde
întrebări cu privire la conținutul poveștii audiate, dacă răspunsul este corect, se va
întoarce piesa de puzzle cu culoarea asociată plicului. La final copiii vor descoperi o
imagine de ansamblu a acesteia.
Activitatea se va încheia prin aprecieri verbale și realizarea tranziției ,,Bat din
palme-clap”.
Tranziția face trecerea către sarcinile de lucru ce se vor desfășura pe centre de
interes.
Copiii formează un trenuleț și fac turul centrelor, vor intui materialele și li se
vor explica sarcinile de lucru, se vor executa apoi și câteva exerciţii de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii.
Fiecare copil are posibilitatea să folosească orice material de pe masă pentru a
realiza tema propusă.
La centrul Bibliotecă, copiii vor trasa semne grafice pe o pălărie, urmând
modelul de pe cartonașele pe care le extrag din bol, vor lipi în partea de jos a acesteia
siluetele personajelor, respectând ordinea aparției lor în poveste, creându-și astfel o
viziune clară asupra poveștii.
În Centrul Artă vor decora siluetele oamenilor de turtă dulce cu ajutorul
materialelor puse la dispoziție, personalizându-le cu fotografiile lor.
În centrul Joc de rol, vor decora căsuțe de turtă dulce, brazi, steluțe, oameni
de turtă dulce, cu frișcă și bomboane, folosindu-se de materialele puse la dispoziție și
vor fi antrenați în discuții pe baza textului audiat.
În acest timp, voi continua să supraveghez lucrul pe centrele de interes ajutând
copiii la nevoie şi încurajându-i să finalizeze lucrările, să verbalizeze acțiunile
desfășurate, apoi vom dansa pe versurile cântecelului “Dansul fulgilor de nea”.
După finalizarea activității pe centre copiii vor avea parte de o nouă surpriză,
personajul principal, Omul de Turtă Dulce, îi va vizita să le poată mulțumi pentru
toate surprizele pe care i le-au pregătit. Se vor juca astfel împreună, jocul de creație
“Cum ne putem împrieteni cu Omul de Turtă Dulce?” și jocul de mișcare “Să ne
jucăm cu Omul de Turtă Dulce” .
Voi urmări desfășurarea jocului stimulând fiecare copil pentru a reuși să
parcurgă toate etapele. Voi anunța încheierea jocului după ce au participat toți copiii.
Evaluarea zilei se va realiza sub prezența Omului de Turtă Dulce, prin care
copiii vor împărtăși ce activitate i-a atras cel mai mult și care este starea lor de spirit
la finalul zilei.
Aceștia vor fi apreciați pentru activitatea desfășurată pe tot parcursul zilei și
vor degusta împreună cu noul lor prieten din turta dulce pregătită.
DESFĂȘURAREA
ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


SECVENȚE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE DE FORMA DE
DIDACTICE PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
organizatoric activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului şi a Conversația
materialelor necesare, crearea mediului ambiental.
Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineață când le voi Frontal Observarea
Captarea prezenta copiilor sub formă de surpriză, noutatea zilei: vizita Explicația Spiridușul lui comportamentului
atenției Spiridușului lui Moș Crăciun, care le va cere ajutorul de a-l Conversația Moș Crăciun copiilor
face fericit pe Omul de Turtă Dulce, care nu avea nici un
prieten.

“Copii, astăzi vă voi spune povestea “Omul de Turtă Dulce


și Spiridușul lui Moș Crăciun”. Vom deveni chiar noi
Anunțarea Conversația Frontal
Oameni de Turtă Dulce, realizând siluete cu fotografiile
temelor și a Explicația
noastre, îi vom decora o pălărie și vom face dulciuri pentru
obiectivelor
acesta.”
Se realizează tranziția spre expunerea poveștii prin
exercițiile de mișcare: “Bat din palme”.
Activităţi pe domenii experienţiale
Prezentarea DLC - poveste creată de educatoare Povestirea Covorașul
conținutului Copiii audiază povestirea educatoarei, prezentată cu ajutorul povestitor Frontal Evaluarea
și dirijarea unui covor povestitor. capacității de a
învățării a) Planul de idei al povestirii: urmări o poveste
1.Omul de Turtă Dulce nu avea nici un prieten cu care să se
joace.
2.Spiridușul îi construiește din zăpadă o bufniță, o balenă, o
focă, un ren.
3.Toate acestea se topesc în ziua următoare.
4. Ursulețul este foarte supărat că nu reușeste să-și facă un
partener de joacă.
5.Visează că întâlnește un Om de Turtă Dulce, care îi devine
prieten, dar a doua zi realizează că nici acesta nu a fost real. Conversaţia
b) Voi explica cuvintele necunoscute:
“amic” = prieten;
“s-a îndepărtat” = a plecat departe
“dezamăgit” = supărat
Pe parcursul povestirii voi folosi tonul cald, potrivit cu
importanţa faptelor, modularea vocii pentru a imita
personajele, marcarea pauzelor determinate de punctuaţie,
mimică şi gesturi adecvate situaţiilor prezentate. Piese de puzzle
c) Fixarea conţinutului povestirii: Plicuri colorate
Pentru reţinerea momentelor principale din poveste, voi cu diferite Frontal
folosi un puzzle. Aceștia vor extrage plicuri de diferite culori întrebări Evaluarea
care vor ascunde întrebări cu privire la conținutul poveștii capacității de a
audiate, dacă răspunsul este corect, se va întoarce piesa de denumi personaje
puzzle cu culoarea asociată plicului. La final copiii vor și întâmplări
descoperi o imagine de ansamblu a poveștii: semnificative din
* Cum se numește povestea pe care ați ascultat-o? poveste
* Din ce i-a construit Spiridușul prietenii Omului de Turtă
Dulce?
* Care erau aceștia? Individual
* Ce s-a întâmplat cu ei? De ce?
* Ce simțea Omul de Turtă Dulce?
* Ce a descoperit a doua zi în fața ușii sale? Problematizarea
d) Se va insista pe mesajul educativ/moral al poveştii :
prietenia, bucuria jocului este mai mare atunci când o
împărtașim și cu ceilalți.
Se realizează tranziția “Dansul fulgilor de zăpadă”. Exercițiul Laptop Frontal
Vom forma trenulețul și împreună ne vom opri la fiecare Explicația Observarea
centru, vom intui materialele şi vom asculta modalitatea de Conversația acțiunii copiilor
rezolvare a sarcinilor. Înainte de a începe activitatea, copiii Demonstrația
realizează exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai Evaluarea
mâinilor. Pălăria capacității de a
La centrul Bibliotecă: “Pălăria Omului de Turtă Carioci așeza în ordinea
Dulce” - Copiii vor trasa semne grafice pe o pălărie, urmând Cartonașe sosirii în poveste
modelul de pe cartonașele pe care le extrag din bol și vor Exercițiul Boluri a personajelor și
așeza în partea de jos a acesteia, siluetele personajelor, în Explicația Siluetele de a trasa
ordinea apariției lor în poveste, formându-și astfel și o Conversația personajelor exercițiile grafice
imagine de ansamblu a poveștii audiate. Demonstratia Aracet
Pensule

La centrul Artă se va desfăşura a doua activitate pe domenii Siluete din carton Evaluarea
experienţiale - DOS - Copiii vor realiza cu ajutorul Papion Individual capacității de a
materialelor puse la dispoziție, oameni de turtă dulce cu Năstrurei și alte aplica elementele
fotografiile lor, respectând modelul primit. Exercițiul decorațiuni puse la dispoziție
Explicația Fotografii ale de educatoare pe
Conversația copiilor Pe grupe siluete
Demonstratia Aracet
Palete
Pensule
Verificarea
La centrul Joc de rol vor pregăti“Surprize dulci pentru Șorțulețe deprinderii de
Omul de Turtă Dulce”, vor decora căsuțe de turtă dulce și Bonete motricitate fină.
alte figurine cu frișcă și bomboane. Frișcă
Turtă dulce Individual Verificarea
Bomboane gradului de
pentru decor rezolvare a
Șervețele umede sarcinilor
Față de masă
Se realizează tranziția “Dacă vesel se trăiește”. Farfurii
Suport pentru
prăjituri
Copiii își vor pune siluetele realizate în centrul artă, și vor Siluetele Frontal Aprecierea
Obținerea propune pe rând Omului de Turtă Dulce, sugestii de jocuri pe Metoda realizate de copii capacității de a
performanței care le pot desfășura împreună pentru a-l înveseli. piramidei la centrul Artă răspunde la
Aceștia vor desfășura mai apoi jocul de mișcare“Să ne Traseu șerpuit întrebări
jucăm cu omul de Turtă Dulce”. Covoraș cu tălpi
Evaluarea zilei se va realiza sub prezența Omului de Panou cu Omul
Turtă Dulce, prin care copiii vor împărtăși ce activitate i-a de Turtă Dulce
atras cel mai mult și care este starea lor de spirit la finalul Mingiuțe
zilei. Laptop

Se fac aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat Explicația Turtă dulce
Încheierea activitatea şi împreună cu noul lor prieten vor degusta din Exercițiul Aprecieri verbale
activității prăjiturile pregătite. Demonstrația
Jocul Frontal
Conversația
ANEXA 1
Omulețul de turtă dulce și spiridușul lui Moș Crăciun.

A fost o dată ca niciodată un omuleț de turtă dulce care nu avea nici un prieten
și care se ruga în fiecare seară să aibă și el un amic cu care să se joace pentru că era
tare singur.
Spiridușului lui Moș Crăciun i s-a făcut milă de el și a vrut să-i îndeplinească
această dorință pentru că era tare cuminte și ascultător, așa că i-a facut din câțiva fulgi
de zăpadă o bufniță.
“Poate se va juca cu mine!” - se gândea omul de turtă dulce. Bucuros, aruncă
un bulgăre de zăpadă, așteptând ca aceasta să se joace cu el, dar aceasta nu i-a
răspuns, fiindcă era doar o bufniță de zăpadă, iar a doua zi s-a topit!
Spiridușul mai încercă o dată și făcu din zăpadă o balenă mare, mare.
“O să înotăm împreună și o să ne stropim! se gândea Omul de Turtă Dulce.
Acesta sări în apă și înotă spre balenă, dar aceasta s-a îndepărtat. A doua zi s-a topit!”
Spiridușul se puse de această dată și-i făcu o focă!
Omul de Turtă Dulce îi oferi cadou un pește, “Poate ea va fi prietena mea, se
gândea el”, dar focile de zăpadă nu mănâncă pește, așa că omul de turtă dulce a plecat
și de lângă ea. A doua zi, foca s-a topit.
Spiridușul a încercat pentru ultima dată, de data aceasta s-a jucat cu zăpada și
a făcut din fulgi mari și pufoși un ren.
“Poate el va fi prietenul meu și se va juca cu mine de-a v-ați ascunselea!”, se
gândi Omul de Turtă Dulce și fugi să se ascundă. Omul de Turtă Dulce s-a ascuns
mult timp, dar renul nu s-a mișcat. Atunci acesta și-a dat seama că și renul se va topi a
doua zi, la fel ca ceilalți prieteni de zăpadă.
Foarte trist și dezamăgit merge acasă și adoame spunând:
“Tare mult mi-ar plăcea să am și eu un prieten cu care să mă joc!”.
În vis îi apare un Omuleț de Turtă Dulce…
“E doar un om de zăpadă!”, se gândi el.
Era pe punctul să plece când, un fulg de nea a căzut pe nasul acestuia și atunci
acesta HAAAAPCIU! strănută din toate puterile.
“Ești real!”, șopti Omul de Turtă Dulce.
“Vrei sa te joci cu mine?”
Celălalt prieten a fost de acord, așa că joaca a început.
La scurt timp, Omul de Turtă Dulce s-a trezit dându-și seama că a fost doar un
vis, și se întristă din nou, rămânând cu gândul la acel prieten.

S-ar putea să vă placă și