Sunteți pe pagina 1din 7

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIŢA NR.

203
GRUPA: MARE 2 „VOINICEII”
DATA: 20.02.2018
NUMELE ŞI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: LUPU SORINA, CIREAŞĂ CRISTINA
PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi, aici pe pământ?
PROIECTUL TEMATIC: ”Micii exploratori”
SUBTEMA: ”Lumea în care trăim-Terra”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Științe - Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Numără și potrivește”
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare şi fixare a cunoştintelor dobândite anterior
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea cunostintelor matematice dobândite anterior prin aplicarea lor în situații noi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să numere toţi copiii corect în limitele 1-7, așezând cifra corespunzătoare numărului de elemente, unei grupe date;
O2 - să așeze toate cifrele corespunzătoare numărului de obiecte din grupele date, corectând greşelile;
O3 - să formeze grupă cu tot atăţia amerindieni, cât arată cifra extrasă din coşuleţ;
O4 – să ordoneze crescător și descrescător numerele din concentrul 1-7
O5- să verbalizeze toți copiii actiunile efectuate folosind un limbaj matematic adecvat.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, metoda diamantului
Mijloace: Geronimo, Lola, Tabla Smart, filmuleț, 2 săcuți, amerindieni, bomboane, tablă magnetică, harta lumii, cercuri de gimnastică,
Recompense
Forma de organizare: frontală, pe echipe, individual
DURATA: 30 min
SARCINA DIDACTICĂ: Numerația în limitele 1-7
REGULILE JOCULUI:
1. Copiii sunt împartiti în doua echipe; membrii fiecărei echipe sunt solicitați să numere amerindienii și să-i asocieze continentului indicat;
2. Răspunsul corect este aplaudat şi recompensat cu o bomboană în sacul corespunzător echipei.
3. Câştigă echipa care a acumulat cele mai multe bomboane în sac.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, întrecerea, aplauzele, recompensele.

BIBLIOGRAFIE
• „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,
• Adina Glava, Maria Procol, Lolica-Lenuța Tătaru, „Educația Timpurie, ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
preșcolar-Editura Paralela 45
DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII
SECVENTA DIDACTICE
DIDACTICA CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material
didactic /
Metode si
Mijloace de
procedee invatamant
1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a
organizatoric activităţii:
- aranjarea mobilierului în semicerc
- pregătirea materialului didactic.
Se realizează prin vizionarea unui scurt filmuleț prin care Geronimo,
2.Captarea Lola prietena lui Geronimo, un băiețel amerindian, dorește Lola,
Conversația
atenţiei să-l ajute să numere până la 7. Ea are nevoie de sprijinul Tabla Smart,
copiii din grupa ”Voiniceilor” pentru a-l putea învăța să Filmuleț,
numere până la 7, asociind cifra cu elementele indicate și
invers.

3. Anuntarea Se anunță tema și obiectivele propuse, în mod accesibil


Explicația
temei si a copiilor.
obiectivelor
1. Prezentarea jocului
Conversația,
În jocul didactic „Numără și potrivește”, copiii sunt așezați
4. Desfășurarea
în semicerc în fața a două planșe ce ilustrează 2 săculeți.
jocului
Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa căluților și
echipa lupilor. Fiecărei echipe îi corespunde câte un sac.
Membrii echipei trebuie să coopereze pentru a-l ajuta pe
Geronimo să adune cât mai multe bomboane.
2 săculeți,
Pe rând, câte un copil de la fiecare echipă va număra și va
raporta numarul la cantitate și cantitatea la număr. Ceilalți Explicația
copii vor aprecia răspunsul oferit ca fiind corect sau
incorect.
Dacă răspunsul este corect, copilul va fi aplaudat și echipa
recompensată cu o bomboană pe sacul echipei, iar daca
raspunsul nu este corect, copilul va fi ajutat de coechipierii
săi. Dacă echipa răspunde corect, aceasta va primi Amerindieni,
bomboana, iar dacă raspunsul va fi greșit, copiii vor fi
Demonstrația
încurajați ca data viitoare să fie mai atenți.

2. Jocul de proba / Demonstrarea jocului


Un copil ales de ”Geronimo”, vine și numără elementele
indicate și așază numărul corespunzător. Pentru a vedea Bomboane,
dacă toți copiii au înțeles regulile jocului, se repetă acţiunea
cu un copil de la a doua echipă.

3. Varianta I:
Exercițiul
În fața preșcolarilor se află expusă harta lumii. Va fi
solicitat câte un copil de la fiecare echipă pentru a număra
elementele deja așezate, indicând numărul acestora sau de a
Tabla
forma grupe cu tot atâtea elemente câte indică cifra
selectată. magnetică,
Conversația
4. Varianta a- II-a:
Exercițiul
Pe rând, va veni câte un copil de la fiecare echipă pentru a
numără și a descoperi greșeala. Pe tabla magnetică vor fi
așezați amerindieni și o cifră ce nu corespunde numărului
Harta lumii,
elementelor. Ei trebuie să numere și să așeze cifra
corespunzătoare elementelor numărate. Fiecare răspuns
corect va fi recompensat cu câte o bomboană pe sacul
echipei.
Metoda
5. Varianta a III-a diamantul
Folosind tabla Smart copiii vor trebui să așeze, pe rând, tot
atâtea pătrate câte artă cifra. Astfel la final, folosind metoda Tablă Smart
diamantului, se va obține o ordonare crescătoare și
descrescătoare a numerelor. Fiecare răspuns corect va fi
apreciat cu o bomboană pe sac.

5. Obținerea Se solicită câte un membru din fiecare echipă, care să


Conversația Cercuri de
performanței extragă dintr-un coşuleţ câte o cifră. Acesştia vor aşeza în
centrul unui cerc de gimnasică, tot atâţia copii cât arată Exercițiul gimnastică
cifra extrasă.
Se fac aprecieri generale și individuale referitoare la modul Conversația
6. Încheierea în care s-a desfășurat activitatea şi asupra
Recompense
activităţii comportamentului copiilor. Geronimo este fericit de
răspunsurile copiilor şi le oferă recompense acestora.
Figura 1- Suportul pe care se ațezau elementele și cifra corespunzătoare
Figura 2 – Metoda interactivă de grup - DIAMANTUL
Figura 3 - Copiii îndeplinind sarcina de lucru pe Tabla Smart

Figura 4 – Copiii îndeplinind sarcina de lucru pe Tabla Smart

S-ar putea să vă placă și