Sunteți pe pagina 1din 15

GRUPA MICA-GRUPA URSULETILOR VESELI

EDUCATOR: DUDAU OANA ALEXANDRA


ORDINEA DE ZI

1.ORARUL GRUPEI MICI


2.STRUCTURA ANULUI SCOLAR
3.OBIECTIVELE GRUPEI MICI
4.GRAFICUL SEDINTELOR INDIVIDUALE CU PARINTII
5.COMUNICARE EDUCATOR-PARINTE
CE INVATAM LA GRUPA MICA?

ACTIVITATI MATEMATICE
 - stabilirea de relatii intre obiecte si grupuri de obiecte după diferite criterii si realizand comparatii;
 - intelegerea relatiilor spatiale plasand diferite obiecte intr-un spatiu dat sau in raport cu un reper dat;
 - clasificarea obiectelor si fiintelor după unul sau mai multe criterii asociate;
 - aprecierea globală a cantitatii de obiecte concrete si raporturile cantitative dintre doua grupuri comparate,
folosind un limbaj adecvat;
 - sa numere de la 1-3, recunoscand grupele cu 1-3 obiecte si cifrele corespunzatoare;
 - sa raporteze numarul la cantitate;
 - sa-si formeze reprezentari corecte despre forma geometrica plana-cercul;

EDUCAREA LIMBAJULUI
 - comunicarea de impresii, idei despre aspecte din mediul social si natural;
 - participarea la activitatile de grup/de joc atat in calitate de vorbitor, cat si de auditor;
 - distingerea sunetelor ce compun cuvintele, pentru a le pronunta corect;
 - invatarea de cuvinte noi, constientizandu-le intelesul, pentru a le folosi in contexte adecvate;
 - exprimarea corecta din punct de vedere sintactic, in propozitii simple;
 - audierea cu atentie a unor texte pentru a-si mari orizontul de cunoastere;
 - receptarea unui text intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia;
 - exprimarea in propozitii simple trairi, intamplari din experienta proprie sau a altor copii/adulti in
reproducerea unor poezii/povesti.

CUNOASTEREA MEDIULUI
 - cunoasterea aspectelor caracteristice mediului apropiat pentru a se adapta usor la cerintele acestuia;
 - cunoasterea corpului uman, vietuitoare, plante si obiecte din mediul apropiat folosind materiale intuitive;
 - aplicarea normelor de comportare specifice asigurarii sanatatii si protectiei omului si naturii;
 - recunoasterea anumitor schimbari si transformari din mediul inconjurator;
 - cunoasterea unor elemente ale culturii si religiei mediului social din care face parte;
 - sa comunice impresii, idei despre aspecte ale mediului inconjurator;

EDUCATIE PENTRU SOCIETATE


 - cunoasterea persoanelor din mediul apropiat;
 - cunoasterea normelor necesare integrarii in viata sociala;
 - manifestarea spiritului de echipa prin colaborarea la realizarea unei activitati in comun;
 - cunoasterea si aplicarea regulilor de igiena personala;
 - manifestarea atitudinii pozitive fata de fiinte si lucruri;
 - sa cunoasca drepturile copilului in viata sociala;
 - constientizarea consecintelor pozitive si negative ale comportamentelor sale asupra sa si a celorlalti;
 - cunoasterea de reguli de securitate personala;
 - intelegerea semnificatiei unor evenimente social-culturale.

EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA
DESEN/PICTURA
 - cunoasterea denumirii instrumentelor si materialelor de lucru folosite;
 - manuirea corecta a instrumentelor si materialelor de lucru;
 - identificarea culorilor de baza folosindu-le adecvat;
 - intelegerea procedeului de lucru prin exersare;
 - aplicarea diferitelor tehnici de lucru pentru a obtine forme cat mai apropiate de realitate;
 - aplicarea elementelor de limbaj plastic si expresie artistica pentru a obtine efecte plastice, forme spontane si
elaborate;
 - perceperea frumosului din natura, dezvoltandu-si spiritul de observatie.
MODELAJ
 - cunoasterea denumirii materialelor si a insusirilor acestora;
 - exersarea deprinderilor elementare de modelare pentru a obtine forme cat mai aproape de realitate;
 - sa gaseasca destinatie utila produselor din activitatile de modelaj;

ACTIVITATI PRACTICE
 - sa analizeze senzorio-motric insusirile caracteristice ale materialelor;
 - dobandirea unui sistem de deprinderi practice accesibile de manuire, de prelucrare;
 - aplicarea deprinderilor dobandite in confectionarea de produse;
 - sa asambleze diferite materiale, forme, elemente componente pentru a reda imaginea unor obiecte sau
fiinte;
 - dobandirea increderii in fortele proprii, independenta in actiune, rabdare si disciplina in munca;
 - sa lucreze corect, ordonat si curat ducand pana la capat lucrul inceput;
 - sa manifeste interes si respect fata de produsele muncii oamenilor.

EDUCATIE FIZICA
 - sa se orienteze in schema corporala cunoscandu-si posibilitatile motrice ale fiecarei parti;
 - exersarea deprinderilor pentru a-si mari capacitatea generala de efort;
 - orientarea in spatiu raportandu-se la repere date;
 - formarea corecta a deprinderilor motrice de baza;
 - coordonarea miscarilor in raport cu comenzile verbale sau regulile de joc;
 - formarea unei tinute corporale corecte, manifestand autocontrol in exersare;
 - sa manifeste spirit de echipa, cultivandu-si trasaturi pozitive de caracter;
 - executarea de miscari ritmate prin antrenarea diferitelor parti ale corpului;
 - sa se exprime liber asociind miscarilor sentimente, trairi;
 - executarea corecta a elementelor de gimnastica acrobatica.

EDUCATIE MUZICALA
O - diferentierea sunetelor din mediu pentru dezvoltarea auzului;
O - diferentierea auditiva a timbrului, intensitatii, duratei si inaltimii sunetelor din mediu si pe cele muzicale;
O - interpretarea cantecului cu acompaniamentul jucariilor muzicale;
O - interpretarea cantecelor insotite de miscari sugerate de textul lor;
O - sa audieze cu atentie fragmente muzicale, cantece pentru a le cunoaste.
GRAFICUL CONSULTATIILOR INDIVIDUALE
GRUPA MICA
AN SCOLAR 2017-2018

NR CRT NUME SI PRENUME COPIL DATA SI ORA


1 ARSENE IANIS 10.10.2017-13.00
2 AVADANI ANTONIA 10.10.2017-14.00
3 BUCATICA VICTOR 17.10.2017-13.00
4 CRUNTEANU LUCA 17.10.2017-14.00
5 DUTA MATEI 24.10.2017-13.00
6 FOLTEA RADU 24.10.2017-14.00
7 MOGOS SOPHIA 31.10.2017-13.00
8 PADUREAN PETRU 31.10.2017-14.00
9 POPA KARINA 7.11.2017-13.00
10 RUSE EVELYN 7.11.2017-14.00
11 SAVU INGRID 14.11.2017-13.00
12 TANASA MIHAI 14.11.2017-14.00
13 TARSITU YANIS 21.11.2017-13.00
14 VASILESCU ILINCA 21.11.2017-14.00
*DURATA
CONSULTATIEI VA FI DE
O ORA;
*IN CAZ CA NU PUTETI
SA VENITI, VA ROG SA
MA ANUNTATI DIN TIMP
SI VOM PASTRA
LEGATURA CA SI
PANA ACUM PE
WHATSAP
*IN CAZ CA NU PUTETI AJUNGE, VA ROG SA MA ANUNTATI DIN TIMP SI VOM PASTRA LEGATURA PRIN
WHATSAPP/MAIL/TELEFON

COMUNICAREA

Pentru a facilita comunicare dintre noi, aveți la indemana urmatoarele variante:


 adresa de email: dudau.oana@yahoo.ro
 numarul de tel.personal: 0730 642 827 (unde putem comunica prin sms sau prin WhatsApp);
 ședințele individuale;
 panoul de prezentare a lucrarilor
 Saptamanal (VINEREA) veți primi prin email activitațile zilnice desfașurate la grupa
Ședințele individuale pentru grupa noastra se vor ține in fiecare saptamana, in ziua de marti , in intervalul 13.00 –
15.00, iar pentru o mai buna organizare am intocmit un tabel cu data și intervalul orar pentru fiecare familie. O
ședința individuala dureaza 60 de minute. Am rugamintea de a respecta pe cat posibil data stabilita in ordine
alfabetica. Daca intervine o modificare in programul dumneavoastra, anunțați din timp. Scopul acestor intalniri este
acela de a crea cat mai multa transparența in procesul instructiv-educativ al fiecarui copil.
Va multumim pentru interesul aratat gradinitei noastre!

Este foarte important pentru noi sa fim impreuna cu copilul si alaturi de el in educatia sa.
Permanent va oferim posibilitatea de a vorbi detaliat cu noi, de a avea o relatie de parteneriat in triada
educatoare-copil-parinte.

Va asteptam cu drag in colectivul nostru avand avantajul posibilitatii de a parcurge ani in aceeasi unitate,
unde se poate urmari evolutia continua a copilului si pregatirea lui pentru scoala.

„Este usor sa inveti a merge.


Important este incotro te indrepti.
Stim ca nu toti copiii sunt la fel.
Noi, impreuna cu familia ta, te calauzim spre
reusita si implinire, caci tu ne reprezinti!”

„TOT CEEA CE N-AVEM LA NASTERE SI NE VA TREBUI CAND VOM FI MARI, NE ESTE DAT
PRIN EDUCATIE”