Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
25, Brăila
2021-2022
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Radu Tudoran”, Grădinița nr. 25, Brăila
GRUPA: mare „Buburuzele”
DATA: 16.05.2022
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Burtea Monalisa
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Ce și cum vreau să fiu?”
TEMA PROIECTULUI: „Meseria, brățară de aur”
TEMA ZILEI: “Doctor pentru o zi”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă (predare şi consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi)
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP + ADE ( DLC + DEC) + ALA
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. Să urmărească povestea pe baza machetei prezentate.
2. Să redea conținutul poveștii respectând succesiunea logică a evenimentelor;
3. Să utilizeze semnificația unor cuvinte noi (tumefiat, comprese, poieniță)
4. Să picteze ambulanța folosindu-se de materialele puse la dispoziție.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: povestirea, conversația, explicația, jocul de rol, demonstrația, exercițiul, lucrul în
echipă, metoda piramidei
Materiale didactice: decor pentru poveste, covorașul povestitor siluetele personajelor, piese de puzzle,
rețete, carioci, ambulanța, acuarele, pensule, suport pentru apă, păpuși, pansament, plasturi, seringi,
stetoscop, imagini din poveste, trusa doctorului, lipici, lotoane cu instrumente, piramida, covorașul cu
tălpițe, crazy doctor.
Forma de organizare: frontal, în grupuri mici, individual
Forma de evaluare: observarea acţiunilor şi comportamentului copiilor, aprecieri stimulative, analiza
produselor activității copiilor.
Salutul: se realizează într-o atmosfera de relaxare și bună dispoziție, prin tehnica comunicării
rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi
colegul din partea dreaptă.
Prezența: fiecare copil își identifică fotografia sa și o va așeza în trenulețul grupei; se va solicita
un copil care să vină să identifice fotografiile colegilor absenți
Calendarul naturii: este completat în urma întrebărilor adresate de educatoare cu privire la ziua,
luna, anul, anotimpul în care ne aflăm şi la starea vremii.
Noutatea zilei: se va realiza prin descoperirea de către copii a unei piese de puzzle lipite sub
scăunelul fiecăruia. Fiecare copil va lipi piesa de puzzle pe tabla magnetică, rezultând imaginea unui
doctor.
Mesajul zilei: “Pot fi de ajutor!”
Moment de poveste : „O întâmplare nu tocmai plăcută!”
RUTINE: deprinderea de a îndeplini sarcini în sectoarele de lucru, deprinderea de a relaţiona în
cadrul grupului.
TRANZIŢII: “Bat din palme”, “Unu-doi, unu-doi, facem trenul în pas vioi”
SECTOR ARTĂ
Tema activităţii : „Ambulanța”
Mijloc de realizare: Pictură
Sarcina didacticǎ: Copiii vor picta ambulanța utilizând materialele puse la dispoziție.
SECTOR ȘTIINŢĂ
Tema activităţii: ,,Trusa mea de doctor”
Mijloc de realizare: aplicație
Sarcina didacticǎ: Copiii vor lipi în trusa dată tot atâtea instrumente cât indică cifra, formându-și
propria trusă.
SECTOR BIBLIOTECĂ
Tema activității: „Rețeta doctorului”
Mijloc de realizare: exercițiu grafic
Sarcina didactică: Copiii vor efectua exerciții grafice pentru a completa rețeta, iar apoi vor pune
ștampila corespunzătoare inițialei numelui lor.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
Tema activițății: „Cursa sănătății”
Mijloc de realizare: traseu aplicativ
Sarcina didactică: Copiii vor avea de parcurs un traseu aplicativ, cu elemnte de mers șerpuit, vor sări
apoi în funcție de orientarea tălpilor de pe covoraș, iar când vor ajunge la ambulanță vor transporta
„pacienții” (păpuși) la spitalul amenajat în colțul clasei.
Materiale didactice: covoraș cu tălpi, benzi autocolante, ambulanța, „pacienți” (păpuși).
BIBLIOGRAFIE:
“Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
„Curriculum pentru educație timpurie”, -2019;
Revista Învăţământului Preşcolar nr.1- 2/2015, Editura Arlequin, Bucureşti, 2015;
Revista Învăţământului Preşcolar nr.3- 4/2015, Editura Arlequin, Bucureşti, 2017
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Salutul se realizează prin intermediul unor recitative de introducere:
“Dimineața a sosit
Toți copii au venit,
În cerc ne adunăm
Și frumos ne salutăm.”
Salutul se realizează într-o atmosfera de relaxare și bună dispoziție, prin tehnica comunicării rotative.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din
partea dreaptă.
Prezenţa - fiecare copil își identifică fotografia sa și o va așeza în trenulețul grupei; se va solicita un
copil care să vină să identifice fotografiile colegilor absenți.
Calendarul Naturii este completat în urma întrebărilor adresate de educatoare cu privire la ziua, luna,
anul, anotimpul în care ne aflăm şi la starea vremii.
În activitatea de grup (momentul de mișcare) copiii vor realiza mișcări de înviorare pe versurile
cântecelului “Cercul mare și frumos”.
Noutatea zilei se va realiza prin descoperirea de către copii a unei piese de puzzle lipite sub scăunel.
Fiecare copil va lipi piesa de puzzle pe tabla magnetică corespunzătoare cifrei, rezultând imaginea unui
doctor.
Se va anunța tema și obiectivele în termeni accesibili copiilor. Le voi explica copiilor ce vor face în
cadrul fiecărui sector: În cadrul sectorului Artă se va desfășura a doua activitate pe domenii
experiențiale-DEC- unde vom picta ambulanța cu materialele puse la dispoziție, în cadrul sectorului
Știință vor lipi în trusa doctorului tot atâtea instrumente cât indică cifra, formându-și propria trusă, în
cadrul sectorului Bibliotecă vor efectua exerciții grafice pentru a completa rețeta, iar apoi vor pune
ștampila corespunzătoare inițialei numelui lor, iar în centrul Joc de rol vor interpreta într-un mod cât
mai expresiv rolul de doctor folosind materialele didactice creative puse la dispoziție.
La sfârșitul activităților vom desfășura traseul aplicativ: „Cursa sănătății”
A doua parte a activităţii se va desfăşura după servirea mesei. Ii voi conduce pe copii la
cele patru centre deschise pentru a intui materialul didactic prezentat, vom realiza împreună tranziţia prin
cântecul „Bat din palme” şi le voi explica sarcinile pe care le au de îndeplinit.
Ȋn acest timp, voi continua să supraveghez lucrul pe sectoare ajutând copiii la nevoie şi încurajându-i să
finalizeze lucrările.
Fiecare copil are posibilitatea să folosească orice material de pe masă pentru a realiza tema sectorială.
Se asigură un feed-back permanent cu membrii fiecǎrei echipe. Copiii se rotesc în sectoare după
finalizarea sarcinii primite în sectorul iniţial.
La finalul activității pe centre, fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la rezultatele obținute de
colegii lui, face aprecieri despre activitățile celelalte și poate exprima predicții despre posibile activități
viitoare.
La ALA, vom desfășura un traseu aplicativ „Cursa sănătății”. Doamna educatoare le va demonstra
copiilor ce trebuie să facă, iar apoi se va asigura că au înțeles, prin jocul de probă. In caz că mai sunt alte
indicații, le va oferi. Voi urmări desfășurarea jocului stimulând fiecare copil pentru a reuși să parcurgă
toate etapele. Voi anunța încheierea jocului după ce au participat toți copiii.
Traseu aplicativ - “Cursa sănătății” –Copiii vor avea de parcurs un traseu aplicativ, cu elemnte de mers
șerpuit, vor sări apoi în funcție de orientarea tălpilor de pe covoraș, iar când vor ajunge la ambulanță vor
transporta „pacienții” (păpuși) la spitalul amenajat în colțul clasei.
Pentru toată munca depusă, copiii vor fi lăudați și recompensați cu ecusoane „Specialist în...”
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DESFĂȘURAREA AC
SECVENȚE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC TIVITĂȚII METODE MIJLOACE DE FORMA DE
DIDACTICE ȘI ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
PROCED
EE
Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii:
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului şi a materialelor Conversația
necesare, crearea mediului ambiental.
Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineață prin descoperirea de
Captarea către copii a unei piese de puzzle lipite sub scăunel. Fiecare copil va Explicația Piese de puzzle Frontal
atenției lipi piesa de puzzle pe tabla magnetică corespunzătoare cifrei, Conversația Tabla magnetică
rezultând imaginea unui doctor .
Se va anunța tema și obiectivele în termeni accesibili copiilor astfel:
DEFINITIE: tehnică de învățare prin cooperare caredezvoltarea abilităţii de analiză, relaţionare şi sistematizare
OBIECTIV: dezvoltarea capacităţii de a sintetiza principalele probleme, informații, idei ale une iteme date sau unui text literar.
ETAPELE METODEI:
1. individuală – copiii primesc o temă pe care o rezolvă individual într-o perioadă scurtă de timp ( de obicei 5 minute). Se pot
formula întrebări referitoare la subiectul tratat;
2. perechi– se formează grupe de doi copii , care îşi verifică reciproc rezultatele şi încearcă să răspundă la întrebările care au fost
formulate în interiorul grupului;
3. grupuri de patru copii - formate prinunirea perechilor două câte două. Copiii îşi confruntă rezultatele ,concep un nou
răspuns, într-o formulare la care îţi aduc toţi contribuţia identificând concluziile cu caracter general în zonele de controverse
rezultate în urma întrebărilor fiecăruia;
4. întreaga grupă–un reprezentant al fiecărei grupe prezintă concluziile sale. Acestea pot fi notate pe tablă pentru a putea realiza
comparaţia între răspunsurile grupurilor. Pe baza lor se concep concluziile finale.
AVANTAJELE METODEI:
- activitatea individuală urmată de activitatea în echipe, le oferă copiilor posibilitatea de a-şi formula opiniile personale şi de a le verifica,
îmbunătăţii sau transforma în raport de răspunsurile altor membrii ai grupului;
- creşterea progresivă a dimensiunilor grupului implică o confruntare repetată cu idei şi consideraţii noi;
- creşterea graduală a complexităţii itemilor, fiecare frază fiind construită pe treptele anterioare, simplifică abordarea problemei, o sintetizează şi
o reduce la esenţă.
SUGESTII METODICE:
- metoda poate fi utilizată mai ales în cadrul activităților pe centrele de interes, a activităților de cunoașterea mediului sau matematice.
APLICAȚIE:
Ce meserie am
descoperit astăzi?
Ce a făcut Dani
în pădure?
Ce face un
doctor?
Ce am realizat
în cadrul
sectoarelor?
ANEXA 2
O întâplare nu tocmai plăcută!