Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 06. 02.2024

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Școala Gimnazială Satulung


EDUCATOARE:Culcean Daniela

GRUPA:Grupa Mare B

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”

TEMA SĂPTĂMÂNII:”Animale sălbatice din pădurea noastră”

TEMA ACTIVITĂȚII:,,Necuvântătoare din pădure”

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoștințe, priceperi și


deprinderi

FORMA DE REALIZARE:

⮚ Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE(DLC+DȘ)+ALA2)

COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

ADP:

ÎNTALNIREA DE DIMINEATĂ:

SALUTUL:,,Buna dimineața grupa fluturașilor!”

PREZENTA: ”Îmi pun poza pe panou”

CALENDARUL NATURII: Data, ziua, anotimpul, starea vremii

ÎMPĂRTĂSIREA: Care sunt animalele din pădurea noastră

ACTIVITATEA DE GRUP: Joc de mișcare (Ursul doarme).

NOUTATEA ZILEI: Reprezintă tabloul cu imaginii despre lectura de azi.


MESAJUL ZILEI:

RUTINE:” Sosirea copiilor, gimnastica de înviorare, servirea mesei”

TRANZIȚII: ”Bat din palme..” ”Vulpe tu mi-ai furat gâsca..”, ”Graiul


animalelor”

ALA 1 : JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

Joc de masă: Labirint

Artă: M-am costumat în...( urs)

Bibliotecă: fișă de lucru-conturează animalele și le colorează

ADE: Activități pe domenii experiențiale:

DLC:-Lectura după imaginii ,, Ursulețul Pofticios”

DȘ:-Consolidare numerelor în limitele 1-6

ALA2: Activități recreative : ”Ursul doarme”

”Sălbatic sau domestic ”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII VIZATE:

COMPORTAMENTE VIZATE:

SCOPUL: Consolidarea deprinnderii copiilor de a se exprima corect din


punct de vedere gramatical, de a se exprima în mod cursiv prin activizarea
vocabularului, valorificând cunoștințele privitoare la povestea ” Ursul
pofticios”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

• Să enumere cel puțin două elemente componente ale imaginii


• Să descriere în cuvinte proprii, acțiunile sugerate de imagine, urmând
modelul educatoarei;
• Să redea conținutul tabloului sub forma unei povestiri, pe baza
sintezei finale realizată de către educatoare și urmând modelul dat de
aceasta
• Să deducă denumirea tabloului lecturat, cu ajutorul educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversația, explicația,


demonstratia,problematizarea , exercițiul, evaluarea, jocul.

MIJLOACE DIDACTICE ȘI MATERIALE DIDACTICE:

Panou, planșe cu imagini din poveste, fișe de lucru, lipici, creioane


colorate,pietricele pentru labirint.

FORMA DE ORGANIZARE A COPIILOR: frontal, individual, pe grupe.

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educatia timpurie 2019


2. Piramida cunoașterii
3. Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor intre 3-6/7
ani M.E.C.T-2008
SCENARIUL ZILEI

Se creează condițiile psiho-pedagogice necesare desfașurării


activității în bune condiții: pregătirea materialelor didactice, aerisirea sălii
de grupă, așezarea ordonată a copiilor în semicerc pe scăunele.

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii intră în sală în


ordine, câte unul, așezându-se în semicerc. Prin tranziția ”dimineața a sosit,
Toți copiii au venit ......” începem sa ne salutăm,,Bună dimineaţa, grupa
fluturașilor !”. Copiii răspund salutului meu, pe urmă se vor saluta unul pe
altul de la dreapta la stângă, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celalalt,
folosind formula de salut ” Bună dimineața” și numele colegului. După
salut, se va trece la prezență, copiii își vor recunoaște și își vor așeza
simbolul pe panoul de prezență.

Calendarul naturii se va completa pe baza întrebărilor adresate


copiilor:”- Ce zi a fost ieri? În ce zi ne aflăm? Ce zi va fi mâine? În ce lună
ne aflăm?, Cum este vremea? Ce se întâmpla în anotimpul iarna? Copiii
sunt rugați să privească pe fereastră, să spună cum este vremea. Se va
discuta și despre ținuta adecvată condițiilor meteorologice de azi, după care
se va stabili ziua din săptămână, luna și anotimpul în care ne aflăm.
Noutatea zilei și captarea atenției se va realiza prin dezvăluirea tabloului
cu imagini din poveste .

Se anuntă tema și obiectivele activității: Astăzi v-am pregătit un


tablou cu câteva imagini foarte interesante, pe care vreau să mi le povestiți
voi, pentu a vedea cât de frumos știți să vorbiți.

Se stabilește locul și timpul acțiunii din tablou: ”Ce vedeți în


tablou?” ,,Ce reprezintă imaginile?” ,,Unde se află ursulețul?„.

După stabilirea acestor aspecte se trece la intuirea elementelor din plan


central al imaginii: ,,Ce face ursulețul?” ,,De ce credeți că face acest
lucru?”.

Fixarea cunoștințelor: Educatoarea va prezenta, sub forma unei


povestiri, sinteza tabloului.

Educatoarea va face aprecieri generale și individuale asupra modului


în care au răspuns copiii în timpul activității.

Îi voi îndruma spre mesele de lucru prin tranziția ,,Bat din palme clap,
clap, clap.....” iar în continuare voi face trecerea la activitățile din centre.

La centrul Artă se află fișe de lucru cu un corp și masca, care trebuie


decupate si lipite . La centrul Bibliotecă se află fișe de lucru cu animale din
pădure care trebuie să le traseze și să le coloreze. Iar la centrul Joc de masă
se află fișe labirint, unde trebui să ajute ursulețul să ajungă la bârlog.

Li se explică copiilor și li se demonstrează etapele de lucru, dupa care se


trece la executarea temei, nu înainte de executarea unor exerciții de
încălzire a mușchilor mâinilor.

Îi voi atenționa pe copii că trebuie să fie atenți, să nu murdărească


lucrările, să realizeze lucrări frumoase și curate.

După executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mâinilor, se trece la


executarea propriu-zisă a lucrării.

Urez copiilor ,,Spor la lucru!” și voi urmări permanent activitatea lor!


Acolo unde este necesar, ofer indicații și ajutor.
După realizarea sarcinilor la centrul ales prima dată, copiii au
posibilitatea de a-și alege urmatorul centru ,realizându-se astfel rotirea pe
centre.

Tranziția către Activitatea practică (DȘ) se va face prin


cântecelul ,,Ursul doarme și visează”. Se prezintă copiilor materialele,
cifrele scrise pe role colorate, doua bețe, pe care ei trebuie să înșiruiasca
numerele de la 1la 6. O să ne amintim cifrele, până la cât am învățat să
numărăm, si se vor alege câte doi copii pentru a însirui cifrele in ordine
crescătoare.

Continuăm tot așa până participă toți copii. În timpul activități se vor
face aprecieri verbale,felicitând copii pentru reușita lor.

EVALUAREA ACTIVITĂȚI va avea loc prin aprecierii verbale și se va


aprecia modul în care au participat la activității. Pentru că au răspuns și au
lucrat corect, copiii vor fi răsplătiți cu stimulente.

S-ar putea să vă placă și