Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate integrată

Grupa: mixtă (Nivel I + Nivel II)


Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: „Bogăţiile toamnei”
Tema săptămânii: „Coşul cu legume de toamnă”
Tema activităţii: „În grădina cu legume de toamnă”
Tipul activităţii: predare de cunoştinţe, consolidare de priceperi şi deprinderi
Categorii de activităţi de învăţare: DŞ+DOS

Forma de realizare: activitate integrată care înglobează domeniul experienţial cunoaşterea


mediului - DŞ şi domeniul om şi sosietate DOS.

Scopul activităţii: Dobândirea unor informaţii despre legume de toamnă: morcovul şi


pătrunjelul, pe baza procesului de investigare sistematică a realităţii de către copii; precizarea
însuşirilor semnificative, a structurii şi foloaselor, utilizând comparaţia; consolidarea unor
abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să denumească legumele de toamnă (morcovul, pătrunjelul) utilizând un limbaj ştiinţific
adecvat;
- să enumere caracteristicile legumelor de toamnă analizate, identificându-le prin observare
directă;
- să descrie părţile componente a legumelor folosind cât mai mulţi analizatori (vizual, tactil,
olfactiv);
- să compare morcovul şi pătrunjelul evidenţiind asemănările şi deosebirile dintre ele;
- să enumere trei reguli de igienă legate de utilizarea legumelor în alimentaţie, valorificând
experienţa personală;
- să argumenteze importanţa alimentaţiei sănătoase în viaţa omului şi mai ales în perioada de
creştere, prin raportare la experienţa personală;
- să execute corect exerciţiile de încălzire a mâinilor;
- să enumere materialele de lucru puse la dispoziţie;
- să urmărească demonstraţia şi explicaţiile educatoarei privind realizarea lucrării;
- să asambleze legumele respectând indicaţiile şi utilizând tehnici de lucru învăţate (lipire).

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, dramatizarea, demonstraţia, observaţia,
problematizarea, exerciţiul, turul galeriei, analiza.

1
Mijloace didactice: elementul surpriză: „Iepuraşul” (marionetă de mână), coş, legume de
toamnă, săculeţ, jetoane şi planşe cu legume, tablă magnetică, farfurii de carton, hărtie colorată,
lipici, recompense.
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
Durata: o zi

Scenariul zilei

I. Moment organizatoric
În vederea bunei desfăşurări a activităţilor de învăţare au loc: aranjarea mobilierului,
stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate.

II. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)


Întâlnirea de dimineaţă
Intrarea copiilor în grupă se face pe fundalul sonor „Toamna” de A. Vivaldi”.
Salutul: Salut copiii, folosind formula: „ Bună dimineaţa, dragi grădinari!”
Fiecare copil trebuie să îşi salute colegul de lângă el.
Prezenţa: Invit copiii să se aşeze în semicerc. Citesc catalogul grupei, iar ei răspund cu
„Prezent/Prezentă”, după care numesc un copil care va întoarce fotografiile absenţilor pe panou.
Voi stabili împreună cu copiii câte fete şi câţi băieţi sunt prezenţi la grădiniţă.
Calendarul naturii: Se specifică faptul că suntem în anotimpul toamna, este o zi de luni
- 22; o zi frumoasă, cu soare; în luna octombrie, anul 2018, se schimbă plăcuţele.
Împărtăşirea cu ceilalţi: Anunţ copiilor tema săptămânii „Coşul cu legume de toamnă”,
solicitând să vorbească clar, corect. La schimbul de impresii, copiii vor discuta despre: ce
legume preferă şi de ce, precum şi ce legume au acasă. Propun copiilor, că în această zi de luni să
fim şi noi „grădinari”.
Activitatea de grup: îi ajută pe copiii să se învioreze. În imaginaţie ieşim în grădina de
legume, în drum ne oprim să executăm mişcări de gimnastică (mers, alergare, sărire).
Noutatea zilei: Prezint activităţile care urmează să fie desfăşurate.
Tranziţie:
Ne îndreptăm spre centrele de interes cu cântecul „Erdő szélén házikó”.

Activităţi liber alese (ALA1)


Prezint copiilor temele centrelor de interes şi obiectivele propuse spre realizare. În acest
sens, trecem pe la toate centrele de activitate deschise. Vor fi date explicaţiile necesare realizării
obiectivelor menţionate şi voi prezenta mijloacele de învăţământ ce vor fi folosite.
Copiii îşi vor alege centrul la care vor să lucreze sau să se joace pentru început:
Bibliotecă: „Toamna în grădină” - citire de imagini –
Sarcini de lucru: - să utilizeze corect cărţile şi revistele puse la dispoziţie;
- să descrie imaginile despre anotimpul toamna şi legumele;
- să se exprime în propoziţii logice, corect formulate din punct de vedere
gramatical.
Materiale folosite: cărţi, reviste
Joc de rol: „De-a grădinarii”

2
Sarcini de lucru: - să culeagă legumele, pe baza explicaţiilor;
- să utilizeze instrumentele de grădinărit;
- să aşeze legumele în lădiţe.
Materiale folosite: legume din plastic, unelte de grădinărit
Construcţii: „Lădiţe pentru legume”
Sarcini de lucru: - să construiască lădiţe pentru legume;
- să relaţioneze cu partenerii de joc;
- să verbalizeze acţiunea efectuată.
Materiale folosite: piese Lego, cuburi
Tranziţie: Trecerea la următoarea etapă, cea a activităţilor pe domenii experienţiale, se
realizează prin jocul de mişcare “Rândunelele zboară în grădina cu legume de toamnă”.

III. Captarea atenţiei pentru activităţile de învăţare


Copiii se aşază pe scăunele, în semicerc, şi le adresez întrebări: În grădină aveţi legume?
Consumaţi des legume şi fructe? De ce este bine să le consumăm zilnic?
Discuţia este întreruptă de un oaspete care îşi face apariţia în grupă-Iepuraşul, foarte trist,
pus pe gânduri. Copiii îl primesc în grupă şi doresc să afle motivul supărării acestuia şi ascultă
reletarea povestirii Iepuraşului. Această poveste îl spun clar, pe un ton adecvat, captând atenţia
copiilor.
Iepuraşul plângând le povesteşte copiilor, că prietenii lui au râs de el fiindcă nu cunoaşte
legumele de toamnă. Îi roagă foarte frumos pe preşcolari şi pe d-na educatoare să-l primească în
această zi în grupă. Copiii îl primesc cu mult drag pe Iepuraş alături de ei. El precizează că a
adus un coş cu mai multe legume şi nu ştie cum se numesc, nu ştie nimic despre ele.

IV. Anunţarea temei şi obiectivelor activităţii didactice


Astăzi, împreună cu Iepuraşul vom observa legumele de toamnă, vom cunoaşte aceste
legume şi vom confecţiona grădina cu legume.

V. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei


Prezint copiilor bogăţiile din coşul adus de Iepuraş, apoi propun să afle cât mai multe
despre acele legume. Astfel prezint însuşirile legumelor: forma, culoarea, cu ce seamănă fiecare.
Pe parcursul observării, copii sunt invitaţi să atingă legumele pentru a putea observa
caracteristicile prezentate. După prezentarea acestor caracteristici, am să realizez sinteza parţială
de către un copil, ajutându-l dacă este nevoie.
Urmează apoi prezentarea părţilor componente, observarea este dirijată prin adresarea
unor întrebări ajutătoare.
Morcovul
Rădicina: Asemănare cu nişte firişoare de aţă, culoare albă; alte caracteristici: tare/moale,
fină/aspră; întrebuinţare (rădăcina este comestibilă);
Frunzele: culoare verde; alte caracteristici: aspre/lucioase; întrebuinţare (frunzele
morcovului nu sunt comestibile). Prezint copiilor şi planşa cu stratul de morcovi.
Sinteza parţială: un copil caracterizează morcovul
Metode folosite: observaţia, conversaţia, explicaţia
Pătrunjelul
Rădicina: Asemănare cu nişte firişoare de aţă; întrebuinţare (rădăcina este comestibilă)
Frunzele: culoare verde, formă lunguiaţă; alte caracteristici: aspră/fină
Sinteza parţială: un copil caracterizează pătrunjelul
Metode folosite: observaţia, conversaţia, explicaţia

3
În continuare realizez sinteza finală a observării celor două legume. Aceasta constă în
descrierea generală a legumelor şi stabilirea asemănărilor şi deosebirilor dintre acestea.

Tranziţie: Trecerea la activitatea practică se realizează prin jocul “De-a Statuiele”.


Le explic regulile jocului: toţi o să fiţi iepuraşi, iar când aplaud vă opriţi până la următorul
semnal. Prezint jocul probă, după care urmează jocul propiu-zis.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului


După jocul de mişcare copiii se aşează la măsuţe. Anunţ copiii că Iepuraşul este foarte
curios, dacă ştiu să confecţioneze o grădină cu legume. Copiii sunt de acord să realizăm
împreună lucrarea pentru Iepuraş.
Analiza lucrării-model:
Prezint copiilor grădina cu legume model şi îl analizăm împreună.
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru:
Prezint tehnica de lipire: întăi întindem lipiciul pe toată suprafaţa legumei, după care ne
uităm foarte atenţi la locul unde urmează a fi lipit.
Munca independentă:
Fiecare copil va primi o farfurie de carton cu formele de legume decupate din hârtie
colorată, lipici, hârtie albă pentru lipire şi hârtia colorată A4 pe care se realizează tema propusă.
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor:
Înainte de a începe lucru, facem câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinilor: Închidem şi deschidem pumnii! Frământăm aluatul! Presărăm făină! Cântăm la pian!
Plouă!
Realizarea lucrării de către copii:
Urez spor la treabă copiilor. Atrag atenţia asupra unei ţinute corecte la masa de lucru.
Încep să lucreze – pe fundalul sonor „Toamna” de A. Vivaldi, iar eu intervin şi îi ajut pe cei care
solicită sprijin.
Analiza lucrărilor:
După finalizarea temei propuse, copiii analizează lucrările cu ajutorul metodei turul
galeriei. Iepuraşul îi roagă pe copiii să-şi expună lucrările pe tabla magnetică şi prin adresarea
unor întrebări repetă cunoştinţele referitoare la legumele de toamnă.

VII. Încheierea activităţii. Aprecieri finale


La finalul activităţii, voi formula aprecieri colective şi individuale cu privire la prestaţia
şi implicarea copiilor în activitate, apoi Iepuraşul se declară foarte mulţumit. Va da fiecărui copil
o recompensă (o imagine cu o legumă).

S-ar putea să vă placă și