Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Grupa: Mică A
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?"
Tema săptămânii: ,,Mere dulci și parfumate"
Categoria de activitate: Activități pe domenii experiențiale și Activități liber alese
Tipul activității: Comunicare de noi cunoștințe și formare de deprinderi şi priceperi
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediul înconjurător,
prin activități didactice în care au fost folosite elemente STEAM.
Strategiile didactice:
 Metode și mijloace:
- conversația euristică, explicația, conversația, experimentul, demonstrația,
observarea, exercițiul;
- costume personaje din poveste, lupe, mere, cutii, betișoare colorate, pietre,
pahare, pământ, acuarele
 Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Desfășurarea activității propriu-zise
Introducerea în activitate se realizează în aer liber, în curtea grădiniței, unde copiii observă
câteva aspecte ale anotimpului de toamnă (afară este ceață și frig, frunzele copacilor sunt galbene,
maro, etc). Cântecul ,,A venit pe dealuri toamna", le introduce în activitate pe cele doua personaje
din ,,Povestea mărului buclucaș", ariciul Țepoșilă și pe ursul Moș Martin, care au adus pentru copii
un coș cu mere. Aceștia solicită ajutorul copiilor pentru a culege merele pe care le-au scăpat prin
frunze. Drept răsplată pentru ajutorul primit, Țepoșilă și Moș Marin le dăruiesc copiilor coșul cu
mere, spunându-le că îi așteaptă și alte surprize în sala de grupă.

Secvențe din activitățile didactice desfășurate în cadrul săptămânii ,,Mere dulci și


parfumate" în care au fost folosite elemente STEAM

DOMENIUL ȘTIINȚE: Cunoașterea mediului- ,,Mărul"- observare


Obiectivele operaționale:
-să identifice părțile componente ale mărului (coajă, miez, semințe, codiță);
-să lipească fiecare parte a mărului pe planșa de observare.

Desfășurarea activității de observare a mărului, începe cu descoperirea planșei. Pe această


planșă, copiii vor avea de lipit părțile componentele ale unui măr (frunza, codița, coaja, miez,
semințe). Educatoarea ia un măr din coșul primit și cu ajutorul copiilor, completează planșa. Se
discută și despre aspecte ca forma mărului, culoarea, cum se numește pomul care face mere, despre
beneficiile consumului acestora, despre cât de important e să fie spălate înainte de a fi consumate,
despre modul în care se pot consuma (crude, compot, suc, dulceață, prăjitură). Copiii sunt
recompensați pentru implicarea lor în activitate, cu felii de măr.

ȘTIINȚE: ,,Plutește sau nu"- experiment;


Obiectivele operaționale:
-să observe, prin manipularea obiectelor, modul în care acestea plutesc sau se scufundă;

În fața copiilor, pe o măsuță, sunt așezate materialele care se vor folosi la acest experiment, un
vas transparent cu apă , coșul cu mere, pietre mari și mici.
Scopul acestui experiment este de a observa și înțelege ce se întâmplă atunci când punem un
obiect în apă, unele obiecte sunt mai ușoare și rămân la suprafața apei (merele), iar altele mai grele se
scufundă (pietrele).

TEHNOLOGIE: ,,Ce ați descoperit în livadă?"


Obiectivele operaționale:
-să culeagă merele de pe crenguță;
-să scoată semințele din jumatatea de măr primită;
- să utilizeze lupa pentru a observa semințele mărului;
- să planteze semințele în pământul din pahare;
Copiii au descoperit pe masa din sala de grupă o mini livadă. Merele culese de aceștia din
pomișor, au fost tăiate în jumătăți și scoase semințele. Cu ajutorul lupelor, copiii au observat
semințele, dupa care le-au plantat în pahare, adăugând pământ și apă.

INGINERIE: ,,Lădițe pentru mere"


Obiectivele operaționale:
-să lipească bețișoarele colorate, obținând lădițe pentru mere;
Preșcolarii explorează conceptele din domeniul ingineriei în cadrul construcțiilor. Pentru a
realiza lădițe pentru mere, au avut la dispoziție cutii de carton și bețișoare de lemn colorate. Prin
această activitate, copiii au explorat conceptul de rezistență.

ARTE: ,,Pomul preferat"- ștampilare


Obiectivele operaționale:
-să realizeze mere în pomișori, folosind tehnica stampilării;
Împarțiți pe două echipe, copiii primesc jumătăți de măr, cu care vor picta prin tehnica stamilării,
mere galbene și mere roșii pe planșele cu cei doi pomișori.

MATEMATICĂ: ,,Așază mărul în lădița potrivită"


Obiectivele operaționale:
-să precizeze culoarea mărului extras din coș;
- să grupeze merele după criteriul culoare;
Copiii extrag din coș câte un măr și precizează culoare mărului. Utilizând lădițele realizate la
inginerie, vor grupa merele după criteriul culoare.

Săptămâna dedicată merelor de toamnă, se încheie cu o activitate practic- gospodarească.


Copiii de la grupa mică A, au devenit cofetari pricepuți, pregătind plăcinte delicioase cu mere.

S-ar putea să vă placă și