Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Național Pedagogic ,,Dumitru Panaitescu Perpessicius” Brăila

Proiect de activitate didactică integrată


DE DIPLOMĂ

Profesor învățământ preșcolar: Gheorghe Bunea Tanța


Profesori metodiști: Novac Anicuța
Bertescu Manuela
Tudose Mariana
Taman Gabriela
Profesor coordonator: Țino Maria
Eleve practicante: Pîrlog Daniela (lecție de diplomă)
Ungureanu Larisa

Februarie, 2023

Data:28.02.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 48 ,,Luceafărul” Brăila
Grupa: grupa mare ,,Buburuzele”
Tema anuală de studiu: ,,Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului tematic: ,,Surprizele primăverii”
Tema săptămânală: ,,Ghiocei și mărțișoare-primele raze de soare”
Tema zilei: Legenda mărțișorului
Tipul activității: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi
Durată: o zi
Locul de desfășurare: sala de grupă
Elemente componente ale activității integrate:

● ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Primăvara a venit”


● ADE: DLC : povestirea educatoarei ,,Legenda mărțișorului”
● ALA1 : Științe:,,Vorbim despre primăvară”
● Artă:,,Mărțișoare”
● ALA2:,,Scaunele muzicale”

Dimensiuni ale dezvoltării:


● DLC (domeniul limbă și comunicare):
2.Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
● DEC (Domeniul estetic și creativ):
3.Activare și manifestare a potențialului creativ
● DȘ (Domeniul științe):
3.Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

Comportamente vizate:
● DLC:
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
● DEC:
3.1.Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
● DȘ:
3.1. Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
O1 -Să precizeze ziua, luna, anotimpul, vremea, răspunzând la întrebările adresate de eleva
practicantă;
O2-Să identifice elementele definitorii ale anotimpului primăvara, ascultând ghicitorile;
O3-Să formuleze propoziții clare și corecte din punct de vedere gramatical, răspunzând corect
la întrebările adresate pe baza poveștii;
O4-Să prezinte însușirile personajelor din poveste, formulând propoziții clare și corecte din
punct de vedere gramatical;
O5:Să lipească semințele de dovleac în formă de floare, confecționȃnd un mărțișor.
O6 :Să lipească jetoanele în ordine corespunzătoare, rezultȃnd etapele creșterii bulbului de
floare.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, conversația euristică, povestirea educatoarei, explicația,
demonstrația, expunerea, exercițiul, jocul;
Materiale didactice: ghicitori, imagini cu ghiocei, mărțișoare, fluture, gărgăriță, soare,
cufărul surprizelor, scrisoare de la Zâna Primăvară, șorț povestitor, povestea, jetoane cu
personajele poveștii.
Forme de organizare: frontală, individuală, pe centre de interes ;
Modalități de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor elevilor, aprecieri
verbale.

BIBLIOGRAFIE:

1.“Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează


curriculumul pentru educație timpurie, 2019;

2.„Curriculum pentru educație timpurie”, -2019;

3. Mitu, Florica; Antonovici, Ștefania; Metodica activităților de educare a limbajului în


învățământul preșcolar, Humanitas Educațional; București, 2005

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

I.ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


RUTINE:
● sosirea și primirea copiilor ;
● deprinderi de autoservire ;
● deprinderi igienico-sanitare ;
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ,,Primăvara a venit”
● Rutine: salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup, împărtășirea cu
ceilalți, noutatea zilei.
II.ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
● DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
Tema activității: povestea ,,Legenda mărțișorului”
Mijloc de realizare: povestea educatoarei
Sarcina didactică: preșcolarii ascultă cu atenție povestea, observă secvențele prezentate pe
șorțul povestitor și răspund la întrebări atunci când sunt numiți.
Materiale didactice:
Tranziție spre centre: „Bat din palme: clap, clap, clap,/ Din picioare: trap, trap, trap,/ Ne-
nvârtim, ne răsucim/ Și spre centre noi pornim”.

III.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1


● Centrul științe:
Tema activității: ,,Vorbim despre primăvară”
Mijloc de realizare: aranjarea corectă a jetoanelor
Sarcină didactică: preșcolarii vor pune în ordine etapele procesului de creștere a bulbului de
floare.
Materiale didactice: jetoane, fișă de lucru

● Centrul artă:
Tema activității: ,,Mărțișoare”
Mijloc de realizare: lipire
Sarcină didactică: preșcolarii vor avea de confecționat un mărțișor, prin colorarea și lipirea
semințelor de dovleac, în formă de floare.
Materiale didactice: carton, lipici, acuarele, pensule, semințe de dovleac, șnur de mărțișor.

IV.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2


● Joc de mișcare:
Mijloc de realizare: dans
Sarcină didactică: preșcolarii vor dansa în jurul scaunelor, cȃnd melodia de pe fundal nu se va
mai auzi aceștia vor trebui să se așeze pe un scaun. Cine rămȃne în picioare este eliminat.
După fiecare rundă se va scoate cȃte un scaun, la final rămȃnd doi jucători și un singur scaun.
Cȃștigătorul fiind cel ce s-a așezat pe scaun.

Scenariul activității:

Momentul organizatoric: se creează condițiile necesare bunei desfășurări a activității :


aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialelor pe centre de activitate, așezarea scaunelor în
semicerc pentru întâlnirea de dimineață. Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață:
Salutul se realizează prin intermediul unor recitative de introducere:
“Dimineața, ne-am trezit,
La grădiniță am venit
În semicerc ne adunăm
Și cu toți ne salutăm!!”
Salutul porneşte de la eleva practicantă şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare
salutându-şi colegul din partea dreaptă, dând mâna cu acesta.
Prezența : fiecare copil își identifică fotografia și o va așeza pe panou, apoi se vor
identifica fotografiile colegilor absenți. Eleva practicantă numește un copil care să numere
toate fetele din grupă, apoi alt copil care să numere băieții. La final, un copil va număra câți
preșcolari sunt prezenți.
Calendarul naturii: eleva practicantă completează cu ajutorul preșcolarilor calendarul
naturii, astfel încât să se stabilească anotimpul, luna și ziua în care suntem, starea vremii,
aspecte ale anotimpului precizat.
Împărtășirea cu ceilalți: se va lansa un joc de imaginaţie şi creativitate: ,,Mă bucur că e
primăvară pentru că…”, fiecare copil va continua enunţul.
Noutatea zilei: eleva practicantă prezintă preșcolarilor câteva ghicitori despre elementele
definitorii ale anotimpului primăvara (ghiocel, mărțișor, fluture, albină, soare).Ghicitorile
sunt însoțite de imagini reprezentative pentru fiecare element al anotimpului primăvara.
Captarea atenției: se realizează prin intermediul ,,cufărului cu surprize” care conține
scrisoarea de la Zâna Primăvară și personajele poveștii ,,Legenda mărțișorului”.
Expunerea poveștii: eleva practicantă anunță titlul poveștii: „Legenda mărțișorului”.
Expunerea poveștii este clară, accesibilă și expresivă, fiind însoțită de șorțul povestitor cu
secvențe reprezentative pe care eleva practicantă îl prezintă preșcolarilor. La final le voi
adresa întrebări preșcolarilor pentru a observa capacitatea de receptare și înțelegere a
povestirii, a mesajului oral.

ALA1:
Tranziția spre centre: ,,Bat din palme: clap, clap, clap,/ Din picioare: trap, trap, trap,/ Ne-
nvârtim, ne răsucim/ Și spre centre noi pornim’’.

Desfășurarea activității:
- La centrul Științe, preșcolarii vor avea de completat o fișă, în care vor trebui să lipească
jetoanele în ordinea corespunzătoare creșterii bulbului de floare.
- La centrul Artă, preșcolarii vor confecționa un mărțișor cu ajutorul semințelor de dovleac
pe care vor trebui să le coloreze cu acuarele și să le lipească pe carton în formă de floare.
ALA2:
La Joc de mișcare, preșcolarii vor dansa în jurul scaunelor, cȃnd melodia de pe fundal nu se
va mai auzi aceștia vor trebui să se așeze pe un scaun. Cine rămȃne în picioare este eliminat.
După fiecare rundă se va scoate cȃte un scaun, la final rămȃnd doi jucători și un singur scaun.
Cȃștigătorul fiind cel ce s-a așezat pe scaun.

Odată finalizate activitățile de la fiecare centru în, preșcolarii vor primi câte un jeton în
formă de ghiocel.

S-ar putea să vă placă și