Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

DATA: 20.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr.30, Baia Mare
PROPUNĂTOR: Petrovan Denisa-Maria
GRUPA: Mijlocie A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este/ a fost și va fi pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Meserii”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ADP+ALA1+ADE (DLC – Lectura educatoarei și DEC – Activitate practică) + ALA2
SCOP:Familiarizarea copiilor cu meseriile și obiectele folosite în diferite meserii.

Activități pe domenii experienţiale (ADE)


DLC – Lectura educatoarei , povestea “Meseria perfectă pentru un elefant”
DOS – Activitate practică (decupare și lipire) – „Sorțul bucătarului”

Jocuri și activități liber alese (ALA 1):


Științe: ,,Care, cui se potrivește?” – joc cu jetoane
Biblioteca: ,,Autoturisme ce servesc în meserii ” – grafisme
Construcții: “Micii arhitecți”

Activități liber alese (ALA2):

„Cursa poștașilor” - joc de mișcare


Dimensiuni ale dezvoltării:

A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;


A2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

C1. Curiozitate,interes și inițiativă în învățare;


C2. Finalizarea sarcinilor si a acțiunilor (persistenta in activități)

Comportamente vizate:
A1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei;
A2.3. Își coordonează mișcările in funcție de ritm, cadența, pauza, semnalesonore,
melodii
C.1.1.Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;

C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecventă

Obiective operaționale:

 Să răspundă corect la întrebări pe baza poveștii prezentate.


 Sa își exerseze deprinderea de a utiliza instrumente, materiale si tehnici pentru
elaborarea lucrărilor. (decupare, lipire sorț bucătar)
 Să asocieze corect meseria cu obiectele de pe jetoane.
 Să diferențieze meseriile după vehiculele utilizate.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
Material didactic: cartea ”Meseria perfectă pentru un elefant”, jetoane, fișe de lucru,
lipici ,foarfece.
Forma de organizare a copiilor: Frontal, individual și pe grupuri mici
Durata : (3 ore) o zi
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru educația timpurie 2019;
-Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar nivel II,
Editura Delta Cart Educațional;
-Breban S, ,,Metode interactive de grup” Editura Arves, 2006;

SCENARIUL ZILEI

Pentru început se creează condițiile psiho-pedagogice necesare desfășurării activității


în bune condiții: aranjarea măsuțelor, pregătirea materialelor didactice, aerisirea sălii de
grupă, intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
Activitatea propusă astăzi va debuta cu Întâlnirea de dimineață. Preșcolarii se
pregătesc pentru întâlnirea de dimineață așezându-și scăunelele. Între timp, educatoarea le va
spune preșcolarilor că le aduce o veste, ea s-a întâlnit cu un elefant, care le transmite mult
suuces în activitatea de astăzi și multe salutări.
Urmează Salutul, fiecare copil se va saluta cu cel de lângă el.
Prezența se realizează cu ajutorul panoului/planșa de prezență, un copil
nominalizat de către educatoare va face prezența.
Calendarul naturii - pentru desfășurarea acestei secvenţe a activitaţii,, îi voi
ruga pe copii să privească pe fereastră pentru a stabili starea vremii de astăzi. Se vor stabili
ziua,luna și anotimpul:
În ce anotimp suntem?
În ce zi a săptămânii suntem?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?

Împărtășirea cu ceilalți –va fi momentul în care copiii vor putea să-și


împărtășească emoții și trăiri.

Captarea atenției – se realizează prin intermediul unei ghicitori spuse de


către educatoare copiilor .
“Cu arome îmbietoare
Pâinea rumenă apare.
Din cuptorul dogorit
El o scoate mulţumit.”
T: ,,Mergi cum bat - joc” (mers în coloană cu oprire la
semnal)
DLC – Lectura educatoarei , povestea “Meseria perfectă pentru un elefant”
Anunț copiii ca am un prieten elefant care vrea să le povestească cum a descoperit el ce
meserie i se potrivește. Apoi, cer copiilor să îmi de-a exemple de meserii cunoscute de ei și să
îmi spună ce meserie și-ar dori ei.
Citesc copiilor cursiv povestea , arătându-le imaginile din carte pe parcursul lecturii.
La finalul lecturării, adresez copiilor întrebări din poveste:
Ce meserie a ales elefantul din poveste?
Ce meserii mai sunt prezentate în poveste?
De ce nu s-a facut elefantul bucătar?
De ce nu s-a facut elefantul muzician?
De ce nu s-a facut elefantul artist?
Cum a stins elefantul focul?

După finalizarea acestei activități le propun preșcolarilor o noua activitate, care se încadrează
în domeniul estetic creativ (DEC) – activitate practică – asamblează sorțul bucătarului.
Educatoarea le va duce o lucrare model, apoi le explica tehnica de lucru si materialele pe care
trebuie să le pregătească. Preșcolarii vor primi 2 fișe, una sorțul, iar cealaltă cu ustensile de
bucătarie De asemnea , vor primi un buzunar ce va trebui lipit pe șorț, în buzunar se vor pune
ustensilele.
După explicarea și demonstrarea acestei activități de către cadrul didactic, aceasta, împreună
cu copiii, execută câteva exerciții pentru dezvoltarea motricității fine înainte de a începe
activitatea. La finalul activității de lipire, lucrările se vor așeza pe un panou, ca la final, prin
metoda Turul Galeriei, să se facă aprecieri asupra acestora.

Tranziţie:
Exerciţii de mişcare:„Bat din palme – clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi le centre noi pornim”

Cu ajutorul tranziției , se va merge în șir indian pe la toate centrele de interes unde


vor fi pregătite materialele ce vor fi folosite în activitatea noastră.
La centrul ȘTIINȚE copiii vor avea un joc cu jetoane, vor potrivi jetoanele pe planșă
în așa fel încât să asocieze meseria potrivită obiectelor redate prin jetoane.
La centrul CONSTRUCȚII copiii vor construi o stație de pompieri pentru elefantul
din poveste.
La centru BIBLIOTECĂ, vor fi grafisme , preșcolarii vor ajuta un polițist , un
ambulanțier și un fermier să ajungă la mijlocul de transport potrivit.

Jocuri și activități liber alese (ALA 2)


Joc concurs: ,,Cursa poștașilor!” – joc de mișcare
Copii vor fi împărțiți în doua echipe egale numeric.LA semnalul start , incepe cursa cu primii
doi copii din fruntea celor doua rânduri.Copiii vor avea de alergat ocolind scăunele pentru a
ajunge în capat și a recupera scrisoarea. Aleargă înapoi tot printre scăunele și predau
scrisoarea următorului copil. Câștiga echipă poștașilor care termină prima cursa.
Activitatea se încheie cu aprecierile verbale și un scurt dialog despre ziua de astăzi în
care vor fi întrebați preșcolarii cum li-i s-a părut astăzi.

Anexe

S-ar putea să vă placă și