Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA: „OMUL DE ZĂPADĂ” GALAŢI


EDUCATOARE : STOICA CARMEN-DIANA
DATA : 20.03.2013
GRUPA: MARE
NIVELUL 2
ACTIVITATE INTEGRATĂ –ADE (DS +DOS)
TEMA : „ Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA PROIECTULUI: Eu simt, eu creez, eu exprim!
SUBTEMA: „Zumzet şi culoare”
TEMA ZILEI: „Albina şi produsele ei!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: însuşire de noi cunoştinţe şi verificare de cunoştinţe şi
deprinderi.
DURATA: 2h
SCOPUL:
 Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii înconjurătoare;
 Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător,
precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
 Să recunoască şi să descrie verbal şi/sau grafic anumite schimbări şi
transformări din mediul apropiat.
 Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


 DOMENIUL ŞTIINŢĂ
Tema : „Albina şi produsele ei”
Mijloc de realizare: observare
 DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (ACTIVITATE PRACTICĂ)
Tema: „Fagurele”
Mijloc de realizare: lipire, asamblare

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:


ŞTIINŢĂ: „Rezolvă corect fişa!” – fişă de lucru
BIBLIOTECĂ: „Mierea este sănătoasă!” – fişă de lucru
JOC DE MASĂ: „Stupul” -pioneze
ARTĂ: „Fagurele” – lipire, asamblare

1
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DŞ: - Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte,


aerul, apa, solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte integrantă a mediului,
fenomene ale naturii), precum şi interdependenţa dintre ele.
- Să recunoască şi să descrie verbal şi/sau grafic anumite schimbări şi
transformări din mediul apropiat.
DOS: -Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei
activitaţi practice;
- Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DŞ:
O1: - să numească părţile componente ale corpului albinei şi 1-2 caracteristici ale
acestoara;
O2: - să precizeze unde locuieşte/se adăposteşte albina;
O3: - să denumească persoana care se ocupă cu creşterea albinelor;
O4: - să enumere produsele albinelor şi beneficiile acestora;
DOS:
ARTĂ
O1: - să denumească materialele de lucru primite;
O2: - să lipescă hartie creponata galbenă pe cofrag de ouă, respectând indicaţiile date;
O3: - să asambleze părţile componente ale fagurelui, realizănd macheta cu denumirea
„Fagurele”

ŞTIINŢĂ:
O1: - să unească albina cu căsuţa ei;
O2: - să încercuiască produsele albinelor;
O3: - să coloreze apicultorul;
O4: - să amestece lapte cu miere realizand un tratament natural pentru organism.

BIBLIOTECĂ:
O1: - să coloreze cuvântul ce denumeşte insecta ce produce miere;
O2: - să citească corect şi expresiv propoziţia dată;
O3: - să reprezinte grafic propozitia, cuvintele şi silabele acestora, urmând indicaţiile
date;
O4: - să rezolve corect labirintul.

JOC DE MASĂ:
O1: - să denumeasca materialele primite;
O2: - să realizeze un stup din pioneze, respectând indicaţiile date.

RESURSE:
PROCEDURALE: observaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, brainstorming-ul,
aprecierea verbală.
MATERIALE: panouri, jetoane cu insecte, buline verzi şi roşii, albine pentru fiecare
copil, borcane cu miere, propolis, creme cu miere, lapte, pahare,linguriţe, afumătoare,
halat, mască de apicultor, taviţe din stup cu faguri,document pps,hartie creponată,
lipici, albinuţe ţinte, fişe individuale, stimulente.
ORGANIZATORICE: pe centre de activitate, individual, frontal.

2
BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” Editura DPH- Bucuresti 2009
“Suport pentru aplicare noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”- nivel 3-5
ani, Editura Delta – Piteşti 2009
“Jocuri- exerciţiu pentru activităţi alese”de Ştefania Antonovici, Editura Aramis-
Bucureşti 2009
“Revista Învăţământului Preşcolar 1-2/2011” – Editura Arlequin – Bucureşti
“Revista Naţională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din învăţământul
preşcolar şi primar 3-4/2012” – Editura Arlequin - Bucureşti

3
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei va începe cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ.


Salutul porneşte de la educatoare prin recitarea unei poezii salut:
“Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit,
În semicerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.
Bună dimineaţa, pici!
Mă bucur că sunt aici
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
Copiii sunt invitaţi să se aşeze în semicerc şi să se prezinte.
După salut vor urma discuţiile de grup care cuprind:
 Prezentarea musafirilor.
 Completarea în Calendarul Naturii.
 Prezenţa se realizează într-o manieră interactivă, copiii fiind
solicitaţi să-şi aşeze albinuţa pe laleaua ce are poza sa , lipită pe o petală/frunză.
Activitate de grup : Se joacă jocul “Adevărat/Fals”. Pe masuţă sunt aşezate ,cu
faţa în jos, jetoane cu insecte. Fiecare copil va primi câte o bulină verde pentru
Adevărat şi o bulină roşie pentru Fals. Câte un copil va veni la masuţă şi va alege un
jeton. Acesta va face o afirmaţie despre insecta de pe jeton. Dacă ceea ce a spus e
adevărat ceilalti colegi ridică bulina verde, dacă e fals- ridică bulina roşie.
Tranziţia se realizează prin cantecul „Păpădie, păpădie” şi joc cu text şi cânt
„Mâinile sus, mâinile jos/ Stânga, dreapta/ Dansăm frumos/ Batem din palme/ Ne
răsucim / Dăm din cap /Şi ne-nvârtim!”
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Fiind îmbrăcată in apicultor cer copiilor să ghicească în ce m-am costumat
.Prezint copiilor masca de apicultor, manuşi, halat, cizme.
Se vor împărţi copiilor albinuţe pentru a le observa părţile componente ale
corpului şi caracteristici ale acestora- componenţă, culoare, mărime, formă,
modalitate de comunicare. Se precizează locuinţa albinelor – stupul , organizarea
stupului – regina, trântorul, albinele lucrătoare şi persoana care se ocupă cu creşterea
albinelor – Apicultor. Apoi are loc sinteza parţială sub forma unui joculeţ “Spune mai
departe”–copilul numit va continua propoiziţia: “Corpul albinei este format
din....Acul albinei se afla.......Albina face...... Albina are culoarea.....Albina locuieşte
în ......În stup mai locuiesc....Persoana care are grijă de albine se numeşte.........
Răspunsurile corecte sunt aplaudate.
Din coşuleţ sunt prezentate produsele albinelor: rame cu faguri, miere,
propolis, diferite creme pe baza de miere, lumânare şi afumătoare. Preşcolarii vor
observa toate produsele – vor mirosi, vor pipăi, vor gusta din cele prezentate şi vor
afla despre importanţa produselor prezentate – tratamente naturiste , dar şi despre
importanţa albinelor pentru flori – înmulţire; modalitatea de adunare a mierii de către
apicultori .
Sinteza finală – se realizează pe baza unui suport pps – corpul
albinei,caracteristici, stup, apicultor, produsele albinelor –fagure, miere, propolis,
produse apicole, tratamente naturise. Copiii vor reţine: “Harnic ca o albină! Dulce ca
mierea! Mierea este sănătoasă!”
 Trecerea la centrele de interes se realizează pe versurile cântecului:
“Albinuţa a zburat să culeagă miere”- suport pps
La sfârşitul activităţii, lucrările vor fi expuse, realizându-se evaluarea lor.

4
EVENIMENTUL CONŢINUTUL RESURSE EVALUAREA
DIDACTIC INSTRUCTIV - EDUCATIV
1. Moment Asigurarea unui climat adecvat desfăşurării Observarea
organizatoric activităţii: Conversaţia comportamen
- aranjarea mobilierului şi a materialului Explicaţia tului
didactic necesar activităţilor; Exerciţiu
Activităţi de dezvoltare personală Organizatoric /
Rutine şi tranziţii frontal
2. Captarea a). Se va realiza printr-o surpriză. Voi ieşi - conversaţia Interesul pentru
atenţiei din sala de grupă, copiii vor sta cu ochişorii - explicaţia conţinutul
închişi, mă voi deghiza în apicultor. - expunerea activităţii
Voi adresa copiilor câteva întrebări:
-„Ghiciţi în ce m-am costumat?”
- „Cu ce se ocupă apicultorul?” individual
b). Intuirea materialului: frontal
- Ce materiale observaţi?

3. Anunţarea temei Anunţ copiii ca vom afla lucruri interesante - conversaţia Observarea
şi a obiectivelor despre „Albina şi produsele ei” şi ursuleţul. - explicaţia comportamen
operaţionale Copiii vor trebui sa numească părţile - frontal telor copiilor
corpului albinei, caracteristici ale acesteia,
locul unde trăieşte albina, cine mai trăieşte
în stup, persoana care se ocupă cu creşterea
albinelor, cu ce se hrăneşte, ce produce,
caracteristicile mierii, fagurele şi importanţa
consumării mierii.
4. Observarea Se împart copiilor albinuţe pentru a fi
propriu-zisă analizate: Numirea
-„Care sunt parţile corpului?”(cap, torace, componentelor
abdomen ce se termina cu acul ce are venin, corpului albinei
picioare, aripioare ) -observaţia Caracteristici
- „Ce forma are capul?”(rotunda) „Dar
abdomenul?(alungită)” Modul de viaţă
- „Câte picioare are albina?”(şase)
-„Căte aripioare?”(2 perechi)
-”Unde se află acul albinei?” ”De ce are
nevoie de ac?(pentru a se apara de
duşman)””Ce se întâmplă după ce - conversaţia
înţeapă?”(moare) - explicaţia
-”Cum sunt aripioarele?(transparente)” - frontal
- „Ce culoare are albina?(galben cu negru)” - individual
- „Unde adună polenul, nectarul din flori, -albinuţe
cum îl transportă la stup?”(saci în -Suport PPS
picioruşe)- se prezintă un doc pps. - mască de apicultor
- Cum face albina?(zum,zum,zum) Manuşi, cizme, halat
- Unde locuiesc albinele? (stup)
- Cine mai locuieşte în stup?(regina şi
trâtorul)

5
-Cine se ocupă cu creşterea albinelor?
(apicultorul)
SINTEZA PARŢIALĂ
Se realizează sub forma unui joc”Spune Joc-exerciţiu
mai departe”: Se va începe o propoziţie pe
care copilul numit o va termina: “Corpul - exerciţiul
albinei este format din....Acul albinei se - frontal
afla.......Albina face...... Albina are - individual
culoarea.....Albina locuieşte în ......În stup
mai locuiesc....Persoana care are grijă de
albine se numeşte.........”
PRODUSELE ALBINELOR -observaţia
Se prezintă copiilor 3 rame dintr-un stup. -explicaţia
O ramă cu un fagure artificial pe care vine -demonstraţia
albina şi formează ea fagurele, o ramă cu - frontal
fagure cu miere, şi cealaltă cu fagure şi cu - individual
câteva albine prinse în fagure. Preşcolarii - rame cu faguri,
observă remele: produse apicole,
- Ce formă are fagurele?(hexagon) afmatoare, suport pps
- Ce culoare are fagurele?
Se arată copiilor un borcan cu miere. Pe
rând vor gusta din miere şi o vor atinge.
-Ce gust are mierea?(Dulce)
-Ce culoare are mierea?(aurie)
-Cum este mierea la atingere?(lipicioasă,
cleioasă)
Vor gusta şi propolis.- Cum e propolisul?
(granulat); - Ce culoare are?
Vor observa câteva produse dim miere:
creme, siropuri.
-“De ce consumăm miere, propolis?”
(sănătate)
- La ce se mai foloseşte mierea, ceara?
(tratamente naturiste, creme, siropuri,
sucuri, lumânări)
- Cum reuşeşte apicultorul să ia mierea
dinstup? Le prezint copiilor afumătoarea-
pentru adormirea albinelor
-Ce importanţă au albinele?(înmulţirea
plantelor)
SINTEZA FINALĂ
Se realizează pe baza unor întrebări cu Conversaţia
suport pps:
-Ce este albina?
- Ce culoare are?
-Cu ce se apără de duşmani?
-Unde se află acul?
-Unde adună polenul, nectarul din flori?
-Unde locuieşte?
-Cine mai trăieşte în stup?
- Ce produce albina?
- Cum se numeste persoana care se ocupă cu

6
creşterea albinelor?
- Importanţa albinelor
Preşcolarii vor completa:
“Harnic ca o ALBINĂ.”
“Dulce ca MIEREA.” Proverbe
“Mierea este SĂNĂTOASĂ!”

5. Obţinerea O voi realiza la sectorul ŞTIINŢĂ prin


performanţei rezolvarea unei fişe ce cuprinde : Să Individual
unească albina cu casuţa ei, să încercuiască Frontal Observare
produsele albinelor, să coloreze apicultorul. Materiale: curentă
După ce şi-au afişat fişa la panou fiecare Fişe Aprecieri
copil va prepara un remediu pentru individuale,lapte, stimulative
organism- va amesteca lapte cu miere miere, pahare, liguri, Probe practice
pentru prevenirea îmbolnăvirii gâtului. Cofraj de ouă, hârtie
La ARTĂ copiii vor lipi hârtie creponată creponată galbenă,
galbenă pe cofraje de ouă, vor asambla câte lipici, pensule,
4 bucati pentru a da forma unui fagure, vor albinuţe ţiplane,
aseza fagurele pe o machetă ce reprezintă o panou-ramă- fagure,
ramă dintr-un stup .Fiecare copil va aşeza la pioneze-joc
fagurele său câte o albinuţă.
BIBLIOTECA- preşcolarii vor colora
cuvântul ce denumeşte insecta ce produce
miere, vor citi propoziţia, apoi vor
reprezenta grafic propoziţia, cuvintele şi
silabele acestora, vor ajuta albina să ajungă
la stup.
La JOC DE MASĂ- copiii vor realiza stupi
cu ajutorul pionezelor.
6. Feed-back-ul Prezentarea şi afişarea lucrărilor la fiecare Turul galeriei
arie de stimulare. Folosirea unui limbaj
adecvat fiecărei categorii de activitate. Individual Aprecieri
Amenajarea unei expoziţii cu lucrările Frontal verbale
realizate.
7. Evaluarea Se fac aprecieri verbale şi individuale Individual Aprecieri
privind crectitiudinea realizării temei şi a Frontal verbale
modului de lucru.
8. Încheierea Copiii vor ieşi din sala de grupă pe versurile
activităţii melodiei „Albinuţa a zburat!”

S-ar putea să vă placă și